Brexit - pozice Pirátů

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Co je nejlepší výsledek vyjednávání o Brexitu?

Hard Brexit (vystoupení Británie z EU bez dohody)
7
21%
Soft Brexit (dohoda v podobě, jak byla nyní mezi EU a VB dojednána)
12
36%
Jiná možnost
14
42%
 
Celkem hlasujících: 33 - Celkem hlasů: 33

Anna.Strebl
Člen KS Praha
Příspěvky: 25
Registrován: 13 kvě 2017, 13:47
Profese: International Trade Director, UK Embassy
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování

Brexit - pozice Pirátů

Příspěvek od Anna.Strebl »

Ahoj, v rámci mé práce si zjišťuji pozice českých politických stran k Brexitu. Ač jsem sama členka, nepochytila jsem úplně, jaký je náš postoj jako strany. Máme vlastně nějaký?

Co si myslíte/me, že by byl nejlepší výsledek současných vyjednávání mezi EU a Velkou Británií?

Budu ráda, když zahlasujete a také se případně vyjádříte podrobněji do diskuze (zejména pokud vyberete "Jiná možnost").
OFFTOPICReportuji na britské FCO (Foreign & Commonwealth Office – britské ministerstvo zahraničí), zastupuji Velkou Británii na jednáních s představiteli české vlády a reprezentuji oficiální britskou pozici, takže se z těchto důvodů k tomu nemohu sama moc vyjadřovat, ale zajímalo by mě, jaké jsou ve straně názory na možnosti No deal vs. Soft Brexit, popř. jiné alternativy.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Brexit - pozice Pirátů

Příspěvek od Martin.Kucera »

Docela by se k té možnosti "dohoda v podobě, jak byla nyní mezi EU a VB dojednána" hodil link na tu dohodu, aby si ji nemusel každý dohledávat individuálně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Anna.Strebl, Ondrej.Profant, Vojtech.Pikal

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Brexit - pozice Pirátů

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Otázka je podivně formulována. Platí náš parlamentní program z roku 2017. Ten jasně definuje, jaké jsou z pohledu Pirátů vyjednávací priority v otázce vystoupení Británie z EU.
Aktivní členství a reforma Evropské unie
  • Chceme omezovat byrokracii a bojovat proti nesmyslným dotacím a plýtvání v EU.
  • Prosazujeme vyšší zapojení občanů a Evropského parlamentu do rozhodování.
  • Nepřijmeme výjimky zvýhodňující některé země nebo jejich části: 4 základní svobody pohybu (zboží, služeb, osob a kapitálu) v rámci Evropského prostoru musí zůstat nedělitelné.
Z toho konkrétně plyne, že např. smlouva, která by ponechávala britským firmám přístup na evropský trh aniž by českým občanům umožňovala odpovídajícím způsobem přístup do Velké Británie (za prací, studiem, atp.), není přijatelná. Jestli z takového postoje vyplývá hard brexit nebo soft brexit, je na britských politicích a dalších evropských politicích.

Současná dohoda pouze vytváří přechodné období pro dojednání finální dohody uspořádávající vztahy Británie a EU. Protože de facto prodlužuje status quo, pouze odebírá Británii její hlasovací práva, jeví se mně osobně přijatelná.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Anna.Strebl
Člen KS Praha
Příspěvky: 25
Registrován: 13 kvě 2017, 13:47
Profese: International Trade Director, UK Embassy
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování

Re: Brexit - pozice Pirátů

Příspěvek od Anna.Strebl »

Martin.Kucera píše: 25 lis 2018, 21:05 Docela by se k té možnosti "dohoda v podobě, jak byla nyní mezi EU a VB dojednána" hodil link na tu dohodu, aby si ji nemusel každý dohledávat individuálně.
Informace k vyjednávání na stránkách Evropské komise. Vlastní dohoda (585 stran), spolu s ní schvalovaná politická deklarace a další dokumenty jsou pak přímo tady.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Anna.Strebl za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Vojtech.Pikal
Anna.Strebl
Člen KS Praha
Příspěvky: 25
Registrován: 13 kvě 2017, 13:47
Profese: International Trade Director, UK Embassy
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování

Re: Brexit - pozice Pirátů

Příspěvek od Anna.Strebl »

Mikuláši, nezlob se, ale ve tvém vyjádření jsou dost zásadní nepřesnosti. V pirátském programu k zahraničním vztahům je (právě pouze):
  • Nepřijmeme výjimky zvýhodňující některé země nebo jejich části: 4 základní svobody pohybu (zboží, služeb, osob a kapitálu) v rámci Evropského prostoru musí zůstat nedělitelné.
Dále píšeš:
Mikulas.Peksa píše: 25 lis 2018, 21:52Současná dohoda pouze vytváří přechodné období pro dojednání finální dohody uspořádávající vztahy Británie a EU. Protože de facto prodlužuje status quo, pouze odebírá Británii její hlasovací práva, jeví se mně osobně přijatelná.
Dohoda o odchodu VB z EU počítá po přechodném období s ukončením volného pohybu. Doprovázející politická deklarace (právně nezávazná, ale politicky zavazující) Británii slibuje volný obchod se zbožím a poměrně liberální přístup v oblasti služeb (tedy široký přístup na volný trh). Lídři členských zemí včetně ČR tuto dohodu na včerejším mimořádném summitu v Bruselu schválili. Od Pirátů pokud vím nešlo nic, co by naznačovalo jakékoli připomínky (nebo vlastně jakýkoli názor).
Mikulas.Peksa píše: 25 lis 2018, 21:52Jestli z takového postoje vyplývá hard brexit nebo soft brexit, je na britských politicích a dalších evropských politicích.
Že to "je na britských a evropských politicích”, to je nezpochybnitelný fakt. Akorát to samo o sobě nic neříká. :D Náš současný program nás v otázce Brexitu dostává do podobně složité situace jako zbytek Evropy, která si s tím už od britského referenda láme hlavu.

Proto také nerozumím, proč ti přijde má otázka “podivná”. Takto ji formuluje celá Evropa, včetně britské vlády a parlamentu! :) Proto jsem ji takto položila i našim členům. Otázka je jasná a jen ty tři možnosti v téhle anketě (včetně té vágní “jiné možnosti”) jsou v tuto chvíli na stole…
Tito uživatelé poděkovali autorovi Anna.Strebl za příspěvky (celkem 2):
Patrik.Jurenka, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Jakub.Nepejchal
Člen KS Praha
Příspěvky: 1360
Registrován: 26 bře 2014, 14:12
Profese: Vedoucí sociální služby
Bydliště: Praha-Petrovice
Dal poděkování: 2426 poděkování
Dostal poděkování: 1730 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brexit - pozice Pirátů

Příspěvek od Jakub.Nepejchal »

A co třeba varianta: prodloužit dobu odchodu (pravidla EU to umožňují), mezitím padne vláda v UK a nová uspořádá nové referendum?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Nepejchal za příspěvek:
Vit.Fux

Člen KS Praha
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O

Uživatelský avatar
Jan.Bartko
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 372
Registrován: 24 kvě 2018, 16:08
Profese: radní městské části
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 293 poděkování
Dostal poděkování: 404 poděkování

Re: Brexit - pozice Pirátů

Příspěvek od Jan.Bartko »

Taky bych se klonil k nejake variante prodlouzeni prechodne doby a nasledneho opakovanii referenda - ale v takove podobe, kdy bude zaroven predlozena prave ona dohoda, za jakych podminek by to vystoupeni bylo.
“Triviality is evil - triviality, that is, in the form of consciousness and mind that adapts itself to the world as it is, that obeys the principle of inertia. And this principle of inertia truly is what is radically evil.”
― Theodor W. Adorno
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Brexit - pozice Pirátů

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Anna.Kratochvilova píše: 26 lis 2018, 21:58 Mikuláši, nezlob se, ale ve tvém vyjádření jsou dost zásadní nepřesnosti. V pirátském programu k zahraničním vztahům je (právě pouze):
  • Nepřijmeme výjimky zvýhodňující některé země nebo jejich části: 4 základní svobody pohybu (zboží, služeb, osob a kapitálu) v rámci Evropského prostoru musí zůstat nedělitelné.
Dále píšeš:
Mikulas.Peksa píše: 25 lis 2018, 21:52Současná dohoda pouze vytváří přechodné období pro dojednání finální dohody uspořádávající vztahy Británie a EU. Protože de facto prodlužuje status quo, pouze odebírá Británii její hlasovací práva, jeví se mně osobně přijatelná.
Dohoda o odchodu VB z EU počítá po přechodném období s ukončením volného pohybu. Doprovázející politická deklarace (právně nezávazná, ale politicky zavazující) Británii slibuje volný obchod se zbožím a poměrně liberální přístup v oblasti služeb (tedy široký přístup na volný trh). Lídři členských zemí včetně ČR tuto dohodu na včerejším mimořádném summitu v Bruselu schválili. Od Pirátů pokud vím nešlo nic, co by naznačovalo jakékoli připomínky (nebo vlastně jakýkoli názor).
Mikulas.Peksa píše: 25 lis 2018, 21:52Jestli z takového postoje vyplývá hard brexit nebo soft brexit, je na britských politicích a dalších evropských politicích.
Že to "je na britských a evropských politicích”, to je nezpochybnitelný fakt. Akorát to samo o sobě nic neříká. :D Náš současný program nás v otázce Brexitu dostává do podobně složité situace jako zbytek Evropy, která si s tím už od britského referenda láme hlavu.

Proto také nerozumím, proč ti přijde má otázka “podivná”. Takto ji formuluje celá Evropa, včetně britské vlády a parlamentu! :) Proto jsem ji takto položila i našim členům. Otázka je jasná a jen ty tři možnosti v téhle anketě (včetně té vágní “jiné možnosti”) jsou v tuto chvíli na stole…
Tak ta současná dohoda, tak jak je, řeší přechodné období do konce roku 2020. Zároveň, alespoň pokud mě je známo, nemusí být ratifikována národními parlamenty - Pirátští poslanci tedy o ní nebudou mít možnost hlasovat (a to ani eurposlanci, nepočítáme-li Julii Redu). UK zůstávají jeho povinnosti, tj. 4 základní svobody jsou do konce roku 2020 neoddělitelně zachované. To se tedy stane, bez ohledu na to, jaký k tomu zaujmeme postoj nebo vydáme statement. Do roku 2020 bude prostě ten Brexit tak soft, že to vlastně ani ve skutečnosti žádný Brexit nebude (v podstatě jediné, co se stane, že Britové zmizí od vyjednávacího stolu v Bruselu a z Britských vládních budov zmizí evropské vlajky, pokud tam nějaké byly). O skutečné podobě Brexitu se totiž rozhodne později.

V průběhu přechodného období bude třeba dojednat dohodu o dlouhodobém uspořádání vztahů Británie s Evropskou Unií. Ta bude muset definovat, zda-li a jak zůstane zachován přístup na trh, pohyb osob atp. Tato dohoda bude vyžadovat ratifikaci v národních parlamentech a tím se teprve rozhodne o samotné podobě Brexitu. Bude-li dohoda ratifikována ve všech parlamentech, nastane po skončení přechodného období soft Brexit. Nebude-li ratifikována před skončením přechodného období, nastane hard Brexit. To dobré je, že přechodné období lze prodlužovat, čímž lze riziko hard Brexitu minimalizovat (a tady jsem opatrně pro, aby se to dělalo, ačkoli bych to nechtěl vidět moc dlouho).

Zároveň si řekněme, že ratifikace v českém parlamentu se z pohledu Pirátů odvíjí od programu a obsahu oné budoucí dohody (čili takto s předstihem nelze tvrdit, že jsme pro soft nebo hard brexit, protože náš program známe, leč obsah dohody nikoli - známe jen onu nezávaznou deklaraci - proto je tato anketa "podivná"). A rozhodující je právě tento požadavek nedělitelnosti 4 základních svobod, který vylučuje akceptování jistého typu dohod. Je pochopitelně možné, že k ratifikaci dojde např. většinou ANO + ODS bez ohledu na Pirátský postoj. Nebo se pro ratifikaci hlasy nesejdou a pak může dojít k hard Brexitu kvůli postoji českého parlamentu (samozřejmě, pokud by tento scénář hrozil, tak jakožto konstruktivní opozice jsme připraveni jednat o úpravě dohody nebo prodloužení přechodného období).

Tolik k tomu, omlouvám se, že jsem zdůvodnění nenapsal jasněji - měli jsme o tom docela dlouhou debatu na výboru se státním tajemníkem pro evropské záležitosti a zjevně mám sklony zapomínat, že ostatní lidé tuto příležitost neměli.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Matej.Sandor
Člen KS Praha
Příspěvky: 597
Registrován: 12 dub 2018, 10:46
Profese: manažer, právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 989 poděkování
Dostal poděkování: 1101 poděkování

Re: Brexit - pozice Pirátů

Příspěvek od Matej.Sandor »

Bylo by možná ještě vhodné definovat na koho se ta anketa má vztahovat a jestli tedy v anketě hledáme nejlepší řešení Brexitu pro ČR, EU, Británii, Skotsko, Irsko nebo Severní Irsko. Odpovědi se pak budou asi značně lišit. Pokud mám hledat obecnou odpověď, tak myslím, že pirátském stanovisku to máme napsáno úplně správně. Prostě nemůžeme umožňovat vyzobávání třešní bez plnění ostatních povinností.

Jinak za sebe jsem v anketě hlasoval pro jinou možnost. Myslím, že by bylo správné nechat britský lid rozhodnout, jestli chtějí Soft Brexit, Hard Brexit nebo Remain podle aktuálně dojednaných podmínek, resp. pokud to referendum mělo někdy smysl, tak je to teď a ne když nebylo vůbec jasné, za jakých podmínek by k vystoupení došlo. Zároveň jsem přesvědčen, že vzhledem k okolnostem by v tomto novém referendu žádný Brexit nevyhrál.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matej.Sandor za příspěvky (celkem 3):
Vit.Fux, Vojtech.Pikal, Ales.Jakl
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“