Budete letos volit Piraty?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Budes letos volit Piraty?

Urcite ano
67
74%
Spise ano
9
10%
Spise ne
3
3%
Urcite ne
8
9%
Jeste nevim
3
3%
 
Celkem hlasujících: 90 - Celkem hlasů: 90

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budete letos volit Piraty?

Příspěvek od Michael.Polak »

TomasMikus píše:Pokud bych získal oprávněné pochybnosti, že by jste tuto zemi mohli znovu dovést před Mnichov 38 nebo před rok 89 budu raději volit zlodějskou ODS nebo Top09 to vám říkám na rovinu.
S tím Mnichovem to doufám bylo myšleno "za Mnichov" - ne před něj :-) Před ním to byla demokratická první republika...

Tohle je složitý. ODS je strana, která se do značné míry snažila udržet v chodu mechanismy, které provozovala před rokem 1989 KSČ, očištěná od ideologii. Tím chci říct, že lidi z mocenského okolí ODS hýbali ekonomickým soukolím celé země, a víceméně drželi v chodu jakýsi "socialismus bez socialismu" - banky půjčovaly, nájemné bylo regulované a mít správné konexe se pořád minimálně vyrovnalo tomu mít na účtě spoustu peněz. Postkomunistická éra byla hodně zvláštní, je to asi tím, že jsem byl mladý a bylo mi 20... ale v řadě ohledů nebyl díky množství dost nesmyslně rozhazovaných peněz uvolňovaných do ekonomiky (ale nešlo jen o státní peníze.. byla to i éra první dotcom bubliny, apod.). Život v téhle době vlastně nebyl nějak extrémně těžký. Ideologicky si stačilo vystačit si právě s nadáváním na komunismus, ale fakticky společnost žila setrvačností ekonomika nebyla vystavena dnešním tlakům oligarchického kapitalismu - trh se ještě tak silně "nekonsolidoval"...

Já vlastně 90tá léta asi nejsem pořád schopen vyhodnotit. Vlastně mi toho přišlo pozitivního docela dost, ale nějak se nemůžu smířit s tím, že elity vzešlé z období ekonomického chaosu té éry by teď měly téhle zemi vládnout už navždy a že my ostatní jsme napořád ze hry (a toto myslím vyjadřuji celou svojí prací a snažením, profesním i politickým). Chybou 90tých let bylo, že umožnily vznik dnešních oligarchických systémů.

TOP09 je něco trochu jiného... je to strana hájící zájmy nově vzniklých elit, tedy v podstatě má v programu aby nájemné bylo stabilně vysoké, realitní bublina nesplaskávala, dluhy se vymáhaly, daním se šlo vyhnout, apod. Je to strana banálního vlastnického pragmatismu, dá se říct... proti tomu ODS byla skoro stranou "pracujících podnikatelů". Kreativní tunelování ODS bylo proti téhle mocenské nudě aspoň barvité...

Problém fakt je, že dilema dnes už dávno není pravicové strany = členství v NATO a levicové strany = pozvolné směřování před rok 1989. Celé je to složitější, nezanedbatelná část populace je naladěna spíše pacifisticky a celou záležitost s obranou pokládá za něco jako nutné zlo, mandatorní výdaj státu, v lepším případě doménu, ve které se může realizovat ta část populace, kterou to baví a která k tomu má vztah. Dokonce i vystoupení z NATO by vůbec neznamenalo návrat před rok 1989: spíš by se z nás stalo další Rakousko, včetně nepříliš příjemné diskuze o obnovení povinné vojny.

Přesto jsem rád, že se Piráti k tématu v poslední době staví, jak se staví. Přitom je zajímavé pozorovat, jak se točíme mezi pragmatismem a osobním přesvědčením: téměř nejde rozlišit tu část vedení, která vzešla z přirozeně proti-systémového levicového podhoubí, osobně z NATO moc nadšená není, ale je přeci jen trochu vykulená z možnosti rozšíření mocenské sféry dnešní nacionalistického režimu v Rusku a hlavně přemýšlí o tom, že voliči možná také. A na druhé straně jsou tu političtí pragmatici, kteří si nutnost členství v NATO uvědomují, ale stejně dobře si uvědomují, že hlasy voličů, co tohle vědí, luxují právě ta ODS a TOP09 (často i díky předsudkům: ČSSD a ANO přeci v NATO zústávají také) a uvědomují si, že přenechat zbytek voličské základny stranám typu KSČM a Úsvit je politický hazard. Takže se v tom motáme zajímavě: bývalí aktivisté se učí opatrně argumentovat ve prospěch NATO (nebo aspoň společné obrany EU, ale sakra, válka jako válka a čím slabší odstrašení, tím větší riziko, že fakt bude) a pragmatici zase hledají, jak formulovat nějaké "jsem sice pro NATO, ale..." (40 možností).

Takže je to fakt moc, moc zajímavé. Osobně třeba znám lidi z ODS, co se učí nebýt euroskeptický: toto je novinka, euroskepticismus nebyl přesvědčením voličské základny ODS a ta to zjistila, až když se jí 2/3 voličů rozprchli. ČSSD zase zjišťuje, že voliče ve velkých městech by musela oslovit úplně jinak, než ty v regionech - ale neví, jak by před jedněmi utajila to, jak se prezentuje před těmi druhými :-)

Osobně si myslím, že riziko "návratu před" cokoliv je nulové. Žijeme v úplně jiné době, dobu formují technologie, ty jsou úplně jiné... média vypadají jinak, i válka by vypadala jinak. Ukrajina a Sýrie jsou takové demoverze, rýsují se tam náznaky možných katastrof, jako se ve 30.letech rýsovaly ve Španělsku či v Číně. Doba je výrazně méně optimistická, než byla 90-tá léta... ale pokračovat prostě nešlo, už proto, že spousta z nás zestárla a prostě už nezvládá tolik kalit a tak. Ale samozřejmě... ty tlaky vznikají z toho, jak se prostě všichni snaží poctivě a pragmaticky a racionálně zakopat ve svých pozicích... a je to celá jedna generace a je nás poměrně dost, i globálně.

Fakticky: riziko spojené s Piráty je možná menší, než u jiných stran. Fakt si myslím, že bychom nic hrozného nezpůsobili.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 2):
Rostislav.Reha, Vit.Jurasek
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budete letos volit Piraty?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Michael.xChaos.Polak píše:Fakticky: riziko spojené s Piráty je možná menší, než u jiných stran. Fakt si myslím, že bychom nic hrozného nezpůsobili.
Už jen proto, že zcela určitě nebudeme mít 35% :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Michaela.Nepejchalova
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budete letos volit Piraty?

Příspěvek od Michael.Polak »

Petr.Vileta píše:
Michael.xChaos.Polak píše:Fakticky: riziko spojené s Piráty je možná menší, než u jiných stran. Fakt si myslím, že bychom nic hrozného nezpůsobili.
Už jen proto, že zcela určitě nebudeme mít 35% :)
Já fakticky pokládám za velké riziko podpořit vládu Andreje Babiše. Nejde samozřejmě o to, že ty ostatní kolem něj jsou svatí... ale jsou to _jenom_ politici. Koncentrace tak velké ekonomické a politické moci v rukou jediné osoby prostě vytváří ve společnosti daleko strmější hierarchie, než v případě nějaké širší sítě (byť třeba byla také částečně oligarchicko-mafiánská, viz co s oblibou vytahuje Jakub na pražskou ČSSD, apod.).

Problém je, že prostý východoevropský lid prostě tu koncentraci moci v rukou jediné osoby vidět chce, protože jo... to je ta širá ruská step, bez přístupu k moři, to je to Maovo "moc je třeba držet. pevně držet." Bohužel. Podle mě bychom měli být k tomuto v opozici... inteligentním a konstruktivním způsobem, ale v opozici. Jestliže jsme středolevá strana, neměli bychom podporovat oligarchu, který vybírá daně do své kapsy.

Zacházet tak daleko, že bych Piráty nevolil, to je na mě fakt moc. To bych nejdřív třeba i z Pirátů vystoupil... nebo nevím. Rozhodně bych asi dřív přestal být ve straně a na fóru aktivní, než že bych začal aktivně vykřikovat, že Piráty volit nebudu. To je způsob politického boje, který mi přijde trochu jako střelit se do nohy (ehm, proto jí asi Piráti měli dřevěnou.... my máme s držením střelných zbraní své zkušenosti). Podle mě silná alternativní formace, nezatížená špínou z minulosti, je pořád jednou z nejlepších šancí české politické scény.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 6):
Rostislav.Reha, Michaela.Nepejchalova, Petr.Tkadlec, Petr.Vileta, Lenka.Kozlova, Vit.Jurasek
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Uživatelský avatar
TomasMikus
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 587
Registrován: 15 úno 2017, 16:10
Profese: biolog
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 359 poděkování

Re: Budete letos volit Piraty?

Příspěvek od TomasMikus »

Michael.xChaos.Polak píše:
TomasMikus píše:Pokud bych získal oprávněné pochybnosti, že by jste tuto zemi mohli znovu dovést před Mnichov 38 nebo před rok 89 budu raději volit zlodějskou ODS nebo Top09 to vám říkám na rovinu.
S tím Mnichovem to doufám bylo myšleno "za Mnichov" - ne před něj :-) Před ním to byla demokratická první republika...
.
děkuji za obsáhlý komentář jen jsem ho strašně rychle prolétl dám si na to čas s odpovědí ale jen jedinou poznámečku k první větě
myslel jsem to skutečně jak jsem napsal tedy před Mnichov. Abychom si rozuměli, První republika přes všechny nedostatky byla do této doby civilizačním vrcholem Českého národa a patřila v té době také ke skutečné elitě světa po mnoha stránkách. Na druhou stranu veškerá snaha zajistit si vlastní bezpečnost naprosto zkrachovala a tak by si člověk měl položit otázku kde jsme udělili jako Český národ tu chybu. Ta nastala dávno před Mnichovem po Mnichově už nastala jenom hrůza se kterou se toho moc dělat už nedalo. Dnes je naše existence zajištěna pravděpodobně nejlépe v celé naší historii. Pokud by někdo způsobil že se opět Český národ ocitne osamocený mezi Německem a Ruskem a vydaný na pospas momentálním náladám všech našich sousedů kteří budou členy NATO a EU tak to bych tady asi žít nechtěl.
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2326
Registrován: 14 črc 2009, 08:00
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2631 poděkování
Dostal poděkování: 3122 poděkování

Re: Budete letos volit Piraty?

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen »

Dnes je naše existence zajištěna pravděpodobně nejlépe v celé naší historii. Pokud by někdo způsobil že se opět Český národ ocitne osamocený mezi Německem a Ruskem a vydaný na pospas momentálním náladám všech našich sousedů kteří budou členy NATO a EU tak to bych tady asi žít nechtěl.
????????????????????????????????
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
No dnes, když vidíme jak se EU chová, nemám zrovna dojem, že je existence nejen Ceského ale i Moravského a Slezského národa nějak zajištěna. Možná by se mělo připomenout, jaké bylo postavení v Evropě za Přemysla Otakara I, Václava I, Otakara II i Václava II do té doby, než česká šlechta předala moc do rukou cizích rodů, rodem Habsburků konče. Jen aby se historie neopakovala. Jednou RVHP potom EU, jednou Varšavský pakt nyní Nato. Není mezi tím rozdíl. Přečtěte si Přemyslovskou epopej a možná budete uvažovat trošičku jinak.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek.sen za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Martin.Shanil, Petr.Vileta, Karel.Rada
člen České pirátské strany
tel: +420775335227
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Člen KS Praha
Příspěvky: 1470
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 956 poděkování
Dostal poděkování: 2855 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budete letos volit Piraty?

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

jojo, přemyslovci - základ stability. škoda jen že se tak moc vraždili mezi sebou. kdyby to nedělali, tak by je třeba ti Habsburkové nikdy nenahradili :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 5):
Rostislav.Reha, Michaela.Nepejchalova, Frantisek.Kopriva, Dalibor.Zahora, Vit.Jurasek
Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1730
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 462 poděkování
Dostal poděkování: 2366 poděkování

Re: Budete letos volit Piraty?

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Michael.xChaos.Polak píše:
Problém je, že prostý východoevropský lid
Se dost divím, že ti ten evidentně přiblblej a méněcenej východoevropskej lid stojí za tu obrovskou námahu, kterou vkládáš do svých nepochybně intelektuálně nepřehlédnutelných příspěvků.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
Petr.Bajgar
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3931
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2772 poděkování
Dostal poděkování: 6461 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budete letos volit Piraty?

Příspěvek od Michael.Polak »

Jiri.Janecka píše:
Michael.xChaos.Polak píše:
Problém je, že prostý východoevropský lid
Se dost divím, že ti ten evidentně přiblblej a méněcenej východoevropskej lid stojí za tu obrovskou námahu, kterou vkládáš do svých nepochybně intelektuálně nepřehlédnutelných příspěvků.
Ne, mě to kupodivu baví. Faktem je, že jsem samozřejmě odpůrcem všech těhle Velkých Vůdců, kteří si dnes už ani nemusí hrát na žádnou formu socialismu, takže je myslím nemá důvod obhajovat ani levice. Víc než 2 volební období jednoznačně smrdí, stejně jako rodinné dynastie. Ale jsou i jiná kritéria: prostě Babiš, jako někdo kdo zlepšuje výběr daní a sám je neplatí a jako majitel obchodního impéria požírajícího malé firmy - to je něco, co je v demokratické tradici naprosto cizí jev. Že si to lidi přejí, to je dost děsivé. Pokud někoho uráží konkrétní geografické asociace, tak budu muset změnit rétoriku - ale ne podstatu toho, o čem mluvím.

Zpět k tématu: Piráty jsem spoluzakládal v roce 2009 a čekal jsem ledacos: ovšem ne to, že sem nalezou lidi, kteří budou vykládat, že je to tak hrozné, že budou lidem rozmlouvat, aby nás volili. Proboha jasně, ať to klidně rozmlouvají - ale ať odsud nejdřív odejdou, ne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Zdenek.Hrib, Frantisek.Navrkal, Lenka.Kozlova
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
Petr.Bajgar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7455
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, K Ploché dráze 494
Dal poděkování: 6882 poděkování
Dostal poděkování: 3620 poděkování

Re: Budete letos volit Piraty?

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Michael.xChaos.Polak píše:Ne, mě to kupodivu baví.
Sebeprezentace rádoby intelektuálů je bohužel základní motivací mnoha Pirátů a tím dělají z Pirátské strany jen své sebeprezentační podium. Tedy v podstatě pro spoluobčany neužitečnou partičku samolibých a infantilně dětinský nedospělých exhibicionistů. Chaot je navíc ještě zmatený grafoman placající páté přes deváté jen proto, aby si mohl připadat jako inteligent.
Uživatelský avatar
Ludek.Blaha
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1394
Registrován: 23 čer 2014, 00:11
Profese: strategický zkompetentňovatel
Bydliště: Písek
Dal poděkování: 1492 poděkování
Dostal poděkování: 1479 poděkování

Re: Budete letos volit Piraty?

Příspěvek od Ludek.Blaha »

Tak snad abychom to shrnuli. Status 'nepříznivec Pirátů' by se na daném stupni vývoje strany bezesporu patřil.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ludek.Blaha za příspěvky (celkem 5):
Petr.Vileta, Rostislav.Reha, Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora, Lenka.Kozlova
Aby člověk mohl hlásat pravdu z radnice nebo z parlamentu, musí se tam nejdřív prolhat...
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“