Stránka 1 z 10

Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Napsal: 17 zář 2018, 15:42
od Ales.Sura
Na internetu na mě vyskočil tento článek:
Piráti a STAN souhlasí s řízením EU proti Maďarsku
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... sku-551335

Osobně s postojem F. Kopřivy nesouhlasím, takže by mě zajímalo jaký je postoj k tomuto tématu ve straně.
Myslím, že by v podobně citlivých otázkách by měla primárně panovat většinová shoda než začnou jedinci vydávat prohlášení, které je pak vydáváno za stanovisko celé strany.
Ale možná, že toto opravdu je většinové stanovisko, takže si klikněte, abychom si v tom udělali trochu jasno. ;)

Re: Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Napsal: 17 zář 2018, 15:57
od Martin.Shanil
Silové řešení - zase je to v podstatě jen druh sankce. A kde je nutné používat sankce, tam vázne spolupráce a vládne "silnější". V takovém světě se dobře daří oligarchům a monopolům, pokud jim politici dostatečně nahrávají. Ale o tom imho celá EU je, takže zůstávám bez iluzí a piráti mi svými skutky mou skepsi jen potvrzují.

Re: Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Napsal: 17 zář 2018, 16:01
od Robert.Magni
Nesouhlasím. Nejsem svazák

Re: Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Napsal: 17 zář 2018, 17:03
od Ivo.Vasicek
Vážný problém je použitá metoda - "trestání neposlušné země". Dle mého názoru je to totalitní (bolševický) postup. Ve svém důsledku povede k větší radikalizaci a možná i k destabilizaci EU. Žádnou "ušlechtilá myšlenku" nelze prosadit násilím, myslel jsem si, že už jsme se od KSČ poučili (když prováděli tu násilnou kolektivizaci). Problém je zamlžován kritikou maďarské politiky, která je možná i oprávněná. Ale kritizovat a "trestat" jsou zcela odlišné věci.

Re: Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Napsal: 17 zář 2018, 18:23
od Jiri.Kaderavek.sen
Při odpovědi jsem na rozpacích. Pokud bych hlasoval ANO tak vlastně souhlasím s tím, že to pomůže totálně EU rozklížit, protože jednou bude neposlušné pro nikým nevolené předsednictvo (V SSSR říkali politbyro) Maďarsko, potom Polsko, Slovensko, Česká republika atd. atd., až se ty státy naserou a pošlou je k vodě. Pokud budu hlasovat NE, tak se pro některé stanu extremista, fašista atd. Babo raď. Ale protože myšlenka nějaké Evropské unie není špatná (špatní jsou lidi kteří ji provádějí) musím doufat, že se to změní. Proto budu hlasovat pro NE. Maďarsko má největší historické zkušenosti s muslimskou expanzí a tak by nebylo pro EU marné ho trochu poslouchat a ne ho chtít trestat.

Re: Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Napsal: 17 zář 2018, 19:24
od Tomas.Martinek

Re: Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Napsal: 17 zář 2018, 19:34
od Ivo.Vlasaty
Nikdo nenutí Maďarsko v té ošklivé unii být - jestli se jeho vládě (a tedy předpokládám i občanům) dlouhodobě nelíbí pravidla a jejich dodržování. Proto hlasuju ANO.
S plným vědomím, že s tím, jak pravidla resektují čeští politici a jak mě (ne)zastupují naše vlády, můžeme jednoho dne skončit stejně - že už nám jako černému pasažérovi nebudou chtít přispívat, nebo vystoupíme. Nejsem toho názoru, že v EU musíme být na věčné časy, má svoje chyby, a náš stát má chyby tuplem. Takže to riziko jsem ochotný nést. Kdybych byl srab, který si možnost našeho vystoupení z EU nedokáže připustit, tak bych samozřejmě hlasoval pro NE.

S postojem Martina Shánila by se dalo souhlasit, kdyby v Maďarsku už teď nevládl "silnější".

Re: Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Napsal: 17 zář 2018, 19:42
od David.Wagner
Evropská unie má nějaká pravidla, třeba ta v článku 2 Smlouvy o EU.
Unie je založena na hodnotách úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního
státu a dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin. Tyto hodnoty jsou společné
členským státům ve společnosti vyznačující se pluralismem, nepřípustností diskriminace, tolerancí,
spravedlností, solidaritou a rovností žen a mužů.
Benátská komise přestupy Maďarska hodnotí posledních sedm let, pravidelně Maďarsko upozorňuje a jen velmi jemně naznačovala, že si Maďarsko nevybírá cestu vedoucí k dosažení demokracie. Postupně došlo k omezení soudní moci, ovládnutí veřejnoprávních médií (které propagují vládní stranu kudy chodí), narušení nezávislosti médií vůbec (ty kontrolují vládou přímo dosazené úřady s velkými regulačními pravomocemi), omezení akademických svobod kvůli sporu se Středoevropskou univerzitou a narušení práva na shromažďování skrze snahu zabránit financování neziskovek ze zahraničí: což byl tak nějak jeden z posledních bodů který nebyl pod kontrolou premiéra. Nesporná je i míra korupce: pro představu, víc než půlka veřejných investic v Maďarsku je z EU peněz. A třetina z těchto investic běží ve výběrkách s jediným zájemcem.
Podle některých zpráv jsou také výrazně narušována práva menšin (jak Romů, tak měly kampaně proti Sorosovy antisemitský nádech). Došlo i ke zneužití "vnitrostátních konzultací" k propagačním akcím vlády "STOP SOROS" a "STOP BRUSEL".
Zpráva kterou dala dohromady Sargentini není ideální a dává tam i pár sporných bodů, určitě.

Ale Maďarsko mělo velmi, velmi dlouhou dobu aby své postupy buď změnilo nebo usilovalo o to, aby EU řekla "už bereme i ne úplně demokratické státy". Většina EU má plné právo říct, že nechce posílat peníze borci, který půlku rozkrade a z druhé půlky si jede svou nekonečnou nenávistnou kampaň. A je úplně v pohodě, pokud to tak Maďaři chtějí: pak ael fakt nemusí být v EU. Křičet "STOP BRUSEL" a pak se hrozně divit, že v té EU to jako nevnímají úplně suprově je dlouhodobě neudržitelný, na vztah musí být vůle ze dvou stran.

A jinak ano, pokud by se k tomuto scénáři Andrej Babiš posunul zcela (nakročeno má a Orbánovi projevuje úctu a sympatie kde může), tak bych taky hodně chtěl, aby to EU řešila.

(jinak jedna faktická: rozhodnutí o aktivaci článku 7 učinili europoslanci, které si volíme přímo.)

Re: Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Napsal: 18 zář 2018, 11:44
od Vit.Jurasek
Nemám dost informací, abych rozhodnul.
Jinak Orbán je na cestě k absolutismu, ale třeba příklad s dotacemi je naprosto mimo - to je věc, která se má řešit na úrovni pravidel a kontroly těch dotací a když se nebudou dodržovat pravidla pro dotace, Maďarsko je bude muset vrátit. Za dotace si Maďaři nezaslouží kolektivní trest, ten si zaslouží konkrétní lidi - úředníci, politici apod. (Já bych taky nechtěl omezení našeho přístupu do EU kvůli tomu, že čapáky)

Jinaá otázka je posun v soudnictví a podobné jiné zvěrstva. Ty by se imho měly řešit postupným vyráběním a synchronizací systémů napříč unií.

A co se týče jiných drobných zákonů, které jsou v konfliktu v základní idey jako je liberalismus a rovnoprávnost, tak fakt nevím, ale úplně bych to nehrotil. Aby jsme to za chvíli neschytali my za to, že nemáme kvóty na političky a že daňově netrestáme firmy se špatným "gender gap ratinegem" (který je projev statistické kreativity levelu Goebbels) Přece jen rovnoprávnost a způsoby jejího zavádění často jdou úplně opačným směrem.

Podle tohohle bych měl hlasovat proti sankcím, ale přiznám se, že jsem do toho nezabrousil dost do hloubky a můžou tam být i jiné věci, za které si Maďarsko opravdu zaslouží přes prsty, takže za mě Nevím.

Re: Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Napsal: 18 zář 2018, 11:47
od Robert.Magni
Pokud monarcha nevadí madarům,tak je vše OK. Jejich země,jejich život.