Anketa - otvírací doba ve svátcích

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

V otázce otvírací doby velkých obchodů ve svátcích podporuji

Aby bylo o všech svátcích zavřeno
41
32%
Aby bylo o všech svátcích otevřeno
58
45%
Aby byl zachován současný stav (otevřeno 7 svátků, zavřeno 7 svátků)
26
20%
Nemám názor
4
3%
 
Celkem hlasujících: 104 - Celkem hlasů: 129

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4396
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Vsetín
Dal poděkování: 3772 poděkování
Dostal poděkování: 3438 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Martin.Kucera píše: 12 úno 2019, 20:33
Petr.Tkadlec píše: 12 úno 2019, 13:44 *samozřejmě že jsou povolání životně nezbytná, které si nemůžou dovolit, jestli jít či nejít, ale určitě se shodneme na tom, že prodavačky k těmto druhům povolání nepatří
Jak už tu naťukl Ondra.kl, k těmto druhům povolání zajisté nepatří ani např. personál zoo (tedy ta část která se věnuje návštěvníkům), zábavních parků, plováren, kin apod. A zakazuje snad zákon jejich otevření ve vybraných svátcích?
Tady je zavřené všechno, takže nevím o čem mluvíš.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích

Příspěvek od Martin.Kucera »

Chceš mi tvrdit, že zoo mají o svátcích zavřeno? Ani ta ve vašem kraji ne - https://www.zoozlin.eu/otviraci-doba/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Pavel.Moravec
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4396
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Vsetín
Dal poděkování: 3772 poděkování
Dostal poděkování: 3438 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Martin.Kucera píše: 12 úno 2019, 20:54 Chceš mi tvrdit, že zoo mají o svátcích zavřeno? Ani ta ve vašem kraji ne - https://www.zoozlin.eu/otviraci-doba/
Tak to je snad jak v obchodech, ne?
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích

Příspěvek od Martin.Kucera »

Jak v obchodech? Namátkově jsem mrknul na tři zoo a mají otevřeno denně včetně všech státních svátků, nanejvýš mají zkráceno 24. 12.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Zbynek.Janoska, Pavel.Moravec
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích

Příspěvek od Petr.Vileta »

Mikulas.Ferjencik píše: 12 úno 2019, 12:00 Konkurence. To že mají všichni zavřeno je fakticky kartel
Já mít porád otevřená. Ty chtít něco koupit, já prodat. Nguen van Trang. :D
Martin.Kucera píše: 12 úno 2019, 12:14 Jak se vlastně obhájci zavírání velkých obchodů o státních svátcích vypořádávají s faktem, že existuje hromada dalších zaměstnání, v nichž se musí pracovat svátek nesvátek? Proč by zrovna tohle odvětví mělo být takto regulováno?
Jednoduše, ale pssst. ;)

"3. Pomni, abys den sváteční světil."
pavel_sanda píše: 12 úno 2019, 13:01 Protože zaměstnanci v tomto odvětví patří historicky mezi nejzranitelnější skupiny zaměstnanců z hlediska možnosti obrany svých zájmů.
A nemohou ti nejzranitelnější místo pokladní v supermarketu dělat stejně mizerně placenou práci na přepážce České pošty? Tam je zavřeno. ;)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
pavel_sanda
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 137
Registrován: 19 črc 2018, 13:33
Profese: učitel
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 164 poděkování

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích

Příspěvek od pavel_sanda »

Ondra.kl píše: 12 úno 2019, 18:08 1. kdo jsou to "tito lidé" ... to nějaké speciální skupina, která je specifická tím, že dělá jen v obchodech nad 200 m2 a nikde jinde? Asi ne, že?
2. chceš li zajistit aby v té době měli lidé volno, tak prostě zakažme v té době pracovat ... ale pak se nedivme že nepřijedou hasiši, policajti ani záchranka ;)
1. Je specifická tím, že bez toho zákazu nemá garantovaný jediný volný den v roce, o kterém předem ví, že bude volný.
2. To je demagogie, nehodná reakce.
Ondra.kl píše: 12 úno 2019, 18:08 Nikolivěk, to není o rovnosti. To je jen o tom že pracovní poměr je dobrovolný smluvní vztah .... silně reglovaný zákonem. Btw ... a ta nerovnost se podle tebe týká jen a pouze zaměstnanců obchodů nad 200 m2 ... že jen a pouze ty jsou regulovány.
Týká se zaměstnanců obecně, některých více než méně. A?
Uživatelský avatar
pavel_sanda
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 137
Registrován: 19 črc 2018, 13:33
Profese: učitel
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 164 poděkování

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích

Příspěvek od pavel_sanda »

Honza.Hora píše: 12 úno 2019, 18:49 Doplňuji, že podle mě adekvátní řešení je svěřit pravomoc obcím (pokud už ji nemají), aby ve státní svátky mohly omezit pracovní dobu obchodů. Kdo jiný má vědět, jak to u nich funguje a jestli mají v rajonu novodobého otrokáře nebo naopak zaměstnavatele, jehož zaměstnanci chtějí dělat i ve svátek.

Když to zastupitelstvo zneužije (nechá se koupit či začne zbrkle nařizovat jen proto že může), občané vědí celkem jasně, komu to v příštích volbách spočítat.
To není dobrý nápad, řečeno eufemisticky. Právě proto, že zde hrají roli osobní vztahy. Bylo by to zneužíváno neustále. Podobně jako předvolební nápad STANu, že by o sociálních dávkách rozhodovali starostové obcí, to přibližuje společenské poměry starověkému Římu s jeho senátory poskytujícími patronát (v jisté formě). Čili regres zhruba 2000 let.
Uživatelský avatar
pavel_sanda
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 137
Registrován: 19 črc 2018, 13:33
Profese: učitel
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 164 poděkování

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích

Příspěvek od pavel_sanda »

Martin.Kucera píše: 12 úno 2019, 20:33
Petr.Tkadlec píše: 12 úno 2019, 13:44 *samozřejmě že jsou povolání životně nezbytná, které si nemůžou dovolit, jestli jít či nejít, ale určitě se shodneme na tom, že prodavačky k těmto druhům povolání nepatří
Jak už tu naťukl Ondra.kl, k těmto druhům povolání zajisté nepatří ani např. personál zoo (tedy ta část která se věnuje návštěvníkům), zábavních parků, plováren, kin apod. A zakazuje snad zákon jejich otevření ve vybraných svátcích?
Tak zrovna tyto instituce jsou primárně využívány ve dnech volna, tak logicky jsou otevřené. To není případ obchodů nad 200 m2.
Jinak argumentovat proti zlepšení podmínek jedněch zaměstnanců podmínkami jiných zaměstnanců je argument pro závod ke dnu - čili pro úplně nejhorší možné pracovní podmínky, co mohou existovat.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích

Příspěvek od Martin.Kucera »

pavel_sanda píše: 12 úno 2019, 22:31 1. Je specifická tím, že bez toho zákazu nemá garantovaný jediný volný den v roce, o kterém předem ví, že bude volný.
Jednak tu už zaznělo, že i když má obchod zavřeno, neznamená to že se v něm nepracuje. Takže garance není ani se zákazem.
Druhak OFFTOPICpro jazykové puristy - píšu to schválně a s plným vědomím že to je nespisovně ho nemají garantovaný ani další profese viz pár příspěvků výše. Tak proč ho mají mít garantovaný zrovna (někteří) zaměstnanci obchodů nad 200 m2?
pavel_sanda píše: 12 úno 2019, 22:39 Tak zrovna tyto instituce jsou primárně využívány ve dnech volna, tak logicky jsou otevřené.
Jak jsem už doložil, zoo mají otevřeno denně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Moravec, Vit.Jurasek
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
pavel_sanda
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 137
Registrován: 19 črc 2018, 13:33
Profese: učitel
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 164 poděkování

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích

Příspěvek od pavel_sanda »

Martin.Kucera píše: 12 úno 2019, 22:41
pavel_sanda píše: 12 úno 2019, 22:31 1. Je specifická tím, že bez toho zákazu nemá garantovaný jediný volný den v roce, o kterém předem ví, že bude volný.
Jednak tu už zaznělo, že i když má obchod zavřeno, neznamená to že se v něm nepracuje. Takže garance není ani se zákazem.
Druhak OFFTOPICpro jazykové puristy - píšu to schválně a s plným vědomím že to je nespisovně ho nemají garantovaný ani další profese viz pár příspěvků výše. Tak proč ho mají mít garantovaný zrovna (někteří) zaměstnanci obchodů nad 200 m2?
pavel_sanda píše: 12 úno 2019, 22:39 Tak zrovna tyto instituce jsou primárně využívány ve dnech volna, tak logicky jsou otevřené.
Jak jsem už doložil, zoo mají otevřeno denně.
1) Zaměstnanci těchto obchodů evidentně tento zákaz ve velké většině podporují, jak jsem doložil třeba i tou peticí OS obchodu, u které to lze z počtu podpisů vydedukovat. Čili jim to smysl dává.
2) Opět argumentace typu: soused má kozu, tak chci, aby mu chcípla. No tak mají otevřeno denně, tak navrhni nějakou úpravu týkající se ZOO, pokud pro ni získáš podporu zaměstnanců ZOO, tak ať se prosazuje. Ale tady je řeč o obchodech, ne o ZOO.
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“