[odděleno] Zlepšení volebního systému

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

[odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Petra.Smutna »

Pojďme, prosím, případnou diskuzi o smyslu, vhodnosti a parametrech dvoukoloveho hlasovacích systému ve jennych volbách přenést do samostatného vlákna.
Úplně se mi nelíbí myšlenka, že bychom měli měnit jednoduchý systém jen proto, že ho někteří z nás nechápou či odmítají přijmout.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petra.Smutna za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Michal.Gill, Vit.Fux
Uživatelský avatar
Milus.Kotisova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 566
Registrován: 22 kvě 2014, 15:52
Profese: překladatelka, lektorka, publicistka
Dal poděkování: 733 poděkování
Dostal poděkování: 838 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Milus.Kotisova »

Petra.Smutna píše: 26 lis 2019, 06:10 Úplně se mi nelíbí myšlenka, že bychom měli měnit jednoduchý systém jen proto, že ho někteří z nás nechápou či odmítají přijmout.
Navrhuji najít si nejdřív aspoň 10-15 lidí, kteří hlasovali pro nízký počet variant, a těch se zeptat, co byl ten důvod. Jinak jsou to jen dohady. Na základě empirického zjištění bych teprve něco vymýšlela a dělala závěry. Fakt těch hlasování je hodně, čtení ještě víc.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milus.Kotisova za příspěvky (celkem 4):
Vaclav.Fortik, Jan.Novak, Michal.Gill, Vojtech.Pikal
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@volny.cz, 773 219 196
zakladatelka, ex-1. kurátorka Pirátské putovní univerzity
nových 5 kurátorů viz web PPU
* * *
O PPU: https://otazky.github.io/ (dočasné umístění webu)
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita
David.Novak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 654
Registrován: 12 kvě 2010, 20:03
Profese: Analytik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 448 poděkování
Dostal poděkování: 1027 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od David.Novak »

Bez mučení se hlásím a přiznávám, že ač systém dvoukolový plně chápu, podporuji a ve většině případů i využívám k volbě všech možných, tak v tomto případě jsem skutečně dal hlas snad jen cca. 10 kandidátům.
Prostě jich bylo tolik a jejich nominace byly tak nepřehledné, že jsem jich víc ani časově s čistým svědomím nedokázal obsáhnout.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Novak za příspěvky (celkem 4):
Milus.Kotisova, Dalibor.Zahora, Michal.Gill, Vojtech.Pikal

Pirát od září 2018, MS Olomouc, komise dopravní Olomoucký kraj, zastupitel města Olomouce.
"Yes, we are all individuals!" (Life of Brian)
“Every lie we tell incurs a debt to the truth. Sooner or later that debt is paid.” (Chernobyl)


Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4040
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2909 poděkování
Dostal poděkování: 5338 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Martin.Smida »

EDIT: neboť byl přípěvěk přesunut do diskuze o systemu, tak poděkování najdete už jen zde :
viewtopic.php?f=350&t=49455&p=659291#p659291

a přidávám se k tomu, že není tolik chyba ve volebním systému, ale spíš v té přehlednosti nominací, strukturovanosti položených otázek a odpovědí na ně (pakliže odpovězeny vůbec jsou) a zkrátka celkově v možnostech prostého člena být dostatečně (a přiměřeně pohodlně) informován a v odhodlání kandidátů členům toto poskytnout.

Ono by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby bylo nějaké live grilování kandidátů, ale to je prakticky těžko realizovatelné (Super byl třeba ten ranní diskuzní kroužek na RV v Rožnově. Jsem až tam u mnohých zjistil, jakou optikou se na věci dívají... kéž bych to věděl nejen u těch zvolených, ale u těch kandidujících...). Ale teoreticky by to nějakým moderovaným konferenčním hovorem zvládnout, myslím, šlo. kde je vůle, tam je cesta. :-)
Naposledy upravil(a) Martin.Smida dne 26 lis 2019, 08:31, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvky (celkem 4):
Jan.Novak, Michal.Gill, Vit.Fux, Vaclav.Fortik
Uživatelský avatar
Vaclav.Zidek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1721
Registrován: 06 dub 2018, 18:25
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1700 poděkování
Dostal poděkování: 2519 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Vaclav.Zidek »

Martin.Smida píše: 26 lis 2019, 07:24 I tady děkuji za důvěru a gratuluji všech zvoleným,
viz viewtopic.php?f=350&t=49455&p=659291#p659291

a přidávám se k tomu, že není tolik chyba ve volebním systému, ale spíš v té přehlednosti nominací, strukturovanosti položených otázek a odpovědí na ně (pakliže odpovězeny vůbec jsou) a zkrátka celkově v možnostech prostého člena být dostatečně (a přiměřeně pohodlně) informován a v odhodlání kandidátů členům toto poskytnout.

Ono by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby bylo nějaké live grilování kandidátů, ale to je prakticky těžko realizovatelné (Super byl třeba ten ranní diskuzní kroužek na RV v Rožnově. Jsem až tam u mnohých zjistil, jakou optikou se na věci dívají... kéž bych to věděl nejen u těch zvolených, ale u těch kandidujících...). Ale teoreticky by to nějakým moderovaným konferenčním hovorem zvládnout, myslím, šlo. kde je vůle, tam je cesta. :-)
A ten hovor bude sledovat 1000 členů, přehraje si 40 x 30 - 45 minut záznamu?

EDIT: 30 - 45 minut vychází z toho, jak dlouho jsem psal odpovědi. Nominační řeč jsem do toho nezahrnul (ta se dá promyslet dopředu).

Václav Židek, radní Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek
Twitter: @VaclavZidek

Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4040
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2909 poděkování
Dostal poděkování: 5338 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Martin.Smida »

Vaclav.Zidek píše: 26 lis 2019, 07:35
Martin.Smida píše: 26 lis 2019, 07:24 I tady děkuji za důvěru a gratuluji všech zvoleným,
viz viewtopic.php?f=350&t=49455&p=659291#p659291

a přidávám se k tomu, že není tolik chyba ve volebním systému, ale spíš v té přehlednosti nominací, strukturovanosti položených otázek a odpovědí na ně (pakliže odpovězeny vůbec jsou) a zkrátka celkově v možnostech prostého člena být dostatečně (a přiměřeně pohodlně) informován a v odhodlání kandidátů členům toto poskytnout.

Ono by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby bylo nějaké live grilování kandidátů, ale to je prakticky těžko realizovatelné (Super byl třeba ten ranní diskuzní kroužek na RV v Rožnově. Jsem až tam u mnohých zjistil, jakou optikou se na věci dívají... kéž bych to věděl nejen u těch zvolených, ale u těch kandidujících...). Ale teoreticky by to nějakým moderovaným konferenčním hovorem zvládnout, myslím, šlo. kde je vůle, tam je cesta. :-)
A ten hovor bude sledovat 1000 členů, přehraje si 40 x 30 - 45 minut záznamu?

EDIT: 30 - 45 minut vychází z toho, jak dlouho jsem psal odpovědi. Nominační řeč jsem do toho nezahrnul (ta se dá promyslet dopředu).
Umět odpovědět v jedné větě je taky skill. Mít na odpověď jednu minutu je na RV celkem normálka. kdo se nedokáže stručně vymáčnout v moderované diskuzi, ten by beztak zdržoval a vykecával se i na jednání RV. Tam ty diskuze bývaj moderovaný a časově hlídaný celkem fest. Petra Smutná to mívala pevně v rukách. Tak doufám, že v doplňující volbě se do týmu přidá taky :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvek:
Michal.Gill
Uživatelský avatar
Vaclav.Zidek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1721
Registrován: 06 dub 2018, 18:25
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1700 poděkování
Dostal poděkování: 2519 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Vaclav.Zidek »

Martin.Smida píše: 26 lis 2019, 07:54
Vaclav.Zidek píše: 26 lis 2019, 07:35
Martin.Smida píše: 26 lis 2019, 07:24 I tady děkuji za důvěru a gratuluji všech zvoleným,
viz viewtopic.php?f=350&t=49455&p=659291#p659291

a přidávám se k tomu, že není tolik chyba ve volebním systému, ale spíš v té přehlednosti nominací, strukturovanosti položených otázek a odpovědí na ně (pakliže odpovězeny vůbec jsou) a zkrátka celkově v možnostech prostého člena být dostatečně (a přiměřeně pohodlně) informován a v odhodlání kandidátů členům toto poskytnout.

Ono by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby bylo nějaké live grilování kandidátů, ale to je prakticky těžko realizovatelné (Super byl třeba ten ranní diskuzní kroužek na RV v Rožnově. Jsem až tam u mnohých zjistil, jakou optikou se na věci dívají... kéž bych to věděl nejen u těch zvolených, ale u těch kandidujících...). Ale teoreticky by to nějakým moderovaným konferenčním hovorem zvládnout, myslím, šlo. kde je vůle, tam je cesta. :-)
A ten hovor bude sledovat 1000 členů, přehraje si 40 x 30 - 45 minut záznamu?

EDIT: 30 - 45 minut vychází z toho, jak dlouho jsem psal odpovědi. Nominační řeč jsem do toho nezahrnul (ta se dá promyslet dopředu).
Umět odpovědět v jedné větě je taky skill. Mít na odpověď jednu minutu je na RV celkem normálka. kdo se nedokáže stručně vymáčnout v moderované diskuzi, ten by beztak zdržoval a vykecával se i na jednání RV. Tam ty diskuze bývaj moderovaný a časově hlídaný celkem fest. Petra Smutná to mívala pevně v rukách. Tak doufám, že v doplňující volbě se do týmu přidá taky :-)
Tak je rozdíl se vyjádřit k tématu z programu zasedání (a z dobrých důvodů se často odročuje na online jednání, protože složitost tématu není na rychlé odpovědi) a k otázkám z různých "nečekaných" témat.

Ale ikdybych přistoupil na minutu na odpověď. Otázek bylo 15, plus nějaký čas na položení otázky, moderování atd, kompenzování toho, že ten, kdo odpovídá poslední má nejvíce času na přípravu odpovědi atd.

Tak to máme 15 otázek, 15 minut x 40 kandidátů + 30 minut moderace (v případě položení otázek najednou) nebo 20 minut x 40 kandidátů (při samostatných výstupech - rovnější podmínky)... není to pořád moc?

Nebyl by prostě efektivnější web, jako se dělá třeba při volbě prezidenta ... otázky odpovědi. Zajímá mne postoj toho a toho k tomuto tématu, tak si projedu jeden řádek. A postupně si filtruju, kdo je přijatelný a kdo ne. A pak podle toho zahlasuju.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvek:
Michal.Gill

Václav Židek, radní Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek
Twitter: @VaclavZidek

Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4040
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2909 poděkování
Dostal poděkování: 5338 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Martin.Smida »

- jsem měl za to, že se nesmí postovat více příspěvku pod sebe :-) EDIT (reakce na moderátora z původního vlákna :-) )

- @Vaclav.Zidek : klidně i web. mě je to celkem jedno. Já jen přemýšlím, jak to udělat pro voliče pohodlnější, aby se cítil informačně saturován a deminimizován :-)
já bych si raděj pustil video s moderovanou diskuzí, ale někdo by se raděj proklikával webem. Možná volební kalkulačka? nevim. všechno je určitě posun od toho stavu, kdy jsou různá nominační vlákna. některá jsou zdvojená, některá hromadná. někde se pokládají otázky a někde jinde zase jsou (nebo nejsou) odpovědi a tak... pak se takovýmu výsledku nemůžem divit (ikdyž já se nediviím, protože minule to vypadalo podobně) ... A změnit volební systém tak, aby i za těchle podmínek prostě jen "prolezlo víc lidí", to není úplně kvalitativní progres. Já nemám potřebu se s tebou hádat, jestli bude nějaký video příliš dlouhý nebo jestli web bude lepší. Moje zkušenost s diskuzním kolečkem v Rožnově byla prostě dobrá, takže bych si takovou věc dokázala představit i u kandidátů, nejen u stávajících členů. :-) Ostatně @Daniel.Halamicek beztak někde ten záznam z Rožnova má, ne?
Naposledy upravil(a) Martin.Smida dne 26 lis 2019, 11:40, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvek:
Vaclav.Zidek
Uživatelský avatar
Michal.Gill
Zahraniční odbor
Příspěvky: 1909
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3871 poděkování
Dostal poděkování: 3266 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Michal.Gill »

Milus.Kotisova píše: 26 lis 2019, 06:53
Petra.Smutna píše: 26 lis 2019, 06:10 Úplně se mi nelíbí myšlenka, že bychom měli měnit jednoduchý systém jen proto, že ho někteří z nás nechápou či odmítají přijmout.
Navrhuji najít si nejdřív aspoň 10-15 lidí, kteří hlasovali pro nízký počet variant, a těch se zeptat, co byl ten důvod. Jinak jsou to jen dohady. Na základě empirického zjištění bych teprve něco vymýšlela a dělala závěry. Fakt těch hlasování je hodně, čtení ještě víc.
Teď je ten správný čas ohrozit demokracii: Ferjenčíkovy ankety! :-) Ne, opravdu by bylo záhodno formou ankety zjistit, jaké důvody lidi vedly k hlasování pro malý počet lidí. Já si tipnu, že to bude povětšinou kombinace nedostatku času a předchozí neznalosti kandidátů ze strany voličů, ale třeba má někdo jiné důvody, jako to, že je zjevné, že první kolo není o posunutí přijatelných do druhého kola, ale že budou zvolení rovnou, což z toho prakticky dělá jednokolovou volbu, kterou mohou projít jen nejznámější tváře. Není ale jistě náhoda, že mezi sedmi lidmi prošli 3 poslanci a 2 bývalí předsedové strany (s jedním překryvem). Prostě jde z velké části o contest profláknutosti kandidáta.

Každopádně tuhle debatu nesmíme nechat umřít, protože volba, nebo systém, jakým ji servisujeme, potřebují update. Osobně by se mi líbilo, kdyby se shromáždily všechny na fóru padlé hromadné otázky na kandidáty a jejich odpovědi, a připojily se jako třetí, čtvrtý, pátý... link ke každému z kandidátů vedle kandidátské řeči a profilu na webu při hlasování v Heliosu, přičemž u nezodpovězených otázek by prostě stálo, že neodpověděli. Ale uvědomuji si, jak náročné by to bylo na kapacity předsedajícího, nicméně by si mohl k ruce třeba vypůjčit někoho placeného z kanceláře strany nebo MO, kdo by s tím pomohl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, Martin.Stanek

Bc. Michal Gill • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czgill.michal@praha3.cz

Uživatelský avatar
Milus.Kotisova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 566
Registrován: 22 kvě 2014, 15:52
Profese: překladatelka, lektorka, publicistka
Dal poděkování: 733 poděkování
Dostal poděkování: 838 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Milus.Kotisova »

Michal.Gill píše: 26 lis 2019, 08:28
Není ale jistě náhoda, že mezi sedmi lidmi prošli 3 poslanci

Každopádně tuhle debatu nesmíme nechat umřít, protože volba, nebo systém, jakým ji servisujeme, potřebují update.
Také by pomohlo mít opravdu nějaké striktní pravidlo, že člověk s 2 funkcemi (ať už volenými nebo jmenovanými nebo uvolněnými nebo neuvolněnými, počítám zde i vedení rezortního týmu) už prostě nesmí sahat po třetí. Ať se na mě nikdo nezlobí, žádný člověk není takový borec, aby to zvládal dobře.

Striktně vymáhat, že nominaci podává člověk sám. Tím se předejde nominacím bez vědomí druhého a planým diskusím bez nominantů..
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@volny.cz, 773 219 196
zakladatelka, ex-1. kurátorka Pirátské putovní univerzity
nových 5 kurátorů viz web PPU
* * *
O PPU: https://otazky.github.io/ (dočasné umístění webu)
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita
Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“