Občanská shromáždění (Citizens' Assembly)

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.

Má si strana dát zavedení občanských shromáždění jako poradního orgánu Parlamentu do programu?

Ano
5
29%
Ne
9
53%
Zdržuji se
3
18%

Celkem hlasujících: 17 - Celkem hlasů: 17

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: datový inženýr/vědec
Dal poděkování: 8348 poděkování
Dostal poděkování: 4832 poděkování

Občanská shromáždění (Citizens' Assembly)

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 06 zář 2019, 17:41

Ahoj,
rád bych dnes otevřel debatu o občanských shromáždění (OS), která se úzce týká našeho volebního programu, konkrétně bodu přímá demokracie. Téma jsme včera řešili na týmu Demokracie a republikový výbor už zavedení podobné instituce („lidových komisí“) v minulosti zvažoval v rámci projednávání malého referenda.

Osobně bych prosazoval zavedení občanských shromáždění v širší podobě, kdy by měla sloužit primárně jako poradní orgán Parlamentu, jejich doporučení by také mohla být součástí návrhu referend.

Abych OS v krátkosti představil, je možné je chápat jako nástroj umožňující překlenout propast mezi občanskou společností a státem a dát občanům možnost ovlivňovat významná politická rozhodnutí vztahující se ke společensky významným tématům.

Prakticky jde o orgán složený z náhodně vybraného, leč reprezentativního vzorku populace, který by měl odrážet zastoupení jednotlivých společenských skupin (dle pohlaví, věku, příjmu, regionu, vzdělání, …). Počet členů by měl zaručit jak zmiňovanou reprezentativnost, tak umožnit efektivní debatu. 100 členů se jeví jako ideální počet a má precedent i ve státech, kde již OS fungují.

Poradní úloha spočívá v hledání doporučení pro zákonodárce, kdy členové s pomocí odborníků hledají odpovědi na komplikované společenské otázky. Prvním krokem je snaha o porozumění tématu (v tom členům pomáhají právě odborníci a relevantní zájmové skupiny), dalším krokem pak samotná formulace doporučení, které je ovšem obvykle nezávislé.

Ve světě občanská shromáždění fungují v řadě zemí na různých úrovních – lokální (Gdaňsk, Polsko), regionální či „zemská“ (německá komunita v Belgie, Britská Kolumbie, Ontario), celostátní (Irsko).

Od Parlamentního institutu jsem si k OS nechal vypracovat podrobnou studii, bližší informace najdete v ní.

Budu se těšit na debatu a na vaše připomínky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 3):
Lenka.Kozlova, Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal
Flamewar does not determine who is right - only who is left.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22472 poděkování
Dostal poděkování: 19154 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Občanská shromáždění (Citizens' Assembly)

Příspěvek od Petr.Vileta » 06 zář 2019, 22:54

Já bych se toho trochu bál. Ne samotného principu, ale české aplikace. ;) A také mi připadá ten "vzorek" setsakra malý. Já vím, je to jen poradní orgán, ale přece. Aby bylo místní referendum platné, musí se ho zúčastnit 35% oprávněných osob, tedy například v Plzni téměř 60000 osob. Ale v té studii se v již vykonaných shromážděních jednalo o skupiny kolem 50 osob. Jelikož se česká/moravská/slezská veřejnost nechá snadno oklamat, viz volba prezidenta, Babiš, ruský trolling, byl bych velice, ale opravdu velice opatrný. ;)
Přílohy
Snímek obrazovky pořízený 2019-09-06 22-53-39.png
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Blanka.Lednicka, Michael.xChaos.Polak
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Blanka.Lednicka
Člen KS Vysočina
Profese: OSVČ - rodopisec
Dal poděkování: 108 poděkování
Dostal poděkování: 96 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Blanka.Lednicka » 09 zář 2019, 13:37

Petr.Vileta píše:
06 zář 2019, 22:54
Já bych se toho trochu bál. Ne samotného principu, ale české aplikace. ;) A také mi připadá ten "vzorek" setsakra malý. Já vím, je to jen poradní orgán, ale přece. Aby bylo místní referendum platné, musí se ho zúčastnit 35% oprávněných osob, tedy například v Plzni téměř 60000 osob. Ale v té studii se v již vykonaných shromážděních jednalo o skupiny kolem 50 osob. Jelikož se česká/moravská/slezská veřejnost nechá snadno oklamat, viz volba prezidenta, Babiš, ruský trolling, byl bych velice, ale opravdu velice opatrný. ;)
Bohužel musím souhlasit, vzhledem k současnému nastavení české společnosti/veřejnosti bych byla s podobnými poradními orgány velmi opatrná.

Vnímám tam ale i výhody - ten relativně malý vzorek může napomoci tomu, že když lidé ve skupině problému pod vedením odborníků opravdu porozumí, mohou pak i o dalších tématech uvažovat kritičtěji než předtím. A šířit onu "ostražitost" ve svém okolí, což následně může vést ke kultivování celé naší společnosti/politické scény.

No a nebo naopak - dáme si klasické uvěznění ve vlastním přesvědčení, že mám pravdu, i když se mi snaží okolí dokázat opak, tudíž dojde k ještě většímu zasekání se do obranných pozic. To jsem tomu moc nepomohla, co?
Blanka Lednická

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 09 zář 2019, 16:45

@Petr.Vileta @Blanka.Lednicka Jako hlavní pointa je, že ve Sněmovně často chybí nějaký skutečně reprezentativní a přímý vox populi. Samozřejmě to může taky dopadnout tak, že se tam lidi zhádaj a k ničemu moc konstruktivnímu nedojdou, ale i to může být pro Parlament podnětné. Tahle zpětná vazba tu prostě chybí. Kromě toho, že to bude stát nějaký ne úplně zanedbatelný množství peněz, tam nevidím nějaké značné nevýhody nebo rizika. Přinejhorším jsou to vyhozené peníze, ne?

Nebo máte nějaký lepší nápad jak zajistit podobně reprezentativní zpětnou vazby pro Parlament?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Blanka.Lednicka, Vit.Jurasek

Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 26312 poděkování
Dostal poděkování: 19234 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 09 zář 2019, 17:25

Odkážu vesele sem: https://www.seniorparlament.cz/ (jak to dělají jiní těď)

Já bych tu ideu chtěl obecně podpořit, ale je to pro mě hrozně otázka formy a taky třeba přínosu oproti nákladům.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Blanka.Lednicka, Petr.Vileta
člen RV, AO, PO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Blanka.Lednicka
Člen KS Vysočina
Profese: OSVČ - rodopisec
Dal poděkování: 108 poděkování
Dostal poděkování: 96 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Blanka.Lednicka » 09 zář 2019, 18:28

Frantisek.Navrkal píše:
09 zář 2019, 16:45
@Petr.Vileta @Blanka.Lednicka Jako hlavní pointa je, že ve Sněmovně často chybí nějaký skutečně reprezentativní a přímý vox populi. Samozřejmě to může taky dopadnout tak, že se tam lidi zhádaj a k ničemu moc konstruktivnímu nedojdou, ale i to může být pro Parlament podnětné. Tahle zpětná vazba tu prostě chybí. Kromě toho, že to bude stát nějaký ne úplně zanedbatelný množství peněz, tam nevidím nějaké značné nevýhody nebo rizika. Přinejhorším jsou to vyhozené peníze, ne?

Nebo máte nějaký lepší nápad jak zajistit podobně reprezentativní zpětnou vazby pro Parlament?
Ráda bych napsala, že nějaký takový nápad mám, leč nemám. Řeší se to nějak teď, pokud se to nějak řeší? Detailní průzkumy a dotazování u reprezentativního vzorku obyvatelstva?

Jak jsem psala, vidím v tom i výhody, odtrženost od reality bohužel člověk vídá a vnímá dost často, takže jak píšeš - nemůže se stát nic horšího, než že se za to utratí blíže neurčené množství peněz. Je ale otázkou, kolik v takovém případě budou ty účelně vynaložené náklady.
Blanka Lednická

Milus.Kotisova
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: překladatelka
Dal poděkování: 280 poděkování
Dostal poděkování: 415 poděkování

Příspěvek od Milus.Kotisova » 09 zář 2019, 19:47

Jak tato myšlenka rozvíjí nebo navazuje na Otevřenou sněmovnu? Jak to bude propojené?
@Frantisek.Navrkal
Naposledy upravil(a) Milus.Kotisova dne 10 zář 2019, 03:54, celkem upraveno 1 x.
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

"Abychom si udrželi vnitřní klid, musíme úspěch i neúspěch považovat za stejně důležité." (Sri Chinmoy)
* * *
milus.kotisova@pirati.cz, 778 111 455
zakladatelka a kurátorka Pirátské putovní univerzity
https://www.facebook.com/groups/257921767995854/

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22472 poděkování
Dostal poděkování: 19154 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 09 zář 2019, 21:53

Vojtech.Pikal píše:
09 zář 2019, 17:25
Odkážu vesele sem: https://www.seniorparlament.cz/ (jak to dělají jiní těď)

Já bych tu ideu chtěl obecně podpořit, ale je to pro mě hrozně otázka formy a taky třeba přínosu oproti nákladům.
Jsem se tam Vondráčkovi zaregistroval. Ještě s tím prý ale musím na CheckPoint (Charlie). ;)

Co kdyby ses místopředsedo Sněmovny dohodl s předsedou, že to podpoříme, pokud to rozšíří na "junior parlament"? V podstatě totéž, ale pro lidi mladší, než jakou tam mají hranici. No a pochopitelně data pod pirátským dohledem. ;)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR

Příspěvek od Frantisek.Navrkal » 10 zář 2019, 10:58

Milus.Kotisova píše:
09 zář 2019, 19:47
Jak tato myšlenka rozvíjí nebo navazuje na Otevřenou sněmovnu? Jak to bude propojené?
@Frantisek.Navrkal
Nerozvíjí a nenavazuje. Jsou to 2 různé projekty pro sběr zpětné vazby od veřejnosti, byť Otevřená sněmovna je hlavně o různých zájmových organizacích, odbornících a tak. (Taky Otevřená sněmovna je náš interní projekt, zatímco občanská shromáždění mají být garantována státem.)
Naposledy upravil(a) Frantisek.Navrkal dne 10 zář 2019, 11:12, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 4801 poděkování
Dostal poděkování: 1427 poděkování

Příspěvek od Vit.Jurasek » 10 zář 2019, 11:10

Já jsem někde mezi "je to zbytečné" a "bude to mít mírný přínos", protože i když vezmeme náhodný vzorek populace tak už jen tím, že na průměrného člověka navalíme zodpovědnost a bude mít čas se seznámit s daty, tak ho to může posunout aspoň trochu z krajních pozic. A děje se to - viděl jsem nějaký tedtalk kolem výzkumu jak se liší výsledky když se udělá průzkum po jednotlivcích (dost silné extrémy) a když se udělají grupy, které mají vyjádřit agregovaný názor (dost středové rozumné výsledky)

Otázky jsou: kdo by měl OS svolávat, k jakým otázkám a jak dlouho by měla OS přetrvávat?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Michael.xChaos.Polak

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“