Manželství a adopce pro homosexuály

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.

Jaká je vaše preferovaná možnost

Zachovat stávající úpravu
7
6%
Manželství a reg. partnerství nastejno
29
26%
Umožnit manželství homosexuálům
74
67%

Celkem hlasujících: 110 - Celkem hlasů: 110

Tomas.Pastircak
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Informatik
Dal poděkování: 278 poděkování
Dostal poděkování: 924 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Manželství a adopce pro homosexuály

Příspěvek od Tomas.Pastircak » 23 kvě 2018, 14:20

Výhodama myslíš jako třeba když mě odvezou do nemocnice, že by manželka nemohla zjistit info o mém zdravotním stavu?

Tak s tím bych si dovolil nesouhlasit ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvek:
Jan.Hora
Bojovník za méně argumentů ad hominem

Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Profese: europoslankyňa
Dal poděkování: 746 poděkování
Dostal poděkování: 2214 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marketa.Gregorova » 23 kvě 2018, 15:14

Jen poznámečka: Nejdřív jsem trochu nepochopila tu druhou možnost v anketě; první mě napadlo, že to znamená, že by se regpa dala stejná práva a povinnosti a že by se manželství i regpa zpřístupnilo všem bez rozdílu (jakože by regpa mohly uzavřít i heterosexuální páry), tak doufám, že to někdo nepochopil stejně chybně, jako já.

Každopádně nechci opakovat už jinými lidmi dobře vyjádřené argumenty (můj názor je zjevný, prostě manželství pro všechny, pokud by šlo manželství i regpa pro všechny, byla by to super nadstavba), ale chci ještě zdůraznit, že tuhle rovnoprávnost vyjadřujeme už dlouho (2016, ba 2013 - tady mimochodem cituje z dlouhodobého programu), a jsme v očích veřejnosti (tedy voličů i nevoličů) bráni jako ti, co to podporují (viz, nebo, dokonce zacházíme až k polyamory), takže ačkoli respektuji, že se o tom chcete jako klub bavit a diskuze vždy podporuji, vlastně nerozumím tomu, proč se o tom bavit. Tohle je pro mě jeden ze základů pirátství a nediskriminace a nelze tady za mě slevovat nebo ustupovat. OFFTOPICA pokud by někdo měl pocit, že to teď bude neprůchozí či že nám to ubere politické body, tak si prosím pogooglete, v jakém množství článků jsme jako jasní podporovatelé, a uvědomte si, že bychom nejen zklamali a zradili voliče, kteří nás pro to volili, ale taky se projevili jako kardinální pokrytci, co roky něco hlásají, a pak brzdí (toliko jen k mediálnímu poškození; dávám to do OT, jelikož jsem slyšela tenhle "protiargument" mimo toto vlákno).
Europoslankyně. Vůdce v ZO a Evropské pirátské straně. Místopředsedkyňa JmK.
O morálce: OFFTOPICObrázek

Tomas.Vymazal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Softwarový analytik
Dal poděkování: 6473 poděkování
Dostal poděkování: 5339 poděkování

Příspěvek od Tomas.Vymazal » 23 kvě 2018, 15:49

Budu hlasovat pro umozneni manzelstvi homosexualum. Leda pokud by jsmefer.cz v tomhle ohledu zmenili nazor, tak budu hlasovat jen pro zrovnopravneni manzelstvi a reg partnerstvi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Vymazal za příspěvky (celkem 4):
Jan.Posvar, Petr.Springinsfeld, Frantisek.Kopriva, Jiri.Ulip
Tom Vymazal, podporovatel phpBB a bojovník za legalizaci heroinu
Takovej ten stav, když seš uprostřed stavu a myslíš si, že nemáš stav. -- Michal Wagner, tč. garant programového bodu Drogy

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1466 poděkování
Dostal poděkování: 1687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 23 kvě 2018, 16:28

Pro mě osobně je nejdůležitější, jak to vnímají ti, na které úprava dopadne. Po technické stránce je mi jedno, jestli umožníme manželství homosexuálním párům nebo postavíme registrované partnerství na stejnou úroveň, důsledky to bude mít stejné. Zajímá mě ovšem, co oni sami vnímají jako rovnoprávné postavení - a jelikož si přejí uzavírat manželství, tak nevidím důvod jim nutit jinou variantu (byť možná snáze prosaditelnou).

Nevidím důvod mít dva instituty různých názvů a stejného významu, leda pokud by si to sami přáli.
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Robert.Cuma
Krajské předsednictvo
Profese: manažer
Dal poděkování: 1140 poděkování
Dostal poděkování: 2467 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Cuma » 23 kvě 2018, 16:43

homoplatforma samozřejmě podporuje právo homosexuálů na manželství. EDIT: stejně jako 18 z našich 22 poslanců. viz:

https://www.jsmefer.cz/snemovna
Naposledy upravil(a) Robert.Cuma dne 23 kvě 2018, 16:53, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Cuma za příspěvky (celkem 2):
Petr.Springinsfeld, Jiri.Ulip
Róbert Čuma - předseda KS JmK, 1. místopředseda MS Brno

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25521 poděkování
Dostal poděkování: 18503 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 23 kvě 2018, 16:45

Postavit registrované partnerství na stejnou úroveň jako manželství a umožnit registrované partnerství heterosexuálům!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 3):
Zbynek.Konvicka, Jakub.Nepejchal, Jiri.Ulip
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Frantisek.Kopriva
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4689 poděkování
Dostal poděkování: 2745 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frantisek.Kopriva » 23 kvě 2018, 18:02

Co se otevření manželství pro více než 2 lidi týče: Je to sice fajn teoretická diskuse a já bych byl koneckonců pro nějakou úpravu skupinových vztahů, nicméně tahle anketa se týká konkrétního návrhu. Jeho cílem není vystřelit radikální návrh, který bude smeten. Cílem je, pokud to bude jen trochu možné, podat takový návrh, pro který bude aspoň nějaká šance vyjednat podporu.

Co se týče zrušení či zachování registrovaného partnerství, návrh Jsme fér počítá s jeho zrušením, což s nimi chci ještě prodiskutovat. Momentálně jsem spíše nakloněný variantě ponechat ho a otevřít taktéž pro všechny. Tato varianta je rozhodně ve hře.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Kopriva za příspěvky (celkem 6):
Tomas.Pastircak, David.Wagner, Jan.Hora, Frantisek.Hagara, Vit.Jurasek, Jiri.Ulip
sněmovní profil |< >| veřejný kalendář |< >| Facebook |< >| Twitter

* člen výboru pro evropské záležitosti a výboru pro obranu
* delegát PS PČR v Parlamentním shromáždění Rady Evropy
* jednatel republikového výboru Pirátů

Tomas.Pastircak
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Informatik
Dal poděkování: 278 poděkování
Dostal poděkování: 924 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Pastircak » 23 kvě 2018, 18:15

Frantisek.Kopriva píše:
23 kvě 2018, 18:02
Co se týče zrušení či zachování registrovaného partnerství, návrh Jsme fér počítá s jeho zrušením, což s nimi chci ještě prodiskutovat. Momentálně jsem spíše nakloněný variantě ponechat ho a otevřít taktéž pro všechny. Tato varianta je rozhodně ve hře.
S tím souhlasím, i kvůli tomu, aby se současní registrovaní partneři neocitli v právním vakuu (a naopak nebyli "převedeni" na manželství, kdyby to náhodou nechtěli).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 3):
David.Wagner, Jan.Hora, Vojtech.Pikal
Bojovník za méně argumentů ad hominem

Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4978 poděkování
Dostal poděkování: 17411 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 23 kvě 2018, 18:57

Návrh iniciativy Jsme fér ruší registrované partnerství. Myslím, že rušit registrované partnerství je chyba. Spíš bych ho otevřel všem dvojicím. Registrované partnerství je druh svazku, kde nevzniká společné jmění manželů a nejsou některé další zvláštnosti manželů, přesto má některé výhody z toho vyplývající (osoba blízká, obhajovací práva, dědění atd.).

Dlouhodobě máme v programu rovnoprávné podmínky pro všechny. Nicméně nejde pouze o změnu zákonů, ale i související změnu společenskou, která by se neměla dít revolučně. Osobně bych zvážil pro začátek mírnější návrh, aby by měly osoby stejného pohlaví možnost uzavřít vedle registrovaného partnerství také sňatek, který má stejné právní účinky jako manželství a sezdané se použijí ustanovení o právech a povinnostech manželů obdobně. Tím získají rovnoprávné postavení a vyhneme se terminologické diskusi, která by měla být přirozenou změnou jazyka a vnímání, nikoliv změnou vnucenou právem.

Tím bychom se částečně vyhnuli symbolické rovině, mělo by to větší šanci projít a nebylo by to tak radikální, aby se z toho stalo dominantní téma veřejné debaty, což pro nás myslím není úplně výhodné. Nicméně vím, že homosexuálům jde také hodně právě o to symbolické uznání, ale zrovnoprávnění je podle mě dost vstřícné opatření.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 7):
Jan.Hora, Vojtech.Pikal, Zbynek.Konvicka, Vit.Jurasek, Dusan.Jurcik, Roman.Kucera, Jiri.Ulip
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Profese: europoslankyňa
Dal poděkování: 746 poděkování
Dostal poděkování: 2214 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marketa.Gregorova » 23 kvě 2018, 19:42

Dovolím si nesouhlasit, Jakoubku. Nejde o revoluci, která rozloží veřejnost. Jde o roky diskutované téma (regpa vzniklo oficiálně 2006, neoficiálně v devadesátkách, tedy minimálně 12 let už to právně je na stole), které - a tohle je za mě hodně důležité - narovnává nerovnoprávnost ve společnosti. Snad mi bude odpuštěna malá hyperbola, ale aplikujme to příkladově na něco, co už teď považujeme za samozřejmé a dřív to bylo revoluční: pokud by ženy nyní neměly volební právo a my se je rozhodli zrovnoprávnit, taky se o to budeme snažit co nejdřív (a ano, klidně si přiznejme "co nejradikálněji"), protože to je inherentně špatný stav a měl by být narovnán. Prosadit pro ženy místo volebního práva něco jako "možnost navštívit volební místnost a tam se chovat, jak chtějí, tedy třeba klidně odevzdat hlasovací lístek" by sice způsobilo, že ženy budou moci volit a muži si zvyknou postupněji, ale upřímně, takovouto stranou vážně chceme být? Prosím, nechtějme. .)

Společnost měla už hodně času na psychickou přípravu a rozvoj, ba se domnívám, že takovouto "právnickou" kličku nám maximálně tak omlátí o hlavu. Pokud máš nějaké průzkumy, které tvrdí, že majorita společnosti je proti tomu, prosím, nasdílej je. Jinak ale argument obavy neprůchodnosti a nevýhodnosti nemohu přijmout. Je-li zde nějaký strach z reakce veřejnosti, tak by se měl týkat právě jakéhokoli uhýbání z přímého zrovnoprávnění všech, protože by nám to přineslo hejt nejen za zradu od voličů, ale i za pokrytectví od ostatních.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 5):
Tomas.Pastircak, Jiri.Koudelka, Petr.Springinsfeld, Frantisek.Hagara, Mikulas.Peksa
Europoslankyně. Vůdce v ZO a Evropské pirátské straně. Místopředsedkyňa JmK.
O morálce: OFFTOPICObrázek

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“