Reforma invalidních důchodů

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4566
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9470 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování

Reforma invalidních důchodů

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Ahoj.

Vím, že teď všichni řešíme spoustu jiných věcí doma, v práci i v politice, ale byl bych rád, kdybychom nezapomněli na další důležitá témata, byť nemají nic společného s koronavirem.

Jedním z takových témat jsou invalidní důchody a pokud jste se jimi někdy zabývali, pak asi víte, že jejich současné nastavení má nedostaky, jež řadě lidí způsobují nemalé problémy.

Největším zdrojem problémů je podle mého názoru princip zásluhovosti. Spousta zdravotně či duševně postižených lidí dnes prakticky živoří, protože z různých důvodů neodváděli po stanovenou dobu příspěvky do důchodového systému, a tedy kvůli zmíněnému principu nemají na důchod nárok. V praxi to pro ně znamená, že v takových podmínkách stráví klidně zbytek života. Setkal jsem se s případy lidí, u kterých byla například špatně stanovena diagnóza, pracovat nemohli, na invaliditu z mládí ztratili nárok a dnes musí přežívat na dávkách v hmotné nouzi.

Osobně si myslím, že je to špatně a je potřeba to změnit - ať už cestou úplného zrušení principu zásluhovosti (u invalidních důchodů) či alespoň přes zmírnění podmínek.

Samostatnou kapitolou je způsob přiznávání invalidity, zejména fungování posudkové služby, o čemž nedávno psala na svém blogu Olga Richterová, a určování stupně invalidity při souběhu několika závažných onemocnění. Momentálně je systém nastaven tak, že se přihlíží prakticky jen k nejzávažnějšímu onemocnění a bylo by dobré si ujasnit, jaké problémy takový přístup vytváří. Otázka taky je, zda by se nedalo efektivněji pojmout dělení podle stupně invalidity. Dnešní systém rozlišuje pouze tři úrovně, což může způsobit velké skoky ve výměře důchodů i při malých změnách v míře pracovní neschopnosti.

Jelikož je těch nedostatků opravdu spousta, rád bych v nejbližší době dal dohromady skupinu lidí, kteří nám pomohou důkladně posoudit současnou situaci a následně vymyslet opatření na zlepšení životních podmínek invalidů. V tomhle ohledu je také potřeba si vyjasnit, kolika lidí se možné změny budou týkat a kolik budou stát. Úkol to není lehký, proto velice ocením váš názor a hlavně spolupráci, zvlášť pokud máte (odborné) zkušenosti s problémy invalidních důchodců.

Vím, že doba nám teď úplně nepřeje, ale pokud máte zkušenosti a zájem začít se téhle problematice věnovat, dejte mi prosím vědět tady na fóru, nebo pište na můj sněmovní mail navrkalf@psp.cz.

Děkuji za věnovaný čas.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 4):
Jakub.Nepejchal, Ondrej.Profant, Lenka.Kozlova, Vit.Jurasek
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Uživatelský avatar
Radek.Holomcik
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 558
Registrován: 07 srp 2014, 16:47
Profese: textař
Dal poděkování: 344 poděkování
Dostal poděkování: 1308 poděkování

Re: Reforma invalidních důchodů

Příspěvek od Radek.Holomcik »

Franto, díky za tuto tvoji iniciativu.

Obecně v tom, co píšeš vidím 2 velké výzvy:
1. To první, co je IMHO potřeba udělat je analytika. Kolik je lidí s nárokem na invalidní důchod a kolik jich nemá výplatu. V jakém věku jim byl invalidní důchod přiznán. A samozřejmě srovnání s jinými zeměmi. Bez toho to bude obecná debata, v rámci které ale nedokážeme navrhnout konkrétní řešení, protože nebudeme vědět, kde je v tom systému chyba.
2. Určitě bych tohle koordinoval s BezBa týmem, protože se jich to přirozeně dotýká.
Radek Holomčík
místopředseda Pirátské strany
Poslanec PSP ČR
tel.: 728 034 460, mail: radek.holomcik@pirati.cz

"Politikům se nevěří, politikové se kontrolují." Karel Kryl

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host