Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.
Odpovědět

Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Ano
61
74%
Ne
15
18%
Nevím
6
7%

Celkem hlasujících: 82 - Celkem hlasů: 82

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: dělník
Dal poděkování: 14612 poděkování
Dostal poděkování: 2679 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?

Příspěvek od Robert.Magni » 18 zář 2018, 18:08

Jen škoda,že ty zprávy nejsou i z nějakého věrohodného zdroje.. Bez ironie,fakt škoddaa
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko

Martin.Cryo.Broz
Místní předsednictvo
Profese: OSVČ - Podnikatel
Dal poděkování: 351 poděkování
Dostal poděkování: 435 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Cryo.Broz » 18 zář 2018, 20:59

Nechápu proč by jsme se měli vměšovat do politiky jinech států, mají snad vlastní hlavu né? Jak by bylo nám kdyby někdo říkám ČR jak má co dělat. Kdyby jsme se raději zaměřili na naše problémy, lépe by jsme udělali.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Cryo.Broz za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Ales.Sura
Martin Brož - Cryoman (Zastupitel v městě Písek) - Odchýlit se od norem znamená, že na to musíte mít. Než začnete být tvořivý, musíte být odvážní. Tvořivost je osud, ale odvaha je cestou.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 21899 poděkování
Dostal poděkování: 18838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 18 zář 2018, 21:34

Robert.Magni píše:
18 zář 2018, 11:47
Pokud monarcha nevadí madarům,tak je vše OK. Jejich země,jejich život.
Jistě, vždyť je nikdo nenutí v EU setrvávat. Chtějí monarchu, mohou ho mít, ale ne jako člen EU.

Mě vadí jak nějaké neomarxistické nesmysly EU, tak Orbánova snaha podobat se Erdoganovi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Robert.Magni
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Stanislav.Podojil
Člen KS Jihočeský kraj
Profese: Technik kvality
Dal poděkování: 42 poděkování
Dostal poděkování: 27 poděkování

Příspěvek od Stanislav.Podojil » 18 zář 2018, 21:45

Maďarsko dobrovolně vstoupilo do spolku demokratických zemí. Podepsalo smlouvu a souhlasilo s nějakým standartem. Pokud ho porušuje (a tím i smlouvu) a ignoruje upozornění EU, musí nést následky. A pokud je nést nechce, ať z EU vystoupí.

Je to zcela jednoduché porušení smlouvy.

Doporučil bych zde několika lidem zaměřit se na fakta, a ne na osobní názor.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Podojil za příspěvky (celkem 5):
Petr.Tkadlec, Pavel.Moravec, Ivo.Vlasaty, Yossi, Zbynek.Janoska

Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: IT
Dal poděkování: 9661 poděkování
Dostal poděkování: 4713 poděkování

Příspěvek od Pavel.Moravec » 18 zář 2018, 22:36

Maďarsko se stává méně a méně demokratickým státem. Argumenty dobře shrnul David Wagner v viewtopic.php?f=637&t=43684#p581365 . Myslím si, že na tomto se shodneme zde všichni. A je tedy v souladu s pirátským programem kritizovat směřování Maďarského způsobu vládnutí.

Maďarsko se vstupem do EU zavázalo dodržovat např. onen článek 2 Smlouvy o EU. Který zřejmě nedodržuje. OFFTOPICKacířský dotaz: proč by tedy EU měla dodržovat dohody o proplácení EU dotací? Opakovaně je jim to vytýkáno, bez odezvy. A smlouvy se mají dodržovat (nebo zrušit pokud nedávají smysl), na tom se snad také shodneme.

Co dělat s takovým státem? Nechat jej beztrestně opakovaně dlouhodobě porušovat smlouvy společenství? K čemu pak takové smlouvy jsou, pokud jejich dodržování není automatické a nelze je vymáhat? Mají se zrušit? Nebo má EU rezignovat na prosazování demokratických principů na svém území?

Pokud někdo říká NE řízení proti Maďarsku, zkuste prosím konstruktivně navrhnout lepší možnost - nepovede zametání maďarského problému k devalvaci demokratických hodnot? Jako pokud Maďarsko nechce být demokratickým státem,ať to řekne naplno a z EU vystoupí. Ale dokud je členem..?

Chápu obavy z toho, že klepnutí přes prsty povede k dalšímu odcizení Maďarska. Proto bych osobně byl pro jen symbolické potrestání - ale i na to je třeba zahájit ono řízení.

Ad "je to jako v 56 či 68" - nikdo Maďarsko nedrží v EU násilím, žádná okupační vojska se tam nechystají. Zastrčte toho slaměného panáka někam pryč.

Ad "buďme rádi jak Orbán zatočil s muslimy" - ale sakra o nějaké muslimy zde vůbec nejde. Další straw man.

Ad "co je nám do situace v Maďarsku" - dokud jsme oba členy EU která má nějaká pravidla a ta pravidla Maďarsko porušuje, tak nám do té situace "něco je".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 7):
Tomas.Martinek, David.Wagner, Petr.Tkadlec, Frantisek.Kopriva, Yossi, Matej.Sandor, Stanislav.Podojil
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Ales.Sura
Člen KS Praha
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Dal poděkování: 1814 poděkování
Dostal poděkování: 2831 poděkování

Příspěvek od Ales.Sura » 19 zář 2018, 23:45

Já jsem opravdu jak v Jiříkově vidění. Vlastně ani nevím, kde začít.
Tak začněme třeba tím, že při vstupu do EU se zmiňovali 3 věci: zrušení cla, volný pohyb osob a společná měna. Nevzpomínám si, že by byla řeč o silové politice, kde si bude většina prosazovat svoje na úkor menšiny OFFTOPIC(když už se v článku 2 mluví o právech menšin). OFFTOPICSystémem kvót a cílených dotací se EU akorát podařilo zlikvidovat nemalou část českého průmyslu i zemědělství a omezit diverzitu.
Tím se dostávám k prvnímu bodu protiřečení kritiků: Brečíte tady nad tím, že má Orbán v Maďarsku těsnou většinuOFFTOPIC (mimochodem 67% v posledních volbách pro mě není těsná většina, ale OK), ale je vám jedno, že řízení proti Maďarsku bylo zahájeno díky těsnému hlasování. Nebo to účelově zamlčujete. Vlastně Maďarsko teď podalo stížnost, protože do celkového počtu hlasů nebyly započítány hlasy, které se zdržely. V takovém případě by totiž hlasování dopadlo opačně.
Druhý bod, který se tu neustále opakuje je, že Maďarsko může kdykoliv EU opustit. Kupodivu tento argument o svobodné volbě zaznívá z úst těch samých lidí, co odmítají české národní referendum o členství v EU. V takovém případě se prý už nejedná o svobodu, ale o populismus.
EU měla být partnerský projekt. Diverzita měla být přínosem a ne překážkou. Podobně jako to je u Pirátů. Já ale neznám dobře fungující partnerské vztahy, kde si některá ze stran silou prosazuje svoji. Kdo má dobrý partnerský vztah, tak zpravidla říká, že je to o vzájemném respektu, naslouchání a kompromisech. Respektujete partnera, když mu za jeho postoje uložíte trest? Zkuste doma za trest nechat vyžehlit partnera, protože se mu nelíbí váš oblíbený seriál. To určitě váš vztah radikálně zlepší a pomůže vám najít společnou řeč. Tohle může vypadat jako dětinský příklad, ale přesně tohle děláme. Řveme, vztekáme se a házíme bábovičky, protože si myslíme, že máme pravdu. A pak ještě očekáváme, že to druhá strana uzná.
Ať se nám to líbí nebo ne, tak Orbán je demokraticky zvolený. Občané svou volbou vyjádřili souhlas s jeho postoji. Pomůže potrestání Maďarska tomu, že Orbánova popularita bude klesat? Nebo EU akorát podpoří budovaný obraz Orbána, jakožto politika, který brání Maďarsko proti politické zvůli EU?
Možná se v tomto okamžiku ptáte co navrhuji. Navrhuji dialog, vzdělávání, podporu samostatného úsudku a skutečnou svobodu slova i informací.
Opět mě tedy napadá, že ti co se tu bijí za svobodu slova a projevu nemají zpravidla problém problém s budováním seznamů médií s tzv. "fake news". Cokoliv alternativního se označí jako lež. Stejně jako tu vidím souhlasy s cenzurou na Twitteru a Facebooku, která ze vyfabrikovaného seznamu "fake news" i částečně vychází. Argumentem bývá, že jsou to přece soukromé společnosti, které mají svoje pravidla. A komu se to nelíbí, tak může FB a Twitter opustit. Také vidíte tu podobnost s Maďarskem a EU?
Státy historicky vznikly proto, aby ochránily svoje vlastní občany. Nám se sice Orbán líbit nemusí, ale jeho podpora odráží naladění maďarské společnosti. Místo sankcí a trestů bychom se měli snažit pochopit, co je příčina a snažit se najít společné řešení. Sankce a tresty situaci VŽDY jen více vyhrotí, znemožní dialog/diplomacii i nalezení společného řešení. Silová politika EU tak vlastně jen Orbánovu pozici posílí. Je to efekt sněhové koule a jehož konci je vyhrocený konflikt. V tom lepším případě "pouze" opuštění EU.
Frantisek.Kopriva píše:
18 zář 2018, 16:04
Ani by mě totiž nenapadlo, že by snad nějaký pirát mohl hájit Viktora Orbána.
Nevím jestli manipuluješ schválně nebo nechtěně. Otázka zní: "Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?" a nikoliv "Podporujete Viktora Orbána?"
Já nehájím Orbána. Mě se nelíbí postup EU vůči Maďarsku. Samozřejmě můžeš dát partnerovi facku, když dělá něco špatně, ale tím se situace moc nevyřeší (viz. výše). Je spousta jiných možností jak se k tomu postavit.
Je hold tvůj problém, že svůj názor automaticky pokládáš za názor všech a navíc je tak i prezentován. Možná, že současných 21% pro volbu "NE" je pro tebe zanedbatelnýchOFFTOPIC (jakkoliv by to třeba i pro Piráty případně byl hezký volební výsledek). Být tebou tak bych se ale zamyslel nad tím, jak je možné, že tě ani nenapadne to, co je realita!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvek:
Robert.Magni
Aleš Sůra - můj pirátský Jabber je momentálně Obrázek, PGPID: 9C1B3043
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 21899 poděkování
Dostal poděkování: 18838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 20 zář 2018, 00:09

No dobře, takže Orbán a jeho Fidesz ve vlastní zemi prosadí zákon, který se většině (byť těsné) EU nelíbí. Takže co bys udělal ty? Poslal jim dvěstěosmdesátoušestou rozhořčenou nótu? :o

Když ke mě domů přijde návštěva a chce vstoupit do obýváku, musí si zout boty. Máme tam koberec a kdo to má pak luxovat. ;) Mají tedy na výběr dvě možnosti. Buď se zují, nebo nevstoupí do obýváku. Zrovna tak, když si u nás chce někdo zapálit cigaretu. Já přestal kouřit, ale furt mi to voní a nechci sám sebe pokoušet. Takže návštěva buď jde na dvorek, nebo si nezapálí. Můj dům, moje pravidla.

No a EU je náš dům, nějaká pravidla jsme odhlasovali a Maďaři také. Nelíbí, tak třeba zkrátíme dotace, to jsou také jen pravidla. Fakt by mě zajímalo, jak bys reagoval ty, kdybys byl "prezident EU" a měl tu pravomoc. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Vit.Rous, Tomas.Martinek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Ales.Sura
Člen KS Praha
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Dal poděkování: 1814 poděkování
Dostal poděkování: 2831 poděkování

Příspěvek od Ales.Sura » 20 zář 2018, 00:39

Petr.Vileta píše:
20 zář 2018, 00:09
No dobře, takže Orbán a jeho Fidesz ve vlastní zemi prosadí zákon, který se většině (byť těsné) EU nelíbí. Takže co bys udělal ty? Poslal jim dvěstěosmdesátoušestou rozhořčenou nótu? :o
Když ke mě domů přijde návštěva a chce vstoupit do obýváku, musí si zout boty. Máme tam koberec a kdo to má pak luxovat. ;) Mají tedy na výběr dvě možnosti. Buď se zují, nebo nevstoupí do obýváku. Zrovna tak, když si u nás chce někdo zapálit cigaretu. Já přestal kouřit, ale furt mi to voní a nechci sám sebe pokoušet. Takže návštěva buď jde na dvorek, nebo si nezapálí. Můj dům, moje pravidla.
No a EU je náš dům, nějaká pravidla jsme odhlasovali a Maďaři také. Nelíbí, tak třeba zkrátíme dotace, to jsou také jen pravidla. Fakt by mě zajímalo, jak bys reagoval ty, kdybys byl "prezident EU" a měl tu pravomoc. ;)
Já bych tady nechtěl moc trolit. Ale máme na EU evidentně jiný pohled. Já to vidím spíš jako velký EU dům s jednotlivými byty (státy). Není vůbec moje záležitost co dělá můj soused v obýváku a jestli tam má uklizeno, obzvláště pokud to vyhovuje jeho spolubydlícím (občanům Maďarska). Já, jakožto zástupce domovní samosprávy (představitel EU) naopak, musím respektovat jeho pravidla, pokud jdu k němu na návštěvu.
Problém je, když začne soused dělat obtěžující hluk nebo od něj prosakuje voda stropem - tj. dělá věci, které obtěžují ostatní. To se pak hold musí řešit. Ale tak daleko ještě zdaleka nejsme. EU se momentálně nelíbí to, co se děje v Maďarsku. A do toho nemá EU co kecat. A pokud by přece chtěla, tak spíš formou sousedské domluvy a nikoliv vyhrožováním a různými postihy.
Hojně citovaný článek 2 úmluvy EU je definovaný vskutku vágně a každý si ho může vyložit po svém. Můžeme se o tom bavit a jsem si téměř jist, že se po dlouhých diskuzí ničeho nedobereme. Ono to totiž není jádro problému. Potencionální problémy k řešení jsou konkrétní věci, které se v Maďarsku dějí. Je v pořádku na ně sousedky upozornit, ale pokud Maďarsko nemá chuť nebo vůli ke změně, tak bychom se neměli uchylovat k silovému řešení. To celou situaci jenom vyhrotí, zkomplikuje a skutečné řešení oddálí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Pavel.Moravec
Aleš Sůra - můj pirátský Jabber je momentálně Obrázek, PGPID: 9C1B3043
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 494 poděkování
Dostal poděkování: 2703 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 20 zář 2018, 07:40

Ales.Sura píše:
19 zář 2018, 23:45
Brečíte tady nad tím, že má Orbán v Maďarsku těsnou většinu
Kdo, kde? Cituj!
Ales.Sura píše:
Druhý bod, který se tu neustále opakuje je, že Maďarsko může kdykoliv EU opustit. Kupodivu tento argument o svobodné volbě zaznívá z úst těch samých lidí, co odmítají české národní referendum o členství v EU. V takovém případě se prý už nejedná o svobodu, ale o populismus.
Prosím tě, zjisti si co je to populismus.
Ales.Sura píše:
EU měla být partnerský projekt. Diverzita měla být přínosem a ne překážkou. Podobně jako to je u Pirátů.
Takže by jsi mezi členy Pirátů rád přivítal Kalouska, Babiše, Konvičku, Okamuru ... nebo z historických osobností Stalina či Hitlera?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Pavel.Moravec

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 2343 poděkování
Dostal poděkování: 1979 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 20 zář 2018, 08:58

Mě by taky osobně nenapadlo, že by nějaký Pirát podporoval Putina, Trumpa či Orbána. Resp. je mi jasné, že se vždycky nějaká menšina najde všude na všechno. Otázka sice zní "Souhlasíte s řízením EU vůči Maďarsku?", ale k tomu je prostě rovnítko "Souhlasíte s politikou Viktora O." Franta rozhodně s nikým nemanipuluje a největší manipulátoři jsou jako vždy ti, co z toho viní ostatní...

Příspěvek Aleše mi přijde jako úplný manipulativní populistický kec bez špetky racionálních argumentů. Takto prosím ne. A myslím, že i anketa hovoří za vše...

Pro dobře fungující vnitřní demokracii je dobré mít ve svých řadách proruskou, proV4, provýchodní menšinu, ale musí si uvědomit, že je prostě v menšině.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvek:
Pavel.Moravec
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“