Postoj Pirátů k zákazu plastů

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Souhlasíte, s podporou Pirátů pro EU směrnici, která zakazuje některé typy plastových výrobků?

ANO
66
70%
NE
19
20%
Nevím
9
10%
 
Celkem hlasujících: 94 - Celkem hlasů: 94

B_Pat
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Příspěvky: 278
Registrován: 07 dub 2018, 19:27
Profese: technik
Dal poděkování: 459 poděkování
Dostal poděkování: 356 poděkování

Re: Postoj Pirátů k zákazu plastů

Příspěvek od B_Pat »

Článek stojí za přečtení a asi bych se nebál doopravdy použít slovo "hysterie"OFFTOPICI když asi chybně, protože viz wikipedie: Pojem „hysterie“ jako psychologický termín je dnes považován za zastaralý a nevhodný hlavně proto, že je etymologicky spjat s ženským pohlavím, a také kvůli tomu, že postupně získal pejorativní význam. :-D.

Zajímalo by mě, kolik hlasujících v této anketě (a samozřejmě i dalších) si o tématu něco přečetlo, zjistilo a udělalo vlastní názor (kdyby si třeba jen přečetli toto vlákno a odkazy z něho). Kdybych byl ten, který může hlasovat a otevřel bych si anketu s názvem "Souhlasíte, s podporou Pirátů pro EU směrnici, která zakazuje některé typy plastových výrobků?" a nechtělo by se mi více se o to zajímat, tak bych dal asi automaticky ano. Je to přece normální v dnešní době něco zakazovat, obzláště jde-li o ochranu ŽP a plasty obzvláště. Z takovéhoto hlasování potom budu mít nakonec dvakrát dobrý pocit, 1) pomohl jsem straně v rozhodování svým názorem, 2) pomohl jsem zakázat nějaké plasty.

Možná se pletu a všichni hlasující mají na věc jasný názor, ale mám obavu, že to je jedna z typických vad "přímé demokracie" - rozhodovat má právo každý, i když o něčem neví nic. Proto dřív než referenda atd., mělo by se dbát na informovanost a vzdělání... víte, jak to myslím ;).
Tito uživatelé poděkovali autorovi B_Pat za příspěvek:
jaha2x
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj Pirátů k zákazu plastů

Příspěvek od Robert.Magni »

Hele,já vítám možnost zbavit se něčeho,co mi neskutečně sere - je tu šance,že se třeba vrátí doba,kdy se všude v bufetu člověk v klidu nažere,protože zase bude mít z čeho a čím...

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Postoj Pirátů k zákazu plastů

Příspěvek od Ondra.kl »

B_Pat píše: 18 črc 2018, 15:44Možná se pletu a všichni hlasující mají na věc jasný názor, ale mám obavu, že to je jedna z typických vad "přímé demokracie" - rozhodovat má právo každý, i když o něčem neví nic. Proto dřív než referenda atd., mělo by se dbát na informovanost a vzdělání... víte, jak to myslím ;).
jop, přesně ... nejdůležitější je ujasnit si o čem se hlasuje ... v tomto případě o tom jestli má Pirátská strana podpořit tu směrnici. Nejedná se o směrnci samotné, ani o jejích bodech ani o tom jak moc a jak přesně bude Pirátská strana tu směrnici podporovat. A hlavně, tohle není refernedum nebo nějaké jiné závazné hlasování, tohle je jen anketa ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Dan.Lestina, Robert.Magni
Uživatelský avatar
Martin.Kakona
Krajský zastupitel
Příspěvky: 246
Registrován: 12 čer 2014, 18:54
Profese: Konstruktér počítačů a výzkumník
Bydliště: Soběslav
Dal poděkování: 137 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj Pirátů k zákazu plastů

Příspěvek od Martin.Kakona »

Roman.Kucera píše: 18 črc 2018, 14:25 Kdybychom místo všech fosilních spálených stromů vysadili jeden nefosilní strom, byla by na ně potřeba plocha třeba tří Zeměkoulí. Máme k dispozici plochu tří Zeměkoulí? Nemáme. A tu plochu potřebuješ nejen na to, aby ty stromy měly kde růst, ale i jako příjemce slunečího záření na fotosyntézu.
Ale jinak dobrej pokus, i když úplně zcestnej :-)
Mluvime tu o plastech., ne o spaleni vsech zasob fosilnich paliv. Plast navic nemusi skoncit ve spalovne. Muze se recyklovat. OFFTOPICJe ale pravda, ze recyklujeme se spatnou ucinnosti. Je to ale duvod resit problem restrikcemi misto technologii?
Papirova taska z recyklovaneho papiru muze skoncit pouze na skladce nebo ve spalovne.
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj Pirátů k zákazu plastů

Příspěvek od Marek.Necada »

Vit.Jurasek píše: 17 črc 2018, 09:54
Robert.Magni píše: 17 črc 2018, 04:46 Tak dětský pleny by se ve skutečnosti nahradili velice snadno :D Jen je problém,že by nás za to dnešní rodiče ukřižovali.
To ukřižování není problém, to je naprosto logický a správný důsledek. A k tomu zatloukání hřebíků bych se s chutí přidal pokud by se mi někdo snažil vnutit cokoliv co by mi sežralo hodinu času denně (popravdě bych dotyčného proklínal i za ukradených 15 minut denně)
Tohle je cítit neinformovaností. Dělals to někdy? Dát vyprat pleny a pověsit je netrvá víc než 5–8 minut. To už víc času zabere dojít do krámu koupit ty plastové.
Nechápu, kdes sebral hodinu času denně.
Lidská peněženka, pozornost a čas jsou hrozně vzácné komodity, na které bysme měli sahat v jen extrémně krizových situacích. A to ta peněženka bolí ještě nejmíň, protože pozornost a čas jsou omezeny absolutně. A hořící plastové nádobí nebo petky ve spalovně mi za to opravdu nestojí.
To je velmi krátkozraké uvažování, protože přesně s tímto přístupem se do té extrémně krizové situace dostáváme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Jakub.Nepejchal, Petr.Vileta, Rostislav.Reha
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Postoj Pirátů k zákazu plastů

Příspěvek od Ondra.kl »

Marek.Necada píše: 19 črc 2018, 03:25Dělals to někdy? Dát vyprat pleny a pověsit je netrvá víc než 5–8 minut. To už víc času zabere dojít do krámu koupit ty plastové.
Je to prosím 8 let co se žena rozhodla že z finančních důvodů zkusí klasické pleny. Vydržela to 3 týdny. Ano, zajít do obchodu koupit jednorázovky trvá stejně dlouho jako dát prát pleny a pověsit je. Jenomže:
1. když koupím pleny tak je koupím na týden až měsíc.
2. když dám vyprat a pověsit pleny tak je pak ještě musím žehlit, skládat, ukládat do skříně ... a dělám to 2-3x týdně. A to nemluvím o tom že kdysi se klasické pleny vyvařovaly ...
3. z pohledu fyzické náročnosti je zajet do obchodu na nákup mnohem lehčí než prát pleny

... to je také důvod proč jsou jednorázovky tak rozšířené, řekněme si upřímně že klasické pleny používají pouze tyto skupiny:
1. ti co nemají na jednorázovky
2. ti co mají na jednorázovky, mají na ně sílu a čas a finanční úspora je pro ně rozhodující
3. ti co mají na jednorázovky, mají na ně sílu a čas a chtějí je používat


.... je to úplně stejné jako používání jízdních kol v dopravě ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Vit.Fux
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj Pirátů k zákazu plastů

Příspěvek od Marek.Necada »

Ondra.kl píše: 19 črc 2018, 07:23 2. když dám vyprat a pověsit pleny tak je pak ještě musím žehlit,
Nemusíš, pokud nemáš obsedantně-kompulsivní poruchu,
skládat, ukládat do skříně
dtto, případně blbě nastavené procesy ;) (a taky je otázka, co je to za pleny, nabídka se za posledních 30 let asi poněkud změnila).
A to nemluvím o tom že kdysi se klasické pleny vyvařovaly ...
3. z pohledu fyzické náročnosti je zajet do obchodu na nákup mnohem lehčí než prát pleny
Automatická pračka je snad v dnešní době standard. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Robert.Magni
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Postoj Pirátů k zákazu plastů

Příspěvek od Robert.Magni »

Jednu věc nechápu.Proč mi nenatočí pivo do jednoho kelímku podruhé ... a už vůbec nemá smysl nosit si vlastní půlitr...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Petr.Vileta

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Postoj Pirátů k zákazu plastů

Příspěvek od Vit.Fux »

Marek.Necada píše: 19 črc 2018, 03:25
Vit.Jurasek píše: 17 črc 2018, 09:54...
Tohle je cítit neinformovaností. Dělals to někdy? Dát vyprat pleny a pověsit je netrvá víc než 5–8 minut. To už víc času zabere dojít do krámu koupit ty plastové.
Nechápu, kdes sebral hodinu času denně.
Přiznávám, že přímou zkoušenost nemám. Pouze nepříliš povzbuzující historky od rodičů a přátel.
Marek.Necada píše: 19 črc 2018, 03:25
Lidská peněženka, pozornost a čas jsou hrozně vzácné komodity, na které bysme měli sahat v jen extrémně krizových situacích. A to ta peněženka bolí ještě nejmíň, protože pozornost a čas jsou omezeny absolutně. A hořící plastové nádobí nebo petky ve spalovně mi za to opravdu nestojí.
To je velmi krátkozraké uvažování, protože přesně s tímto přístupem se do té extrémně krizové situace dostáváme.
Mně naopak přijde, že ignorování toho principu je jako snažit se kopat/upravovat koryto řeky a ignorovat gravitaci - voda do kopce nepoteče ani náhodou. Lidi, kteří se chovají navzdory tomuhle to dělají, protože mají kombinaci volných zdrojů v kombinaci se silným morálním cítěním. A to je zásadní - mají volné zdroje - a zase tolik takových lidí na téhle planetě není, bude jich vždycky minorita a snaha vytáhnout z člověka zdroje, které nemá nebo nechce dát, v něm vyvolá odpor až nenávist. To imho není dobrá cesta jak něco zlepšovat; a je to podle mě věc, která zabila Zelené.
Podle mě ten správný postup je vynechat ideologii a zaměřit se na věci, které budou fungovat skoro samy. Například zálohování (třeba PETek) považuju za správnou cestu - kdo má víc peněz než času (a/nebo je hovado) tak je zahodí a posbírají bezdomovci, kdo má víc času než peněz lahve vrátí a jeho peněženky se to vůbec nedotkne; volba na který zdroj to sáhne je na daném člověku => menší bariéra => míň problémů se zaváděním.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Martin.Kakona
Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Postoj Pirátů k zákazu plastů

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

OFFTOPICad pleny:

Co se týče času, tak teda látkové pleny jsou naprosto nesrovnatelné s papírovýma. Mimo to praní, žehlení, skládání je ještě musíš zapírat, když se do nich dítě pokadí, což je třeba 5x denně. navíc je musíš měnit častěji než papírové, protože se v nich dítě snáze zapaří.

Co se týče ekologičnosti, tak to není žádná sláva. elektřina a voda, které se spotřebují na praní, potažmo žehlení taky nejsou zadarmo. ale především - většina látkových plín je bavlněných a pěstování bavlny je velice ekologicky unfriendly. Dokonce vychází, že když se sečtou všechny vstupy, tak moderní jednorázové plenky, obzvláště pokud jsou vyráběny lokálně a ne přepravovány přes půl zeměkoule, mají nižší ekologickou stopu než bavlněné látkové pleny.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Robert.Magni
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“