[odděleno] Zlepšení volebního systému

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Odpovědět
Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2177
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 934 poděkování
Dostal poděkování: 7319 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od David.Wagner »

Lydie.Bartosova píše: 26 lis 2019, 19:58
David.Wagner píše: 26 lis 2019, 19:18
Lydie.Bartosova píše: 26 lis 2019, 19:16 Mne by zajímalo, proč si myslíte, že snížením počtu kandidátů dosáhneme vyššího počtu zvolených?
S menším počtem kandidátů se lze lépe seznámit a já furt chci věřit tomu, že to lidé dělají.
To mohli udělat už teď, projít si kandidáty s největší podporou. Když bude kandidátů patnáct, stejně ti z toho deset lidí nevypadne, to je jako počítat s procentama pro koalici po sečtení procent pro jednotlivý strany, nebo tak něco
Už jenom zjistit kdo má jakou podporu není vůbec triviální úkol, obzvlášť pro lidi, který nesledují forum/ neznají roli RV/ ví, že je to dětský parlament bořičů a samozvanců/ z jakéhokoliv jinýho důvodu do toho nechtějí cpát čas. Ale dá se to samozřejmě zrovna tohle řešit i lepší platformou pro volbu, no.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 3):
Lydie.Bartosova, Jaroslav.Nemec, Dalibor.Zahora

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Petra.Smutna »

David.Wagner píše: 26 lis 2019, 20:01 Už jenom zjistit kdo má jakou podporu není vůbec triviální úkol, obzvlášť pro lidi, který nesledují forum/ neznají roli RV/ ví, že je to dětský parlament bořičů a samozvanců/ z jakéhokoliv jinýho důvodu do toho nechtějí cpát čas. Ale dá se to samozřejmě zrovna tohle řešit i lepší platformou pro volbu, no.
Davide, a není fakt, že někteří z nás věří tomuto klišé, chybou nedostatečného PR Republikového výboru uvnitř strany? Já si pořád nemyslím, že by byla chyba na straně předpisů, ty jsou v tomto ohledu dobré, dostačující a bezpečné.
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12022 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Lydie.Bartosova píše: 26 lis 2019, 19:58
David.Wagner píše: 26 lis 2019, 19:18
Lydie.Bartosova píše: 26 lis 2019, 19:16 Mne by zajímalo, proč si myslíte, že snížením počtu kandidátů dosáhneme vyššího počtu zvolených?
S menším počtem kandidátů se lze lépe seznámit a já furt chci věřit tomu, že to lidé dělají.
To mohli udělat už teď, projít si kandidáty s největší podporou. Když bude kandidátů patnáct, stejně ti z toho deset lidí nevypadne, to je jako počítat s procentama pro koalici po sečtení procent pro jednotlivý strany, nebo tak něco
Kandidáti se dělí z hlediska voliče do tří skupin (zjednodušeně):
1) Známí se kterými souhlasím - ty volí
2) Známí, se kterými nesouhlasím - ty nevolí
3) Neznámí - u těch se musí rozhodnout

Když je neznámý jeden, je snadné se s ním seznámit, například Kornélii tak zjevně volilo víc lidí, než je vůbec členů, kteří ji znají.
Když je neznámých hodně, člověka to svádí zcela rezignovat na seznamování se s kandidáty a volit jen ty, které už zná

V kombinaci s minimálním počtem členů RV (to je ten počet, který mají lidé tendenci zaškrtnout, aby orgán navolili podle svých představ) klesá při rostoucím počtu neznámých kandidátů šance na zvolení potřebného počtu členů.

Druhá věc je, že zvyšování nutné minimální podpory zvyšují úsilí, které musí kandidát vyvinout, aby získal podporu, kandidáti se tedy musí více představit a tím se u více lidí dostanou do kolonky "známí".

Proto navrhuji pro příště zrušit hromadné nominace a zvýšit nutnou minimální hranici podpory pro účast ve volbě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 5):
Vojtech.Pikal, Jan.Novak, Jan.Hora, Frantisek.Kopriva, Dalibor.Zahora

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Vit.Fux »

Vaclav.Fortik píše: 26 lis 2019, 19:15 Možná by pomohlo volit na 3 roky vždy až 10 osob (tedy každý rok 10 lidí) - kontinuita i funkčnost zachována, 10 osob dostatečně známých je snadnější zvolit, než 30...
Trochu systém Senát
Taky mě to napadlo, hlavně kontinuita je super, ale napadlo pár háčků:
1) muselo by se to nějak rozumně srovnat s částí volenou kraji, aby to dávalo trochu smysl (není náhodou krajský mandát dvouletý?)
2) jak by se řešil povolený rozptyl v počtu CF členů?
3) když už by se do toho hrabalo, bylo by fajn poskládat volby trochu pevněji podle priorit kvůli tomu převolbám jednoho člověka ve víc orgánech
4) to že bude menší minimum zvolených kandidátů nejspíš nijak nezmenší maximum a tím pádem se nezmenší ani počet kandidátů

Návrhy:
1a)
rok 0: CF 1. 1/3 až pak krajská část
rok 1: CF 2. 1/3
rok 2: CF 3. 1/3 až pak krajská část
1b) rozhodit kraje stejně jako jsou senátní obvody, takže by se volila 1/3 CF a pak by si 1/3 krajů zvolila nové zástupce
2) navrhoval bych snížit minimum CF@RV na 9; každý rok volit minimálně 3 a maximálně 24 (případně snížit podle maxima, ale 6 pozic do maxima musí zůstat rezervováno aspoň pro volbu minima v příštích 2 letech)
3) stabilizoval bych volby postupně podle logického přelévání kandidátů: RP v lednu, CF@RV v březnu, KF@RV v dubnu
4) imho nemá řešení; velký počet kandidátů budeme muset řešit v každém případě
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 2):
Martin.Stanek, V__
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [odděleno] Zlepšení volebního systému

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(Krajské mandáty trvají 2 roky a jsou zcela nevázané na termín voleb celého RV. Děkujeme že sledujete jak RV opravuje systém průběžně, prosím porovnejte současnou situaci se situací před dvěma lety.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Martin.Smida

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Roman.Pasek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 946
Registrován: 12 led 2018, 21:12
Profese: web vývojář
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 3609 poděkování
Dostal poděkování: 1592 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Roman.Pasek »

David.Wagner píše: 26 lis 2019, 19:18
Lydie.Bartosova píše: 26 lis 2019, 19:16 Mne by zajímalo, proč si myslíte, že snížením počtu kandidátů dosáhneme vyššího počtu zvolených?
S menším počtem kandidátů se lze lépe seznámit a já furt chci věřit tomu, že to lidé dělají.
Já tomu taky chci věřit, ale nedělají. Jsem více v konatku s lidmi, kteří CF nesledují vůbec než s těmi, co ho sledují (v rámci KS, kde jsem aktivní). OFFTOPICNechci svoji zkušenost z Vysočiny brát jako celorepublikový fakt, ale imho to tak prostě je.

Problém u těchhle hlasování CFka, kde je hodně kandidátů, je imho nepochopení deminima. Lidé hlasují jen pro ty, se kterými se seznámili a chtějí je do RV. Pro lidi, o kterých nic neví a nehodlají se s nimi seznámit pak nehlasují.Tady by podle mě pomohla opačná otázka - "Do republikového výboru NEvolím tyto kandidáty". Lidi by zaškrtali jen ty, o kterých ví, že je tam nechcou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Pasek za příspěvek:
Bara.Soukupova

zastupitel Kraje Vysočina
NEpodporuji Rekonstrukci Pirátů

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2177
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 934 poděkování
Dostal poděkování: 7319 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od David.Wagner »

Roman.Pasek píše: 28 lis 2019, 10:29
David.Wagner píše: 26 lis 2019, 19:18
Lydie.Bartosova píše: 26 lis 2019, 19:16 Mne by zajímalo, proč si myslíte, že snížením počtu kandidátů dosáhneme vyššího počtu zvolených?
S menším počtem kandidátů se lze lépe seznámit a já furt chci věřit tomu, že to lidé dělají.
Já tomu taky chci věřit, ale nedělají. Jsem více v konatku s lidmi, kteří CF nesledují vůbec než s těmi, co ho sledují (v rámci KS, kde jsem aktivní). OFFTOPICNechci svoji zkušenost z Vysočiny brát jako celorepublikový fakt, ale imho to tak prostě je.

Problém u těchhle hlasování CFka, kde je hodně kandidátů, je imho nepochopení deminima. Lidé hlasují jen pro ty, se kterými se seznámili a chtějí je do RV. Pro lidi, o kterých nic neví a nehodlají se s nimi seznámit pak nehlasují.Tady by podle mě pomohla opačná otázka - "Do republikového výboru NEvolím tyto kandidáty". Lidi by zaškrtali jen ty, o kterých ví, že je tam nechcou.
Negativní volba podle mě vyvolává příliš emocí. To spíš pojďme víc makat na tom, aby byly kandidáti jasně identifikovatelný - a taky ono to teda chce nějakou dobu, než se lidi přirozeně seznámí i s těmi lidmi, který nechodí do televize.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 3):
Roman.Pasek, Dalibor.Zahora, Vit.Fux

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Roman.Pasek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 946
Registrován: 12 led 2018, 21:12
Profese: web vývojář
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 3609 poděkování
Dostal poděkování: 1592 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Roman.Pasek »

David.Wagner píše: 28 lis 2019, 10:37 Negativní volba podle mě vyvolává příliš emocí.
Souhlasím, není to ideální.

zastupitel Kraje Vysočina
NEpodporuji Rekonstrukci Pirátů

Uživatelský avatar
Lukas.Kolarik
Příspěvky: 832
Registrován: 05 zář 2013, 21:08
Profese: OSVČ
Bydliště: Katovice
Dal poděkování: 225 poděkování
Dostal poděkování: 1112 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Lukas.Kolarik »

Roman.Pasek píše: 28 lis 2019, 10:29
David.Wagner píše: 26 lis 2019, 19:18
Lydie.Bartosova píše: 26 lis 2019, 19:16 Mne by zajímalo, proč si myslíte, že snížením počtu kandidátů dosáhneme vyššího počtu zvolených?
S menším počtem kandidátů se lze lépe seznámit a já furt chci věřit tomu, že to lidé dělají.
Já tomu taky chci věřit, ale nedělají. Jsem více v konatku s lidmi, kteří CF nesledují vůbec než s těmi, co ho sledují (v rámci KS, kde jsem aktivní). OFFTOPICNechci svoji zkušenost z Vysočiny brát jako celorepublikový fakt, ale imho to tak prostě je.

Problém u těchhle hlasování CFka, kde je hodně kandidátů, je imho nepochopení deminima. Lidé hlasují jen pro ty, se kterými se seznámili a chtějí je do RV. Pro lidi, o kterých nic neví a nehodlají se s nimi seznámit pak nehlasují.Tady by podle mě pomohla opačná otázka - "Do republikového výboru NEvolím tyto kandidáty". Lidi by zaškrtali jen ty, o kterých ví, že je tam nechcou.
Nehažme vinu na členy, že se nechtějí seznamovat s kandidáty. Měl by to být právě zájem kandidátů seznámit se se členy, objet kraje a ukázat, že jsou vhodní kandidáti. Je jasné, že někdo kdo není celorepublikově známý, má menší šance se do celostátního orgánu dostat. K tomu pak slouží krajské nominace, kde méně známí členové dostávají možnost se celostátně známými stát.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Kolarik za příspěvky (celkem 5):
Roman.Pasek, Dalibor.Zahora, Petr.Vileta, Mikulas.Ferjencik, Vit.Fux
Nikdo není na světě úplně zbytečný, i ten největší hlupák slouží alespoň jako špatný příklad.
------------------------------------------

tel: 777279221, email: lukas.kolarik@pirati.cz, Profil
Uživatelský avatar
Roman.Pasek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 946
Registrován: 12 led 2018, 21:12
Profese: web vývojář
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 3609 poděkování
Dostal poděkování: 1592 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Roman.Pasek »

Lukas.Kolarik píše: 28 lis 2019, 11:51
Roman.Pasek píše: 28 lis 2019, 10:29
David.Wagner píše: 26 lis 2019, 19:18

S menším počtem kandidátů se lze lépe seznámit a já furt chci věřit tomu, že to lidé dělají.
Já tomu taky chci věřit, ale nedělají. Jsem více v konatku s lidmi, kteří CF nesledují vůbec než s těmi, co ho sledují (v rámci KS, kde jsem aktivní). OFFTOPICNechci svoji zkušenost z Vysočiny brát jako celorepublikový fakt, ale imho to tak prostě je.

Problém u těchhle hlasování CFka, kde je hodně kandidátů, je imho nepochopení deminima. Lidé hlasují jen pro ty, se kterými se seznámili a chtějí je do RV. Pro lidi, o kterých nic neví a nehodlají se s nimi seznámit pak nehlasují.Tady by podle mě pomohla opačná otázka - "Do republikového výboru NEvolím tyto kandidáty". Lidi by zaškrtali jen ty, o kterých ví, že je tam nechcou.
Nehažme vinu na členy, že se nechtějí seznamovat s kandidáty. Měl by to být právě zájem kandidátů seznámit se se členy, objet kraje a ukázat, že jsou vhodní kandidáti. Je jasné, že někdo kdo není celorepublikově známý, má menší šance se do celostátního orgánu dostat. K tomu pak slouží krajské nominace, kde méně známí členové dostávají možnost se celostátně známými stát.
Vinu neházím, vím že pro to být zvolen můžu dělat daleko víc než dělám. Ale ani ježdění po krajích ti prostě nezaručí že tě členové budou znát. Z vlastní zkušenosti - minulý týden jsme byli s částí KS Vysočina v Českých Budějovicích a potkali jsme se tam se šesti členy, kteří nás stejně víceméně znali. Já spíš mluvím o lidech, které nevídám ani v rámci našeho MS/KS. Bohužel jich je docela dost. Prostě musíme vzít v potaz, že někteří členové se o dění ve straně nezajímají, obzvláště o dění na CF.

zastupitel Kraje Vysočina
NEpodporuji Rekonstrukci Pirátů

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“