Anketa: Jihomoravský kraj do krajských voleb v předvolební koalici?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.

Preferuji

A varianta aby KF pověřilo PKS jednáním (bianco šek)
0
Žádná hlasování
B samostatnou pirátskou kandidátku s otevřenými primárkami
20
71%
C zdržuji se
8
29%

Celkem hlasujících: 28 - Celkem hlasů: 28

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25903 poděkování
Dostal poděkování: 18884 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: Jihomoravský kraj do krajských voleb v předvolební koalici?

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 10 srp 2019, 16:37

Hele, jestli je to hlasování o tom, že KP je KF pověřeno k jednání, tak je to zbytné hlasování, protože KP tuhle pravomoc má tak jako tak. (Takže bez ohledu na výsledek takového hlasování se nic nemění).

Ano, záměr dělat koalici a kandidátní listinu je třeba oznámit včas RV.

Dokud se tak nestane, jejakékoliv zkoumání pro mě jako člena RV bezpředmětné a tedy se v této superzbytné anketě zdržuju.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 9):
Dalibor.Zahora, Jiri.Snizek, Marek.Rebicek, Milan.Dadourek, Tomas.Kolacny, Pavel.Moravec, Lenka.Kozlova, Jiri.Ulip, Vit.Jurasek
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Sarka.Vaclavikova
Koordinátor krajského sdružení
Profese: koordinátorka kampaně
Dal poděkování: 82 poděkování
Dostal poděkování: 47 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sarka.Vaclavikova » 10 srp 2019, 18:36

Dalibor.Zahora píše:
10 srp 2019, 16:30
Co se týče subsidiarity, samozřejmě vůbec nezpochybňuji právo KF si rozhodnout, jak se mu zamane.
Nesouhlasím ale s tím,, že by členové nepatřící do Jihomoravského KS, neměli možnost se k věci vyjádřit. Taková představa, že jsme jen nějaké oddělené územní celky a každý si řeší jen ten svůj regionální pašalík, by byla pro celou stranu smrtící.

Dalším důvodem pro celostátní debatu je absence takové debaty, vše zatím jede jen na krajích, což nepovažuji za šťastné. Brněnské hlasování je docela podstatné, nezaznamenal jsem, že by jinde v kraji vážně uvažovali o předvolební koalici (možná mi něco uteklo, doplňujte).
Vím, že malé pozdvižení vzbudila zcela mylná informace, že ve Středočeském kraji chystáme koalici se Zelenými, což se od počátku nezakládalo na faktech.
Konečně RP pravilo, že považuje za nejvhodnější jít všude samostatně, tento názor sdílím.

I pro JMK může být cenná zpětná vazba celé členské základny.
Jednají o koalici v Olomouckém kraji viewtopic.php?t=47408&start=30

Jinak díky Dalibore, zes to tady nadhodil, souhlasim, ze nejde jen o kraje samotné a měli bychom o tom společně diskutovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Sarka.Vaclavikova za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Ivo.Vasicek
Krajské předsednictvo
Profese: manažer
Dal poděkování: 10561 poděkování
Dostal poděkování: 11105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivo.Vasicek » 10 srp 2019, 20:26

Odpovídám na Daliborovu otázku:
Ze schůze, kde jsme veřejně diskutovali jsem nabyl dojmu, že o "koalici" většina přítomných nejeví zájem. Přiznám, že jsem diskusi na fóru nesledoval a hlasování mne zaskočilo. Kdybych nebyl SMS upozorněn, ani bych o něm nevěděl (dnes jsem se vrátil ze zahraniční dovolené, kde jsem chtěl být off-line, což i z jiných důvodů pak nešlo). Takže nezbývá než hlasovat. Nepředpokládám zlý úmysl. Snad se nenecháme zvenčí zmanipulovat, jsem přesvědčen že jakákoliv forma "koalice" je spíše výhodná pro ty kteří chtějí být "partnery".
Naposledy upravil(a) Ivo.Vasicek dne 10 srp 2019, 21:21, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Jiri.Kaderavek.sen, Vaclav.Fortik
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo
Profese: Zastupitel města Brna
Dal poděkování: 1148 poděkování
Dostal poděkování: 2800 poděkování

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 10 srp 2019, 21:10

Dalibor.Zahora píše:
10 srp 2019, 16:19
Upravil jsme přesněji první otázku anktety (takto "A varianta aby KF pověřilo jednáním (bianco šek)").
V čem spočívá ten bianco šek? PKS má volebním řádem výslovně stanovené defaultní právo vyjednávat o předvolební spolupráci, moje usnesení pouze říká, že tento postup KF předem neodmítá, ale jakýkoli výstup jednání musí KF schválit, tedy o žádný bianco šek se nejedná, PKS nemůže KF zavázat k ničemu, co by KF následně neschválilo a naopak nic nebrání KF, aby si hlasováním ověřilo každého jednoho kandidáta, který by přistupoval z venku, pokud takový postup bude požadovat.
Dalibor.Zahora píše:
10 srp 2019, 16:19
Tvoje verze usnesení znamená i možnost předvolební koalice a pokud by si o ni nechtěl usilovat, nebyl by důvod takové usnesení vůbec navrhovat.
Nikoli, předvolební koalici definuje zákon č. 130/2000 Sb. o volbách do zastupitelstev krajů v § 20 takhle:
za kandidátní listinu podanou koalicí se považuje ta, kterou všechny společně kandidující politické strany a politická hnutí jednoznačně na kandidátní listině jako koaliční označí, uvedou, kdo je členem koalice, a stanoví její název
Já naopak v usnesení říkám výslovně:
o možné účasti na kandidátní listině Pirátské strany v krajských volbách 2020
A znovu opakuju, usnesení nepředjímá, jakou formu spolupráce a s jakými osobnostmi má PKS vyjednat, pouze deklaruje postoj KF k jednání nad rámec vlastní členské základny. Pokud bys aspoň trochu tušil, proč se tohle téma v JmK řeší, tak bys věděl, že PKS (byť má mandát defaultně z volebního řádu) požádalo KF o vyjádření, jestli jednat o spolupráci i mimo vlastní řady, nebo ne. Proto jsme se o tom bavili na krajské schůzi a proto bylo následně svoláno jednání, v rámci kterého se teď hlasuje.

______
Mě nevadí, že se strana zajímá o dění v krajích, jsme otevření, rádi se o tom pobavíme a jak už tu zaznělo, strana má své mechanizmy, jak případně do předvolební spolupráce na oblastní úrovni zasáhnout. Co mi ale hodně vadí, je, pokud někdo dění v krajích v celostranické diskusi dezinterpretuje způsobem, který tady předvádí Dalibor.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 3):
Petr.Springinsfeld, Milan.Dadourek, Lenka.Kozlova
Tomáš Koláčný
Pirátská strana - předseda místního sdružení Brno
statutární město Brno - náměstek primátorky města Brna a zastupitel městské části Brno-Židenice
tel: +420 736 661 244 e-mail: tomas.kolacny@pirati.cz

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 17803 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 10 srp 2019, 21:27

Tomas.Kolacny píše:
10 srp 2019, 21:10
A znovu opakuju, usnesení nepředjímá, jakou formu spolupráce a s jakými osobnostmi má PKS vyjednat, pouze deklaruje postoj KF k jednání nad rámec vlastní členské základny.
Jednání nad rámec vlastní členské základny je nutnost, pokud chcete naplnit kandidátku (65 míst) - KS JmK má aktuálně 67 členů a někteří zajisté kandidovat nebudou, např. proto že jsou poslanci či europoslanci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Milan.Dadourek, Lenka.Kozlova, Vit.Jurasek
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22136 poděkování
Dostal poděkování: 19031 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 10 srp 2019, 22:14

Marek.Necada píše:
10 srp 2019, 10:10
Za mne jednoznačně koalice s ODS, TOP09 a ANO.
OFFTOPICOmlouvám se obětem Poeho zákona.
Oceňuji tvůj vytříbený smysl pro humor, jen pro ty méně nadané jsi měl připojit smajlík. ;)

Ale teď trochu vážněji.

ODS dokázala od roku kdy vznikla u Klausů v kuchyni, že její členové především hrabou pod sebe a těch pár poctivých už pověst strany nezachrání.

TOPka je nosem na čáře ponoru, ale doufejme, že v Brně nemají žádného Pospíšila. On totiž ten pražský, jako předseda, úplně stačí.

ANO snad ani nemá cenu komentovat. Kraj není až tak daleko od celostátní politiky jako obce, takže spolupráce s ANO v rámci krajské koalice znamená v podstatě tichý souhlas pro celostátní politiku ANO. Tohle chceme?

A případné Hnít Brno - to vám to v Brně nestačilo? Já vím, že v Brně byli vždycky trochu "jiní" OFFTOPICřečeno diplomaticky, ale tohle hnutí jsou naprostí šílenci.

Hledat byste měli ve vlastních řadách a mezi registrovanými příznivci. Cokoliv jiného budou klasické volební počty, kdy 8% + 4% = 3,9% :P
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 22398 poděkování
Dostal poděkování: 10584 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 11 srp 2019, 07:19

@Tomas.Kolacny
Oceňuji, že jste to hlasování vyvolali, i když PKS mohlo jednat i bez něj. Bianco šek proto, protože vám neurčuje žádné mantinely (např. nevylučuje nějaké subjekty). Pokud bude takový mandát schválen budete mít na jeho základě daleko silnější pozici a bude větší tlak na KF aby vámi vyjednanou dohodu schválilo (protože to stálo už tolik námahy, budeme za blbce, etc., argumenty se vždy najdou). Po tom jak a do jaké koalice jste vlezli v Brně před rokem, mám k vaší zátoce jistou nedůvěru v těchto směrech, se prostě nediv...

Předvolební koalici samozřejmě nemyslím podle zákona (ta by pro všechny byly nevýhodná), ale myslím neformální - tedy, pokud by na pirátské strany kandidatce byly osobnosti z jiných stran, tak takové strany by do krajských voleb samostatně nekandidovaly.

Samozřejmě mohu mít takto z dálky zkreslený pohled a nějaké věci mi mohou unikat, zatím mě způsob tvojí argumentace přesvědčuje spíše o opaku.
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Zbynek.Janoska
Místní předsednictvo
Profese: programátor
Dal poděkování: 1216 poděkování
Dostal poděkování: 743 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 11 srp 2019, 07:51

Jenom bych chtěl poznamenat, že jeden z důvodů, proč se uvažuje o nějaké formě koalice je ten, že máme

1) ambice vládnout
2) jediného člověka, který má s politikou na krajské úrovni větší zkušenosti.

V podstatě všechny známé jihomoravské tváře Pirátů už jsou v PS/EP/komunálu a vůbec naplnit kandidátku vlastními lidmi může být problém.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Pavel.Moravec

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 11 srp 2019, 08:02

Chápu, že to může být dilema, ale fakt si nemyslím, že je řešení tam vytáhnout politiky z jiných stran, kteří jsou z mého pohledu ještě pochybnější (už jen z jakého prostředí vzešli). To fakt radši někdo bez dlouholetých zkušeností.
Druhá věc - máte problém s nabíráním nových lidí? Nebo nechcete nabírat, o brněnské buňce se to traduje, že je dost uzavřená.

EDIT: btw - v diskuzi padl Hlavenka, což je dost silný lídr - ví se už, jaký má na věc názor?
Naposledy upravil(a) Dalibor.Zahora dne 11 srp 2019, 08:05, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Pavel.Moravec
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 11 srp 2019, 08:04

A ještě dotaz směrem k RV (asi ty @Vojtech.Pikal - podléhá schválení RV i pirátská kandidátka s pevnými místy pro nestraníky?

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“