Strana jako Ochlokracie, Byrokracie a Korporatokracie

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1736
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4566 poděkování
Dostal poděkování: 4384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Strana jako Ochlokracie, Byrokracie a Korporatokracie

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Antonino píše: 17 črc 2020, 08:35 ...
A irituje mne, kolik lidí vůbec nerozumí řízení organizace, strategii, projektům, procesům atd., ale rozhodují o nich. Ale to už je takový pirátský folklor.
Tak to je imho důsledek přímé demokracie. Fandíš zavední oligarchie "kvalifikovaných"? :)
OFFTOPICA řekl bych, že je to celospolečenský folklor :lol:
(Nic ve zlém ;) )
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 5):
Dalibor.Zahora, Jan.Bednarik, Petr.Vileta, Mikulas.Peksa, Frantisek.Navrkal

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2445
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3488 poděkování

Re: Věcná diskuse o profesionalizaci administrativy

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Milan.Dadourek píše: 17 črc 2020, 09:12
Antonino píše: 17 črc 2020, 08:35 ...
A irituje mne, kolik lidí vůbec nerozumí řízení organizace, strategii, projektům, procesům atd., ale rozhodují o nich. Ale to už je takový pirátský folklor.
Tak to je imho důsledek přímé demokracie. Fandíš zavední oligarchie "kvalifikovaných"? :)
OFFTOPICA řekl bych, že je to celospolečenský folklor :lol:
(Nic ve zlém ;) )
I ty Brute? :)
Promiň, ale to je hrozně pitomý falešný dilema.
Pokud ty (předpokládám, že v nadsázce) použiješ "oligarchii kvalifikovaných", tak já použiji "aroganci ignorace".
To jako Piráti chtějí oficiálně přijmout linku, že nemusí ničemu rozumět, ale mohou o tom rozhodovat? V městských firmách, na ministerstvech? Má být šéf TO s nulovým vzděláním v IT, projektech atd.? Tady asi řekneš NE. Proč to neplatí i v pirátské organizaci, strategii atd? A je vidět ten výsledek. Strategie co není Strategie, projekty (záměry se zjevnou povahou projektů), co nejsou Projekty atd. Já jsem v jiných vláknech vystupoval proti přílišné spoléhání na odborníky, ale tady je ten druhý extrém. Maximálně se pak najme externí poradenská firma, aby to zachránila. Přitom by stačilo, aby ta diskuse nebyla ideologická a byla trochu pokornější. A alespoň procesně se držela základů: východiska - analýza - řešení.
Ale vím, že můj odpor je marný, protože na jedné straně je sekta "nic není třeba řídit" a na druhé "řídit třeba je a já to umím nejlíp".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 2):
Milan.Dadourek, Jan.Kochert

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: Věcná diskuse o profesionalizaci administrativy

Příspěvek od Martin.Kucera »

Antonino píše: 17 črc 2020, 09:26To jako Piráti chtějí oficiálně přijmout linku, že nemusí ničemu rozumět, ale mohou o tom rozhodovat? V městských firmách, na ministerstvech? Má být šéf TO s nulovým vzděláním v IT, projektech atd.? Tady asi řekneš NE. Proč to neplatí i v pirátské organizaci, strategii atd?
Opravdu neplatí? A jakou kvalifikaci by tedy podle tebe měli mít vedoucí odborů a členové RP (edit: a vlastně i členové RV) a jakým způsobem by měla být ověřována?
Například když si vezmu poslední 4 volby vedoucích odborů, nevybavuju si, že by od tebe zazněla kritika týkající se nedostatečného prověřování jejich způsobilosti tu funkci zastávat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 7):
Dalibor.Zahora, Robert.Magni, Michaela.Nepejchalova, Jan.Bednarik, Petr.Vileta, Frantisek.Navrkal, Jan.Novak

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2445
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3488 poděkování

Re: Věcná diskuse o profesionalizaci administrativy

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Martin.Kucera píše: 17 črc 2020, 09:36
Antonino píše: 17 črc 2020, 09:26To jako Piráti chtějí oficiálně přijmout linku, že nemusí ničemu rozumět, ale mohou o tom rozhodovat? V městských firmách, na ministerstvech? Má být šéf TO s nulovým vzděláním v IT, projektech atd.? Tady asi řekneš NE. Proč to neplatí i v pirátské organizaci, strategii atd?
Opravdu neplatí? A jakou kvalifikaci by tedy podle tebe měli mít vedoucí odborů a členové RP (edit: a vlastně i členové RV) a jakým způsobem by měla být ověřována?
Například když si vezmu poslední 4 volby vedoucích odborů, nevybavuju si, že by od tebe zazněla kritika týkající se nedostatečného prověřování jejich způsobilosti tu funkci zastávat.
Děkuji Martine za dobrou otázku.

Všichni by měli by mít zejména (zaslouženou) důvěru členů za své lidské kvality a schopnost chápat a reprezentovat pirátské hodnoty. Pak se to bude lišit podle RP, RV a odborů. U RP a RV bych u toho zůstal (zjednodušuji!), u vedoucího odboru je k tomu třeba přidat i schopnost exekutivně vést lidi, směřovat někam ten odbor, pracovat s rozpočtem, projekty, strategií... Ne nutně vše na 100%, ale v rámci možností někoho vůbec sehnat a něco z toho lze i delegovat (delegovat v takto malé organizaci ale nelze vedení lidí).

No, a protože v RP a RV by měli být hlavně skvělí lidé a skvělí Piráti (což se vlastně i dost daří naplňovat), není u nich takový požadavek na odbornost. Od toho mají mít (hlavně RP) kolem sebe kruh lidí, kteří rozumí financím, projektům, IT, lidem, řešení krizí, strategii atd. atd. a měli by být (RP) schopni správně rozhodnout, komu a kdy je dobré naslouchat. Za tato rozhodnutí pak RP nese generální odpovědnost.

A právě proto, že RP a RV (a CF) považuji za přirozeně neodborné (a není to chyba, ale vlastnost, jsou to politické orgány), tak jsem navrhl systém odborných komisí, které by byly politicky vytvářeny z odborníků a ty by dělaly určitou "správní radu" nad jednotlivými odbory. Co tak letmo sleduji, řešilo by to všechny problémy, které byly vzneseny (z obou dvou stran!), a odbory by měli kvalitnější směřování (více hlav, více ví). Myslel jsem to primárně u TO, PO, MO. U AU souhlasím s tebou nastíněnou sublimací funkcí do jiných částí struktury a zachování nějaké nezávislé agendy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Vaclav.Fortik

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věcná diskuse o profesionalizaci administrativy

Příspěvek od Petr.Vileta »

Antonino píše: 17 črc 2020, 08:35 A irituje mne, kolik lidí vůbec nerozumí řízení organizace, strategii, projektům, procesům atd., ale rozhodují o nich. Ale to už je takový pirátský folklor.
Zkusme odhlédnout od Pirátů a vezměme si například takového ministra dopravy. Měl by to být dopravní inženýr, nebo raději řidič kamionu s dodělaným bakalářem na zemědělské univerzitě, nebo raději právník, nebo mašinfíra, nebo počítačový odborník, nebo pilot dopravního letadla (ten VŠ mít musí)?
Já myslím, že je to celkem jedno, hlavně to musí být člověk poctivý, který si tam nejde nahrabat pro sebe, ani přihrávat zakázky svým dosavadním nebo budoucím šéfům ze soukromých firem. A musí být dostatečně zkušený, aby dokázal odhalit patolízala od poctivého zaměstnance, flákače a vychloubače od pracanta. A nejdůležitější je, aby si nechal poradit od odborníků a aby vždy vyslechl různé názory (stavět dálnice, železnice, dálkové cyklotrasy, nebo raději letiště?) A když už přijal portfej a zodpovědnost, aby měl i svoji vizi, čeho chce dosáhnout. Ne, aby jeden rok prosazoval dálnice, druhý rok tlačil železnice a třetí rok po nátlaku premiéra zase dálkové cyklotrasy pro sportovce a agroturisty. Přece musí mít svůj vlastní názor, který nebude měnit jako ponožky. :? No a pokud bude mít i jakoukoliv zkušenost z dopravy, třeba, že za měsíc najezdí 500 km vlakem a 500 km jako řidič osobáku, bude to prospěšné. Naopak, pokud to bude bývalý ředitel nemocnice, nebo ředitel charity, který jezdí jen svých 10 kiláků z domu do práce na kole, určitě mu to jako ministrovi bude víc překážet, než prospívat.

No a teď se vraťme k Pirátům. Je nutné, aby vedoucí TO měl IT vzdělání? :? :o Asi to neuškodí, ale pokud ho mít nebude, kdežto bude umět rozdávat nadšení, bude umět řídit tým cukrem místo bičem, bude umět naslouchat odborníkům, bude určitě lepší na trojnásobný IT ing. Vybral jsem schválně TO, protože u PO, AO OFFTOPICbyrokrata může v podstatě dělat prodavačka, bankovní úředník, elektrikář i lékař (promiň Zdeňku Hřibe :P ) nebo MO to není tak zřetelné s tím vzděláním či zkušenostmi v oboru. OFFTOPICto bys nevěřil, kolik jsem třeba potkal velice kvalitních účetních, kteří/které neměly ani maturitu a kolik jsem potka mizerných, kteří/které měli titul z VŠFS nebo VŠE :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Vaclav.Fortik

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2445
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3488 poděkování

Re: Věcná diskuse o profesionalizaci administrativy

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Petr.Vileta píše: 17 črc 2020, 17:38
Antonino píše: 17 črc 2020, 08:35 A irituje mne, kolik lidí vůbec nerozumí řízení organizace, strategii, projektům, procesům atd., ale rozhodují o nich. Ale to už je takový pirátský folklor.
Zkusme odhlédnout od Pirátů a vezměme si například takového ministra dopravy. Měl by to být dopravní inženýr, nebo raději řidič kamionu s dodělaným bakalářem na zemědělské univerzitě, nebo raději právník, nebo mašinfíra, nebo počítačový odborník, nebo pilot dopravního letadla (ten VŠ mít musí)?
Já myslím, že je to celkem jedno, hlavně to musí být člověk poctivý, který si tam nejde nahrabat pro sebe, ani přihrávat zakázky svým dosavadním nebo budoucím šéfům ze soukromých firem. A musí být dostatečně zkušený, aby dokázal odhalit patolízala od poctivého zaměstnance, flákače a vychloubače od pracanta. A nejdůležitější je, aby si nechal poradit od odborníků a aby vždy vyslechl různé názory (stavět dálnice, železnice, dálkové cyklotrasy, nebo raději letiště?) A když už přijal portfej a zodpovědnost, aby měl i svoji vizi, čeho chce dosáhnout. Ne, aby jeden rok prosazoval dálnice, druhý rok tlačil železnice a třetí rok po nátlaku premiéra zase dálkové cyklotrasy pro sportovce a agroturisty. Přece musí mít svůj vlastní názor, který nebude měnit jako ponožky. :? No a pokud bude mít i jakoukoliv zkušenost z dopravy, třeba, že za měsíc najezdí 500 km vlakem a 500 km jako řidič osobáku, bude to prospěšné. Naopak, pokud to bude bývalý ředitel nemocnice, nebo ředitel charity, který jezdí jen svých 10 kiláků z domu do práce na kole, určitě mu to jako ministrovi bude víc překážet, než prospívat.

No a teď se vraťme k Pirátům. Je nutné, aby vedoucí TO měl IT vzdělání? :? :o Asi to neuškodí, ale pokud ho mít nebude, kdežto bude umět rozdávat nadšení, bude umět řídit tým cukrem místo bičem, bude umět naslouchat odborníkům, bude určitě lepší na trojnásobný IT ing. Vybral jsem schválně TO, protože u PO, AO OFFTOPICbyrokrata může v podstatě dělat prodavačka, bankovní úředník, elektrikář i lékař (promiň Zdeňku Hřibe :P ) nebo MO to není tak zřetelné s tím vzděláním či zkušenostmi v oboru. OFFTOPICto bys nevěřil, kolik jsem třeba potkal velice kvalitních účetních, kteří/které neměly ani maturitu a kolik jsem potka mizerných, kteří/které měli titul z VŠFS nebo VŠE :)
Ono se těžko neodpovídá, když mne někdo vyvolává a ještě mi vkládá do úst, co jsem fakt nenapsal :(
Petře, odpovím ti, a necháme toho, ju?

Ten barvitý příběh byl zbytečný. Nic takového netvrdím. Ten ministr může být teoreticky kdokoliv OFFTOPIC(aktuálně u vzdělávání brojím proti tomu, aby ředitel ZŠ musel být vystudovaný učitel), ale musí se obklopit lidmi, kteří odbornost mají. V reálu ale trošku v oboru asi bude a u Pirátů, kteří zajím nejsou žádná mega organizace, tím spíše. Neodborníci, nechť jsou v RP a RV. V odborech, ať jsou aspoň trochu odborníci (všimni si té etymologie). Někde výše jsem napsal, že to u TO ani nemusí být IT. Mohl by to být i zkušený projektový manažer (agenda je zjednodušeně v podstatě suma projektů a procesů) a třeba i něco jiného. Ale to je stejně slepá větev.

Ve větě, kterou cituješ (a nejen ty), jsem nerýpl do kvalifikace vedoucích odborů (tu nezpochybňuji), ale do kvalifikace lidí, kteří rozhodují o managementu (způsob řízení, organizování, strategii atd.) u Pirátů. A použil jsem i dost konkrétní příklady. Psal jsem o strategii, která není strategií, o projektech, které nejsou projekty; teď se bavíme o decentralizaci, předtím jsem četl podivuhodné názory na výhody monokratického rozhodování (je prý bezpečnější, protože méně lidí se může chybně rozhodnout) atd. atd. Důvodem je neúcta k managementu (protože manažeři často nejsou dobří lidé, ale za to ten management = obor fakt nemůže); a jak správně napsal Milan Daďourek, není to výsada Pirátů, platí to obecně.

Já ani nevyčítán, že někdo nezná třeba výhody maticové organizační struktury před liniově štábní. Proboha proč taky. Nebo že někdo za strategii vykládá soubor KPI. Ale že se prostě s někým neporadí a nedeleguje to. Přece tu je dost rozumných lidí se znalostmi a praxí, kteří by k tomu měli co říci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvek:
Petr.Vileta

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věcná diskuse o profesionalizaci administrativy

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Nesledoval jsem bohužel činnost Upgrade týmu celou a detailně, z toho co jsme zachytil, byl můj výsledný dojem následující:
Konzultováno bylo převážně s lidmi, které mají zkušenosti z korporátu, navrhovaná řešení byla převážně korporátní a setkávala se s logickou oponenturou, že Piráti nejsou a snad nebudou korporát. Proto to ve výsledku nemohlo fungovat. Možná hledat konzultanty z jiných prostředí, i když jich moc není.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 4):
Petr.Vileta, Jan.Zavadil, Vaclav.Fortik, Jan.Novak

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6417 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věcná diskuse o profesionalizaci administrativy

Příspěvek od Jan.Hora »

Bych upozornil, že podle definice, je korporace "společnost nebo skupina lidí, která má oprávnění jednat jako jedna entita (tak jako jedna osoba) a kterou takto uznává právo" OFFTOPICOriginál: a company or group of people authorized to act as a single entity (legally a person) and recognized as such in law.

Z nějakého důvodu je "korporátní řešení" synonymem pro "špatné řešení", ale to je zásadní nepochopení jejich podstaty. Mnohá jsou špatná, protože je vytvořili lidé, omylní ze své podstaty. Ale předpokládat že zavedením nástroje vyšší úrovně spolupráce automaticky zhoršíme situaci jen proto, že tento nástroj používají velké komerční organizace (tedy korporát) nám velmi škodí, protože takhle nálepkujeme i řešení, které by fungovala dostatečně dobře (tj. často ne dokonale, ale dostatečně lépe než jak funguje současný stav).

Díky tomu se neustále bavíme o dokonalých řešení a odmítáme řešení funkční, ale nedokonalá. Výsledek je, že místo abychom problémy řešili alespoň nedokonale, tak je neřešíme vůbec a vedeme akademické debaty o tom, jak bychom je chtěli řešit, kdyby svět byl dokonalé místo a dokonalé řešení šlo vymyslet a implementovat.

Já se v tomhle držím základního pravidla - nehledej dokonalé řešení, které zůstane na papíře, hledej implementovatelné řešení, které je dostatečně dobré. Zbytek už řeší systematická evoluce a zlepšování (doporučuju k nastudování třeba kulturu Kaizen jako jeden z funkčních nástrojů ze "zlého" korporátního světa).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 5):
Antonino.Milicia, Ondra.kl, Lucie.Seguin, Jan.Zavadil, Mikulas.Ferjencik

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věcná diskuse o profesionalizaci administrativy

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Dobře tak ti nabídnu jiný, přesnější termín - "byznys" místo "korporace", kde převážně panuje hierarchická struktura, či kdo platí má pravdu a ty drž hubu a makej. :)
Mimochodem právě fakt, že na většině pracovištích nepanují příliš demokratické poměry, bývá uváděn i jako jeden z důvodů, proč je celkově demokracie v pr..... 8-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, anonym73980

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2445
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3488 poděkování

Re: Věcná diskuse o profesionalizaci administrativy

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Jan.Hora píše: 20 črc 2020, 13:47 Bych upozornil, že podle definice, je korporace "společnost nebo skupina lidí, která má oprávnění jednat jako jedna entita (tak jako jedna osoba) a kterou takto uznává právo" OFFTOPICOriginál: a company or group of people authorized to act as a single entity (legally a person) and recognized as such in law.

Z nějakého důvodu je "korporátní řešení" synonymem pro "špatné řešení", ale to je zásadní nepochopení jejich podstaty. Mnohá jsou špatná, protože je vytvořili lidé, omylní ze své podstaty. Ale předpokládat že zavedením nástroje vyšší úrovně spolupráce automaticky zhoršíme situaci jen proto, že tento nástroj používají velké komerční organizace (tedy korporát) nám velmi škodí, protože takhle nálepkujeme i řešení, které by fungovala dostatečně dobře (tj. často ne dokonale, ale dostatečně lépe než jak funguje současný stav).

Díky tomu se neustále bavíme o dokonalých řešení a odmítáme řešení funkční, ale nedokonalá. Výsledek je, že místo abychom problémy řešili alespoň nedokonale, tak je neřešíme vůbec a vedeme akademické debaty o tom, jak bychom je chtěli řešit, kdyby svět byl dokonalé místo a dokonalé řešení šlo vymyslet a implementovat.

Já se v tomhle držím základního pravidla - nehledej dokonalé řešení, které zůstane na papíře, hledej implementovatelné řešení, které je dostatečně dobré. Zbytek už řeší systematická evoluce a zlepšování (doporučuju k nastudování třeba kulturu Kaizen jako jeden z funkčních nástrojů ze "zlého" korporátního světa).
Podepisuji. Ještě bych doplnil "efektivně". Někde je nejlepší nedělat nic, protože se řešit to nevyplatí. Zdroje jsou omezené a je nutné prioritizovat.
Dalibor.Zahora píše: 20 črc 2020, 13:53 Dobře tak ti nabídnu jiný, přesnější termín - "byznys" místo "korporace", kde převážně panuje hierarchická struktura, či kdo platí má pravdu a ty drž hubu a makej. :)
Dalibore, fakt jsi v tomto mimo, jsou to nálepky a xenofobie.
Btw. Piráti se mnohdy chovají jako korporát a co hůř, když jsem nedávno četl Guderianův popis fungování vedení Třetí říše, i tam jsem našel paralely...
EDIT pro Viletu v jiným vlákně: tam hodně fungovalo amatérské vedení nevzdělanci s vizí, a nebyl to zdaleka jen jejich šéf. Pro nás naštěstí...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvek:
Ondra.kl

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“