Stránka 7 z 20
Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích
Napsal: 12 úno 2019, 14:59
od Jakub.Michalek
Taky nevidim duvod toto regulovat, budu hlasovat pro zruseni zakona jako celku. Jsem ochoten diskutovat zpusoby, jak lepe kompenzovat pracovniky o svatcich, ale klerofasismus zavirani obchodu jako v Nemecku ci Rakousku mi silne nevyhovuje.

Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích
Napsal: 12 úno 2019, 15:04
od Vojtech.Pikal
Petr.Tkadlec píše: ↑12 úno 2019, 12:49
Vojtech.Pikal píše: ↑12 úno 2019, 12:39
Hlasuji PRO obě první dvě možnosti, ať je to - prosím - jednotné.
Přikládáš všem státním svátkům stejný význam či proč? Já jim osobně všem stejný význam nedávám, ale rušit je taky nechci.
Mno, co se významu státních svátků týče, tak pokud se bavíme o svátcích státních, tak za důležitější považuji ty "Státní svátky", tedy:
Dny 1. leden - Den obnovy samostatného českého státu, 8. květen - Den vítězství, 5. červenec - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 6. červenec - Den upálení mistra Jana Husa, 28. září - Den české státnosti, 28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu a 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii
Tedy za důležitější, než "Ostatní svátky", které zákon jmenuje takto:
1. leden - Nový rok, Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. květen - Svátek práce, 24. prosinec - Štědrý den, 25. prosinec - 1. svátek vánoční a 26. prosinec - 2. svátek vánoční
Ale všechno jsou to ze stejného zákona "Dny pracovního klidu" a to je pro mě primární posuzování, protože vím, že to nemají všichni stejně. (A já bych taky našel osobně důležitější a méně důležité státní svátky.) Ale ten zákon aktuálně takto srozumitelně kategorizačně postaven není?
Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích
Napsal: 12 úno 2019, 15:09
od Petr.Tkadlec
Jakub.Michalek píše: ↑12 úno 2019, 14:59
Taky nevidim duvod toto regulovat, budu hlasovat pro zruseni zakona jako celku. Jsem ochoten diskutovat zpusoby, jak lepe kompenzovat pracovniky o svatcich, ale klerofasismus zavirani obchodu jako v Nemecku ci Rakousku mi silne nevyhovuje.
Způsobů, jak obměnit lépe pracovníky, si můžeš vymyslet kolik chceš, ale nikdy nezařídíš to, aby se dodržovaly. Zrušení regulace o svátcích beru jako podporování otroctví, když nezajistíš to, že zaměstnanec bude mít možnost nejít...
Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích
Napsal: 12 úno 2019, 15:11
od Zbynek.Janoska
Pikantní na zákazu v Rakousku je to, že byl motivován/obhajován náboženstvím (křesťanstvím) a jeho důsledek je takový, že v neděli si nakoupíte jenom u Turka, protože ten má otevřeno 
Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích
Napsal: 12 úno 2019, 15:11
od Jan.Prokop
Petr.Tkadlec píše: ↑12 úno 2019, 15:09
Způsobů, jak obměnit lépe pracovníky, si můžeš vymyslet kolik chceš, ale nikdy nezařídíš to, aby se dodržovaly. Zrušení regulace o svátcích beru jako podporování otroctví, když nezajistíš to, že zaměstnanec bude mít možnost nejít...
Samozřejmě má možnost nejít, může změnit zaměstnání, kde bude pracovní doba na které se shodne se zaměstnavatelem
Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích
Napsal: 12 úno 2019, 15:19
od Lukas.Hejduk
Jan.Prokop píše: ↑12 úno 2019, 15:11
Samozřejmě má možnost nejít, může změnit zaměstnání, kde bude pracovní doba na které se shodne se zaměstnavatelem
To je takový trochu klišé lidí z regionů, kde práce je hafo a oni vědí, jak se na pracovním trhu orientovat, mají finanční rezervu atp. Nelíbí se ti podmínky? Tak běž pracovat jinam. V praxi ta změna je pro určitý typ lidí extrémně komplikovaná.
Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích
Napsal: 12 úno 2019, 15:24
od Petr.Tkadlec
Jan.Prokop píše: ↑12 úno 2019, 15:11
Petr.Tkadlec píše: ↑12 úno 2019, 15:09
Způsobů, jak obměnit lépe pracovníky, si můžeš vymyslet kolik chceš, ale nikdy nezařídíš to, aby se dodržovaly. Zrušení regulace o svátcích beru jako podporování otroctví, když nezajistíš to, že zaměstnanec bude mít možnost nejít...
Samozřejmě má možnost nejít, může změnit zaměstnání, kde bude pracovní doba na které se shodne se zaměstnavatelem
Jo, jak je svět super a otevřený si laskavě vysvětluj těm matkám samoživitelkám, které dík výpadku jedné mzdy budou v háji úplně. Toto je klasický argument svobodných, který prostě v praxi nefunguje.
Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích
Napsal: 12 úno 2019, 15:30
od Milan.Dadourek
Mně to ohleně těch zaměstnanců zatím připadá taková dojmologie. Chybí mi nějaká seriózní data
(po kterých tu i bylo voláno - jaký podíl zaměstnanců obchodů musí i tak do práce, jaký podíl je pro regulaci...).
Asi to jde mimo oficiální důvody té regulace, ale pro mne hraje určitou roli samotné zvýraznění "svátkovitosti" těch státních svátků. Po tom, co jsme museli chodit v průvodech s mávátky, máme teď extrém, kdy se svátek pozná jen podle nápisu v kalendáři a reportáží "o věncích" ve zpravodajství. A spíš vidím jako pozitivum, že mě nikdo
(žena nebo děti) nemůže pod nějakou záminkou nahnat na nákupy
Tak asi budu muset zaškrtnout, že nemám názor.
EDIT:
No, ještě popřemýšlím.
Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích
Napsal: 12 úno 2019, 15:44
od Martin.Kucera
Milan.Dadourek píše: ↑12 úno 2019, 15:30Asi to jde mimo oficiální důvody té regulace, ale pro mne hraje určitou roli samotné zvýraznění "svátkovitosti" těch státních svátků. Po tom, co jsme museli chodit v průvodech s mávátky, máme teď extrém, kdy se svátek pozná jen podle nápisu v kalendáři a reportáží "o věncích" ve zpravodajství.
Mně třeba přijde dost schizofrenní, když se na jedné straně snažíme o odluku církví od státu a na druhé straně máme minimálně 5 křesťanských svátků "chráněných zákonem".
A na "1. leden - Den obnovy samostatného českého státu" bych já osobně spíš vyvěšoval černý prapor, protože z mého pohledu by za rozdělení Československa zasloužili Klaus s Mečiarem akorát tak pořádně profackovat.
Ale to už sklouzávám k OT.
Re: Anketa - otvírací doba ve svátcích
Napsal: 12 úno 2019, 16:58
od Petr.Tkadlec
Radek.Simkanic píše: ↑12 úno 2019, 12:11
Mě osobně se nelíbí ani jedna varianta. Já bych chtěl možnost, že o tom zda by bylo otevřeno o svátcích či nikoliv se může rozhodnout daný podnikatel/majitel.
A proč ne zaměstnanec?