Pustevny, stezka v oblacích, Radegast

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: next_ghost, Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Zdenek.Tros
Člen KS Zlínský kraj
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 35 poděkování
Dostal poděkování: 57 poděkování

Pustevny, stezka v oblacích, Radegast

Příspěvek od Zdenek.Tros » 21 pro 2018, 20:21

S Frantou Elfmarkem, Gabčou Macečkovou a Ondrou Polanským jsme před časem rozebírali problém na Pustevnách, kde se nyní staví stezka v oblacích. Myslíme si, že se tato dočasná stavba do prostředí Pusteven moc nehodí a máme i pár negativních podnětů od ostatních členů.
Zde je více o stavbě.
https://www.msstavby.cz/na-pustevnach-r ... 7-08-2018/
Sám pan Drahomír Strnadel, předseda Muzejní a vlastivědné společnosti ve Frenštátě a předseda Matice Radhošťské píše o stavbě, že je to monstrum, což mluví za vše.

Nyní s tím už nic neuděláme, ale myslím si, že je třeba zahájit rozpravu zdali usilovat o neprodloužení povolení na tuto dočasnou stavbu, případně to v budoucnu hlídat a nějak stále připomínat.... Dočasná stavba je povolena na 20 let.

U sochy Radegast se má časem stavět tohle:
https://zlin.idnes.cz/navrh-na-promenu- ... zpravy_ras

Dle mého názoru Pustevny, Radhošť a okolí je místem, kde by se měla prosazovat spíše valašská architektura, případně něco ve stylu Dušana Jurkoviče. Kdyby místo stezky v oblacích udělali Jurkovičovu rozhlednu jakou máme v Rožnově, tak by to byla krásná stavba a účel by také splnila...
Navíc Radhošť je poutní místo, z Pusteven jde poutní cesta a okolí by mělo tomu nasvědčovat.

Rád bych ke konci dubna zorganizoval setkání Pirátů MS a ZL kraje u sochy Radegasta. Je to přesně na hranici krajů. Udělal by se zábor, můžeme nachystat letáky s historií okolí a o tom, jak bychom si my Piráti představovali tohle poutní místo a diskutovali bychom s lidmi. Také bych chtěl pozvat pana Strnadla, který by nám mohl vypomoci v různých argumentacích.
Byla by to i spíše akce, kde se setkají Piráti z obou krajů u kalíška slivovice :)

Co si myslíte o stezce v oblacích, plánované stavbě vedle sochy Radegasta a o případném setkání dvou krajů?

Denis.Rychtar
Krajské předsednictvo
Profese: Chemik-Operátor, Velinář výroby sazí
Dal poděkování: 368 poděkování
Dostal poděkování: 235 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pustevny, stezka v oblacích, Radegast

Příspěvek od Denis.Rychtar » 21 pro 2018, 20:32

Souhlasím, že by jsme tohli udělat stmelovací pochod a cestou poklidit pěší stezku.
Je to sice už pozdě, ale už teď vyjádřit nesouhlast a vydat jasné stanovisko k neprodloužení bude fajn.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Denis.Rychtar za příspěvky (celkem 3):
Zdenek.Tros, Giuseppe.Maiello, Irena.Drofova
„Šampióni nevznikají v posilovnách. Šampióni vznikají z něčeho, co mají hluboko v sobě - z touhy, snu a vize." Muhammad Ali

Denis Rychtar
730 955 850
denis.rychtar@pirati.cz

Frantisek.Elfmark
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: grafik, kreativec, kutil a chalupář
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Frantisek.Elfmark » 21 pro 2018, 21:54

Čau, ano souhlasím. Ještě prosím Ondra Polanský má taky nějaké info. Po novém roce domluvíme termín. Budu dělat i v Rožnově to mé veřejné setkání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Elfmark za příspěvky (celkem 3):
Zdenek.Tros, Denis.Rychtar, Lucie.Malikova

Jakub.Dedek
Koordinátor krajského sdružení
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 494 poděkování
Dostal poděkování: 319 poděkování

Příspěvek od Jakub.Dedek » 22 pro 2018, 00:30

Stezka v oblacích je podle mě problém, nicméně koukám se na tu stavbu tady:
https://zlin.idnes.cz/navrh-na-promenu- ... zpravy_ras

S tím konceptem prostoru kolem sochy nemám sebemenší problém. V současné době jsou je kladen na ty lesní cesty obrovský nápor a příroda kolem sochy je silně ovlivněna pohybem obrovského počtu lidí. A prostor jako takový ten nápor podle mě nezvládá. Současný bufet je taky v dezolátním stavu a do toho prostředí se podle mého názoru absolutně nehodí.

Nový bufet projektuje Karel Mrva a přiznám se, že mám jeho práci rád. Výstupní stanice lanové dráhy je podle mě skvělá, stejně tak jeho aktivita na Horečkách. Horší je ten zbytek chat a stánků n Pustevnách, které jsou morem těch hor. Proto tam nechodím ani rád.

Zatím jsem slyšel Gábinu mluvit o nějaké rozhledně, k té jsem bohužel ale nic nenašel. Prosím tedy o odkaz.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Dedek za příspěvky (celkem 2):
Zdenek.Tros, Denis.Rychtar
All you need to do is follow...

Zdenek.Tros
Člen KS Zlínský kraj
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 35 poděkování
Dostal poděkování: 57 poděkování

Příspěvek od Zdenek.Tros » 22 pro 2018, 09:45

Architektura pana Mrvy se mi hodně líbí a je to naprosto můj styl, ale nejsem si úplně jistý zdali se hodí do toho prostoru. Horní stanice Pusteven je povedené a nádherné dílo, avšak k Libušínu se moc nehodí, dle mého nazoru. Nedovedl bych si takovou moderní budovu představit např. u Valašského muzea v přírodě, i kdyby to měla být budova jen pro vstupenky:)
Některé ty stánky vypadají hrozně a jsem i pro, aby se ten prostor u sochy Radegast zvelebil, ale nejsem odborník na valašskou či jinou architekturu a minimálně by se mohla vypsat architektonická soutěž nebo udělat studie. Možná nějaká i existuje, zkusim zjistit.
Avšak mám pocit, že vše co zadaji Trojanovice, tak to navrhuje pan Mrva. Má krásná díla, to nepopírám, např. Rekovice zapadají do krajiny dokonale, ale Pustevny a okolí jsou pro mě částečně jako Valašské muzeum.:)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Tros za příspěvky (celkem 4):
Libor.Adamek, Denis.Rychtar, Gabriela.Maceckova, Irena.Drofova

Libor.Adamek
Místní předsednictvo
Profese: prodejce kancelářské techniky
Dal poděkování: 145 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Příspěvek od Libor.Adamek » 22 pro 2018, 11:47

V nejbližší době se ještě chystá rekonstrukce lanovky, kdy se vymění sedačková za kabinkovou a taky dojde k podstatnému zvýšení kapacity. Nyní má lanovka kapacitu max. 900 lidí za hodinu, modernizace kapacitu podstatně navýší viz. http://www.lanove-drahy.cz/?page=zpr&id=161
Doporučuji si ještě užít 20 minutovou jízdu na otevřených dvousedačkách lanovky, protože v blízké budoucnosti to bude cca. 8 minut jízdy v uzavřené desetimístné kabince.

Na to, že jsou Pustevny v srdci CHKO, tak tam probíhá postupná destrukce divoké přírody. začalo to asfaltkou na hřebenu, v plánu jsou různé malé projekty, včetně výstavby u Radegasta https://www.trojanovice.cz/projekty/arc ... 1-stoleti/ a https://www.trojanovice.cz/projekty/arc ... iho-mista/
Nyní se otevře stezka v oblacích Valaška https://stezkavalaska.cz/, kde do budoucna chystají i malou ZOO. Nyní mě dojal jejich inzerát "Hledáme posily, bo region zme razovitý!!!!" Tohle nářečí fakt nemá s valašskem nic společného a jen ukazuje, kam Pustevny kulturně směřují.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Adamek za příspěvky (celkem 3):
Denis.Rychtar, Gabriela.Maceckova, Zdenek.Tros

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 598 poděkování
Dostal poděkování: 445 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 22 pro 2018, 17:25

Nevidím důvod proč v 21. století imitovat architekturu ze století 19. Ona i Jurkovičova architektura ve své době byla moderní a dnes ji považujeme za klasiku. Takže z principu spíše podporuji, aby se na horách i jinde stavěla moderní architektura. On se kdysi Kaplický strašně rozčiloval nad tím, proč se každý snaží dávat do parků lavičky, které vypadají jako barokní kostel, když dnes dokážeme stavět lavičky, které vypadají jako kosmická loď (parafrázuji) - s tím sentimentem velmi souhlasím :)

Jinak ale sdílím názor, že stezky v oblacích do CHKO nepatří. CHKO zabírají asi 0.1 % celkové rozlohy ČR. Těch zbylých 99,9 % ať slouží lidem, tahle území ať jsou hlavně pro přírodu. Ne, že bych chtěl lidi z CHKO (a jiných ZCHÚ) vyhánět, ale co by mělo být atraktivní v CHKO, je příroda, ne nějaký lunapark. A komu to nestačí, nemusí tam chodit.

ypsilonx
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: cestovatel
Dal poděkování: 11 poděkování
Dostal poděkování: 21 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ypsilonx » 22 pro 2018, 19:59

Zdravím Vás diskutující, ale tak nějak jsem docela překvapen, že Vám vadí co se děje dneska v CHKO Beskydy, je tady dost jiných oblastí v ČR kde to také tak je. ANO je problém asfalt, je problém třeba i nová prosklená krabice u lanovky, ano asi je i problém stezky v oblacích, ale podle mých zkušeností je to mnohem lepší varianta jak přilákat aspoň trochu lidí do přírody.
Byl jsem členem ochránců přírody jako dítě až do vysokoškolského věku a mohu Vám s klidem říct že environmentální výchova nejen u nás ale i jinde ve světě je na hodně mizerné úrovni.
Dneska abyste se dozvěděli relevantní data o přírodě tak je potřeba míti sebou průvodce, protože ve školách se nic děti nenaučí a rodiče na to nemají čas. Takže buď se více podpoří environmentální výchova v kroužcích nebo to necháme na takových stezkách jako jsou právě ty v oblacích, kde se dají udělat fajn věci.

Co se týče historických staveb a rázu krajiny, tak jak už tu bylo zmíněno -> nebuďme zatvrzelí v minulém století dneska jsou tu modernější technologie tak by se mohli využít zase pro další generace, které budou o dnešních moderních stavbách říkat jaká je to klasika.
Mějme se prostě rádi! :fet:

Irena.Drofova
Člen KS Zlínský kraj
Profese: Polygrafie/Marketing/Media
Dal poděkování: 74 poděkování
Dostal poděkování: 39 poděkování

Příspěvek od Irena.Drofova » 25 pro 2018, 11:56

Ahoj, já stezky v oblacích nemám ráda. Na jejich stavbu se musí vykácet něco stromů a na stavbu samotnou padne také něco dřeva. Tato současná kratochvíle mi přijde absurdní. Aby se rodinky prošly v korunách stromů, musí se kus přírody ubrat. Ještě absurdnější je, že pokud to takto vysvětlíte pětiletému dítěti, tak i ono pochopí, že tady něco nehraje. Zvlášť, když vidí, jak návštěvníci hážou přes zábradlí odpadky. Argument vzdělávání a nauku o přírodě moc neberu. V tomto směru, myslím, stačí naučné stezky na zemi, které jsou často moc povedené, vhodně zasazeny do prostředí a uzpůsobené pro všechny. Na to není třeba kácet kus lesa. Vítám tento podnět.

ID

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 21002 poděkování
Dostal poděkování: 18335 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 25 pro 2018, 23:44

Irena.Drofova píše:
25 pro 2018, 11:56
Ahoj, já stezky v oblacích nemám ráda. Na jejich stavbu se musí vykácet něco stromů a na stavbu samotnou padne také něco dřeva. Tato současná kratochvíle mi přijde absurdní.
Kdybyste měla firmu na stavby stezek v oblacích, smýšlela byste jinak. :twisted:
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“