Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2914
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3755 poděkování
Dostal poděkování: 5991 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Zdravím vás, přemilé bytosti celostátního fora!
Měli jsme dnes první úvodní schůzku oponentního týmu, který je zatím ustanoven neformálně.

Zápis z dnešního setkání* si můžete přečíst zde: OFFTOPIC## Úvodní call (neděle 1.11. od 17:00)
[jitsi](https://jitsi.pirati.cz/ot)
1. 11. 2020 - úvodní schůzka
Přítomni: Janka Michailidu, Dan Leština, Markéta Gregorová, Antonino Milicia, Martin Kákona (774 711 333, martin.kakona@pirati.cz), Petr Springinsfeld, David František Wagner, Martin Staněk, Bohuslav Švehla

### představa bodů (janka):
- 3 minuty na každého, aby řekl, co ho pálí nejvíc. pak už jednotlivé body
- jak bude oponentura vypadat?
- forma
- obsah(?) - např. řešíme i komunikaci kolem?
- usnesení CF vs. analýza
- rozdělení částí oponentury mezi lidi
- společná diskuze o některých konkrétnostech, na které by se nemělo zapomenout

1. Představení priorit jedn. oponentů:
- DL: Seznámení s průzkumy, které vytvářelo Behavio (za mě dobrý), nicméně v analýze jsou závěry, které z toho neplynou. Vyžádal jsem si komplet data, která vypadají jinak než od standardních agentur, takže z toho nepůjde vše, co jsem si myslel. Na čísla se lze dívat z různých pohledů. Závěry v analýze jsou spíše pocity, které neplynou z dat od Behavia - stream 6. V jedné části mandaty.cz - řekněme, že náš zisk bude součet - tento argument je velice na vodě. A dále rozdělení v krajích včetně poslaneckých zisků - nejsou uvedeny tolerance.
- MG: Co bych chtěla: SWOTka - nemyslím si, že je udělaná špatně, ale měla by mít náležitou oponenturu. Měly by se reflektovat poptávky členstva, tzn. samostatný postup, který ve SWOT chybí. Zaznamenala jsem, že část hodnocení krajských a komunálních spoluprací je nedokonalá. V množstvích krajů je odezva, že spolupráce je špatná, ale v analýze to není zobrazeno. Analýza také hodně pracuje s dojmem, že budeme skládat vládu, ale v analýze o tom nejsou podklady. Je pouze o koale se STAN, ale nic o skládání vlády s dalšími stranami, touze členstva i těch stran.
- JM: Doplním, že když se někdo z krajů ozval, že ta analýze není OK, tak jim bylo řečeno, že se s analýzou nebude nic dělat, jelikož je final.
- AM: 1. Neměl jsem přístup ke všem datům, jakožto nečlen. Zaměřil jsem se strategická východiska, kde je velmi hrubý nesoulad (neřešitelný). Popisuju prvky toho nesouladu a uvedu návrhy opatření, jak je vykládat. 2. SWOT - popsal jsem nějaké slabé stránky, které jsou zásadní, likvidační - což je vinou špatného zadání, resp. vypracování neodpovídá původnímu zadání CF. 3. Za sebe je SWOT nevhodné řešení analýzy. Již mám hodně rozpracováno. Cíl naší práce je dle mého ten, aby CF mohlo s oponenturou pracovat. Nechci zasahovat do práce ostatních členů OT.
- MK: Dokument jsem nestudoval příliš podrobně, jelikož mě zaujalo, že daný dokument je dělaný dost propagandisticky a není to dle mého analýza. Užívají se v ní obraty, které by se v analýze neměly používat. SWOT analýza je dle mě pouzne jeden krok, rozhodně ne finální. Na ní navazují další analýzy, které udělány nebyly a které by nám mohly říct něco víc. Zaráží mne myšlenka tvorby předvolební koalice. Za mě jsou Piráti "ultrademokratická", tzn. že zabraňuje "parchantům", aby se dostali k moci. Což je hlavní ideologie Pirátů. Z analýzy mi výplývá, že se chceme spojit se stranou, která vlastně stranou není a ani nemá ideologii. Toto může ty naše hlavní principy poškodit, což může vyústit k tomu, že se k moci dostanou "parchanti".
- PS: Souhlasím s většinou věcí, které zazněly. Nebylo naplněno usnesení CF - nebyla posouzena varianta samostatného postupu.
- DL: Strašně souhlasím s výtkami, že analýza nesplnila kritéria CF. Toto musíme velice dobře vysvětlit.
- DFW: Za mě je podstatné, si jasně vyžádat nápravu v programové části. V ní jsou věci, které by měly být doplněny a opraveny. Jsou tam metodické problémy, chybné metodické předpoklady. Jelikož máme nějaké cíle a politiku, není pro nás přirozené ??? Analýza nenaplňuje zadání CF a komunikace kolem ní není ok. Nejsem si jist, zda chci předat vládní mandát někomu, kdo by porušil daný slib.
- MS: Reakce na Markétu: Součástí té analýzy je opravdu sestavení vlády. Hlavní problém, který v analýze vidím je ten, že je to velice špatně čitelné díky množství nedostatků. Chci, aby CF mělo před hlasováním údaje čitelné. Aby si z toho lidi, kteří nejsou úplně zkušení, mohli něco vzít. Asi jste si všimli, že jednotlivé části mají různou úroveň (př. MF x VP část). Nechci vyloženě oponovat, ale chci pomoci CF. Necítíte zpracování OT jako zdržování resp. napínání harmonogramu RP? Předpokládáte dobrou vůli?
- BŠ: Všecko co zaznělo, s tím souhlasím. Analýzu jsem četl dvakrát, přílohy jsem nečetl všechny. Streamy jsou různé kvality (manip./zaváď. výrazy); CF se podle tohohle nemůže svědomitě rozhodovat (je tam cítit tlak); vadí mi komunikace kolem koalice se STAN a analýza na to víceméně navazuje; do OT jsem se nechal překecat; cítím se být pirátem a chci, abychom tohle rozhodnutí udělali opravdu zodpovědně; nechci, aby to poškodilo stranu dlouhodobě.
- MG: Vím, že sestavení vlády je něco, co jsme si jako CF odhlasovali. Mně jenom chybí hlubší rozpracování té pravděpodobnosti a jejích dopadů. Jelikož ve SWOTce jsou uvedeny nedostatky, když půjdeme se STAN, ale nemám pocit, že skládání vlády se STAN je ve SWOTce uvedeno. Nejsem proti vládě se STAN.
- DFW: Nevnímám oponenturu tak, že by měla rozkopat koalici se STAN. Nicméně nás čeká velice náročné vyjednávání. Proto by ze strany CF mělo být jasné zadání, jak dál pracovat.
- AM: Sklízíme důsledky toho, že strategie není strategie, jelikož v ní jsou spíše vize, zvolání po dalším úspěchu. Toto ale nemůžeme říct, jelikož to takto odsouhlasilo RV i CF, z čehož není cesta ven. Tuto věc je třeba nějak překlenout. Za to ale nemůže RP, ale všichni, kteří to odsouhlasili.
- JM: K Martinu Staňkovi - že nechceš rozkopat analýzu, ale že chceš pomoci CF. Nicméně si v tak malém počtu nemůžeme dát tak velký cíl, že došlo k tak závažným pochybením. K CF by se měla dostat varianta, která bude mít jednotnou metodiku, objektivní prezentací. Velkou službu uděláme tím, když CF dáme informaci o tom, které části analýzy mohou mít slabá místa a neměly být brány jako tak zásadní. Už i toto zpracování dělá velkou službu. Dokud nebude takovýto dokument, který bude mít výčet jasně pojmenovaných slabých míst před hlasováním, tak většina CF nevěnuje tolik energie a času pro svoje rozhodování. Proto by měla vzniknout ta oponentura. Ke zdržování. Nevím, jak to myslíš (M. Staněk). Doba pro navrhování je do 9. 11., ráda bych jej však měla do konce příštího týdne (8. 11. super, ale ještě víc super 6. 11.). Dobrou vůli předpokládám jak u RP, tak MO. Za mě se snaží dělat to, co je dle nich nejlepší pro naší zemi. Nicméně zmíněné orgány dle mě nepřemýšlí nad dlouhodobostí tohoto rozhodnutí, nebo jej podceňují.
- DL: Chtěl jsem doplnit kromě našich závěrů i samotná analýza s graficky doplněnými komentáři. To by mohlo číst více lidí než analýzu samotnou. To by mohla být příloha oponentury (pozor, tato tabulka byla udělána špatně atp.). Motivaci členů OT bych nechal ale někam do hospody :)
- MS: To zdržování jsem spíš myslel jako napínání. Možná trošku zdržujeme rozhodnutí RP. Myslíte, že RP zvládne udělat druhou verzi na základě našeho review?
- DFW: Nejsem si jistý, čím stěžujeme práci RP? Nejsem si jistý, jak moc je silný zájem u RP dělat druhou verzi. Vím, že Martin Jiránek chce dělat druhou SWOTku. Nicméně analýzu jsem připomínkoval hned druhý den po jejím vydání a s těmi se nikde dál nepracovalo. Tím bych se tedy dál nezaobíral. Za mě je vhodné, čestné, aby RP dodělalo novou verzi. Oponentura je důležitá k tomu, jelikož na fóru proběhlo spousta supernadšených reakcí nad něčím, co není zas tak profesionální.
- MK: Jsme v časové tísni. Uvědomuji si odpovědnost nejen vůči straně, ale k tomu, co chce strana dosáhnout pro lidi, zemi. Toho nelze dosáhnout obejitím demokratických principů. Blesková demokracie nefunguje. To byla moje motivace k tomu, že by měla být oponentura. Pro což my bohužel nemáme dostatek času. Víme, jaké zdroje a jaký čas byl věnován na vypracování samotné analýzy?
- AM: Na to odpověď neznám. K tomu, co řekl DFW. SWOT Analýza má výrazně méně podkladů, tudíž metodika by neměla být složitá k vytvoření oponentury. Své návrhy jsem představil i Ivanovi v pátek, který je akceptoval. K samotné upřímnosti analýzy - je spíš asertivní. Autoři si jsou si vědomi problémů, které Janka zmínila, ale neví, jak je řešit. Nechci strhat samotnou analýzu. Chci ukázat, co je špatně, jak z toho vybruslit. Můj názor na rozhodnutí je zatím neutrální. Mně jde o procesní čistotu, ne formální. Aby rozhodnutí bylo založeno na upřímných a čistých úmyslech. Tým Martina Jiránka dostal špatné zadání, které bylo tendenční. Tudíž samotná analýza je tendenční, jelikož zadání pro její vypracování bylo tendenční. Což se právě zobrazuje v té SWOTce atd.
- JM: Chtěla bych říct, že součástí oponentury by měly být jasně deklarovaná slabá místa (např. nedostatek času pro její vypracování, lidské zdroje jsou omezené, datové taky). Má někdo něco proti tomu, že by součástí oponentury byla ta příloha, kterou zmiňoval Dan?
- MS: Bude to stát hodně času. Udělal bych spíš shrnutí jevů, které se v celé analýze objevují. Danův nápad se mi líbí, ale asi na to nebude čas.
- AM: V případě úvodu mám víc připomínek, než text úvodu, což by bylo značně nepřehledné. Otázka, zda CF má zájem o takovouto inovaci. CF je možná někdy stádo, které věří svým lídrům :)
- DL: Za mě se nevylučuje, že přijdeme se shrnutím jevů, které se v analýze objevují. Když budou i komentáře k samotné analýze, může být. Určitě bych se snažil nedělat rozsáhlejší text. Měli bychom mít výstup, který půjde včas přečíst. Např. uvést vyznačení, kde se zmíněné jevy objevují.
- JM: Vznikne oponentura se čtivě rozvedenými výstupy a součástí bude příloha s analýzou, kde budou vyznačené nedostatky + další dokumenty více rozvedené, jak zmiňoval Antonino.
- MK: Bohužel máme co dělat s ideově zabarveným dokumentem. Nepředpokládám špatnou vůli. Ale dělá to na mě dojem, že zadavatelé měli své rozhodnutí ještě před vypracováním analýzy. Za mě se lidi rozhodují na základě dat tak z 20 %, zbytek je na základě pocitů. Nebyl čas na analýzu, není čas na oponenturu. I samotné RP se rozhoduje na základě pocitů. 30 % poslanců jsou psychopati, kteří se dostali nahoru. Ale víc jak 50 % jsou to normální lidé, kteří to myslí dobře. Tomu nelze zabránit. Měli bychom předložit něco, co by mělo říct, že koalice se STANem stranu rozděluje. Měli bychom vypracovat dokument, který stranu sjednocuje. Nicméně si myslím i tak, že analýzu nepřečte ani 50 % členů CF.
- JM: Neházejme psychiatrickými diagnózami. Nejsme tu od toho, abychom diagnostikovali kohokoliv. Má někdo něco proti tomu, že vznikne dokument s omezeným počtem stran (oponentura) + přílohy (analýza v pdf s vyznačenými částmi s rozšířenými stanovisky k jednotlivým streamům)?

2. Forma a obsah oponentury:
JM: Co bude obsahem. Má oponentura řešit pouze samotnou analýzu, ale i celý kontext, komunikační problémy a podhoubí, usnesení CF..?
DL: Součástí určitě musí být stanovisko, že analýza nesplnila zadání CF. Komunikační problémy taky. Měli bychom si velmi jasně říct v tom dokument, jak může a nemůže interpretace samotné analýzy ovlivnit rozhodnutí CF.
MG: Hodně lidí zmínila komunikační problémy, tedy bych šla touto cestou.
AM: Účelem oponentury by měla být zpětná vazba k samotné analýze. Rozhodně výhrady, zda analýza odpovídá vůli CF. To, že zadání bylo tendenční také ano. Použité floskule také. Jádrem problému je, že dokument není odpovědí na zadání CF, což do toho dokumentu patří.
MK: Komunikační podhoubí bychom řešit neměli. Měli bychom vytovřit i ideologický text, oddělený od samotné oponentury. Jaké jsou cíle Pirátů a měli bychom to porovnat s ideologií STANu. Analýza za mě bohužel nebyla analýzou, ač členové z ní nějaký pocit mají, četli diskusi na fóru. Jsem pro oponenturu - co nejpřímější a pak pro ideologický text.
PS: Missing... :() technické problémy
DFW: Měl by vzniknout dokument, který reaguje na samotnou analýzou. Na nic jiného bych se nezaměřoval. Za mě není čas. Nerad bych se dostal do ideologického rozporu. Z chování některých lidí, když bychom začali vytahovat ideelogické postoje, tak dojdeme k tomu, že se STAN by byly silné rozpory.
MS: Přizpůsobím se rozhodutí vás všech. Už mám nějak rozpracovaný dokument, mám abstrakt. Zaměřím se na interpretaci výsledků, objektivnost výsledků. Byl bych rád za nástřel od vás všech. Určitě je třeba konstatovat nedostatky vůči zadání CF. Měli bychom zůstat konstruktivní, když budeme popisovat slabé stránky, tzn. navrhnout i jejich řešení.
BŠ: určitě zmínit rozpor se zadáním CF; pokud budeme ukazovat slabé stránky, tak bychom měli i naznačit způsob řešení. jinak souhlasim se vším, co zaznělo, kromě Martina Kákony. Ten ideologický dokument by mohl být fajn. Každý má trochu jiné pohnutky, proč se dal k Pirátům, mohlo by to způsobit zbytečné konflikty.
JM: Určitě budeme zmiňovat rozpory mezi zadáním CF a zpracování analýzy, na manipulativnost výsledků, nebudeme se vyjadřovat k tomu, jak se vytváří koalice. Má ještě někdo něco?
AM: Zaměřme se na zásadní rozpory.
DFW: Pokud se narazí na nějakou chybu, tak je za mě v pohodě na ní upozornit a opravit jí. Myslím si, že v 99 % případů ty chyby nejsou úmyslné. Rád bych apeloval na to, že jediná metoda, která je neprůstřelná proti nějaké zaujatosti, by mělo být zmíněno vše, co bude nalazeno. Určitě bych je cíleně nevynechával. Cílem je dokument analýzu zlepšit.
DL: Důležité je odlišovat, co je podstatná/nepostatná chyba. Někde to může klamat, což může mít důsledky. Chyby se navíc sčítají, což ve finále může udělat hodně. Nemusíme ta slovíčka ukazovat na každé stránce, ale měli bychom na ně upozornit.
JM: S tím souhlasím. Měla jsem na mysli gramatiku, formátování apod.
AM: Máme velmi málo času. Dan např. je jasný příklad. Pokud budeme upozorňovat na všechny chyby, může to být vnímáno jako rozdělení na kmeny, které jdou proti sobě. Buďme velkorysí.
PS: Oponentura je základ. Zbytek záleží na našich kapacita. K té mediální části si dát sakra pozor, aby to bylo nestranné.
DFW: Zhodnocení médií nedělat.
JM: Budeme se zabývat chybami v rámci analýzy z různých pohledů, že nebylo dodrženo zadání CF, nebylo adresováno, že tam jsou nedostatky v programu. Nebudeme se zabývat tím, jak je to komunikováno do médií apod.


3. Usnesení CF vs. analýza
JM: Je tady spousta variant od "hele, to se nestalo a dáme to ke KK :)" (<- literární hyperbola), anebo se budeme rozepisovat na téma, jak by to šlo ještě napravit s tím, co už je hotové a zda to má smysl apod.
BŠ: mělo by být zmíněno, že nebylo splněno zadání; jn shrnout v jednom odstavci; měla by to být úvodní myšlenka oponentury; tvoříme ji s vědomím toho, že zadání nebylo splněno.
MS: Šel jsem do toho s tím, že sepíšu něco jako návod, co konkrétně na analýze zlepšit. Líbilo by se mi to udělat rychle, aby na základě naší odezvy RP mohlo dodat revidovanou verzi CF včas před hlasováním. Nicméně to není v souladu s tím, jakou máte představu vy. Pokud by RP chtělo udělat revizi, dovedu si představit, že by se jednání o týden prodloužilo, aby se oponentura i revidovaná verze stihla vypracovat vč. vašich představ.
JM: Jak velký odstup myslíš? Hlasovat se začíná 20. 11. a mezi tím je tedy 12 dní čas.
DFW: Do nějaké míry souzním s Martinem. Zásadní jsou validace od STANu. Pokud ale nedošlo k pokusu o postup, tak je zbytečné mít nějaké slitování. Toto je zásadní problém. Myslím, že je vše v klidu zvládnutelné. RP by mělo být schopné většinu těch výtek "přijímáme/bereme na vědomí". Většina oponentur by měla být vyřešitelná v řádu hodin. Některé ne, např. příprava 2. SWOTky apod.
JM: Co by mělo dle tebe být v oponentuře?
DFW: Myslím si, že na úvod stačí 1-2 věty. Nebylo dodrženo zadání CF, když si na základě analýzy jde RP pro mandát pro vyjednávání.
DL: Souhlasím s Davidem. Uveďme toto na začátek a pak bych to dával i do textu - tady je to blbě, tady atd.
PS: Nemám co dodat.
MK: Souhlasím se 2 větama v úvodu. Je třeba je velice dobře formulovat, aby nepůsobily jako červený hadr na RP. Ale přejít se ten fakt opravdu nedá.
AM: Názorově jsem trochu jinde. Když vezmu citace usnesení CF, konkrétně nějaké výtky. Tak aktuálně mám připomínky na 3 stránkám textu. Opakuji doporučení, jak z toho ven. Pokud do toho půjdeme tvrdě, tak vše je špatně. Ale to není přístup k RP, aby s tím mohlo dál pracovat. Nicméně by tam měly být ty záležisti, které zmínila Markéta. Jít do vlády, do koalice atd. Logika té analýzy není korektní. To je třeba krůček po krůčku popsat, kde je problém a navrhnout řešení.
JM: Prosím, pošli ten dokument, který už máš. Nesouhlasím s tebou v tom, že je to dané a nelze s analýzou nic dělat.
AM: Určitě dám, pošlu. Ještě ho musím dopsat.
JM: vytvořila jsem grupu zavináč OT.
MG: Souhlasím s tím, co říkal David.
JM: Usnesení budeme řešit hned v úvodu a bude to pár vět.
AM: Pokud by se odhlasovalo, že to má být jednoodstavcový text, tak co to pro mě znamená?
JM: Tzn. že to bude přílohou.

4. Rozdělení streamů
JM: Řekli jsme si, že se analýze budeme věnovat jako takové. Tzn. každý udělá streamy, ke kterým se přihlásili. Jeden bod bude analýza. Druhý bude reakce/nereakce na nějaké výtky. Chápu to tak správně?
DFW: Některé ty body byly vzneseny, proto s nimi dál pracujeme. Není cílem uvádět něco ve smyslu "vy si s námi nepovídáte", ale jako vysvětlení. Tedy do úvodu.
DL: Chtěl bych se zabývat částí 1 a určitými částmi v 6, kde se počítá s % a mandáty. Do přílohy mohu dát nějakou svojí analýzu dat z těch průzkumů. Tohle už mám v hlavě a na víc asi nemám kapacitu.
MG: Vzala bych si stream 6 a 7 a jsem ochotna se věnovat se i něčemu jinému. Když by nějaký stream někdo neřešil např. Jsem flexibilní.
AM: Úvod, tedy vazba na strategii a zadání CF, návrhy řešení. Pak SWOT, oponentura, SWOT mám i na starosti předělat.
MK: Momentálně řeším problém COVID na Krajském úřadu. Ale spíš mi něco přidělte a já to udělám.
PS: Mám čas na zbyt. Korektury a co bude potřeba. Když se budu hodně nudit, tak můžu dělat analýzy zdrojových dat. Omlouvám se za technické potíže s připojením.
DFW: Pouze bych formalizoval, zkrátil poznámky k streamu 5.
MS: Nechci žádný stream, necítím se na to povolaný. Už tak mám dost svého textu zpracovaného (struktura analýzy, úvod analýzy, prezentace výsledků - číselné údaje jsou zobrazeny a jdou zredukovat na třetinu, což by analýze pomohlo, neutrální výrazy v Mikulášovy pasáži atd.).
BŠ: Nemám vyhraněný stream, pracuju z domova. Co mi přidělíte, to zkusím.
JM: Mě děsí, že bychom neměli pokryté streamy 2 a 3 zvláštně z pohledu, že jsem slyšela z krajů, že ty informace, které v analýze zazněly, nebyly správné. Ani data ve streamu 2 nebyla správně uvedena, jak byla popsána spolupráce se STANem. Ve streamu 3 se objevují odkazy na kodex atd. Nerada bych nechala nevyslyšené hlasy z krajů.
MG: Ráda bych byla, aby sis stream 2 vzala ty (Janko), jelikož máš důvěru těch lidí, když už ti nějaké citlivý feedback sdělili. To mě blokuje od toho se daného streamu zhostit.
AM: Ta nová SWOT by měla zahrnovat i analýzu rizik.
JM: Nicméně já mluvím o celém streamu 3.
MK: Nejprve by se měla udělat analýza rizik a na ní se pak reagovat. Těžko reagovat na postup, který byl udělán špatně. Nevymyšlímejme novou metodu. Bylo by dobré, aby PKS dostala za úkol zareagovat na stream 2. Nicméně co se týká STAN v Jčk, doporučuji se obrátit na Michala Horáka z Písku.
JM: Myslím, že se to stihnout dá, obepsat. Otázka je však té objektivity dat. Oslovit PKS by bylo záhodno. Říkám, že to udělám :) Antonino, chceš se zaměřit na stream 3?
AM: Dělám polovinu programových bodů atd. Nechci slibovat. Poslední 3 týdny dělám 12-14 hodin. Nemám, kde brát. Nejsem si jist, zda ta analýza rizik koreluje se streamem 3. Ohledně vyhodnocení odpovědi na koalici ano či ne, nejsem schopen nabídnout odpověď, ale jsem schopen zprostředkovat metodiku, aby se každý byl schopen rozhodnout sám. Ve středu budu vědět víc.
JM: Děkuji ti za vše, co děláš. Neber to tak, že chci, abys u toho umřel. Spíš mi přišlo, že stream 3 by měl dělat někdo, kdo je seznámen s riziky a SWOT.
MK: Nejdřív budu mít čas ve středu, kdy už budou docházet nemocnice. Zapojil bych se tedy až ve středu.
BŠ: Stream 3.
JM: Kroužkování. Máte pocit, že bychom to měli řešit? Mám jednotlivé reakce, že to nebylo vyhodnoceno úplně dobře.
AM: Vyhodnotit je to těžké. Spolehlivost těch dat, je prostě spíš nižší.
JM: K tomu se vyjádříme v kratší podobě, jelikož k tomu nemáme jak udělat faktickou oponenturu. Měli bychom postupovat tím způsobem, že udělám sdílenou složku na drivu. Celý dokument oponentury + vaše dílčí dokumenty + analýza k okomentování. Je možné jí na googlu komentovat.
MK: Ano, dají se k ní psát komentář.
JM: Takže i analýzu a k ní vyznačení částí, které budete komentovat. Z našich jednotlivých dokumentů pak dejte nějaká souhrnná tvrzení do našeho sdíleného dokumentu.
MS: Jakou máte představu o komentování těch pdf? Budete dávat jen iniciály s číslem a ty dál někde rozvedené?
MK: Pokud je člověk přihlášení na googlu, tak tam je uvedené jméno a bublina, kam bych psal komentář.
DL: Chtěl jsem navrhnout to stejné co Martin K. a potom bychom se pobavili o výsledné podobě, kterou by to mělo mít.
AM: V Pirátské straně by neměl být problém požádat autory o dokumenty v editovatelné formě.
JM: Máte k tomu někdo něco?

6. Diskuse "co nesmí zapadnout?"
AM: Ať se na zulipu ozvou lidi, kteří mají něco ke SWOTce - tedy Markéta a kdo další? Potřebuji vaši zpětnou vazbu, ať to tam zakomponujeme.
MK: K té SWOTce je problematické to, že nejsou odděleny vnitřní a vnější vlivy.
AM: Ty jsem úplně zrušil. Nechal jsem silné, slabé stránky. SWOT je dle mého pro tento typ analýzy absolutně nevhodná.
DL: Jasné oddělení úvodu, metodiky, výsledků a interpretace, jak zmiňoval Martin Staněk.
MS: Nejsem si jist, zda jsem schopen to úplně všude konstruktivně vytvořit. Nicméně se pokusím k tomu položit základy, se kterými mi snad pomůžete.
DL: Já u části 1 a části 6 určitě můžu. Musím se rozloučit.
JM: Myslím, že by bylo dobré, kdyby někdo prošel vlákno na fóru a zkusil odtud vyzobat nějaké další věci, které padly a které by se pro oponenturu mohly hodit. Někam je sesumírovat. Mohl by Petr Springinsfeld? :)
PS: Udělám.
JM: Měli bychom udělat vlákno ve vnitrostranické diskusi, kde bychom požádali tvůrce
MK: Měli bychom mít něco jako kontakt list týmu OT, včetně důležitých odkazů.
JM: Nerada telefonuji, budu ráda, když maximum budeme řešit písemně. Další schůzka ve středu?
MS: Ve středu můžu, ale od 6 je Jakub Michálek s Janem Farským na PirateTV.
MK: Ve středu v 8, spíš v 9.
JM: Další call ve středu 4. 11. v 21 hod.

7. Různé
MG: Díky tomu, že jsem sledovala zápis, tak jsem se úplně ztratila. A teď bych ráda pracovala na streamu 6 a 7.
JM: Každý, kdo si vzal nějaký stream, tak podle svého vědomí a svědomí zkusí vypíchnout nedostatky v širší podobě v nějakém svém dokumentu a z něj pak ty nejdůležitější části bude reflektovat v tom hlavním dokumentu oponentury.
AM: Všechny své poznámky ke SWOT mi prosím zašlete.
MG: Nevím, jak to mám uchopit.
JM: Ne asi úplně konstruktivním způsobem to uchopit. Nicméně je třeba pojmenovat slabá místa analýzy a dál je zpracovat. Metodika nebude jednotná, jelikož každá část má svoje specifika.
MK: Možná bychom v začátku oponentury mohli zmínit, že jsme dělali co jsme mohli.
BŠ: Případné nejasnosti bych komunikoval s Jankou průběžně dle potřeby, která oponenturu zastřešuje směrem ven.
JM: Držím nám palce, ať vytvoříme něco, co stranu nerozhádá a bude ku pomoci CF a jeho rozhodování. Na zulipu vám hodím odkaz na složku, kde budeme pracovat.

tl;dr: řekli jsme si, jak bude oponentura vypadat, co bude obsahovat, rozdělili jsme si úlohy a ujasnili si formu spolupráce.

Rozdělení streamů:
- Úvod - Antonino
- Stream 1 - Dan
- Stream 2 - janka
- Stream 3 - janka (kraje), Bohouš (s info od Antonina) (strategie pro zmírnění rizik)
- Stream 4 - společně (pouze krátké konstatování)
- Stream 5 - DFW
- Stream 6 - Markétka
- Stream 7 - Antonino+Markétka

K členstvu bych v tento moment chtěla komunikovat, že rozhodně projdeme vlákno k analýze a projdeme připomínky zmíněné v něm. Nicméně se rozhodně nebráníme dalším podnětům, naopak!
Pokud máte nějaké informace, které byste chtěli, aby oponentní tým zvážil zahrnout/prozkoumat, dejte nám, prosím, vědět buď zde ve vlákně, nebo soukromě skrze soukromou zprávu na foru/na zulipu na moji osobu. Samozřejmě čím dříve tak učiníte, tím lépe.
(na zulipu mám přezdívku malajanka)

Díky moc za pozornost a za případné zapojení! :fet:

*zápis není ověřen, neboť není čas. prosím, neberte nás za slovo :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 8):
Marketa.Gregorova, Martin.Stanek, Jan.Bednarik, anonym18401, Jan.Novak, Ondrej.Kotas, Adam.Cernoch, Bohuslav.Svehla

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2914
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3755 poděkování
Dostal poděkování: 5991 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Ahoj bytosti!
Omlouvám se, že zápis ze středeční schůzky přidávám se zpožděním. Co jsme probírali, si můžete přečíst zde:
OFFTOPICDruhý call (středa 4.11. od 21:00 do 22:45)

jitsi
Přítomni: Janka Michailidu, Dan Leština, Antonino Milicia, Martin Kákona, Martin Staněk, Bohuslav Švehla; Petr Springinsfeld, David František Wagner (přišli později); omluvena Markéta Gregorová (účast v TV diskusi k americkým volbám)
představa bodů (janka):

komunikace výstupů mimo OT
informace o průběhu prací
hovory se zpracovateli Analýzy
vyjasnění způsobů korektury a podoby hlavního souhrnu

Komunikace výstupů mimo OT

JM: Mrzení z reakcí na fóru na naše první setkání. Stále si myslím, že jsme udělali dobře, když jsme zveřejnili neověřený zápis (není čas). Měli bychom i dnešní zápis zveřejnit. V případě, že by byl problém, pokusím se to vykomunikovat směrem k Ivanovi, že je to mé rozhodnutí a nikdo jiný za to nemůže. Ale záleží na vás, jakou máte vy představu, jak to komunikovat.
MK: Určitě zveřejňovat i neověřené zápisy. Rád se vyjádřím dodatečně.
AM: Jelikož jsme byli vyzváni, ať si zápis zkontrolujeme, jsem s tím v pohodě, že jsme jej zveřejnili (pirátský standard - zveřejňovat, být transparentní). Navíc neříkáme žádné citlivé informace. Prosím o zopakování apelu na konci hovoru o verifikaci zápisu a vašich myšlenek, které jste zamýšleli.
MS: Díky za vyjasnění našeho chápání. Nemám problém se přizpůsobit. Na závěr uvést hlavní výstupy z brainstormingu a k nim přitáhnout pozornost. Jsem spíš zastánce nějaké štábní kultury, ujasnit si na čem jsme se shodli, co je to podstatné a to podtrhnout, a až pak zveřejňovat. Transparenci vítám.
MK: Mám ověřovat? Nerad bych měnil text, spíš jej okomentoval. Něco si myslím, ale nemusím se vyjádřit jasně.
AM: Naše první schůzka je pro nás poučení, ale jelikož na konci týdne končíme, asi nemá smysl měnit současný stav.

Informace o průběhu prací

JM: Moc se omlouvám, že jsem zatím nepostoupila s obecným hodnocením. Sesbírala jsem podněty od PKS a dala jsem si dohromady nějaké poznámky k mým streamům. Čeká mě projít streamy 2 a 3 (o krajích), budu se u toho dívat do příloh a budu hodnotit spíš ten jazyk. Nevím, nakolik se mám v tomto koordinovat s Martinem Staňkem, který se na jednotlivé streamy soustředí, jak jsou okomentované. Budu značit a komentovat výroky v “mých” streamech. Neduplikuji někoho?
MS: Reakce na Janku: dal jsem to do své práce krátce - na příkladu ze 0_Shrnutí od Mikuláše tam jak je “drtivá většina” apod. Můžeme ty naše poznámky přeskupit, sladit a dát na jedno místo v tvém, nebo mém podrobném dokumentu. Alternativně je můžeme všechny zobrazit v komentované Analýze, pokud se tak domluvíme. Nechci do toho moc rýpat, napsal jsem to stručně, výstižně a nenásilně a takhle mi to vyhovuje.
DL: Pro inspiraci jsem chtěl říct, že to beru opačně. Znovu si budu muset přečíst Analýzu a budu si do ní házet komentáře rovnou.
JM: Asi to taky tak budu dělat. Budeš to dělat v tom doc. na googlu?
DL: Ano.
AM: Udělal jsem 2 oponentský dokumenty o 3 stránkách, jsou už komplet. Oba nechávám připomínkovávat a nechávám je v PDF. Ohledně Dana, kterého mám čím dál radši, naším uživatelem mimo SWOTky není hlavně CF. Líbí se mi moc výstupy od Markéty a Davida. Moje výstupy jsou spíš pro zpracovatele. Své výstupy chci dát i sem na google.
DL: Obávám se, že výstupem mé části bude “jakože blbý” a že se to dá napravit velice těžko. Doporučení, které můžu dát “k této tabulce dejte disclaimer, jelikož toto nevíme vůbec jistě”. Chci poděkovat Antoninovi za otázku, komu to píšeme. Měl jsem za to, že to píšeme CF, aby mělo adekvátní rozhodovací podklady. Pokud se pletu, jestli bude jen dokument určený pro zpracovatele Analýzy, tak si to řekněme. Ale tam to může skončit bez oprav, nebo s částí oprav, a nebude to mít žádný vliv na nic. Něco jiného je ty výstupy v naší dohodnuté struktuře představit i CF.
MS: Předpokládám, a budu rád, když naše výstupy půjdou všechny veřejně ven. A v rámci toho si dáme pozor, abychom upozornili, komu které části našeho výstupu směřujeme - některé autorům, některé čtenářům. Moje část je především pro autorský tým a upozorním CF, že můj příspěvek nemá přidanou hodnotu pro čtenáře samotné. V tomto smyslu navrhuju opatřit všechny části - můžete v rámci svých podrobných dokumentů rozlišit, co je pro autory a co je pro čtenáře.
AM: Jsem v rozporu s Danem. Je zde několik vrstev. Zaprvé je zde nějaká komunikace s autory Analýzy, aby naše návrhy mohli zpracovat. A za další, přicházím k tomu, že některé výstupy jsou vážné, ale mají řešení. Analýza by měla aktualizovat některé údaje z jednotlivých streamů. Položme si otázku, kolik lidí reálně bude číst odpřipomínkovanou Analýzu. Nedělejme zbytečnou práci.
DL: Měl jsem ideu, aby někdo četl “upravenou analýzu” a aby se k někomu dostala informace, že v té Analýze je něco špatně, tak je dobré zveřejnit tu okomentovanou Analýzu. Pokud jim dáme nějaké připomínky/upozornění na nepřesnosti, které v ní jsou, tak je šance, že tu okomentovanou Analýzu někdo bude číst.
AM: Vidím to podobně jako Dan.
MK: Skutečným příjemcem by měl být tým zpracovatelů Analýzy. Je možné je nekonfliktně oslovit, aby ty opravy udělali? Neměli by se zveřejňovat 2 dokumenty - Analýza a její Oponentura. Bylo by dobré, abychom se na nové verzi dohodli s uvedením autorů za jednotlivé části. Pokud naše výstupy budeme směřovat k CF, bude to “zabarvené”. Jsou tedy dvě možnosti. Buď naše připomínky budou akceptovány autory Analýzy. Anebo nebudou, ale mělo bychom být uvedeno proč. Anebo další verze, která nebude respektovat naší oponenturu, ale pak je třeba doplnit autory Analýzy. Pokud naše výstupy budeme prezentovat CF, měli bychom je jinak prezentovat.
MS: Reakce na Dana. V jeho řeči jsem cítil otázku, jak dáme vědět CF, že jsme něco udělali. Myslím si, že k tomu má sloužit naše souhrnná oponentura (cca 2 stránky), kde budou uvedeny největší možnosti ke zlepšení. Tím CF upozorníme, na klíčové části toho, co jsme našli, a pak už necháme na nich, zda chtějí číst detaily v našich dokumentech s tím, že budou vědět, kde je nalézt.
AM: Možná přeceňujeme naše časové možnosti. Máme na to velice málo času. Šel jsem trošku jinou cestou než David a Markéta, ale máme všichni uvedené doporučení, která jsou smířlivá pro zpracovatele. Se zdroji, které máme, tak by sice bylo záhodno udělat to, co tady zaznělo. Ale za mě to není efektivní.
DL: V zásadě s tímto postupem souhlasím. Nepředpokládal jsem ale, že bude prostor pro předložení našich připomínek a jejich zapracování autory Analýzy (ač bych pro to byl).
AM: Umím si představit, že srovnávací tabulky, které řešil David, kde jsou hrubé chyby, tak by vzhledem k tomu, že to zabere časově jen hodiny, tak bych je dal zpracovatelům Analýzy, ať je napraví.
JM: Je tady shoda, že chceme se pokusit zpracovatelům, aby napravil nedostatky/slabá místa, která jsme identifikovali a takto by měl být koncipován náš výstup. Nicméně si myslím, že s Danem můžeme dát naše komentáře do samotné Analýzy, jelikož bude přílohou stejně jako další dokumenty k té oponentuře. Máte k tomu ještě někdo něco?
MK: Ještě jsem na tom nezačal pracovat, jak jsem avizoval v neděli, jelikož jsem na to zatím neměl čas.
JM: Jediné, co ještě neřešíme, je kroužkování, jelikož to jsme si řekli, že to moc řešit nebudeme. Ale jestli jej chceš?
MK: Můžu spíš dělat revizi vašich výstupů.
JM: Ale to dělat nemusíš, to bude dělat Petr Springinsfeld.
MK: Zkusím se tedy mrknout na stream 4.
JM: Hlavní výstup pro CF bude ten náš souhrn.
MK: Na fórum bych to zveřejnil s tím, že tam bude uvedeno, že to je hlavně pro zpracovatele.
JM: Nebude-li se stíhat ta oponentura dle Analýzy, tak bude hlavní výstup pro CF souhrn a dále dle domluvy výše.
MK: Pokud už vzniká nová SWOTka, tak nemá smysl jí dále “rozpatlávat”.
AM: Tu SWOTku předěláváme, protože má zásadní metodické nedostatky, které nešlo jinak zapracovat než jí celou předělat. Nicméně v ní bude třeba některé aspekty i tak vyladit.
MK: Kdy ale bude nová SWOTka? Nemůžeme oponovat něco, co nemáme.
AM: Pořád vnímám cílovku SWOTky CFko. Ambicí SWOT má být pravdivě shromáždit skutečnosti, aby se na jejich základě členové CF mohli rozhodnout. Pokud někdo dnes ví, že v původní SWOTce jsou nepravdy, prosím, sdělte mi je.
MS: Svůj potenciál jsem převážně vyčerpal. Mám to ve stavu, kdy to lze velmi rychle douhladit pro publikaci. Než budete připraveni k tomu samému, budu doplňovat aspekt řazení metodika-výsledky-interpretace. Pokusím se dát znovu návrh o tom, o čem se bavíme: Uvažujeme o 3 typech dokumentů - jeden, stručná oponentura, naše společné dílo (výtažek všech dokumentů) - pro CF. Druhý (resp. druhý typ krát 7 streamů + zlepšení prezentace Analýzy) bude podrobnější s tím, že tam bude uvedeno, jaká část je komu určena. A poslední je ta okomentovaná Analýza. Prosím, dávejte vaše dokumenty na sdílený disk, ať všichni v týmu mají představu, co kdo dělá.

Hovory se zpracovateli Analýzy

JM: Je to dobrý nápad nebo špatný?
DL: Spíše dobrý. Ale nerad bych to byl já (čas), kdo se s nimi bude domlouvat. Nevidím účelnost, aby se nás u toho sešlo 25… Nicméně komunikaci fandím :)
AM: Neumím si představit, jestli se sejde zároveň 10 z 20. Nebo jak si to myslela?
JM: Neměla jsem jasnou představu, zda uděláme uzavřené cally pro streamy, nebo společný call. Proto mě zajímá, zda pro to jste nebo ne.
AM: Jelikož jsem na obou stranách barikády, tak jsem rozeslal podklady týmu, který je pozitivně přijal, má dobrou vůli a připomínky zpracujeme do finálního dokumentu (mikrotým). Toto funguje bezvadně. Kdyby takto mohly fungovat všechny skupiny, bylo by to dle mého super.
MK: Nemusíme to dělat, dokud s prací v jednotlivých streamech nebudeme hotoví. Určitě se s nimi sejděme, ale měli bychom šetřit i jejich čas.
MS: Jsem z toho rozpačitý, jelikož nemám žádný stream, resp. jdu po jevech nehledě na to, v kterém streamu se vysktují. Tak nevím, s kým bych se měl bavit. Má smysl, abych někomu něco posílal už teď? Jelikož pokud bych nemusel čekat, mohlo by to pomoct autorům to zapracovat do revidované verze a nemuselo by to být součástí oponentury.
AM: Jestli jsem pochopil správně tvou práci (Martin Staněk), tak asi není úplně jednoduché, aby si se spojil se všemi zpracovateli.
MS: Zabývám se tím, jak je Analýza udělána. Chci, aby byla snadno přístupná i pro lidi, kteří do tématu tolik nevidí.
AM: Budeme Ivanovi posílat nějaké formální připomínky? Může to mít ještě horší efekt než ta první reakce na fóru.
JM: Vedoucím editorského týmu je Ondřej Kolek, s ním by se to mělo komunikovat.
AM: Ok, ale jako první bych nekomunikoval formální chyby. Toto by celé téma Oponentury shodilo. Toho bych se rád vyvaroval.
DFW: Za sebe bych se pokusil zformulovat názor, jak vás poslouchám. Povídáme se se zpracovateli. Cílem je, aby se celá Analýza napravila. Volat si s nimi teď, tím nás to celé vrátí na začátek. Důležité je, abychom dali dohromady komplexní dokument, v němž uvedeme konkrétní problémy, odkážeme na dokumenty, kde budou. Je ale důležité, aby pro CF vznikl ucelený dokument. Volání mohou proběhnout poté. Nemyslím to nijak zle. Ale upřímně si myslím, že udržitelného výsledku dosáhneme, pokud předložíme čistý výstup bez bočních hovorů, aby se o Oponentuře nepochybovalo, nekonspirovalo. Takové jednání by bylo nedůvěryhodné.
PS: Souhlasím na 100 % s Davidem.
MS: Též.
JM: Je shoda, že hovory se zpracovateli budou až poté, co budeme mít základní výstupy hotové. Takto odpovím i Jakubovi Michálkovi.
BŠ: Antonino mi poslal oba své výstupy, na tom jsem trochu dělal (měl jsem nějaké připomínky); dál se na to podívám zítra dopoledne; abychom předešli spekulacím, tak souhlasim s Davidem. Chápu Antoninovu motivaci, rozumím jeho důvodům, ale souhlasím s Davidem.
JM: Ještě někdo něco?

Vyjasnění způsobů korektury a podoby hlavního souhrnu

JM: Martin S. již na struktuře toho hlavního dokumentu už pracoval?
MS: Nikoliv, jen jsem formuloval ty typy dokumentů. Netroufl jsem si začít s tím souhrnným dokumentem, raději počkám, až to někdo vykopne.
JM: Jakým způsobem to bude dle vás dávat dohromady? Nejprve do ní uvést výstupy? Když to tam budeme házet každý zvlášť, pak bude muset proběhnout nějaká finální kosmetická úprava. Jelikož výstupy a shrnutí nebudou jednotné. Jaký je na to váš názor?
DFW: Myslím si, že by každý měl sypat svou část… Do kdy bude finále?
JM: Myslíte si, že je realistický tento pátek?
DFW: Úplně realisticky pátek není mimo. Ale pokud si řekneme, že do zítra v noci budeme mít deadline, tak se to tam dá naházet. Ale pátek bych si dal jako měkkou deadline. Jakou to bude mít strukturu? Jako newsletter? Zatím nejsme ustanovený tým?
JM: Do pátek snad budeme :D
DFW: V pátek můžeme být ustanoven tým s tím, že si dáme pátek deadline, ale nebude to hezké (ten výstup). Jelikož budeme mít i připomínky k formální stránce, tak bych si s tím dal tu práci. Tím pádem bych byl spíš pro tu neděli. Zvážím i grafickou úpravu, abychom se tím nemuseli zabývat.
PS: To je přesně práce pro mě.
DL: Udělal bych nějaký mix dvou návrhů. Zde by se určil jeden člověk, který vykopne strukturu, který za to bude zodpovědný, aby to mělo nějakou hlavu a patu, ale ostatní by mohli rovnou přidávat
JM: Mělo by to mít strukturu - úvod, obecná ustanovení (formálka), streamy, závěr.
MS: Za mě je dobré začít těmi hlavními peckami, což asi nejsou úplně ty možnosti zlepšení prezentace Analýzy. Pokud chceme mít hlavní výstup na 2 A4, je to cca 5000 znaků. Úvod, 7+1krát stream, závěr, t.j. cca 10 částí. Tudíž každý bychom se měli vejít do cca 500 znaků jako resumé za naše podrobné dokumenty.
JM: Díky za shrnutí.
PS: Já si nemyslím, jak by to mělo vznikat.
BŠ: Souhlasim s Danem, aby to měl pod palcem konkrétní jeden a ostatní budou doplňovat (připomínkovat).
PS: Strukturu, stylizaci, grafickou úpravu bych asi dal.
AM: Mně se líbí Davidův styl.
DFW: Nemám rád vyhnívání v bilaterálních komunikacích. Proto navrhuji, ať tu Oponenturu dotlačíme, ať se máme bavit s něčím konkrétním v ruce. Nerad bych se dostal do situace, aby se po měsíci autor nějakého streamu ozval, že existují nějaké výtky, ale já neměl čas se k nim dostat. Nicméně toto beru jako konstruktivní přístup.
AM: Myslím si, že je dobře být “vostrý”.
DFW: Myslím si, že je více lidí, kteří by to napsali lépe (kteří k tomu mají vnitrostranické pověření). Dáme to tedy s Jankou spolu. :)
JM: Je někdo proti tomuto postupu?
AM: Za mě je můj výstup v uspokojivém stavu, takže to takto dám k dispozici.
JM: I tak budeš muset dát nějaký výcuc do toho souhrnu.
AM: 500 znaků, tj. 1/4 toho hlavního výstupu. To zvládnu.
MS: 500 znaků/1 autora. Takto se dostaneme na dvoustránkový dokument. Navrhuji Jance, ať nám navrhne, abychom jí dodali naše výtažky pro tvorbu těch 2 stránek. Zapadly deadliny, takže jak?
JM: Asi si zkusíme dát deadline zítra v noci s vašimi prnvími nástřely do souhrnu. V pátek sotfdeadline na první verzi finálního dokumentu. Nejsem si jistá, zda zítra budu mít úvod a závěr, takže toto budu cílit na pátek. Jelikož musím zapracovat na streamech.
DL: Dan se probudil.
MK: Je na to doufám čas do zítřejší půlnoci…?
JM: OK. Prosím Petra o dodání struktury v dohledné době. Velký vděk.

Různé

MK: Kdy se tedy sejdeme znovu? V pátek? Abychom si ten hlavní dokument před schůzkou stihli přečíst. Máte někdo něco ke streamu 4? Budu za to rád (poznámky, odkazy na fórum atp.).
AM: V rychlosti zopakuji, že SWOTka je zásadní, chyby se budou zapracovávat. Prosím, ozvěte se, pokud jste na něco narazili, jelikož to do ní můžu dostat (opakuji).
MK: Kam se to má zapsat?
AM: E-mail nejlépe. Děkuji.
JM: Narážím na to, že to, co mám na starosti, jsou informace od konkrétních lidí na konkrétní nepřesná vyjádření krajů, která se objevila v analýze. Nerada bych někomu způsobila nějaké problémy tím odtajněním. Docházím k tomu, že můj výstup budou obecná tvrzení toho, co bylo špatně. Nebudu ani naznačovat, kdo jaký výrok a z jakého kraje řekl. Nechci prozrazovat whistleblowery.
AM: Za mě je dobré se jich zeptat, jestli by jim vadilo být odtajněný.
DL: Dan spí. Tak nic.
DFW: Plně souhlasím s Antoninem, že kritika je běžná a otevřená. Ale setkávám se s tím, že lidé z krajů, typicky před primárkama se bojí říkat nějaké věci, jelikož odezva bývá vášnivá. Je to o tom se rozhodnout, zda přijmeme i anonymní výpovědi. A nejde vůbec jenom o nás: jde i o lidi ze STANu, ta komunikace je složitá, špatně se výroky ověřují…
MK: Otevřel jsem si složku na kandidáty STAN. A hrozně se bavím :D S lidmi ze STANu budu v pohodě v koalici, ale povolební.
JM: V některých krajích, kde ty reference nebyly dobré, tak se naši lidé staly terčem STANáků s tím, co o nich naši lidé říkali. Nevím tedy, jak k tomu přistoupit.
AM: Jsem idealista a usměrnili jste mě, takže je zřejmé, že to není tak úplně jednoduché.
JM: Můj výstup tedy bude poměrné krátký, jelikož nechci vyoutovat naše lidi.
MS: Přece jen děláme oponenturu Analýzy na fóru a ne oponenturu situace…
JM: Mně se některé kraje ozvaly, že ty informace v Analýze nebyly tak, jak je PKS daly. Tudíž je udělám anonymně. Bez konkrétních výpovědí.
MS: Jak je to s tím jednáním u RV? Co je náš tým? Bude jeho definice jiná? Budeme “hlasem strany”? :D
JM: Jsme tým, který zpracovává Oponenturu bez dalších práv a kompetencí. Díks za vaší práci. Během zítřka do souhrnného dokumentu dodejte své nástřely, ať to do pátku dáme do nějaké úvodní verze. Další schůzka (krátká, do hodiny) tedy v sobotu 7. 11. v 18:00. Ale běda vám, jak nedodržíte softdeadline.


Dále jen dodám, že oponentní práce se chýlí ke konci a dnes v 18:00 budeme mít poslední finišovací schůzku před zítřejším zveřejněním oponentury (pravděpodobně někdy v pozdním odpoledni). Následovat budou hovory se zpracovateli (v případě, že na jejich straně bude zájem) o částech analýzy, které lze vylepšit :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 3):
Martin.Stanek, Antonino.Milicia, anonym18401

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2914
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3755 poděkování
Dostal poděkování: 5991 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Zdravím vás při neděli, milé bytosti!
Zde si můžete přečíst zápis z naší poslední schůzky:
OFFTOPIC
Třetí call (sobota 7.11. od 18:00 do XX:XX)

jitsi
Přítomni: Janka Michailidu, David František Wagner, Martin Kákona, Martin Staněk, Bohuslav Švehla; Antonino Milicia (přišel později); omluveni: Petr Springinsfeld, Markéta Gregorová; nepřítomni: Dan Leština
představa bodů (janka):

publikování oponentury a zveřejnění příloh
různé

Publikování oponentury a zveřejnění příloh
JM: Sjednocení způsobu představení. Opublikování oponentury by došlo v našem vlákně s dalšími příspěvky, na kterých jsme se domluvili. Zároveň bych přidala odkazující příspěvek do vlákna na vnitrostranickou diskusi k samotné Analýze. Je žádoucí odkazy vložit i do jednání CF na fóru v dalším vlákně?
MK: Do obou.
MS: Do hlavního vlákna, jelikož oponujeme oficiální Analýzu.
JM: Ještě budu chtít názor ostatních.
MK: Nechal bych hlasovat.
AM: Technické potíže.
BŠ: Dal bych to do toho hlavního kanálu.
JM: Uděláme to dost podobně jako samotná analýza. Srhnutí jako jeden dokument a dále přílohy.
MS: Tudíž si dáme naše přílohy do samostatných pdf souborů ideálně s jednotnou stylistiku.
JM: Otázka je, jestli využijeme i okomentovanou analýzu. Jelikož ve streamech 2 a 3 nebylo tolik co komentovat. Hypoteticky jí můžeme přiložit.
MK: Cituji přílohu 4c, která je z mně neznámého důvodu neveřejná.
JM: Chtěla bych, abychom předcházeli veškerým možným konfliktům. Tudíž bych je zveřejnila v důvěrném vláknu k analýze, kam by byl odkaz z hlavního vlákna. Po dohodě se zpracovateli bych příp. zveřejňovala více.
MK: Můj stream je krátký, nemám samostatný dokument, jelikož ta moje část je autorem zpracovaná dobře.
JM: Osobně si myslím, že to není část, která musí být nutně utajená.
MK: Moje oponentura se zakládá právě na tom, co je uvedeno v příloze 4c. Napadlo mě tedy udělat nad rámec analýzu skoků STAN.
JM: Myslím si, že to může být uvedeno jako návrh na zlepšení.
MK: Můžu vypustit tedy to číslo, které je v příloze 4c.
JM: To číslo by bylo v neveřejném vlákně.

Různé
JM: Určitě proběhne ještě nějaká korektura a facelift. A v nějakou chvíli řeknu STOP a nebudou se přidávat žádné návrhy změn. Toto bych chtěla udělat dnes o půlnoci na stopstav, aby Petr mohl zasahovat do něčeho, do čeho již nikdo nebude zasahovat.
MK: Kdy?
JM: Dnes o půlnoci. Doufám, že spolu souhlasíme, že v neděli odpo to vyhodíme na fórum. Máte ještě někdo něco?
BŠ: Zmínil bych, že oponentura je nedokonalá stejně jako samotná analýza.
MK: V závěru je uvedeno, že většinově se vyjadřujeme pro vstup do koalice. Je to tak? Dělala sis někde čárky?
JM: Jj, v hlavě.
MS: Do závěru bychom neměli psát, jestli jsme většinově pro koalici, když jsme se tak mezi sebou nedomluvili.
JM: Mám tu ještě jeden problém, který bych chtěla probrat. Po skončení té oponentury bychom měli mít hovory s těmi zpracovali a měli bychom se s nimi pokusit vykomunikovat, jak ty jednotlivé streamy zlepšit. Můj problém je, že stream, který jsem dělala s Bohoušem, má Ivan. Nevím, jestli pro tu věc je dobré, abych to komunikovala já. Bavila jsem se o tom s Markétou, která navrhla někoho neutrálního jako mentora, který by pomáhal předcházet přesunu debaty do emocionální roviny.
MK: Určitě dobrý nápad mít nějakého mediátora. Ale to za tebe by neměl říkat někdo jiný.
JM: Chápu.
AM: Zpracovatel svých streamů by měl komunikovat sám, anebo s někým neutrálním? Asi bych tam dal někoho 3., když to nebude Dan :)
JM: Můžeme vést ještě brainstorming. Máte ještě někdo nějaké připomínky k tomu, co se stalo, má stát?
AM: Mám ještě čekat na nějaké reakce na mnou zpracované dokumenty?
JM: Jelikož byly v PDF, tak se to špatně komentovalo. Pak jsem si všimla, že už DOC existuje. Zapracuješ ty úpravy a vygeneruješ další PDF?
AM: Po domluvě s Martinem jsme si vyjasnili komentáře k mým přílohám, které jsem zapracoval. Pokud někdo ví, že nemá čas, tak mi to prosím dejte vědět, ať s tím nečekám. Existuje způsob nějaké kompilace.
JM: Jj, uvedeno již dříve v zápise.
AM: Když ti pošlu do e-mailu word, je to v pohodě?
JM: Úplně.
AM: V Analýze je uveden jeden zásadní nesoulad, že existuje shoda v programech stran na úrovni 70 %, což není pravda.
JM: Jo, tím se zabýval David. Nicméně David říkal, že jelikož ta metodika v analýze nebyla sjednocená, tak to samotné číslo nic neříká.
AM: Výpadky připojení.
JM: Pojďme tedy vypořádat ten jeden koment u Bohoušova streamu. Tzn. “jednorázovou spolupráci”. Otázka je, jestli když už nyní víme, že to takto vedení prezentuje, že to není faktor.
MS: Co jsem postřehl na fóru, tak Milan Daďourek navrhoval úpravu usnesení. A to bylo poté, co byla vypracována analýza.
JM: Nyní ale už víme, že to bude východiskem, což nevěděli zpracovatelé, když to tvořili. Nicméně to, že to je jednorázová věc, to takto uvedli sami zpracovatelé. Ale co vedlo Milana k úpravě, to nevím. Odkázala bych na fórum, kde je to tak uvedeno, ale neodkazovala bych na samotné zadání. Ještě máte někdo něco?
AM: Již vás krásně vidím i slyším. Prosil jsem o zpětnou vazbu na ten dokument, Jance ho pošlu e-mailem, nebo ho vlastně může vložit přímo na disk.
JM: David mi řekl, abych mu napsala, když bude potřeba.
AM: V původní SWOTce je uveden výrazný soulad v programech, což zpochybňuji. Jedná se o 70 %.
DFW: Ta analýza došla k tomu, že to číslo je nesmyslné. I bez zapracování základních stanov ten soulad bude kolem 6,něco. Pošli mi Antonino svůj výstup, ještě se na to podívám.
JM: Posouvám tedy čas pro dokončení dokumentů na zítra do 10.
MK: Proč ty všechny dokumenty nejsou vlastně na gdisku?
AM: Nechtěl jsem dávat svůj dokument ven, ale chápu, že komentovat lze jen na gdisku.
JM: V 10 hod. zítra je STOP stav, bude na tom pracovat max. Petr a já s Markétou ohledně grafiky. Potom z toho udělám PDF a pak to dám na fórum.
AM: Nejsem happy s tím, že někdo designuje můj dokument.
MS: Mám do svého dokumentu psát datum vypracování, zpracovatele apod.? Ponese každý dokument všechny tyto formality?
JM: Určitě to při finální úpravě doplníme.

Následovat bude zveřejnění analýzy zde (pravděpodobně dnes v pozdním odpoledni) a její prolinkování buď ve vláknu k analýze nebo v jednacím vlákně CF (na tom ještě není konsenzus). Dále pak budeme chtít začít domlouvat hovory s těmi zpracovateli, kteří budou mít o naše nápady na zlepšení zájem :)

Díky za pozornost!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 3):
Martin.Stanek, Dalibor.Zahora, anonym18401

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2914
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3755 poděkování
Dostal poděkování: 5991 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Ahoj bytosti celostátního fóra!
Jak jsme slíbili, tak jsme i udělali. A tedy, po zhruba 7 dnech, dodáváme oponenturu k Analýze možných postupů pro volby 2021 dodané celostátnímu foru republikovým předsednictvem. Tato oponentura byla vypracována ad hoc vzniklým nesourodým týmem dobrovolníků, do kterého se mohl zapojit kdokoli (výzvy šly newsletterem, na fóru i na zulipu). Těmto všem teď velmi děkuji za jejich nasazení a čas, které do oponentury vložili. Jmenovitě tedy díky Davidu Františku Wagnerovi, Markétě Gregorové, Danu Leštinovi, Petru Springinsfeldovi, Antoninu Miliciovi, Martinu Staňkovi, Bohuslavu Švehlovi a v neposlední řadě také Martinu Kákonovi.
Jistě se nejedná o dokonalé dílo, nicméně dle našeho názoru mohou Oponentura a její přílohy posloužit při snaze o vylepšení zmíněné Analýzy tak, aby celostátní forum mohlo rozhodnout co nejinformovaněji.

Je mi líto, že to dopadlo tak, že jsme do času vydání oponentury k analýze nezískali posvěcení od republikového výboru. Myslím si však, že by nebylo vhodné čekat do ukončení hlasování (do úterka). Deadline jsme si dali takto šibeniční právě proto, aby bylo možné alespoň některá z našich doporučení zapracovat, a dostat tak před CF Analýzu v potenciálně lepším stavu :)

Teď tedy k samotné Oponentuře: Rozhodli jsme se jít podobnou cestou, jakou se ubírá samotná Analýza. Předkládáme tedy před vás velmi stručný shrnující dokument "Oponentura k Analýze možných postupů pro volby 2021" a dále přílohy, které nabízejí detailnější pohled na náměty oponentů v kontextu jednotlivých streamů. Některé z těchto příloh budou vloženy do vlákna Důvěrné přílohy k Analýze možných postupů pro volby 2021, jelikož obsahují citace z těchto neveřejných materiálů.

V další fázi se tedy pokusíme o kontakt se zpracovateli (někteří z nich se nám již ozvali proaktivně sami, např. @Jakub.Michalek, za což děkuji) a budeme zkoušet dále spolupracovat na vylepšení tohoto důležitého dokumentu.

Díky moc za pozornost!

Příloha 1 - Oponentura východiska.pdf
(70.23 KiB) Staženo 209 x
Příloha 2 - Oponentura Stream 1.pdf
(104.14 KiB) Staženo 186 x
Příloha 4 - Oponentura Stream 4.pdf
(22.25 KiB) Staženo 189 x
Příloha 6 - Oponentura Stream 6.pdf
(64.78 KiB) Staženo 152 x
Příloha 7 - Oponentura Stream 7.pdf
(56.16 KiB) Staženo 168 x

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10309
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4200 poděkování
Dostal poděkování: 18246 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Zdravím.

Děkuji týmu řešitelů za vypracování oponentury. V reakci na ní jsme opět rozdělili jednotlivé části původním řešitelům. Snažíme se reflektovat hlavní výhrady a myšlenky. V tomto příspěvku zveřejňuji zatím reakci na první část oponentury nesoucí název “východiska”. V této části jsme vybrali hlavní oponentní příspěvky a pro lepší přehlednost reagovali vždy pod daný příspěvek.

Reakce na ostatní části oponentury (streamy) zveřejníme v nejbližších dnech. Chtěl bych podotknout, že jednáme s největší možnou mírou reakce, a to i s ohledem na to, že tento týden standardně běží plénum Poslanecké sněmovny.

Rozhodli jsme se, že relevantní část SWOT analýzy budeme prezentovat i jako samostatný dokument s vlastním vláknem, neboť toto je dle našeho názoru zásadní a prakticky jediná z částí, u které jde z pohledu analýzy fakticky ukázat “variantu samostatného postupu”.

Ve vztahu k oponentuře pak plánujeme Live Pirate TV se sli.do na neděli, o kterém Vás budeme s dostatečným předstihem informovat.

Reakce na Přílohu 1 - Oponentura Východiska (Ivan Bartoš)

Text oponentury: Podklady však nepředkládají zcela rovnocenné analýzy pro postup samostatný a v možné koalici, ale jsou soustředěny na hodnocení postupu v koalici. Možný argumentovaný předpoklad, že samostatný postup je z hlediska analýzy plně komplementární ke koaličnímu, tedy že stačí analyzovat jednu z možností a výstupy jsou opakem možnosti druhé, je chybný (tyto varianty mohou mít i společné klady a zápory a to v různém významu) a použitá metodika neumožňuje obě varianty plnohodnotně srovnat, jak uložilo Celostátní fórum.

REAKCE IVAN:

Na tento aspekt jsem již reagoval jak na foru, tak v Pirate TV. Musím uznat, že již při formulaci samotného zadání, které jsme předali RV a to pak CF, jsme naopak mířili na to, aby byla i v textaci zadání patrná zcela validní varianta samostatného postupu z ohledem na členy i vzhledem k časté mediální dezintepretaci našich vnitřních postupů. Z hlediska vypracování pak v jednotlivých streamech skutečně míříme na otázku “jaké jsou aspekty koaliční spolupráce před volbami - klady i rizika” neboť většina streamů je z hlediska voleb v samostatném postupu irelevantní.

A) Průzkum - síle Pirátů odpovídá trvale měřená popularita i potenciál strany od 4 relevantních agentur, máme dílčí průzkumy k určitým tématům apod.

B) Spolupráce komunál a kraje by byl z hlediska samostatného postupu pouze zajímavou sondou - není relevantní pro samostatný postup.

C) Kroužkování na samostatné kandidátce či tzv. “otevřené kandidátce” opět není relevantní.

D) Sestavování programu Pirátů je podle schváleného procesu.

E) Zisk mandátů - varianty vývoje pro samostatnou kandidátku lze adresovat stejnou metodologií jako společnou, což se také stalo. Je ale nutné pracovat s proměnnými, které vyjma dodaného modelu od mandaty.cz naplní až budoucí politický vývoj:
a) oslabení ANO,
b) vznik či rozpad konzervativního bloku,
c) vznik nového subjektu,
d) spojení existující strany (i nesněmovní) s případně nově vzniklým subjektem,
d) spojení stran mimo konzervativní blok,
e) změna cílení kampaně dominantního ANO směr SPD apod.

S těmito úvahami samozřejmě z pozice exekutivy strany denně pracujeme a fakticky je řešíme, nicméně mají formu “kuloarově spekulativní” a nelze je kvalifikovat a nemyslím si, že je taktické tyto úvahy strategického typu veřejně publikovat. Přesto jsme i varianty jiných koalic nechali vypracovat od mandaty.cz a tyto prezentovali.

Relevantní výhradu vidím zejména k sekci SWOT analýza, která následně byla probrána s oponenty a tato byla rozšířena - bude prezentována. Neboť právě ta je podle mě jeniným relevantním nosičem informace pro variantu postupu samostantého.Více v odpovědi týkající se SWOT analýzy.

Text oponentury: Během diskuse výsledků Analýzy bylo opakovaně autorům vytýkáno, že nejen jednostranné zaměření dokumentu Analýzy pouze na jednu alternativu, ale i její dikce působí zaujatě.

REAKCE IVAN:

I během diskuse (streamy s oponenty i na foru) jsem se snažil podobně jako v úvodu toto vysvětlit. Úplné objektivity samozřejmě dosáhnout nelze. Přesto, a tím mě překvapil na poslední Pirate TV Jirka Kadeřávek, zaznívali i výhrady, že proponenti spolupráce, pokud jsou zároveň ve vedení orgánů, by měli být automaticky respektování jako leadeři s důvěrou. Nehledě na to, že si myslím, že si jednou volení lidé, pokud neselhávají, důvěru zaslouží a je vlastně velmi obtížné často reagovat na výhrady, které tuto primární důvěru zpochybňují (předpokládej dobrý záměr:-)), jsem tento pohled odmítl.

Pokud bych hovořil například za stream kraje-spolupráce-reakce-řešení, je možné vidět, že červených semaforů je ve výstupu požehnaně. Ačkoliv jsem s některými odůvodněními měl faktický problém (ne každý názor měl zdůvodnění hodné vážnosti řešené situace), semafor odpovídá závěrům vedení kraje z dotazníku. Rizika i pozitiva jsme se snažili vždy popsat. Na druhou stranu, pokud mně jako autorovi streamu vychází, že něco jde a popíšu cesty, kterými lze snížit rizika, prostě to řeknu. Stejně jako bych řekl, že to apriori nejde, pokud by toto byl závěr. Ambice byla kromě zjištění navrhnout i možná řešení. To se stalo. Pokud by toto nemělo být součástí dokumentu, měli bychom seznam zjištění a nic k tomu.

Zde bych možná (a vlastně by to bylo správnější) příště řešil oddělení samotné části analýzy od dokumentů doporučených řešení. Faktické spojení v agregaci předloženého dokumentu může vyvolávat dojem jednostranného přístupu. Varianta, kdy však člen, který potřebuje získat odpovědi třeba na pár otázek listuje ve více dokumentech a hledá dovysvětlení nám přišla méně komfortní - cílem nebylo odevzdat vědeckou práci. I když oponentura je v některých směrech takto vedena.

Text oponentury: S ohledem na omezené časové a kapacitní omezení je nejjednodušším reálným řešením upravit souhrnnou výstupní analýzu označovanou jako SWOT (Stream 7) tak, aby oproti současnému stavu, kdy se SWOT zaměřuje pouze na jednu z variant, poskytla plnohodnotné srovnání obou variant a dostatečně převzala informace z ostatních streamů, nejlépe s ohledem na výtky, které proběhly během jejich prezentační a oponentské fáze.

REAKCE IVAN:

Na základě diskuze na fóru a také posledního TV streamu z 26. října, během kterých zazněly požadavky na dopracování SWOT analýzy, byla během posledních cca 14 dnů vypracovaná týmem kolem stream leadera Martina Jiránka důkladnější analýza s názvem “srovnání samostatné a koaliční varianty”, která plnohodnotně srovnává obě varianty. Myslím si, že byly zapracované všechny vyřčené (a asi i nevyřčené) výtky, které zazněly. Pokud v tuto chvíli ještě tato updatovaná verze nevisí někde na fóru, tak brzy bude.

Text oponentury: (Soulad se strategií strany) Analýza zdůrazňuje text: „Po vyhraných sněmovních volbách chceme sestavit vládu a prosadit zbývající část našeho programu.“ Tento přístup v kontextu Analýzy podporující variantu koalice je však problematický, protože se jednak úzce soustředí na jeden cíl z více a ostatní cíle upozaďuje (řeší s menším zájmem), a také implicitně přehlíží skutečnost, že i nulová varianta nevylučuje možnost usednutí do vlády. (...) Pokud se omezíme na dokument Strategie (i přes jeho rezervy), jako na CF schválený hlavní strategický dokument strany, tak by měl být záměr posuzován i s ohledem na ostatní hlavní cíle, případně i dílčí cíle, strategii růstu, vizi apod. (...) Potřeba koalice byla prezentována i jako nutnost s ohledem na větší naději sesazení oligarchy Andreje Babiše. Tento aspekt nemá ve Strategii žádnou přímou oporu a strana se prezentuje nikoliv jako "antiBabiš" strana. Obě alternativní cesty, tedy samostatné i koaliční kandidatury do voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2021, jsou v souladu se Strategií a jsou možné. Pro rozhodnutí, zda je jedna z nich komplexně výhodnější, se však nelze pouze odkazovat na Strategii, která spíše lídrovským než skutečně strategickým hlasem ukládá zvítězit ve volbách a jít do vlády. (...) Doporučením oponenta je proto neprezentovat záměr uzavření společné předvolební koalice jako nevyhnutelný krok ve vazbě na Strategii a Strategií se v tomto smyslu nezaštiťovat, protože obě předmětné cesty jsou možné, pouze akcentují jiné pohledy a cíle v souladu se Strategií. Záměr předvolební koalice není v rozporu se strategií strany, pokud budou přiměřeně zachovány zejména „jednota a principy, na kterých jsme vznikli“ (1. cíl), koalice nebyla v rozporu s požadavkem „dostaneme do veřejných funkcí kompetentní a čestné lidi a odstavíme staré i nové zkorumpované struktury.“ (1. cíl), a nebyla důvodem snížení pozornosti na „Staneme se efektivně fungující organizací, která dokáže řešit všechny výzvy, jež přináší intenzivní politická činnost na všech úrovních. Profesionalizujeme práci aparátu strany, zlepšíme podporu dobrovolníkům, krajským i místním sdružením, poslaneckému klubu a dalším týmům.“ (4. cíl) a neohrozí komunální politiku (2. cíl). Doporučením oponenta pro navrhovatele je dále namísto axiomatického zaštiťování se Strategií, spíše předkládat podklady o dlouhodobých a situačních výhodách, nevýhodách a specifických rizicích obou variant, samozřejmě plně v souladu se Strategií, a toto transparentním a názorově vyváženým způsobem předložit ke schválení Celostátnímu fóru.

REAKCE IVAN:
Samozřejmě, že se i při samostatném postupu můžeme účastnit vyjednávání o vládě, do které nakonec můžeme vstoupit. Je ale otázkou, zda jsme v rámci tohoto scénáře schopni vyhrát volby, tak jak praví naše strategie. Po základním vyhodnocení dlouhodobé konstelace politických sil a také s ohledem na vytvoření konzervativního bloku je tato šance poměrně malá, takže odvolání se na tuto část ze strategie je opodstatněné a zcela legitimní. Analýza nepracuje s tím, že je potřeba sesadit oligarchu Babiše, ale tímto krokem zásadně přispět ke změně, kterou tato země, dle mého názoru, více než kdy dříve potřebuje. Nejde o to nahradit předsedu vlády Babiše, ale nahradit nekompetentní vládu Andreje Babiše, která promrhala období ekonomického růstu, nepřispěla k řešení žádaných strukturálních změn, výrazným způsobem ovládla většinu důležitých míst ve státní správě (oligarchizace ČR), ale i státních firmách a klíčových insituticích a radách a bohužel svým liknavým způsobem přivedla zemi do největší krize spojené s epidemií koronaviru.

Za sebe jsem přesvědčen, že naším cílem je dle našich standardů dělat reálnou politiku tj. dodávat změnu tam, kde je to možné. Všechny principy platí tedy najednou. Nelze je oddělovat. Některé mají hodnotovou rovinu některé mají akční rovinu v konkrétní realizaci (předložené zákony, podíl na vedení v zastupitelských orgánech, exekutivě).

V samotné analýze i v následné debatě (pokud se nepletu) je varianta společného postupu s cílem participace na vládě hodnocena jako výrazně vyšší (nebo hovoříme silnější roli), čemuž odpovídá žitá politická realita celostátní politiky a denní konfrontace s politiky jiných stran, rolí konstruktivní opozice ve sněmovně, názorovými oponenty atd.

Již jen otázka, mezi kým reálně bude volební vládní a opoziční souboj, je z pohledu volební mechaniky i vnímání společnosti zcela zásadní. Naopak zkušenost (která je mimo jiné mimo sněmovní tým složitě přenositelná, ale věřím, že se nám postupně realitu celostátní politiky daří našim členům vysvětlovat) dává výrazně silnější pozici ve vyhodnocení situace směrem k plnění strategie, než je rovina teoretická. Tuto nevyváženost si lze ověřit v menším modelu v oblastech tam, kde jsme v reálné politice zvoleni v opozici nebo v exekutivě.

Závěrem k doporučení ze sekce 0. O politické situaci a jejím možném vývoji se z pozice RP i poslanců v krajských organizacích snažíme na pravidelné bázi referovat. Ačkoliv to jistě není záměrem navrhovatele, nestavěl bych členskou základnu do pozice lidí, kteří politiku na celostátní úrovni nesledují. Máme angažovanou členskou základnu a věřím, že naši politici či volení zástupci situaci vyhodnocují průběžně. Navíc tuto realitu na denní bázi pokrývají média (viz konzervativní blok si dnes rozdělil leadery, Mikuláš M. pokračuje v realizaci své práce skrze občanské sdružení, různé průzkumy mířící jak na volby, tak na pozice politiků ve vnímání veřejnosti či klíčových témat).

Máme několik funkčních kanálů přenosů informací směrem ke krajům i členům. Tuto roli pak přebírají PKS, se kterými se setkáváme za RP pravidelně individuálně, tak i skrze platformu SVÝT.

Stejně tak jsme v živém dialogu se základnou otevřeni dotazům. Jenom drobnou připomínkou pak je, že jednáním RV v minulém cyklu byla role RP, pokud se nemýlím, směrem ke strategii změněna.

Cituji ze strategie relevantní část:
Předsednictvo dohlíží na plnění strategie jako celku.​ Strategie vymezuje základní směry a
jinak je rychle přizpůsobivá. Předsednictvo na každém zasedání republikového výboru informuje o plnění strategie a projednává priority pro další čtvrt roku. Dlouhodobé priority se zohledňují v rozpočtovém procesu.
Tato je realizována kroky jednotlivých týmů a odborů v jejich kompetenci. Strategie pak byla zmíněna v analýze a odůvodnění jako uchopený cíl v ní definovaný a jako východisko pro samotnou úvahu, proč o možnosti předvolební spolupráce uvažujeme resp. měli bychom uvažovat jako krok exekutivy zvalidovaný RV a předložení ke schválení CF. Její faktickou existenci bych tedy v souvislosti s dodávaným dokumentem nespojoval nad rámec nezbytné nutnosti společně odhlasovaného cíle, ke kterému směřují dílčí kroky v exekutivní rovině.

Toliko k úvodní části 0.

Co bude následovat?
1) Jako druhým dokumentem bude prezentována doplněná SWOT analýza ve vlastním vlákně.
2) Jednotlivé vypořádání streamů bude následovat.
3) Komentáře k úvodnímu shrnutí budou zahrnuty v dílčích odpovědích v rámci streamů.
4) Všechny Streamy vyjma Streamu 5 (program) budou diskutovány na Pirate TV v neděli 15.11. od 18:00.
5) Programový stream Jakuba Michálka bude prezentován CF dle dohodnutého postupu až kolem 17.11. neboť tento vyžaduje součinnost resortních týmů.
6) Na závěr bude předložen jeden konsolidovaný dokument sestávající z odpovědí na jednotlivé části oponentury.
7) Z debaty vzejdou možné změny pro zapracování, pokud to bude nezbytné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 10):
Antonino.Milicia, Martin.Jiranek, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Martin.Smida, Martin.Stanek, kaze, Bohuslav.Svehla, Jiri.Ulip, Zdenek.Zak
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Martin.Jiranek
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 379
Registrován: 03 čer 2010, 09:53
Profese: analytik, marketingový specialista
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 687 poděkování
Dostal poděkování: 819 poděkování

Re: Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Příspěvek od Martin.Jiranek »

Zdravím.

Přidávám odkaz na vlákno se SWOTkou verze 2.0 - Srovnání samostatné a koaliční varianty.

viewtopic.php?p=727753#p727753
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Jiranek za příspěvky (celkem 6):
Radek.Holomcik, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, David.Wagner, Robert.Magni, Rostislav.Reha
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14655
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12030 poděkování
Dostal poděkování: 20484 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Reakce ohledně streamu 2


Po přečtení oponentury mohu ve své zásadě s tezemi a řadou závěrů Dana souhlasit, nicméně jsem přesvědčen, že tato zjištění neindikují závažný problém.

Jistá nesrovnalost byla v očekávání některých skupin, jak ostatně minimálně tým oponentů uvedl v úvodním shrnutí. My jsme nezkoumali, zda naši voliči chtějí abychom šli se STAN. Děláme nepopulistickou politiku, tudíž toto rozhodnutí je politické rozhodnutí strany.

V případě, že bychom se právě dotazovali tímto způsobem, naopak bychom riskovali kritiku členů, že to tlačíme jedním směrem a že je dotaz návodný. Ostatně, když jsem to udělal já na svém profilu v sociální bublině, která může kopírovat strukturou ono jádro, potenciál i sdílené voliče, byl jsem z právě z návodnosti a ovlivňování nařčen.

Snažili jsme se zjisti, zda nás naši voliči a potenciální voliči budou volit v případě takové spolupráce.

Původní obavy, které hojně zaznívaly zejména ve vnitrostranické diskusi na našich kanálech, se totiž o riziko ztráty dosavadní podpory u voličů opíraly.

Výzkum jednoznačně potvrdil, že obava z toho, že spoluprací se STAN ztratíme naše jádrové voliče není odůvodněná.


Výzkum samozřejmě i co do rozsahu nemohl pokrývat celou dynamiku politiky, která generuje několik možných scénářů a testuje dílčí nálady (Když se nikdo nespojí a vy také ne je to v pohodě? Je důležité porazit AB za jakoukoliv cenu? Což je silný motivátor).

Stejně tak nepokrýval otázku, kolik voličů odpadne, pokud ke spolupráci nedojde, což je mimo jiné relevantní úvaha.

Především ale nemůže zohlednit možné aspekty předvolebního vývoje, například scénář, kdy se z voleb stane souboj Babiš vs Fiala, je pro nás extrémně nevýhodný.

K samotné oponentuře:

I. Jak jsem už uvedl, očekávání mohla být u některých skupin různá, ovšem měřit hypotetickou variantu spolupráce je poměrně srozumitelnější než dotazovat se lidí, na „volili byste Piráty i nadále, kdyby nedošlo k hypotetické koaliční spolupráci se STAN“. To je dle mého názoru už jen těžko pochopitelné pro samotné dotazované.

II. S tímto závěrem souhlasím. Proto jsme poskytli originální data členům k možné analýze. Na tento “zjištění a následná interpretace” již poskytl i v odpovědi na část 0 Ivan. My jsme chtěli dát členům komplexní dokument popisující jednotlivé oblasti a možnost jít do detailu v přílohách. Druhou variantou mohlo být analýzu zcela oddělit jako „suchá data a zjištění“ a závěry prezentovat v samostatném dokumentu. Nepraktičnost skákání mezi dvěma dokumenty nám přišla nežádoucí.

Na druhou stranu je pro řadu lidí interpretace potřebná, čehož jsem se jako člověk, který je za tuto část dlouhodobě z pozice vedoucího MO zodpovědný ujal. Ostatně takto konstruujeme i naše strategická rozhodnutí pro kampaně, kdy znalost terénu i mechaniky průzkumů je přidaná hodnota k samotným průzkumům. Interpretaci jsem navíc nedělal já z nějakého plezíru, ale tuto jsem probral s autory průzkumu a naším placeným stratégem Tomášem Mrkvičkou. Přišlo by mi naopak divné interpretaci nevést

III. Tohoto limitu jsme si vědomi, zároveň však velmi aktivně vstupuji do debat na fóru a i třeba v online streamech Pirate TV jsem vše opakovaně vysvětloval.

Nevidím však přidanou hodnotu přikládat k analýze ještě nějaké sociologické školení. Lidem, kteří se v tom orientují, jako je třeba Dan, rád metodologii vysvětlím a její limity proberu, nicméně nemyslím si, že takové informace mají velkou přidanou hodnotu pro čtenáře.

Právě proto jsme zveřejnili i ta data a k případným dotazům jsem k dispozici a ostatně jsem jich již spoustu zodpověděl nejen Danovi.

K příkladům uvedených jevů.

Zde bych se chtěl odkázat na mou odpověď ve II. Jedná se v podstatě o spor o exaktnost v popisu zjištěných jevů či jejich míry. Pomohl bych si příkladem o poloprázdné ši poloplné sklenici, i když typologie výroků není takto jednoduchá a pracuje s nuancemi co nejexaktnějšího popisu. Za zpřesnění děkuji.

Nemyslím si, že je cesta sahat do původního dokumentu a aktivně je měnit.

V tomto kroce bych doporučil případné čtenáře a členy projít si výklad zde v oponentuře, kde jsou jak původní formulace, tak navrhované změny a udělat si následně vlastní názor, pokud váhají s tím, jak data číst.

Já si stojím (a chápu i rizika) za optimisticky laděnou intepretací, neboť mi tento výklad potvrdili i odborníci, které jsem zmiňoval výše.

Děkuji Danovi za zpracovanou oponenturu a s doporučením jak oponentury samotné, tak mého komentáře ji doporučuji členům k rozšíření pohledu na stream 1.

Pro snadný proklik na analýzu odkaz zde: viewtopic.php?f=75&t=54160
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Martin.Jiranek

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10309
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4200 poděkování
Dostal poděkování: 18246 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Ahoj všichni, dle dohody předkládám vypracované odpovědi k oponentuře za stream 3.

Stream 3 (Ivan Bartoš)

Na začátek si dovolím krátkou reakci - obhajobu své práce, neboť i ve shrnutí je opět explicitně nakopnuta moje osoba. Jestli se někdo předsedovi snaží vyhovět či nikoliv je čistá spekulace. V dotazníku, který měl kolektivní charakter PKS a toto odevzdávalo jediný dokument, byla minimálně ve fázi před částí osobního setkání zaručena anonymita. Naopak si myslím, že si servítky nikdo nebral a to ani v následujícím interview nad výsledky dotazníku. Některé emotivní reakce, které se neopíraly o podložitelné argumenty, jsem naopak vyslechl a po překladu jako poznámky zapracoval.

Analýzu nám nedělal externí subjekt. Nelíbí se mi, že je celý proces znedůveryhodňován poukázáním na to, že stream 3 dělal předseda Pirátské strany, kterého pro nějaké vlastnosti a způsob práce volí celostátní forum a mimo jiné nad rámec své pracovní doby vypracovával špičkový analytik Fojtík.

Opakovaně mi přijdou tyhle závěry, a zažívám je u téměř všech důležitých kroků RP, jako faul. Zejména tedy, když se nyní opět věnujeme hodiny odpovídání na oponenturu, kterou ve své podstatě z velké části pokrývají lidé, kteří jsou univerzálními kritiky jakéhokoliv kroku RP (vyjma kroků “oblíbenějších osob v RP”) na čemž staví svoji vnitro stranickou politiku. Ostatně tento dlouhodobý problém jsem se již dvakrát neúspěšně snažil řešit s jejich domovský orgánem RV o navržení zjednání nápravy ve způsobu komunikace i zásahů do věcí, které jdou mimo kompetence RV, a u kterých (díky za zápis) je u samotného vzniku iniciativy oponentury v diskusi vidět, že licitují míru, jak to mohou řešitelům natřít, aby sami nebyli nařčeni z tendenčnosti. Opět tedy musíme kromě faktických výhrad k analýze obhajovat integritu své činnosti pro Piráty. Což jsem ochoten kdykoliv znovu dělat. Jenom je to již únavné. Že jen nově do toho zavlečen ještě Petr Fojtík mi přijde fakt zbytečný.

Zrovna tak je v několika částech hodnocení použita formulace že “to může vyvolat spekulace”. Samo takové hodnocení ke spekulacím navádí a já ho vnímá sugestivně. Ano řadu “spekulací” někteří naši členové úmyslně vytváří (třeba k záznamu Pirate TV s Vítkem Rakušanem, že :-() Když se někdo zeptá, já mu odpovím. Tak to dělám, dělám to ve věci každodenní práce v Pirátech a takto komunikuji i politiku Pirátů navenek. Spekulace vzniká tam, kde není možné si ověřit informace nebo se doptat. Ostatně i faktické reakce na oponenturu jsou z tohoto soudku.

Takže s radostí a důvěrou v čisté záměry všech zúčastněných do toho.

Rozhodl jsem se opět vytáhnout kritické pasáže a na tyto reagovat.

Text oponentury: Obecně se dá říct, že jsou výstupy těchto streamů vztahovány pouze ke společnému postupu v rámci předvolební koalice. Samostatný postup je v rámci streamů 2 a 3 i jejich příloh zmiňován právě jednou, a to v příloze 3a: „Samozřejmě tento hendikep naráží na vysokou míru transparentnosti u Pirátů. Výrazné slevování ze svých vlastních prinicpů není žádoucí. Nicméně, pokud se otevře cesta pro vzájemnou spolupráci, je potřeba tuto dimenzi více přiblížit a dojít ke kompromisům, které povedou především ke zvýšení transparentnosti hnutí STAN (k čemuž můžeme poskytnout technické know-how), což by v konečném důsledku mělo být i v obecném politickém zájmu a to i za předpokladu samostatného postupu do sněmovních voleb.”

REAKCE: Součástí streamu č. 3 bylo rozpracování možností spolupráce především na celostátní a krajské úrovni včetně detekování problematických či rizikových témat/oblastí, potenciálních personálních sporů a dalších okolností jako například korupční kauzy, problematické sponzorování, jiná doložená rizika z minulosti atd.

Jsem přesvědčen, že jsme splnili. Základním předpokladem pro využití tohoto poměrně detailního rozpracování je společný postup. Do jisté míry by dávalo smysl uvažovat nad možnostmi spolupráce i v případě, že naše cesty půjdou odděleně, ale smyslem tohoto streamu bylo skutečně identifikovat zejména ty oblasti, kde mohou potenciální problémy vznikat, navrhnout nástroje vedoucí k jejich zmírnění či odstranění, tak aby spolupráce vykazovala minimum konfliktních ploch.

V případě samostatného postupu předpokládám, že bude pokračovat dosavadní spolupráce jak na úrovni Poslanecké sněmovny, obecních zastupitelstvech a nově i na krajích, kde jsme společně v mnoha vedeních. Čerstvě i v Plzeňském kraji. Inspiraci pro tvorbu této spíše oddělené spolupráce lze za předpokladu společné vůle nalézt i v tomto streamu. Zároveň si myslím, že naše nové zkušenosti na krajích mohou sloužit k dotažení našich navrhnutých nástrojů či strategií a to ať už to bezprostředně (pro účely vyjednávání), tak i dlouhodobě, protože na některých mechanismech je potřeba pracovat dlouhodobě, zlepšovat je a opečovávat. Při této příležitosti uvítám pomoc těch krajů, kde probíhá intenzivnější spolupráce s hnutím STAN (především na úrovní krajských rad), při konkrétní tvorbě jednotlivých nástrojů, které budou blíže specifikovat vzájemné vztahy v oblastech, které byly popsány v tomto streamu.

Text oponentury: Z pohledu metodiky je dle mého názoru neideální, že dodatečný sběr informací k problematickým místům koalice vykonávali vedoucí analytického týmu poslaneckého klubu a předseda strany, který se veřejně několikrát vyslovil, že koalici podporuje, a kterého většina členů bezpochyby nechce zklamat (tzn. nelze dle mého názoru očekávat, že budou jeho přítomností při sběru informací neovlivněni).

REAKCE: Tohle by asi chtělo více specifikovat - v čem je ta neideálnost. Metodika původního dotazníku, který byl hlavním zdrojem informací pro tento stream analýzy byla sestrojena kromě předsedy strany a vedoucího analytického týmu především Petrem Lupačem (katedra sociologie UK) a Janem Podhajským (Pirát, vystudovaný sociolog), které nelze obviňovat z toho, že jsou proponenti/odpůrci koalice, ale spíše z toho, že se snaží naplňovat přísné principy vědecké práce. K metodice bylo přistupováno naprosto nezávislé. To, že byl dotazník zásadním zdrojem informací dokládá tabulka se semaforem na straně 4 přílohy 3a (a také v textu hlavní analýzy), která čerpá právě z jednotlivých dotazníků. Dodatečné kolečko s PKS, kterého se zúčastnili výše zmínění, bylo konstruováno za účelem klarifikování a bližšího vysvětlení některých odpovědí z dotazníku. Když dám konkrétní příklad, tak kraj XY uvedl, že má např. výhrady v rámci dimenze A, čímž identifikuje např. významné osobnosti hnutí STAN v rámci kraje vůči kterým má tedy výhrady. A cílem dodatečného sběru bylo v tomto případě identifikovat tyto osobnosti konkrétně, pojmenovat věci na pravou míru a ujistit se, že je to na obou stranách správně pochopeno. Já jsem přesvědčen, že rozhovory byly vedeny na patřičné úrovni s cílem pojmenovat věci tak jak skutečně jsou, tak abychom v případném jednání disponovali relevantními a hodnotnými informacemi a ne nějakým hurá pro/proti koaličním pocitem. Věřím, že by mi toto jednotlivá PKS potvrdila.

K podstatě problému, který neleží vůbec v rovině předkládané analýzy, jsem se vyjádřil v úvodu a nebudu se k němu vracet.

Text oponentury: Na str. 10 se uvádí, že „Naopak dimenze aktuální spolupráce a dimenze dlouhodobé spolupráce byly vyhodnoceny jako bezproblémové či téměř bezproblémové.” Nicméně v rámci dimenze C (dlouhodobá spolupráce) polovina (7) krajů hodnotila spolupráci jako bez výhrad, 5 krajů mělo ke spolupráci výhrady (zmíněny byly „nedostatečné lpění na programových principech” a „nedostatečná kvalita sjednaných postupů, nedostatečná spolehlivost”) a 2 kraje byly proti spolupráci.

REAKCE: Dimenze B byla vyhodnocena jako nejméně problematická, kdy ji 12 krajů ohodnotilo bezproblémově a pouze 2 kraje s výhradami. Zde si myslím, že vyhodnocení bezproblémové či téměř bezproblémové je naprosto fér. Dimenze C byla v některých krajích problematičtější, to přiznávám a myslím si, že to bylo zahrnuto i v textu. V komparaci s dimenzí B je možné vnímat označení bezproblémová či téměř bezproblémové v rámci citovaného souvětí za nadhodnocené. Na druhou stranu bylo v rámci této věty nutné odlišit výrazně menší problémovost této dimenze od např. dimenze A nebo D. Nicméně přiznávám, že v tomto konkrétním případě mohlo být použité poněkud přesnější hodnocení, např. že v polovině krajů je tato dimenze vyhodnocena jako bezproblémová a v druhé polovině buďto s určitými výhradami nebo dokonce jako problematická. Na druhou stranu na vlastní obhajobu musím říct, že dimenze C byla v příloze 3a vyhodnocena právě podobným způsobem (viz str. 7 a 8: “Dimenze dlouhodobé spolupráce je vnímána poměrně pozitivně, byť některé kraje mají výhrady a některé ji vyhodnocují jako problematickou.”).

Text oponentury: Informace mi stihlo poskytnout jen 5 PKS, z nichž 4 měly výhrady k datům, která se v analýze a jejích přílohách objevila. Výhrady byly většinou toho rázu, že byla spolupráce/zkušenost hodnocená jako více pozitivní, než jak je v kraji vnímána, nebo že nebyly zahrnuty všechny dodané informace. Ve dvou případech byly dokonce vzneseny dotazy vůči zpracovatelům, na které zpracovatelé nereagovali zanesením potřebných informací do analýzy nebo reagovali protichůdnými výroky, načež se opět nestala žádná změna. Jelikož nechci nikoho vystavit nepříjemnostem, nebudu uvádět konkrétní pochybení, která mi byla předána. Bohužel ale proto také nevím, jakým způsobem případně zjednat nápravu. Za to se omlouvám. Je však možné, že k nějakému konstruktivnímu a konsensuálnímu řešení přece jen dojdeme, a to v kontextu hovorů se zpracovateli.

REAKCE: Tohle mi přijde poněkud zvláštní. Nevím, proč bychom zatajovali jakékoliv informace či zjemňovali jakékoliv vyjádření. Proč bychom to dělali? Pracovali jsme s daty, které jsme měly z dotazníků a diskutovali jsme je s jednotlivými PKS během společných schůzí, které byli, přiznávám, v některých případech dost kritické a myslím si, že je to obsaženo i v analýze (konkrétně především dimenze A, D, případně E). V příloze 3a (a i v textu hlavní analýzy) je tabulka se semaforem, mírou shody a velikostí fenoménu, což je kompilát všech obdržených dotazníků. Součástí tabulky je i popis základních identifikovaných pozitiv či negativ, tak jak zazněly v dotaznících či v rozhovorech. Udělali jsme namátkovou kontrolu, zda nedošlo k pochybení a nevědomé záměně některých hodnot v semaforu - nedošlo. Následný popis a shrnutí pozitiv a negativ jednotlivých dimenzí je poté více rozveden v rámci každé subkapitoly a je pro potřeby analýzy částečně zobecňován napříč všemi kraji. Když uvedu příklad, tak např. v dimenzi personální roviny zazněla konkrétní jména, jejich podezřelé vazby, potenciální či reálné kauzy atd. Nicméně to zaznělo ve více krajích. Proto to určité zobecnění, které je ale dáno kromě našich kapacitních možností především tím, že s těmito informacemi musíme pracovat opatrně a ve vztahu k případnému jednání i takticky. To neznamená, že na ta jména zapomeneme - naopak. Co musím říci na rovinu a za to děkuji “korespondentům”, že došlo k přejmenování konkrétních problémů a třeba i osob. Řada negativních odpovědí však byla postavena na velmi light nebo žádné zkušenosti ve spolupráci se STAN. Toto měl částečně substituovat komunální dotazník. I PKS se obracela na své členy KS pro zpětnou vazbu. Co jsem se snažil mírnit byly teze, které odpovídající nepodložil argumenty. Pokud se zaměřujeme na konkrétní dimenzi nelze v ní zohlednit průřezové obavy, které se opakovaly nehledě na diskutovanou dimenzi.

Zároveň se musím ohradit ve věci “odmítnutí nějaké reakce”. Bohužel to chápu zase jako zásadní znedůvěryhodnění celé práce. Originální sheety mám. Nikdo se na mě neobrátil, že by něco bylo jinak. Pokud tedy má nějaký kraj zásadní výhrady v prezentaci ke streamu 3, nechť mi toto řekne, neboť čelím nepřímým obviněním.

Závěrem bych jenom podotkl, že se získanými informacemi bylo vždy pracováno zcela nezávisle a bez jakýchkoliv předsudků. To potvrzuje i celkové vyznění streamu 3 (především dimenze A, C, D), které je poměrně kritické.

Text oponentury: Důležitým prvkem Analýzy, který je třeba zmínit, je i podmínka CF rozpracovat analýzu samostatného postupu či předvolební spolupráce s hnutím STAN pro sněmovní volby konané v roce 2021 (ne více). V příloze 3a (str. 9) je uvedeno: „Vzhledem k tomu, že zamýšlená koaliční dohoda počítá s poměrně dlouhým trváním (minimálně jedno volební období+předvolební kampaň) lze následující návrhy akceptovat postupně.” Samotná Analýza má však dle zadání CF sloužit jako východisko pro tvorbu návrhu koaliční spolupráce pro volby do Sněmovny konané v roce 2021.

REAKCE: Ano, případná předvolební spolupráce s hnutím STAN počítá se spoluprací s hnutím STAN pro sněmovní volby 2021. To neznamená, že bychom začali spolupracovat dnem voleb, ale výrazně dříve, tak abychom v těch volbách uspěli. Předpokládám, že tyto parametry budou konkrétně specifikovány v koaliční smlouvě. Navržené parametry (viz stream 6) počítají s tím, že po volbách (ve stručnosti) jdeme společně do vlády nebo opozice. Proto je textace “jedno volební období+předvolební kampaň” správná.

Text oponentury: V analýze není uveden způsob formulace jednotlivých dimenzí. Kdo byl jejich autorem, na základě jakých vstupních dat byly vybrány právě tyto apod. Je vhodné zmínit, že v případě samostatného postupu zcela odpadá potřeba tohoto typu analýzy.

REAKCE: Jak již bylo zmíněno výše, tak na formulací jednotlivých dimenzích se podílel Ivan Bartoš, Petr Fojtík, Petr Lupač a Jan Podhajský. Těchto 5 dimenzí bylo vybráno na základě jejich potenciálních kontroverzí a očekávaných problémů (především dimenze A, D), které zaznívali v průběhu předcházejícího období na fóru či při osobním setkání s členy a to s tím cílem, abychom skutečně odhalili potenciální problémy, což se mnohdy stalo. Dimenze B, C byla vybrána z toho důvodu, že chceme znát jak spolupráce funguje dnes, resp. v nedávné minulosti a to s ohledem na to, že na některých místech již spolupracujeme nebo je potenciál spolupráce. Chtěli jsme zjistit, zda to funguje nebo ne. Celkově řečeno, cílem nebylo si mazat med kolem huby a vybrat si nekotroverzní oblasti, ale naopak jít k jádru věci domnělých či skutečných problémů, protože hrajeme fér. Zjištěné věci budou zaznívat během vyjednávání a budeme je chtít vyřešit.

Dimenze A

Text oponentury:
Analýza této dimenze nabízí pouze návrhy řešení této dimenze a nesnaží se o formulaci možných strategií ke zmírnění rizik. Dle autorů Analýzy je řešením vypracování „detailní reputační analýzy” identifikovaných osob hnutí STAN. Tento nástroj má realizovat analytický tým Poslaneckého klubu Pirátů ve spolupráci se všemi PKS. Přesto dle Analýzy bude na RP, aby našlo řešení vedoucí k tomu, že tato dimenze nebude jakýmkoliv způsobem negativně ovlivňovat spolupráci se STAN. Formulace možných strategií ke zmírnění rizik této dimenze je matoucí a nejasná. Na základě uvedeného tedy existuje min. 1 kraj, kde má PKS problém spolupracovat s celou krajskou organizací STAN. Řešení takové situace Analýza nenabízí a nenabízí ji ani zmíněná „detailní reputační analýza”, která bude zaměřena na jednotlivce, a která by měla eliminovat hrozbu funkčnosti a stability případné spolupráce. Je nutné, aby zpracovatelé Analýzy uvedené nedostatky odstranili a doplnili chybějící výstupy. Na jejich základě pak bude možné identifikovat další potenciální rizika a formulovat strategie pro jejich odstranění. Při tvorbě „detailní reputační analýzy” by pak jejím obsahem měly být i nástroje pro eliminaci nejen dvou výše zmíněných hrozeb. V případě, že zpracovatelé Analýzy nedisponují dostatečnými kapacitami pro realizaci těchto kroků, pak je žádoucí určit odpovědnou a nestrannou osobu či skupinu osob, která tak učiní.

REAKCE: Ano, analýza nabízí návrh řešení aktuálních problémů pro případ, že bychom se STAN dohodli a skládali společnou kandidátku. Na případné kandidátce chceme pouze kompetentní a čestné lidi a to i ze strany STAN. K tomuto účelu byla navržena “detailní reputační analýza”, která by vznikla ve spolupráci s jednotlivými PKS, u kterých předpokládáme intenzivní součinnost, tak aby případná data byla zcela relevantní. Lze v této věci uvažovat i o konzultaci např. nestranné osoby či skupiny osob, tak jak navrhujete. Pokud jsou v některých případech problémy hlubší (např. v rámci celé krajské organizace) tak je potřeba vstoupit do jednání s hnutím STAN jak na krajské úrovni (což se již v některých děje), tak na celostátní a tyto problémy začít pojmenovávat nahlas. Myslím, že okolnosti krajských voleb a jejich výsledky v této věci mnohé rozpohybovalo. Zde je možná namístě upozornit, že v některých krajích jsem vytvářeli povolební vyjednávací bloky a usedáme do koalic právě s hnutím STAN.

Dimenze B

Text oponentury: Jako vhodnější vzhledem k povaze hodnocené spolupráce je označit tuto spolupráci jako „dosavadní”.

REAKCE: Souhlas

Text oponentury: Ačkoli se lze shodnout s hodnocením této dimenze, je vhodné zmínit výhrady k této spolupráci v Plzeňském a Zlínském kraji a to v obou případech u jednotlivců na významných pozicích a v případě Plzeňského kraje i u zbylých 3 hodnocených skupin hnutí STAN.

REAKCE: OK, nicméně si myslím, že tohle je na straně 6 přílohy 3a popsáno. V Plzeňském kraji jsme vstoupili do krajské koalice. Což uvádím jenom jako doplňující informaci. Doufám, že zkušenost bude do budoucna dobrá.

Text oponentury: Analýza se nezabývá identifikací nedostatků či rizik a tedy ani formulací možných strategií pro jejich zmírnění, ač ve 2 krajích zaznívají výhrady k tomuto druhu spolupráce. Zároveň se ani Analýza více nezaobírá tím, že ve 3 krajích nebyla tato spolupráce hodnocena na úrovni celých krajských organizací. Naopak Analýza dává členům CF prostor ke spekulacím, proč toto bylo opomenuto. Bohužel zbytečně, jelikož lze vyjádřit předpoklad, že potřebnými informacemi zpracovatelé Analýzy disponují. Je nutné, aby zpracovatelé Analýzy uvedené nedostatky odstranili a doplnili chybějící výstupy. Na jejich základě pak bude možné identifikovat rizika a formulovat strategie pro jejich odstranění. Jednotné doporučení k uskutečňování společných jednání krajských předsednitstev, zmíněných v Analýze, lze vnímat pouze jako nástroj k nastavování synchronizované spolupráce bez toho, aniž by bylo definováno, jaká rizika by těmito jednáními měla být eliminována či snižována.

REAKCE: Částečná odpověď na tuto výtku viz předcházející reakce. Pevně věřím, že analýza nedává příliš prostor ke spekulacím. To nebylo cílem analýzy a nemyslím si, že by její výsledky měly být nějakým základním zdrojem pro jejich další vznik, i když faktem, že formulace “mohlo by vést ke spekulacím” naopak tak trochu napomáhá k tomu, aby se o tom začalo takto myslet. Věřím, že to nebylo cílem. Nicméně si jsem vědom určitých rizik a i proto dáváme dostatečný časový prostor k diskusi nejen na fóru - cca 5 týdnů, přičemž na tvorbu této důležité analýzy jsme měli něco málo přes 2 měsíce (do toho vstoupila druhá vlny korony a gradovaly volby), ale také prostřednictvím několika streamů, kde se s Vámi bavíme o všech možných plusech či potenciálních rizicích. Ne ve třech, ale dokonce ve čtyřech krajích (PHA, KVK, MSK, ZLK) byla spolupráce na této úrovni hodnocena ne na úrovni celých krajských organizací, ale na úrovni jednotlivců na významných pozicích ve STAN. Přičemž PHA, KVK, MSK nemá problém s touto dimenzí. Vnímám rozdíl mezi těmito úrovněmi, nicméně tento rozdíl nyní nepovažuji za nějak zásadní, a to i z toho důvodu, že víme proč tomu tak je a kde jsou problémy (to je zohledněno např. v dimenzi A v případě Prahy). Co se týče ZLK, tak zde k určitému vyjasnění již došlo a na dalším progresu probíhá komunikace a setkávání.

Dimenze C

Text oponentury: Dlouhodobá spolupráce se STAN je vnímána již nejen s výhradami, ale rovnou jako problematická, a to ve dvou krajích (Plzeňském a navzdory společné krajské koalici i v Libereckém kraji).

REAKCE: Ano, viz str. 7 přílohy 3a. Pokud něco vede ke spekulacím, tak právě podobný typ formulací, protože to v očích nejen členů naší strany může implikovat např: “podívej se do LBK, oni tam mají v rámci dlouhodobé spolupráce problémy a i přesto jdou společně do krajské koalice. Proč?” Dotazníky byly zaslány a vyplněny v září, diskuse s PKS navazovaly na ně a proběhly pokud si vzpomínám ve většině případů ve druhé polovině měsíce (někdy kolem 20.). Následně finišovala kampaň, proběhly volby, začalo vyjednávání o možných koalicích a následně docházelo k dohodám o koalicích. Mně je jasné, že problémy, které mohu v některých krajích být, nevymažeme během jednoho měsíce, ale vnímám pozitivně, že se i přes tyto problémy v LBK nakonec dohodli. Já jsem v kontaktu s předsednictvem a bude si i nadále ptát na vzájemné vztahy a vývoj posledních i budoucích týdnů. Zkušenost LBK je pro mně velmi důležitá. A koneckonců i v PLK, kde tento týden došlo k posunu a budeme ve společné radě se STAN.

Text oponentury: V případě Libereckého kraje jsou výhrady pouze k jednotlivcům a jednotlivcům na významných pozicích. Zde by vzhledem k poměrně nedávné „kauze” významného krajského politika mělo být jasně sděleno, ke komu výhrady směřují, neboť je zde prostor pro spekulace, v horším případě i riziko zhoršení vnímání Pirátské strany v regionu.

REAKCE: Není zde prostor pro spekulace, nehledejme je tam. Je to tu znovu. My jsme v rámci analýzy získali informace i poměrně citlivého charakteru, včetně již výše zmíněného např. jména osob. Nepřijde nám ze zcela zřejmých důvodů vhodné je do analýzy začleňovat.

Text oponentury: Pro identifikaci rizik by bylo žádoucí, aby si zpracovatelé Analýzy položili např. tyto otázky: Co pro Pirátskou stranu může znamenat, když STAN bude nedostačně lpět na plnění programových priorit? Co pro Pirátskou stranu může znamenat nedostatečná kvalita dojednaných postupů nebo nedostatečná spolehlivost STAN? Jaké to může mít dlouhodobé dopady na Pirátskou stranu? Jak budou vybíráni členové PKS při převolbě v průběhu trvání spolupráce s ohledem na nastavenou spolupráci se STAN? Bude STAN umožněno do tohoto procesu nějak zasahovat (a obráceně budou moct Piráti zasahovat STAN do těchto procesů?

REAKCE: Domnívám se, že na některé otázky je v textu analýzy odpovězeno, protože se jedná o relevantní návrhy otázek a potýkali jsme se s nimi také. Např. otázka č. 1 by se částečně mohla vypořadat prostřednictvím navrženého smírčího mechanismu pro případ neplnění či odchýlení od plnění programových priorit v rámci „Zásad plnění programových priorit”, které by určitě byly předmětem vyjednávání. Co se týče např. problému nespolehlivosti, tak ten je do jisté míry identifikován v rámci dimenze E, tudíž víme o něm, tím ale nechci říct, že je vyřešený. Další otázky jsou relevantní a díky za ně, co se týče např. převolby PKS, tak předpokládám, že na zavedených postupech v této věci se u Pirátů nebude nic měnit, zůstáváme svébytnou politickou stranou. Na tom se přece nic nemění.

Text oponentury: Obdobně jako v případě dimenze B se u dimenze C Analýza nezabývá identifikací všech významných nedostatků či rizik z pohledu dlouhodobé spolupráce, a tedy ani formulací možných strategií pro jejich zmírnění, ač v polovině krajů zaznívají minimálně výhrady (v 5 krajích) k tomuto druhu spolupráce (a ve dvou je označena jako problematická). Zároveň se ani Analýza více nezaobírá tím, že v 5 krajích nebyla tato spolupráce hodnocena na úrovni celých krajských organizací. Naopak Analýza opět nabízí členům CF prostor ke spekulacím, proč toto bylo opomenuto. Bohužel zbytečně, jelikož lze vyjádřit předpoklad, že potřebnými informacemi zpracovatelé Analýzy disponují. Byť zadání CF požaduje vypracování Analýzy pro jednorázovou spolupráci, bude mít tato spolupráce čtyřleté trvání. Jelikož se v případě předvolební spolupráce jedná o signifikantní záležitost s trvalými dopady na značku Pirátské strany, je zásadní, aby zpracovatelé Analýzy zmíněná opomenutí odstranili a doplnili chybějící výstupy. Na jejich základě pak bude možné identifikovat mnohá další rizika a formulovat strategie pro jejich odstranění. Univerzální nástroje v podobě „Kodexu dobré spolupráce mezi Piráty a STAN” a „Zásad plnění programových priorit” mohou být vhodnými nástroji pro nastavení efektivní a férové dlouhodobé spolupráce se STAN, nezbytně však nemusí být jedinými takovými nástroji, na což Analýza pamatuje. Nicméně další, dosud nikde nezmíněné nástroje spolupráce by neměly být touto Analýzou odpírány.

REAKCE: Analýza jak je zmíněno i v oponentuře navrhuje dílčí mechanismy, které mají řešit identifikované problémy. Jedná se o „Kodex dobré spolupráce mezi Piráty a STAN” a „Zásady plnění programových priorit” a to především z toho důvodu, abychom snížili zjištěné rizika na minimum. Je pravdou, že nemusí být jedinými takovými nástroji a analýzy je určitě nebude odpírat. Analýza nic takového nedeklaruje. Naopak budeme rádi za případné další návrhy, které obohatí proces řešení.

Dimenze D

Text oponentury: Ač se Analýza u tohoto pro Piráty kruciálního aspektu zabývá pouze jeho vnímáním z pozice PKS, lze usuzovat, že u CF tomu nebude jinak. Tato skutečnost by měla být v Analýze brána na zřetel a nesmí se ji podcenit. V Analýze jsou uvedeny dva základní a důležité aspekty: (1) absence informací o fungování a rozhodování hnutí STAN a (2) absence záznamů, zápisů, hlasování apod.

REAKCE: Souhlas, my jsme při dotazování PKS apelovali, aby se při svých hodnoceních snažili zajistit a zohlednit informace od širší základny (nejen v rámci relativně úzkého kruhu předsednictva kraje). Někde se to zřejmě povedlo, někde asi méně, ale to nelze nikomu dávat za vinu. Aby proběhl sofistikovaný výzkum napříč širokou základnou strany potřebovali bychom mnohonásobně více času. Tako jako tak, závěry z dimenze D bereme vážně.

Text oponentury: Jaké nástroje spolupráce tyto nedostatky napraví a jakými způsoby? Jak je budeme aplikovat na jednotlivce či krajské organizace STAN? A jaká rizika ať už v případě jejich neodstranění či neochoty je odstranit ve STAN mohou pro Pirátskou stranu vzniknout? Toto jsou jedny z mnoha otázek, které se mohou objevit, a které je třeba hnutí STAN položit, a to ještě nejen před vypracováním principů tzv. „Otevřené výměny informací”, ale zejména před zahájením dalšího vyjednávání předvolební koalice se STAN, jelikož bez odpovědí na tyto otázky mohou být veškeré dosavadní aktivity pro předvolební spolupráci zmařeny.

REAKCE: Díky za podněty a otázky. Dovolím si připomenout, že úkolem nebylo dodat straně univerzální manuál na join libovolných politických stran a nevěřím, že lze (podle mě v české politice nikdy nic takového nebylo) podchytit dokumentačně všechny situace, rizika a mít je ošetřena strategií a řešením. Ostatně o tom se můžeme přesvědčit v rovině praktické (krajské, komunální spolupráce v již zvolených funkcích, faktický proces jednání, sestavení volební koalice a související pravidla v Olomouckém kraji). Vychází mi z toho takový závěr. Kdyby (a analýza skutečně předpokládá nástroje a řešení identifikovaných problémů) bylo představeno i ve větším detailu o pět nástrojů víc na jednotlivé kritické oblasti, stále by oponentura mohla obsahovat prakticky stejné výhrady, neboť výčet možných situací ani problémů není nikdy konečný.

Dimenze E

Text oponentury: Ač je tato dimenze částečně propojena s jinými (jak s dimenzí D, tak třeba i s dimenzí A), neuvádí Analýza již opakovaně rizika plynoucí z pojmenovaných kritických aspektů. V tomto případě je tak jediným nástrojem nápravy nepředvídatelnosti STAN opět princip tzv. „Otevřené výměny informací”. Jak Analýza uvádí, návrhy v něm uvedené by však měly vycházet spíše ze samotného hnutí STAN. Nabízí se tedy např. otázky, jak bude vymáháno/postihováno neplnění těchto návrhů, a jaké to bude mít dopady na další spolupráci Pirátské strany se STAN?

REAKCE: Předpokládám, že toto bude předmětem vyjednávání a zároveň předpokládám, že princip a zadání pro tzv. otevřenou výměnu informací bude pro účely narovnání této dimenze dopracován.

Text oponentury: Kromě již výše uvedených otázek, by mělo být zřejmé, zda návrhy v „Otevřené výměně informací” budou moct vkládat i Piráti? Jak budou tyto návrhy vymáhány či jejich plnění kontrolováno v předvolebním období a po uskutečnění voleb? Odpovědi nejen na tyto otázky nemohou a nebudou moci být zodpovězeny před vytvořením předvolební koalice a budou se objevovat v průběhu celého svazku. Je tedy nezbytné předvídatelnost smluvně a jednoznačně formulovat nejen v předvolební smlouvě, ale do budoucna i v případné koaliční smlouvě.

REAKCE: Ano, souhlas.

Snad jsem poskytl vyčerpávající odpovědi. Někde jsem se musel ohradit, to dá rozum. Za svou prací a prací lidí kolem mě si stojím. Pochopte.
Díky za váš čas a autorům této části za práci, kterou oponentuře věnovali.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 3):
Bohuslav.Svehla, Martin.Jiranek, Michal.Novak
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2914
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3755 poděkování
Dostal poděkování: 5991 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Dan Leština si všiml, že má v oponentuře překlep. Nahrávám tedy druhou verzi jeho podrobnější přílohy:

na str. 3 v bodě 4 bylo uvedeno "35 % potenciálního zisku se totiž dělí na 7% jádro a 26% potenciál, a podíl je počítán jen z tohoto potenciálu, který je možné získat nad jádro.", přičemž správně je "33 % potenciálního zisku se totiž dělí na 7% jádro a 26% potenciál, a podíl je počítán jen z tohoto potenciálu, který je možné získat nad jádro."

Omlouvám se, že to vkládám jako nový příspěvek, ale ten původní již nemůžu upravovat.
Přílohy
Příloha 2 - Oponentura Stream 1v2.pdf
(104.14 KiB) Staženo 80 x

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3687 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Oponentní tým - Analýza postupu ve volbách

Příspěvek od Dan.Lestina »

Přestože jsem daný stream nezpracovával, takže to nemíří na mě, nebo možná právě proto, si dovolím zareagovat na to, co Ivan píše v úvodní reakci v posledním příspěvku.
Prosím laskavé čtenáře, aby se skutečně podívali do podkladů: jak kdo "kopnul" do předsedy (nekopnul nikdo ani trochu: viewtopic.php?p=726998#p726998), kdo oponenturu "ve své podstatě z větší části pokrývá" (velmi různorodá skupina lidí z různorodých částí strany, kteří se dosud většinou ani neznali: https://codimd.pirati.cz/6EsS8KujRaGLwv ... g#kontakty), jak byla "licitována míra, s jakou to můžou řešitelům natřít" (nesmysl: https://codimd.pirati.cz/BAui409YRBG4KL ... 11-od-1700).

Vůbec nemyslím, že bys, Ivane, měl na základě oponentury zapotřebí "obhajovat integritu své práce pro Piráty". Seděl jsem nad tím teď nějakou chvíli a fakt tam nic útočného na tvou integritu nevidím. Naopak v úvodu tvého příspěvku čtu zbytečný útok, nutící oponentní tým obhajovat integritu svojí práce pro Piráty. Zkus se nad tím prosím zamyslet, a nereagovat takhle vyhroceně, když v nějakém kolektivu vidíš neoblíbená jména.

---
Jance díky za opravu překlepu.
Mikulášovi díky za reakce, ještě se k tomu vyjádřím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
Michaela.Nepejchalova

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“