Zřízení stranického ombudsmana / mediačního týmu

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: next_ghost, Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.

Považujete zřízení ombudsmana, či mediačního týmu za dobrý nápad?

Ano
85
85%
Ne
6
6%
Nevím
9
9%

Celkem hlasujících: 100 - Celkem hlasů: 100

Ivo.Vlasaty
Člen KS Jihočeský kraj
Dal poděkování: 7026 poděkování
Dostal poděkování: 2761 poděkování

Re: Zřízení stranického ombudsmana / mediačního týmu

Příspěvek od Ivo.Vlasaty » 03 lis 2019, 17:48

Tak já sem to upozornění, že se podobné téma už řeší jinde, dám za Ágnes.
"Metodika pro řešení šikany"
viewtopic.php?f=632&t=49212

A již existující, byť ne zcela fungující mediační skupina při RK:
viewtopic.php?f=595&t=36620
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvky (celkem 3):
Marek.Necada, Michaela.Skokanova, Roman.Semik
Ivo Vlasatý
toho času řadový člen :)
ivojr@seznam.cz
733224619

Jan.Hamal.Dvorak
Vedoucí technického odboru
Profese: Informatik
Dal poděkování: 133 poděkování
Dostal poděkování: 257 poděkování

Příspěvek od Jan.Hamal.Dvorak » 03 lis 2019, 18:01

Přijde mi to jako celkem pěkný nápad. Někdo kdo dokáže validovat pocity ublíženého člena, řekne mu, že není dobře, že se cítí špatně a pomůžeme mu najít řešení mediací nebo v případě závažných případů pomůže zajistit podání ke KK mi zní jako užitečná instituce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hamal.Dvorak za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Michaela.Skokanova, Petr.Vileta, Pavel.Franc, sery.pavel

Milus.Kotisova
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: překladatelka
Dal poděkování: 389 poděkování
Dostal poděkování: 560 poděkování

Příspěvek od Milus.Kotisova » 03 lis 2019, 18:12

Janusz.Konieczny píše:
03 lis 2019, 13:56
Výborná a potřebná iniciativa. Dost jsem o tom uvažoval. Zcela klíčové a zásadní je to, aby mediátor byl vnímán jako nezávislá autorita. Sice s tím kdekdo bude souhlasit, ale tohle je nutná podmínka pro to, aby tohle fungovalo.
Hodně důležité je, aby práce mediátora(rky) nevisela ve vzduchoprázdnu, protože se může během mediace ukázat (a odhaduji to v rámci politické strany na mnohem častější výskyt), že problémem je vlastně něco, co souvisí s vnitrostranickým fungováním a rozhodováním mimo zorné pole CF. Tedy že nejde o "osobní" spory, jak se mnohdy takové případy banalizují, shazují, pojmenovávají a kategorizují, ale něco, co má obecný a opakující se (či potenciálně se opakující) charakter a škodí dlouhodobě.

Takže po mediaci musí být vypracován report s návrhy (zobecněná dohoda a řešení, protože obsah mediace je jinak neveřejný) pro nějaký orgán (jasný a odpovědný příjemce) a musí se také něco reálně změnit - mimo osoby, které se ocitly v konfliktu přímo.
Buď upravit, přenastavit procesy, případně nějaké třetí osobě (která ve skutečnosti měla ve své pravomoci a měla možnost zabránit eskalaci konfliktu ještě v zárodku, ale nekonala s náležitou pozorností) se silně doporučí absolvovat nějaké školení, jak lépe naslouchat "podřízeným", jak přijímat zpětnou vazbu, jak lépe nastavovat pravidla spolupráce a hranice a vymáhat jejich plnění důsledně od všech, jak si prioritizovat své úkoly nebo co já vím co ještě.

Jinak ani mediátor, sebeprofesionálnější, obávám se, nepomůže. Protože tentýž problém se bude vynořovat znovu a znovu, jen mezi jinými osobami, ale kořeny mohou být stále tytéž.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milus.Kotisova za příspěvky (celkem 7):
Vaclav.Kubaljak, Hana.Chalusova, Simona.Bartova, Lenka.Wagnerova, MartinKrupica, Ivan Sirko, Martin.Jiranek
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@pirati.cz, 778 111 455
zakladatelka, kurátorka Pirátské putovní univerzity

* * *
O PPU: https://drive.google.com/file/d/1q8zyNS ... sp=sharing
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita

Michaela.Skokanova
Kontrolní komise
Profese: studentka a sociální pracovnice
Dal poděkování: 3753 poděkování
Dostal poděkování: 1155 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michaela.Skokanova » 03 lis 2019, 19:30

Za sebe rozhodně souhlasím s návrhy, že by mělo jít o externího odborníka s patřičným vzděláním, ideálně terapeutickým. A bylo by fajn, kdyby se to spojilo s metodikou, kterou vykopla Jiřka v Ivem odkazovanem vlákně .)
Simona.Bartova píše:
03 lis 2019, 13:44
Jednoznacne pro! Neni kam se obratit, KK z meho pohledu nefunkcni ani formalne, natoz odborne ci lidsky.
Prosim?
Oznámení moderátora:
Návazná diskuse o práci kontrolní komise oddělena sem

Marek Nečada
Naposledy upravil(a) Marek.Necada dne 04 lis 2019, 07:59, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Rozdělení vlákna
Ve veleni Kontrolni komise. --- 607 876 737 ---
-------------------------------
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski

Lenka.Wagnerova
Příznivec Pirátů – Vysočina
Dal poděkování: 4760 poděkování
Dostal poděkování: 4214 poděkování

Příspěvek od Lenka.Wagnerova » 03 lis 2019, 19:46

Urcite nedelate chybu, kdyz vazne uvazujete o vytvoreni mechanismu prevence, pripadne reseni komunikacnich a obecne interpersonalnich problemu. Pokud ma byt vysledek opravdu k necemu, je predevsim potreba zamyslet se nad fungovanim systemu, nebot, jak uz psal nektery z predrecniku, pokud je system nastaven dobre, podhoubi pro zde resene problemy vubec nevznika nebo je obrazne receno samozhaseci. Zdravy system problematicke chovani eliminuje.

Michal Zachar zcela spravne zminuje limit pro velikost skupiny, ktera je schopna takto samospadem fungovat. OFFTOPICJen se malicko bojim, zes to napsal tak podrobne a odborne, ze to bude malokdo cist 8-) Kdyz nas bylo do 200, celkem to fungovalo bez nejakych intervenci, komise byly nevytizene... Pri dnesnim poctu clenu, natoz aktivnich priznivcu, jsou institucionalni regulace nutne, ale zase zcela prirozene bude nekdo, jedinec nebo skupina, kdo bude rozhodnuti instituce brat jako nespravedlne. OFFTOPICobavam se, ze i ombudsman bude nekym a v urcite situaci bran jako instituce Potom vyvstava otazka, do jake miry je efektivni mediace, kdy uz jde o nazorovy stret, skutecne stepeni. Ani to nemusi byt nutne spatne, ovsem v jednom extremu hrozi rozmelneni, ztrata prvotniho piratstvi OFFTOPICpametnici vedi, co jsou echtpirati, v druhem ztrata clenstva, vznik Piratu2 apod. Tyhle uvahy jsou na vas.

Jako zasadni mi ovsem pripada to, ze tu resite, jak diagnostikovat vznik problemu. Ten problem ale nenastal ted. Ten tu byl velmi dlouho. A nechci to brat pouze jako problem Jakuba. I kdyz je hezkym symbolem. Jde o marginalizaci problemu, protoze vedle volebniho uspechu je vse ostatni nepodstatne. Tak se tyto marginality neresi, odkladaji. Neni mereno vsem stejne, pracovitym, medialne znamym atd. toho projde mnohem vic. A nekdy to byly v prvni fazi skutecne malickosti. Argumenty mohou byt ruzne. Politik musi neco vydrzet, kdyz te rozhodi par vulgarit, zneuziti intmnich informaci, treba s cim se lecis, co beres za prasky..., tak asi nemas v politicke strane co delat. Ano, tohle tu bylo. Ted to tu vapada kultivovaneji, ale hlasky o precitlivelosti se tu ozyvaly na muj vkus dost casto. Mela se ozvat vcas... to, co popisuje, vlastne nic neni, co vubec resi... bez dukazu je to jen pomluva... Takze jak? Kdyz se ozve pri prvnich malo zavaznych problemech, bude to nekdo brat vazne, kdyz to ani ted neni hodno pozornosti? Jak ma mit dukazy? To si mate vsichni vsechno pro jistotu nahravat? Aby byly dukazy, kdyby...

Dalsi skvely postreh, co jsem tu nekde cetla. Bez jasne definovaneho cile je sladeni lidi ve spolupracujicim systemu problem. Dlouhodoby program jsem delali, nejak udelali, ale pokud jsem neco neprehledla, uz dlouho se pracuje jen na volebnich programech. A opakovane jsem narazila na to, za novi, nekdy i dlouholeti clenove vlastne nevedi, co Pirati v dlouhodobem horizontu chteji. Informacni technologie, jejich vyuziti, pravidla, svoboda digitalniho prostoru, to prece neni cil, to je prostredek k vytvoreni urcite spolecnosti. O poctu kresel v PS a komunalu a ministerstvech nemluve. Chcete ministerstva, ale vite, co tam chcete delat, kdyz se to povede? Myslim, ze tim je potreba zacit. Bez toho ombudsman mnoho nezmuze. Ale rozhodne neuskodi. 8-)

Dekuji za pozornost a drzim palce.

PS: KK dela, co muze, ale nic nezvladne obratem a muze resit jen prusvihy, kdy bylo uz neco prosvihnuto.

Maria.Vasickova
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: terapeut energetické psychologie
Dal poděkování: 1761 poděkování
Dostal poděkování: 1574 poděkování

Příspěvek od Maria.Vasickova » 03 lis 2019, 23:42

Jsem rozhodně pro smírčí řešení sporů.
Je však důležité uvědomit si role ombudsmana a mediátora.
Ombudsman je mimosoudní kontrolní úřad, který je státem pověřen k řešení stížnosti jednotlivců na jednání veřejné správy.
Mediátor je zcela nezávislá osoba, která ze své pozice nabízí možnost vidět a vnímat situaci zcela odlišně, než jak je nastolena.
Mediaci může nařídit soud. K tomu existuje seznam zapsaných mediátorů, do kterého se dostane pouze ten, kdo se hrdí vysokoškolským vzděláním a zkouškou z mediace. Pak jsou mediátoři, kteří nejsou zapsaní v seznamu na Ministerstvu vnitra, přesto mohou tuto praxi vykonávat ve vztahu k běžným lidským sporům. Otázkou je, ve vztahu ke straně, co potřebuje řešit, zda stížnosti jednotlivců na jednání veřejné správy (to je věcí ombudsmana) a nebo na spory uvnitř strany ( to umí řešit mediátor).
OFFTOPIC(Pouze technická poznámka ...)

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

Tomas.Guth.Jarkovsky
Profese: student IT, asistent poslance
Dal poděkování: 65 poděkování
Dostal poděkování: 163 poděkování

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky » 04 lis 2019, 00:31

Zdravím,
je to určitě zajímavý nápad, ale po lavině podpůrnách příspěvků bych tu rád vyjádřil jeden skeptický.

TL;DR: Ombudsman může asi nějak fungovat, ale nemysleme si, že nám vyřeší současné trable, nebo že by s ním nenastaly.

Protože nemá ještě návrh ani zdaleko konkrétnější podobu tak mu nejde asi moc vytýkat nefunkčnost a vlastně si i dokážu představit, že takovýto institut, až už komise nebo ombudsman, bude fungovat. Hodně bych však chtěl apelovat, abychom se k tomu nevázali jako tomu jednomu výsledku celé téhle kauzy a jako k nějakému řešení problémů. Nehledě na to jako moc budeme mít komplexní a apolitické strukturální řešení mediace sporů a vyřizování stížností/připomínek/problémů, ty věci které bychom si měli ze současné kauzy odnést by měli být dalekosáhlejší.

Je velmi pravděpodobné, že jste v posledních týdnech zjistili, že vlastně máte v porovnání s některými Piráty diametrálně odlišný pohled nejen na věci jako je moc a vliv ve straně, jak komunikovat dovnitř strany, kdo komu za co odpovídá, kdo si co může dovolit, ale i na výrazně obecnější věc, jako třeba co je to střet zájmů, co je pravda, jak se řeší kritika, nebo co je to šikana a jak na ni reagovat. A ne, nechci tady zvolávat ta omílaná slova: krize Pirátské identity . Tohle není krize identity, tohle je krize normálně lidská. Po tom, jaké se v různých vláknech objevovaly konspirace, relativizace, victim-blamingy, a vůdcovské glorifikace, mi občas trvalo dlouho si vzpomenout, že jsem ve straně podporující vzdělanou, kriticky myslící a solidární společnost. Věřím že nejsem jediný, kdo v nedávné době párkrát slyšel věci jako "Že já to mám vůbec zapotřebí, s takovejhlema lidma. Já bych se na to nejradši vykašlal/a!" OFFTOPIC(Jsou i vulgárnější varianty). To není udržitelné a strašák personální krize nás obchází už docela dlouho.

Opakovaně se úplně pořád a všude vyskytuje apel na to abychom tuhle situaci využili k sebereflexi, naučili se sebekritice OFFTOPIC(palec nahoru pro DFW, který zde přiznává "velkou chybu") a k tomu abychom se naučili přijímat kritiku zevnitř strany, ne jen odrážet kritiku a bulvár zvenku. Místo toho jsme ve stavu, kde skoro v každém větším výstupu JM je někde nějaký výčet jeho OFFTOPIC(vlastně všemi stranami uznávané) dobré práce ve sněmovně, připomenutí jeho dlouhodobých zásluh v práci pro stranu a bohužel občas i zlehčování situace. Musím říct, že jmenná děkovačka v posledním příspěvku je opravdu hořkosladká tečka za tím naším případem. O úrovni některých výměn mezi podporovateli a odpůrci ani radši nemluvme.
Je pravda, že nejsem nestranný pozorovatel, ale přijde mi že takovéto praktiky a způsoby by měli přijít v nepořádku i podporovatelům, a přesto se tak neděje.

Takže zpátky k původní otázce: Rád budu sledovat kam tato energie povede, a budu doufat v pozitivní výledky. Dávám podporu.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 23439 poděkování
Dostal poděkování: 19802 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 04 lis 2019, 00:47

Jan Werich píše:Z ničeho se nesmí dělat věda, ani z vědy ne, natož pak ze života.
Myslím, že by v našem kolektivu (straně) měl existovat jedinec nebo tým, za kým by "člověk v nouzi" mohl zajít, poradit se, pokecat, nechat se utišit, nechat si poradit, tak něco. Tak chápu funkci ombudsmana státního, podobně chápu i ombudsmany bankovní a další. Nerad bych se dopracoval ke zjištění "Máme skvělý, robustní, vědecky zdůvodněný, propracovaný systém ... ale nefunguje." ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Simona.Bartova, Bohdana.Hola
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Jana.Kolarikova
Vedoucí personálního odboru
Profese: vedoucí PO
Dal poděkování: 858 poděkování
Dostal poděkování: 1390 poděkování

Příspěvek od Jana.Kolarikova » 04 lis 2019, 07:37

Zřízení ombudsmana je ok, nicméně já bych fakt ráda spíše předcházela problémům než řešila důsledky.
Z toho důvodu jsem také v rozpočtu na rok 2019, který se zpracovával před rokem, měla položku "Supervize".
Bohužel tato položka byla škrtnuta jako nepotřebná OFFTOPICze seriálu "Škrty Jakuba Michálka". Pro tok 2020 už jsem to ani nezkoušela.

Nicméně jsem ráda, že se o tom konečně začíná mluvit a uvědomujeme si, že máme problém.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Kolarikova za příspěvky (celkem 5):
Lenka.Wagnerova, Ondrej.Profant, Ivan Sirko, Petr.Vileta, Ivo.Vlasaty
Jana Koláříková - vedoucí personálního odboru
https://www.facebook.com/JaninkaToofree
jana.kolarikova@pirati.cz
770113643
Don´t live your life impressing others, live your life impressing yourself!

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Dal poděkování: 4091 poděkování
Dostal poděkování: 15292 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan.Bartos » 04 lis 2019, 08:11

Ahoj, jsem přesvědčen, že v diskusi už zase řešíme několik fenoménů, ačkoliv původní anketní otázka je víceméně jednoduchá. Měl jsem k tomu krátký výstup na RV v souvislosti s rozpočtem, ale tématem se opakovaně strana (nejen zde na foru) a ve větší míře řada členů v posledním měsíci zabýváme.
V rychlosti za mě...

Co musíme/můžeme udělat my samy?

a) z této i dalších událostí se poučíme a každý bude pracovat sám na sobě
b) nehledě na výsledek hlasování zakopejmež sekery a najdeme pokoru, energii přesměrujeme na konkrétní kroky ke zlepšení vnitřního fungování (nápadůje sposuta, ale je třeba je chápat jako prioritu a kromě běžné agendy je dotáhnout)
c) pokud je nějaký problém a lze ho řešit napřímo, řešme ho (pokud je to 1:1 tak doporučuji nejednat ve dvou, ale vzít si k tomu nějakého kolegu či kolegyni), pokud není odvaha/síla/příležitost tak zprostředkovaně, pokud to naráží, tak přes někoho komu věřím nebo předsednictvo svý "buňky"
d) máme strukturu PMS, PKS, RP - tou by mělo prostupovat řešení problémů, ať již procesních, tak třeba interpersonálních
e) již víme, u kterých aktivit máme problémy a chci ocenit, že na úrovni procesů, nastavení či návodů se je snažíme řešit:
- popis kompetence vedoucích odborů
- re-defince práce koordinátorů (zafixovat)
- pravidla výběrových řízení - nutné přetavit do vyhlášky, abychom jeli podle "zaškrtnout má"
a určitě najdeme řadu dalších věcí, ohledně kterých vznikají spory

Vlastní procesy a jejich dodržování - pokud se nelze dohodnout, zda je vše OK

I my Piráti děláme chyby v našich vlastních procesech (nominace a volby, termíny, výběrka) - posílení fungování KK pro audit - zde jsem přesvědčen, že plán nějakých kontrol (14 krajů v průběhu roku, nebo přes 2 roky) a alokace přiměřených prostředků (možnost poptání analytika na nějaký proces) by to mohl řešit.

To, že se nám něco nepovede procesovat, či je jiný názor na stejnou věc, se stane. Neberme KK jako policajta, ale jako partnera. Pokud někde není zlý záměr, je lepší máknout na odstranění problému a poskytnout raději nějako součinnost na pár hodin, než se zhádat na interní věci, která nás pak bere čas od realizace politiky pro lidi.

Mediační tým, ombudsman - pomoc zvenčí.

Po letech naší praxe jsem přesvědčen, že interní mediační tým nezafunguje. Neberte si prosím osobně ti, kteří se za mediátory či facilitátory považují nebo tuto činnost teď vykonávají. Osobně se věnuju spoustě problémů a musím říci, že v řadě případů na to prostě nemám, čehož důkazem jsou věci, které se mi nepodařilo vyřešit. Nestrannost posouzení a praxe v řešení podobných problémů je podmínkou. Nejde o dar naslouchat, ale o odbornost a zkušenost pomoci.

I v tom, jak to celé uchopit, bych raději volil odborníka, který se podívá jak fungujeme a navrhne řešení namíru, než že si zde vymyslíme "vlastní cestu".

Dodání best practices, návodů a know-how od profíků je podle mě nezbytnost.

Stejně tak jako aktivní začlenění vzdělávacích seminářů do fungování strany.
Vyhoření, etika komunikace, práce se stresem, konsensuální jednání v rýmu...you name it.

Za sebe bych chtěl, abychom to, co půjde, včetně třeba výběru partnera pro řešení těchto otázek, měli Piráti pořešený do Vánoc tohoto roku. Myslím, že se na tom nalezne shoda jak v patřičných "orgánech strany" RP, PO, RV, tak mezi členskou základnou. Vycházím nejen z konkrétních diskusí nad problémy a jejich řešení, ale i z desítek reakcí v posledním měsíci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 7):
Petr.Tkadlec, Jan.Adam, Ondrej.Profant, Tomas.Eichler, Ivo.Vlasaty, Jan.Hora, Fireman142
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“