Euro v Česku?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.

Chtěli byste, aby ČR přijala euro?

ANO
27
37%
ANO, ale jen pokud se eurozóna napřed (vhodně) zreformuje
21
29%
NE
24
33%
Nevím / Je mi to jedno
1
1%

Celkem hlasujících: 73 - Celkem hlasů: 73

Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7090 poděkování
Dostal poděkování: 9741 poděkování

Euro v Česku?

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Vzhledem k tomu, že v posledních měsících se dostává otázka přijetí Eura v Česku opět do médií, lidé se nás na to v kampani poměrně často ptají. Protože úplně nevím, jestli ta vnější diskuse nějak změnila rozložení názorů ve straně, chtěl jsem vás poprosit o zpětnou vazbu, jak si k tomu stojíme. Je to poměrně zásadní otázka a měli bychom v tom mít jasno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Tibor.Vansa, Pavel.Moravec, Josef.Kadlecek
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!

Ivo.Vlasaty
Republikový výbor
Dal poděkování: 7577 poděkování
Dostal poděkování: 3264 poděkování

Re: Euro v Česku?

Příspěvek od Ivo.Vlasaty »

Hlasuju pro "ANO, ale"

Já jsem v principu silně pro euro. Ale prakticky říkám, v žádném případě ne teď. Až ti ****** budou ochotní vyřešit *Řecko* (které je jenom symbol problémůOFFTOPIC, které řeší i další země, ale to, že se už zase řeší to, co mělo být vyřešené minimálně před pěti lety a nikdo nezaručí, že se příští rok nebude řešit zas, je myslím dostatečné varování).

Alternativa je zavést euro vedle koruny a nechat volnému trhu, co převládne. Nezbavovat se koruny, dokud nebude existovat transferová unie. Jak z praktických důvodů, tak proto, že to je politicky těžko průchozí, nevysvětlíme to (zbytečně bychom si osekali volební potenciál) a ze společenského hlediska, ta polarizace za to nestojí.

Abych to ještě rozvedl. Pozice vlády, kterou bych já nejraději viděl, je: ano, chceme se k vám připojit, rozhodli jsme se plnit kritéria, ale nevstoupíme, dokud nevyřešíte tenhle zásadní problém.

Používá se argument, že ano, eurozóna sice má problémy, které se musí řešit, ale to můžeme udělat zevnitř, jinak jsme alibisti (třeba Zelený Štěpánek). Proč si myslím, že je špatný:

Postoj, který navrhuju, je i v atmosféře k euru skeptické obhajitelný, může být i docela populární mezi umírněnou většinou. Navenek je čitelný a skutečně motivuje vlády zemí eurozóny, pro které je existenční nutností euro udržet (jinak je smete protievropská opozice), aby situaci řešily, protože potřebují dokázat, že ten projekt není mrtvý, že i další země mají zájem se připojit. A řešení je chtě nechtě v tom, co dlouhodobě hlavně Němci odmítají z vnitropolitických důvodů, které vyhrávají nad celoevropskými zájmy.

Postoj euro za každou cenu by znamenal, že sebereme voliče silně proevroským stranám (aktuálně asi jenom TOPka, které vzhledem k Babišovým preferencím už radši ani nepřeju anihilaci, jakkoliv Kalousek politickému prostředí škodí a pro nás by se tím uvolnil prostor) a naopak jich část pošleme do náruče méně proevropských (v lepším případě ty vládní, v horším antisystémové nebo ODS). Z hlediska držení podpory evropské myšlence netaktické. Ale dobře, řekněme, že jsme euro přijali a teď ho chceme měnit zevnitř.

Najednou jsme v pozici, kdy bychom před vlastními voliči měli prosazovat věci jako transferová unie. Jakkoliv je to rozumné (viz konec Hlavenkova textu), pro kritiky evropské integrace je velmi snadné to označit za podporu nezodpovědných, posílání našich daní nemakačenkům, trestání úspěšných ... Z našeho státu by se nepochybně stal nikoliv katalyzátor změny, ale ještě větší brzda, než jsou poměrně vyspělejší, zodpovědnější, sebevědomější a solidárnější země jako krom Německa třeba Nizozemsko nebo Finsko.
Ivo Vlasatý
ivojr@seznam.cz
člen RV
člen MS Českobudějovicko, host v MS Praha 4
792446700

Mikulas.Peksa

@Ivo: rekl jsi to pekne. Vicemene jsem tento stredovy postoj drzel, kdyz se me na to nekdo ptal. Ale chci se ujistit, jestli se to (vyrazne) nevychylilo na nekterou stranu. A pripadne by mozna bylo dobre tu pozici kodifikovat nejakym stanoviskem, popr. zmenou dlouhodobeho programu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Ivo.Vlasaty

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!

Radek.Simkanic
Člen KS Moravskoslezský kraj
Profese: Computer vision programátor
Dal poděkování: 1403 poděkování
Dostal poděkování: 510 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radek.Simkanic »

Já osobně pro přijetí Eura nejsem proti, jen je potřeba to případně provést hladce ve smyslu, že bude několik let existovat paralelně jak česká koruna tak euro a na výplaty, když někdo nebude chtít mít čistě jen eura, tak to bude mít půl na půl s tím že se to bude ze zákona postupně překlápět na euro. Hlavně dát dostatečný čas firmám apod. aby si mohly nechat předělat systémy pro přechod na euro. V obchodech by timpádem byly uváděny ceny v eurech i korunách.
„Kráčíme v minulostí, naší budoucností je tvořit přítomnost.“

Lukas.Barton
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Konstruktér
Dal poděkování: 553 poděkování
Dostal poděkování: 1784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Barton »

Ano, ale...
Bylo by ekonomicky výhodné mít společnou měnu s Německem, je však rizikové mít společnou měnu s jižními státy jako je Řecko. Dokud všechny státy eurozóny nezačnou striktně dodržovat již dávno dohodnutá pravidla hospodaření a nepřestanou ohrožovat stabilitu společné měny, tak je pro nás lepší si ponechat vlastní měnu.

Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 29293 poděkování
Dostal poděkování: 22769 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Moje odpověď zní ANO, pokud budou všechny státy Eurozóny dodržovat patřičná kritera, alternativně NE, dokud nebudou všechny státy Eurozóny dodržovat patřičná kritéra.
Nevím, jestli to odpovídá v realitě víc odpovědi NE, nebo ANO :lol:
člen RP, AO, PO, ZO, FT;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Marek.Necada
Zahraniční odbor
Profese: silozpytec
Dal poděkování: 8952 poděkování
Dostal poděkování: 6146 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Necada »

Měnová unie bez rozpočtové unie? Ani náhodou. Možnost tisknout chechtáky je jedním z mála nástrojů, jak vyrovnávat kapitálovou nerovnováhu mezi ČR a třeba Německem, Francií či USA.

Plný souhlas s Ivem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Frantisek.Navrkal
Místopředseda finských Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Mikulas.Peksa

Marek.Necada píše:Měnová unie bez rozpočtové unie? Ani náhodou. Možnost tisknout chechtáky je jedním z mála nástrojů, jak vyrovnávat kapitálovou nerovnováhu mezi ČR a třeba Německem, Francií či USA.

Plný souhlas s Ivem.
Hmmm....tisteni chechtaku (odborne nazvano "menova intervence") prineslo v uplynulych mesicich par set miliard spekulantum. S poznamkou o menove a rozpoctove unii samozrejme souhlas.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Frantisek.Navrkal

Tomas.Martinek
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Dal poděkování: 360 poděkování
Dostal poděkování: 772 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Martinek »

Chybí mi tam varianta: Ano, v případě, že se EU rozdělí na dvourychlostní (eurozóna a neeurozona)
Ing. Tomáš Martínek, poslanec za Liberecký kraj, místopředseda volebního výboru a člen rozpočtového výboru PSP ČR

Marek.Necada
Zahraniční odbor
Profese: silozpytec
Dal poděkování: 8952 poděkování
Dostal poděkování: 6146 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Necada »

Mikulas.Peksa píše:Hmmm....tisteni chechtaku (odborne nazvano "menova intervence") prineslo v uplynulych mesicich par set miliard spekulantum.
Rozlišovat prosím mezi obecnou „měnovou intervencí“ a „kursovým závazkem“. Tisknout chechtáky lze i bez toho, že ČNB slíbí v daném období prodávat neomezené množství Kč za fixní cenu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Peksa, Petros.Michailidis, Frantisek.Navrkal
Místopředseda finských Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“