Pracovní skupina Rovné šance

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sarka.Vaclavikova
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 195
Registrován: 22 bře 2018, 15:45
Profese: Marketing manager
Dal poděkování: 925 poděkování
Dostal poděkování: 429 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní skupina Rovné šance

Příspěvek od Sarka.Vaclavikova »

Zápis:
Seznamovací call RŠ a další pirátské iniciativy z oblasti lidských práv

středa 17. 2.
19:00 - 19:39

přítomní: Magdalena Opletalová, Hana Chalušová, Šárka Václavíková, Georgia Hejduková
předsedající: Šárka V
zapisuje: Georgia Hejduková
ověřuje: Šárka V

Úvod:
SV:Ahoj, představuji skupinu Rovné šance. Budeme spadat pod PO. Vedoucím budu já. První krok je interní audit, který má za úkol zjistit proč máme málo žen. Budu se ještě ohledně této problematiky spojovat s Konsentem. Chtěla jsem se sejít, protože jsem si chtěla vyjasnit oblasti spolupráce. Budeme mít i vlastní stránku, tak nabízím vzájemnou podporu.
HC:Děkuje za organizaci. Určitě si myslím, že spolupráce je fajn. Nabízím prostor ke sdílení vzájemných pocitů a zkušeností v rámci poradních kruhů. Tyto kruhy pořádám v rámci Pirátek na Palubě kvůli diskuzi ohledně primárních voleb. Já se vnímám jako angažovaná moderátorka. Myslím si, že je to hodně o sdílení a je to vhodné doplnění.
MO:Já se zabývám sexuálním a domácím násilím. Zabývám se rozdělením můžu a žen ve sněmovně. Ráda bych aby bylo na kandidátce do PSP více žen.
BS:Zajímají mě hodně gendrová témata. Působím v MRT lidská práva. Připravuji programový bod Gender pay gap. Další programové body například: Domácí násilí a Manželství pro všechny, Sterilizace transgender osob, Rodinná politika, plus další programové body + sociální začleňování přes Mahu

Spolupráce:
ŠV:Napadá mě jaká by mohla být ta spolupráce, šlo by například dávat odkazy na Wiki? Plus máme prostor v celostátním newletteru. Určitě by bylo fajn podporovat tento vnitřní marketing.
BS:Hodně podporuje nápady Šárky. V zásadě to chodí(interpretace Vojty Pikala), že vnitrostranické věci řeší i lidi co to řeší ve vnějším prostoru. Zkrátka bychom měli stejné standardy chtít po sobě i na venek.
GH:Vzájemná propagace na Wiki je určitě fajn. Kdyžtak můžeme později rozšířit.
HC:Určitě propagaci newslettrem vítám a moc ráda se budu i případně scházet a vzájemně sdílet.
MO:Já určitě ráda budu se podílet, ale nebudu stíhat dodávat obsah, už toho mám hodně.
GH:Newsletter vychází mezi pátkem a sobotou
SV:Deadline na obsah je v 10:00 v pátek a ve čtvrtek to budeme chtít odeslat.
BS:Máme v plánu nějakou spolupráci s Konsentem?
HC:To mě velmi zajímá
SV:Já se s nimi určitě mám v plánu sejít. Klidně z této naší schůzky vzájemné podpory udělám pravidelnou sešlost 1x za měsíc cca na 30 min - nepřidávat si úkoly, jen se informovat a podpořit se
HC: My určitě nebudeme moc mít výstupy každý týden a mohou být jiné.
SV: TO není problém, prosím obsah do zítra. Díky za účast
President of Young Pirates of Europe
Vedoucí pracovní skupiny Rovné šance

"So whatever you want to do, just do it. Making a damn fool of yourself is absolutely essential." Gloria Steinem

Uživatelský avatar
Sarka.Vaclavikova
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 195
Registrován: 22 bře 2018, 15:45
Profese: Marketing manager
Dal poděkování: 925 poděkování
Dostal poděkování: 429 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní skupina Rovné šance

Příspěvek od Sarka.Vaclavikova »

Zdravím všechny, připomínám dnešní schůzi od 20:30. Sejdeme se na https://jitsi.pirati.cz/rovnesance, program zde https://codimd.pirati.cz/rovnesance.
Prosím, přečtěte si návrh zadání auditu od @Adam Rut, o kterém se budeme bavit, ať je debata co nejvíc k věci. Klidně už přidávejte komentáře, jak jste zvyklí :) https://docs.google.com/document/d/1JNn ... sp=sharing
EDIT: tak vás ještě moc poprosíme o trpělivost s připomínkováním, zatím si to přečtěte a vše probereme večer :) Díky!
President of Young Pirates of Europe
Vedoucí pracovní skupiny Rovné šance

"So whatever you want to do, just do it. Making a damn fool of yourself is absolutely essential." Gloria Steinem

Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Příspěvky: 805
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka, konzultantka senátorky
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 640 poděkování
Dostal poděkování: 1594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní skupina Rovné šance

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

čtvrtek 25. 2.
20:30 -
https://jitsi.pirati.cz/rovnesance

přítomní: Šárka Václavíková, Adam Rut, Markéta Gregorová, Radka Musilová, Georgia Hejduková, Pavla Špondrová, Markéta Jedličková, Vendula Vymazalová, Tomáš G. Jarkovský
předsedající: Šárka V., Adam R.
zapisuje: Markéta Jedličková
ověřuje:

Program:

úkoly z minula - 5 minut (ŠV)

info z PO, Konsent, Seznamovací call Rovné šance, kampaň Markéty G. a další pirátské iniciativy - 10 minut (ŠV, MG)
osvětové programy směřované dovnitř strany - diskuse - 30 min (RH)
Audit - zadání - https://docs.google.com/document/d/1JNn ... sp=sharing 30 min (AR, PŠ)
cíle a vize https://docs.google.com/document/d/1zy- ... sp=sharing - schválení dokumentu - 15 minut (ŠV)
stránka na wiki - obsah - 15 min (ŠV)
úkoly - 5 min (AR)
Zápis:
ŠV: Schůzka s Konsentem proběhne příští týden, zadání auditu hotové, procházení bodů z minula. Info z PO: pozitivní zpětná vazma, Newsletter: informování o dalších iniciativách, naším úkolem bude jednoduchý organizační dokument (pravidla, vedoucí, jaké máme kanály, etc.) to co bude na wiki pod personálním odborem. Konsent: příští týden bude schůzka. RŠ call: jednou týdně rychlý call, kde bude sync i ohledně Newsletter
MG: Kampaň pro osvětu veřejnosti ohledně feminismu (do kterého by spadlo i téma rovných šancí a žen v politice) kde by s námi spolupracovala a v následujících měsících by byla spuštěná kampaň na cca 3 měsíce
RM: Proč konsent a ne Forum 50? Odpověď: Konsent byl vybrán protože s Piráty už spolupracoval a dělali už šetření na sexuální obtěžování a tak se s nima Šárka chtěla potkat a probrat to
PŠ: Dialog s Konsentem je důležitý kvůli sběru dat, to bude muset být otevřené výběrko, před zadáním možná budeme potřebovat kooperaci s těmito organizacemi

Osvětové programy

ŠV: Nyní přejdeme k osvětovým kampaním. Po krátké diskuzi bod posuneme až tu bude Radek

Audit

AR: Děkuji ostatním za spolupráci a také jsem čerpal z fóra. Všichni se prosím klikněte zde: https://docs.google.com/document/d/1JNn ... sp=sharing. Všichni můžete připomínkovat,
začínáme se pohybovat nad finanční hranicí, protože se tam začínají oběvovat časově náročné body. Necháme si ty body nacenit a pak se pobavíme spolu znovu a řekneme si za jakých podmínek to pro nás přijatelné, buď dáme fixní cenu nebo něco vybereme, ale je to zatím předčasné, nejdřív bude třeba průzkum trhu. Audit by měl být součástí většího projektu aby to mělo smysl pro ty lidi co se na to koukají bez hlubší informace. První motivace pro mě byl velkej nepoměr mezi členkama a členama, i oproti ostatním stranám u nás nepoměr začíná už v členských základnách. Podívat se proč lidé se vstupem do strany váhají a podívat se také na jednotlivé kraje (podívat se jak by se navzájem kraje mohli inspirovat, pokud by se nám to dobře povedlo zformulovat), je potřeba také řešit vnitrostranická pravidla, snažili jsme se skloubit oboje. Jediný problém může být rozsah, dole jsme to shrnuli v 10ti bodech. Termín zahájení s rezervou (dle sehnání financí) a termín ukončení se uvidí dle průzkumu trhu. Pokud máte nápad na prověření kvality auditu, dejte vědět.
GH: Je to krásně napsaný, dobrá práce, analýza, výstupy, plán realizace, mám k tomu dvě věci k úpravě: 1. min. rozsah závěrečné zprávy bych vyškrtla, které je dle mě zbytečné a mělo by se přehodnotit 2. Částka 100000, nějvětší loňský projekt získal 32000, takže dle mého názoru budeme mít tak třeti, pokud to bude nad polovinu bude to úspěch
AR: Souhlasím, obě jsem přidal
PS: Navrhuji promyslet a zamyslet se nad tím, aby oni věděli na jakou nabídku odpovídají
AR: Dopisuju to tam
ŠV: S těmi penězmi tak nějak počítáme, ale cokoliv bude je dobrý. Měli by jsme nad tím začít přemýšlet jak to trochu zpropagovat mezi členy. Chceme jednat i s odbory a krajskými uskupeními. Možná by jsme s nima již mohli začít jednat teď protože to chvíli bude trvat.
GH: Souhlasím, aby se s tím začlo, a bylo by dobré vědět kolik by jsme byli schopni sehnat peněz i bez para*?. Asi to nebude pro všechny členy taková bomba aby do toho nasypali všechny hlasy. A k tomu min. rozsahu, za mě záleží aby to bylo kvalitní a ta délka toho dokumentu je pro mě to poslední.
PŠ: Ještě bych byla pro to ten audit projít podrobněji (Průzkum trhu a nějaké tipy). Kanály kde nějakým způsobem propagovat na evropské úrovni, pro komparaci, kdyby jste někoho znali. (Dobrý příklad). ?
AR: Jaká data a statistiky bychom mohli využít
MG?: Jít po té dobré praxi ze zahraničí co je to gró
ŠV: Budeme rádi za každého kdo na to nahlédne. Můžeme si to odhlasovat, že s tímto dokumentem můžeme dále pracovat a souhlasíme s tím.
GH: Zdrojů, ze kterých můžeme čerpat je několik, možná půjdou sehnat kontakty na nějaké organizace, které toto už řešili. Zeptat se i ve sněmovně možná.
MJ: Ráda bych přidala myšlenku propojenosti tohoto tématu s father leave, protože mi přijde, že v zemích, kde mají zavedenou father leave mají vyšší podíl žen v politice, nemám to zatím podložené daty, ale podívám se na to. Jde o to, že ženy jsou stále vnímány jako pečovatelky dětí a pokud vyrovnéme tento nepoměr ve společnosti přispějeme tím k větší rovnoprávnosti společnosti
GH: Řesili jsme to v týmu rodinné ?, určitě to má vliv na ženy ve společnosti
RM: Výzkumy na celém světe na to poukazují.
AR: Přijde mi, že nejprve by se měli zkusit měkká opatření než začnou ty tvrdé
RM: Pečovatelská role je vždy vázána zejména na ženu a dokud tomu tak bude, změny se provedou velice těžko. Nemusí to být formou nařízení, ale spíše participací na péči pro získání osobní zkušenosti s péči (Rodičovská není dovolená).
PŠ: Islandský model: půl roku má nárok matka, půl roku má nárok muž, a půl roku výběr, je to jejich svobodná volba. Rodiče nenutíme. Souhlasím, že je to v ČR crazy téma. Muže nechceme přivazovat doma k topení. Ale v tom auditu bychom to měli zohlednit. Ty vztahy mají ženy i muže. Oba dva chtějí pečovat.
GH: Toto téma bych ukončila
ŠV: Je to důležité a nemělo by to zapadnout, myslím si, že to k tomu patří, příšte bychom to mohli dát jako point do diskuze, může z toho vzejít něco zajímavého, v ČR chybí právě ta diskuze. Když mají lidé víc informací tak to lépe přijímají. Diskuze jsou třeba a měli bychom se o tom bavit.
AR: Nyní by přišlo Vaše doplnění a nabídka pomoci/spolupráce, s jakými datami statistikami by ten audit měl pracovat, pokud by Vás něco napadlo, tak do příštího týdne připomínkovat a za 14 dní si to potvrdit.

Cíle a vize

ŠV: Posílám odkaz na cíle a vize, kvůli zveřejnění na wiki. Nevíme jak jsou nějaké poznámky myšleny. Poznámka od Ivana Bartoše.
AR: Je na místě uvažovat i tímto směrem. Nepoměr vznikl asi historicky, když hlavním tématem bylo IT a security. Nabízí to možná nějaký klíč k tomu jak s tím pracovat dále. Čím komplexnější strana budeme tím snadnější tento rozdíl smažeme. Máme jeden z největších nepoměrů v Evropě co se týká žen v IT.
MG: Je důležitý to prozkoumat, a jsem v pohodě, když to dáme jako cíl, nicméně uvádět domněnky v úvodu na kterém stavíme se mi nelíbí, ale je mi nepříjemné v úvodu pracovat s doměnkami už od úvodu.
PS: Je to dlouhá citace starého data, otázka sebepojetí je důležitá a je mi jedno kde to bude, a hraje to roli. Vnímání sebe sama a té strany a otázku identity strany bychom neměli opomíjet. Podporuji a formulace mi též nevyhovuje.
ŠV: Souhlasím s Markétou a chápu to, takže by jsem souhlasila s tím aby to v úvodu nebylo a přesunulo by se to zapracovat do kontextu. Pocitově to takto vnímáno bylo a ohledně konrétních dat, na FB vidíte statistiky, kdo se na Vás dívá (70-80% muži, kolem 30 let), což je konkrétní hmatatelný fakt, což není už jen domněnka. Souhlasíš s tím takto AR?
AR: Ano, už bych to ukončil.
ŠV: Za mě všechno, jen bych měla ještě dotaz k této poznámce.
MG: Zní to jako, že chceme dosáhnout 40% ve straně na kandidátkách i ve funkcích, je to takové nerozfázované, ze 40 procent ze strany by všechny museli být ve funkcích.
ŠV: Chápu, ale naopak, když budeme mít 40% ve straně, tak jich tu bude dost, aby byla řádnější soutěž na kandidátkách. Ve chvíli kdy zvýšíme počet žen v základu, tak jich tu bude víc. První krok je zvýšit členskou základnu a z toho neslevit, to se stalo např. v ČSSD, tam mají spoustu žen v členské základně ale dál je neposouvají.
MG: Mě zarazila ta nerozfázovanost, ale chápu, že v průběhu těch let to vlastně bude rozfázované.
ŠV: Doplnim jednu dvě věty
GH: Schválíme to v podobě bez těch komentářů ?
ŠV: Deadline je 4.3, zpracujeme komentáře, Klára Dvořáková udělá kontrolu gramatiky a v té podobě bychom si to schválili. Naopak, můžeme se domluvit, že by jsme si to schválili teď a pak bych Vám to poslala. Shodli jsme se na tom.

Wiki
ŠV: Hledám Grafika: MJ se přihlásila. Zveřejnění seznamu členů ? V tabulce je 27 lidí, ale nevím jestli to má cenu, když nebyli na schůzce.
GH: Vytvořit na fóru: pracovní skupina rovné šance, a na wiki by se dal odkaz na tu skupiny a ty členové by se automaticky propisovali. Funguje to tak v mladých pirátech. Nabpíšu ti a vysvětlim ti jak to udělat.
ŠV: Souhlasíte všichni, nebo někdo proti. Úkoly sepíšu až potom, hodím tam pak odkaz, výzva k pomoci, za cokoliv, s psaním Newsletteru.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvek:
Sarka.Vaclavikova
Ve velení flotily Mladého Pirátstva, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15600
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2161 poděkování
Dostal poděkování: 27095 poděkování

Re: Pracovní skupina Rovné šance

Příspěvek od Martin.Kucera »

Kdo je ŠR?
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Sarka.Vaclavikova
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 195
Registrován: 22 bře 2018, 15:45
Profese: Marketing manager
Dal poděkování: 925 poděkování
Dostal poděkování: 429 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní skupina Rovné šance

Příspěvek od Sarka.Vaclavikova »

Martin.Kucera píše:
01 bře 2021, 20:13
Kdo je ŠR?
Asi já :D
President of Young Pirates of Europe
Vedoucí pracovní skupiny Rovné šance

"So whatever you want to do, just do it. Making a damn fool of yourself is absolutely essential." Gloria Steinem

Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Příspěvky: 805
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka, konzultantka senátorky
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 640 poděkování
Dostal poděkování: 1594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní skupina Rovné šance

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Martin.Kucera píše:
01 bře 2021, 20:13
Kdo je ŠR?
Je to skutečně Šárka jen špatně zapsaná, opraveno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvek:
Sarka.Vaclavikova
Ve velení flotily Mladého Pirátstva, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Uživatelský avatar
Sarka.Vaclavikova
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 195
Registrován: 22 bře 2018, 15:45
Profese: Marketing manager
Dal poděkování: 925 poděkování
Dostal poděkování: 429 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní skupina Rovné šance

Příspěvek od Sarka.Vaclavikova »

Ahoj všichni, připomínám dnešní schůzi ve 20:30 na https://jitsi.pirati.cz/rovnesance
program zde: https://codimd.pirati.cz/rovnesance
President of Young Pirates of Europe
Vedoucí pracovní skupiny Rovné šance

"So whatever you want to do, just do it. Making a damn fool of yourself is absolutely essential." Gloria Steinem

Uživatelský avatar
Sarka.Vaclavikova
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 195
Registrován: 22 bře 2018, 15:45
Profese: Marketing manager
Dal poděkování: 925 poděkování
Dostal poděkování: 429 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní skupina Rovné šance

Příspěvek od Sarka.Vaclavikova »

4. Schůze pirátské pracovní skupiny Rovné šance
čtvrtek 11. 3.
20:30 - 22:00
https://jitsi.pirati.cz/rovnesance

přítomní: Šárka Václavíková, Georgia Hejduková, Jan Zavadil, Radek Holodňák, Radka Musilová, Klára Dvořáková, Jitka Černá, Martin Kučera (na část), Janka Michailidu (na část)
předsedající: Adam Rut
zapisuje: Kateřina Stojanová
ověřuje: Šárka V.

Program:

1. úkoly z minula a info - 10 min (ŠV)
2. osvětové programy směřované dovnitř strany - diskuse - 30 min (RH)
3. Institut - 15 min (AR)
4. statistiky a analýzy - 15 min (ŠV)
5. participativní rozpočet - viewtopic.php?f=248&t=56098&p=745590&hi ... et#p745590 - 15 min
6. různé

Zápis:

1. Info

ŠV: Byli jsme s Adamem R. na zasedání RV, představovali jsme pracovní skupinu, proběhlo to dobře, až na 2 - 3 muže, kteří se vyjadřovali tak, že diskriminace ve straně není. Janka Michailidu se za nás postavila a vzešlo z toho pozitivní ladění. Představili jsme se tedy na RP, RV i jinými iniciativami uvnitř strany, jsme pod PO, takže byrokratické kolečko je uzavřeno, představili jsme se všem.
Adam: Přišlo mi to dobrý, informativní. Stručně jsme představili skupinu i audit, lidé si vyjasnili, jak to souvisí s průzkumem Konstenstu, že to nikoho neohrožuje, že to bude mít do budoucna pozitivní dopad atd. Příjemně mě to překvapilo.
AR: Od nikoho jsem to nevnímal útočně, ale jako obrannou reakci ve snaze to vysvětlit. Byla to standardní debata.
ŠV: Bylo to dobrý, vyjasnili jsme si, že si chceme shromažďovat data a na základě nich zahájit práci. Za mě to bylo úspěšné. Další schůzka proběhla s Konsentem - byla tam Johana a Zuzana Rathousová. Snažili se nám představit, co Konsent za poslední rok dělal, ale narazili jsme na informační embargo, evidentně se zjistily nějaké problémové věci, a protože panuje strach z toho, že při otevřeném rozebírání by to mohl někdo zneužívat, nám řekly, že nám nic konkrétního říct nemohou. Výstupy z toho budou v dubnu, měly být už v únoru, ale pořád se to prodlužuje. Řekly nám ale, že výstup nebude uplně veřejný a že by nám z toho mohly něco dát. Johana nás podpořila, že z té jejich roční práce jim vychází, že v oblasti rovnosti zastoupení bychom měli aktivně na tom pracovat, ale nemohla nám slíbit, že nám dá přístup k výstupům, a že si to máme vyjednat asi s Ivanem příp. někým jiným.
AR: Měl jsem dojem, že vznikla nedorozumění a nemohli jsme se shodnout na tom, co jsme tam slyšeli. Ta věc byla zadaná před rokem, kompletní dokumentace je na fóru. Protože se to týkalo nějakých citlivých věci, tak bylo potvrzený že data budou anonymní a nebudou nikomu zprostředkována - proto nám ta data nemohou dát a nemyslím si, že by to šlo prolomit, protože to byla podmínka, pod kterou lidi vyplňovali průzkum. Výstupy už měly být, zatím nejsou, nicméně oni už něco odevzdali, ale zároveň to ještě nemá k dispozici skupina k finálnímu schválení. Skupina má ale personální problémy.
KS: Konsent se začal scházet fyzicky, což byla vhodnější forma pro to, co řeší, nicméně pak to bohužel v důsledku pandemie padlo, čímž začali odpadávat i jednotliví členové a věci to vcelku škodí, já sama nebyla na všech jednáních. Ta diverzita napříč pohlavími, věkem, funkcemi i krajem je totiž strašně důležitá.
AR: Věřim, že za to Konsent nemůže a že bude dobrej výstup, ale ten problém, o kterym jsi mluvila, že původně byli zástupci z každýho kraje, ale pak to zastoupení opadlo, tak to bychom mohli zlepšit.
JZ: V jaký to je teda fázi? To už se asi nedá dělat nic s tim, že by se ta skupina resuscitovala?
KS: Nedává smysl, aby to obnovovala nějaká skupina nových, protože to stojí na dlouhodobé a kontinuální práci.
ŠV: Díky Katce za uvedení. My jsme se bavili o tom, že dává smysl, aby ta pracovní skupina, která díky Konsentu vznikla, dále pokračovala a my s nimi navázali spolupráci. My jsme po nich nechtěli a ani to nebudeme chtít surová data, ale jen získat obecný výstup - procentuální množství, co se komu stalo a v jaký míře a jak tomu předcházet atd. To jsou data, která bychom chtěli získat i z toho našeho auditu. Byla tam s námi i Pavla Špondrová, která tu dnes nemohla být, která byla velmi důležitým odborným článkem, se kterou jsme to řešili, aj to teď napisovat do našeho auditu, aby to dávalo smysl a abychom nezjišťovali znovu to, co už strana díky Konsentu zjistila. Řekli jsme si, že si zkusíme popovídat s Ivanem nebo Vojtou Pikalem, jestli by nám obecné výstupy mohli dát k dispozici nebo by alespoň byly dostupné pro firmu, které bychom audit zadávali.
JZ: Kdyby nám dali nějaký agregovaný data, tak to pomůže k tomu, jak nastavit zadání na nějaký nový řízení, nemuseli bychom se zabývat už vyřešeným.
AR: Má Konsent už nějaký výstup pro vás?
KS:Výstupy jsme viděly, ale vzpomínám jen na obecné výsledky toho prvotního dotazníku.
AR: A máš nějakou prezenčku pro společný jednání?
KS: Šárka Altmannová by ji mohla mít.
AR: Šárku bych oslovil, seznam členů je dostupný, ale přijde mi zbytečný všem psát, když někteří nechodí, jenom aby mi řekla, kdo tam chodil s nějakou pravidelností a napsal bych jim, jestli by se nechtěli účastnit našeho jednání.
JV: Ano.
ŠV: Ano. Ivanovi a Vojtovi pošleme email s dotazem, jestli by nám o Konsentu mohli něco říct, nebo jestli bychom mohli dostat výstupy z toho, co dostane skupina, abychom na jejich práci mohli navázat.
AR: Oslovíme členy Konsentu + členy RP a třeba za 14 dní bychom mohli vědět víc.

2. Institut

AR: K institutu je info na fóru. Probíhají nominace členů do správní rady. Kdo zvažujete nominaci, projděte si vlákna, můžete se představit a nasbírat podporu. V jenom vlákně se sbírali kontakty, forma je ještě akademická rada nebo možnosti okruhu dobrovolníků - vše tam je.
ŠV: Já o tom uvažuju, chtěla jsem se zeptat na váš názor, jestli se hlásit rovnou do správní rady.
GH: Ve Správní radě nemáš šanci, v akademické jo. Správní rada jsou 3 místa, to budou chtít velkou stranickou popularitu.
AR: Je dobrý přihlásit se klidně i do správní rady a pak i do tý akademický, ale tím, že člověk projde kolečkem, tak má člověk šanci se představit. Zkus to a nenech se odradit.
GH: Já tě neodrazuju.
JZ: Já to docela sleduju a strašně se mi ten projekt líbí. Správní rada by měla dohlížet nad administrativou, akademická nad odbornými věcmi. Jména jsou zajímavá, přemýšlej nad tím, není špatný nápad nad tím uvažovat, kdybys chtěla, bylo by dobré přemýšlet nad tím, koho bychom mohli nominovat my a měl by na to čas.
GH:Jeden člověk, kterej zájem má a má šanci se dostat, je Janka Michailidu.
AR: Já o tom taky přemýšlim, i s vědomím toho, že to může sloužit jako základ pro další klání, jakkoliv si nedělám šance.
ŠV: Koho jinýho tam podpoříme, já si to chci jen zkusit, ale je důležitý, kdo jiný v té správní radě bude a bude kopat za nás. Jestli se tam hlásí Janka, ráda ji podpořím.
GH: Ještě se tam hlásí Markéta Gregorová, která by nám byla nakloněna.
JZ: Ještě Jirka Kadeřávek.
ŠV: Ten není feminista. Bavili jsme se o tom a spolupracovali jsme spolu, je zlatý, máme ho rádi, ale není na toto zaměřen.

3. Statistiky a analýzy

AR: Šárka dávala informace z Kantaru, jak nás volí ženy-muži a jak se nám daří je oslovovat.
ŠV: Markéta Jedličková se nám dobrovolně přihlásila a dala dohromady všechny věci, co víme, za což díky. Je to v tabulce na Mraku: https://mrak.pirati.cz/apps/onlyoffice/ ... DkwirHtYsN
Je tam toho hodně, ale co nás s Adamem zaujalo, byly výstupy z krajské a senátní kampaně 2020. Nedokážu říct, čím jsou ta čísla daná a myslím si, že ani MO nebude schopný zodpovědět, proč máme větší zásah na muže než ženy. Je to spíš otázka na sociology než politology a PRisty. Toto jsou výstupy ze sítí, to není zbožný přání nebo že bychom se cíleně chtěli zaměřovat jen na muže. Zajímavé je, že v zásahu na naše voliče to máme hodně vyrovnaná ženy-muži. Ženy 19 %, muži 18,5 % - jiné strany to tak vyrovnané nemají. STAN má také větší zásah na ženy.
GH: Než tu začneme dělat nějaký závěry, tak je dobré vědět, že tam může docházet ke statistické chybě, takže rozdíly 0,5 % nebo 1 % mohou být odchylkou a nedělala bych z toho velké závěry. Relevantní ukazatel je třeba rozdíl o 5 %.
ŠV: Díky, to jsem potřebovala vědět. Nejsem schopná z toho nic vyčíst, u voličů to máme vyrovnané, to je pozitivní. Největší zásah máme u mladých do 30 let, ale z nějakého důvodu je zásah našich kampaní úspěšnější u mužů než u žen.
GH: Čistě sociální sítě jsou dost dramaticky jiné prostředí než voličské hlasy. Nejsem sociolog, odhaduju, že jde o zájem o politiku na sockách. Nedělala bych z toho závěr, že dosah naší kampaně je výrazně efektivnější u mužů.
ŠV: Je to online kampaň, která je pro nás nejúspěšnější. PirListy třeba vůbec nerozhodují o tom, jestli nás někdo bude volit nebo ne - největší zásah mají sítě, videa, online nebo reklamy. Ukazuje se, že je to pro nás důležitější než outdoor nebo Pirlisty, kterým jsme dosud věřili.
AR: Na příště bych rád na toto téma pozval někoho z MO, který by nám dal nějaká data z příspěvků a kampaní, co třeba mělo zásah do jaké skupiny atp. Pozitivní je pro nás statistika ohledně voličů, to znamená, že se nám za 4 roky podařilo smazat rozdíl, kdy jsme byli populárnější u mužů jako voličů. Sociální sítě, co vím, více využívají muži než ženy a v jiných zemích při kampaních byl souboj o to, kdo víc pronikne na servery, kde si třeba maminky vyměňují zkušenosti a mělo to dopad na výsledky. Ukazuje to rozdíl, že to nemáme podchycené.
JZ: Kantar jako socioogická firma, tak by měly zahrnout pohlaví, vzdělání, příjmový skupiny, … jejich průzkum by měl být vypovídající. Každá sociální síť má jiný zásah - FB víc cílí na 30+ a dnešní mladá generace je spíš na Instagramu / TikToku /… , kdybychom chtěli víc oslovovat ženy, museli bychom spíš na Insta, kde jsou víc ženy. Na FB nám v 95 % převažovali muži. Musíme volit i správný kanály než jenom FB. Víc rozvinout Instagram, TikTok byl zavrženej, jsou další kanály, kde komunikovat. Každej kanál má svojí typickou target audience.
ŠV: Chtěla jsem se vyhnout tomu, abychom k tomu dávali teď výstupy, protože tu nejsme schopni z toho něco vyčíst. Ano, je to jen FB, ale pro nás základní kanál, kde všechno proudí. Na příště jsem k tomu přivzala Jakuba Dedeka, který se tím zabývá. Pozvala bych k tomu někoho z MO.
KS: Na školení MO pro čelní kandidáty se o tomto bavilo. MO ví, že třeba Instagram uplně nedáváme a hledá pro něj dobrovolníky. Tam to velmi pro mladý voliče monopolizuje Dominik Feri a je i otázka, zda dává smysl budovat účet na Instagramu straně jako takový nebo spíš jednotlivcům. Mladí voliči jsou i na TikToku a nově Clubhousu, ale tam prostě nelze směřovat, když se prezentujeme jako strana, která dbá na bezpečnost a open free software.
JZ: Souhlasim s tim, co bylo řečeno. Podstatná věc, kterou neděláme, je rozlišování příspěvků tak, jak je píšeme na FB a tak, jak je píšeme na Insta. To je jen poznámka.
AR: A ty se angažuješ u Pirátů v MO?
JZ: Nene, řeším produktový a marketingový záležitosti v práci.
AR: Přišlo by mi super, kdyby ses v tom zapojil v MO.
MK: Po skončení jiných callů se mi povedlo dostat se i k vám. Je hezký, že každá sociální síť vyžaduje jiný přístup, ale budeme narážet na naše kapacity.
JZ: Někdy je více. Nemusí se všechny příspěvky zrcadlit.

4. Osvětové programy


RH: Otázkou, kterou si podle mě máme klást, je, jestli chceme sami aktivně přispívat k vnitrostranickýmu vzdělávání. Bavíme se o analýzách, pak budeme řešit pracovní nástroje, jak jima změnit nerovný zastoupení. Bavili jsme se o reklamě, což je způsob, který to řeší zvnějšku. Jak to ale řešit zevnitř? Jak stranu směrovat k tomu, aby v ní byly rovně zastoupeny ženy, anižbychom se uchylovali ke kvótám? Cesta je systematické vzdělávání členů. Je to otázka politickoideologická, já si ale myslim, že to je potřeba, protože - když to řeknu blbě - chceme vychovávat stranu, aby v ní pracující lidi byli příkladem pro veřejnost, kterou chceme, aby nás volila a která bude tvořit spolčnost, který chceme dosahovat. Měli bychom se na tom podílet? Přednášky, konference, podcasty, … s cílem naplňovat program skupiny.
ŠV: Díky Radkovi za to, že jsi to takto vykopnul. Myslím si, že to chceme dělat. Už jsem se o tom bavila s PO, který je pro, ale očekává, že my si to budeme řešit sami, ale poskytne nám veškerou možnou součinnost a podporu, což je důležitý a super. PO teď dělá veškerý online vzdělávání atd. Pokud si všimnete, jsou tam hlavně ženy v PO a mnoho z nich je nakloněno této naší otázce - už ve své práci se to snaží zohledňovat. Proběhlo několik workshopů I am remarkable. Ráda bych viděla nějaký otevření diskuze napříč stranou a aby i exekutiva strany šla příkladem. U mnohých představitelů to nyní nevidím, spíš jejich snahy vedou naopak a různýma diskuzema na FB jsme prokázali, že to nejde změnit. Je otázka, jak to dělat.
JZ: Líbí se mi to, je to zapotřebí, jedinej problém je, že mi není jasný, jak bychom to měli dělat. Jestli lead by example a zaměřit to třeba na Olgu a jestli by nemělo být školení pro členy užšího vedení pod vedením profesionála, který by je mohl upozornit na drobný chyby. Radku, jak by sis představoval ty podcasty?
GH: I am remarkable fantastický. Další vzdělání je fajn, ale ať to neohrozí naše současný.
KS: Přimlouvám se za to, protože už jsem z těchto vnitrostranických diskuzí vyléčená, abychom nejdřív nashromáždili data, která ji budou limitovat a vyhneme se výpadům typu “genderová ideologie”, už jsme si to zažili i u ankety o feminismu. Lead by example se strašně přeceňuje, Olga v šátku s miminkem je samozřejmě fajn v tom, že nás to dělá civilní a rodinný, ale davy žen do politiky to fakt nezvedne.
RH: Nemá smysl bavit se teď o podcastu, můžu nabídnout spíš to technický zázemí, můžu to vyrobit, ale těžko to sám vymyslim na koleni. Nabízím infrastrukturu. Podcast, video atd., když něco takovýho vyprodukujeme s nějakým hostem / odborníkem, je to jednorázový a jednostranný věci. Koho to nezajímá, ten si to nepustí. Pokud to není dokonale udělaný, tak osloví hlavně skupinu, kterou oslovovat nepotřebujem. Strany ve 20. st. vytvářely různý druhy výborů, vznikaly ženský výbory a kulturní výbory atd., tyto dávaly dohromady nějakou nabídku přednášek nebo debat. V tom výboru bylo několik lidí, kteří dali dohromady program přednášek, který můžou dát a dá je na vyžádání tomu, kdo si o ně poprosí. Jednotlivý složky stran, typicky MS, si žádaly výbory, aby na jejich zasedáních přednášky zprostředkovávaly. Jste tam přímo s lidma a máte možnost odpovídat na otázky, táhnout to do hloubky. Oproti jednostranný komunikaci to má velkou výhodu.
ŠV: Souhlasim s Katkou, že než něco vytvoříme, tak nejdřív nashromáždit data - to je 1. krok. To už děláme a je to důležitý, bez toho se nehneme dál, protože nás někdo ukamenuje v diskuzi, takto už se u nás mluví jako o “gender džíhádu”. Jestli to doba dovolí a budeme moc někam vyjíždět, můžeme si toto naplánovat a bavit se o tom s lidma osobně, to je účinější a efektivnější, než cokoliv, co se děje distančně.
AR: To nejhorší, co by se nám mohlo stát, je zbytečnej důraz na nesouhlas, místo toho spojujícího. Myslim si, že zatim je to naopak, je to na velmi dobrý cestě, objevil se problém a po měsíci a půl máme skupinu, je ochota na to uvolňovat peníze, je to ukotvený ve struktuře, … je na čem stavět a je s kym na čem stavět a je potřeba otočit i vlastní myšlení. Základem genderovejch debat by měl být rovný přístup, kde si lidi vyměňují názory a nikdo není v roli vychovatele. Jakýkoliv slovo, který vzbuzuje konotaci “já tě vychovám” je proti duchu otevřenosti, která může vést debatu mnohem dál. Jsou tu nějaké expertní krajské týmy a pokud se má navazovat na aktivitu Konsentu, je důležitý, aby v každym kraji bylo nějaký zastoupení a aby tyto týmy vznikly i pro toto zastoupení - to je návrh. Aby toto téma bylo začleněno do struktury k těmto týmům a tím by přirozeně vznikla síť.
JZ: Souhlasim s tim, co jste řekli, vím, že je to OT, ale když jste jednali s Konsentem, byla už nějaká rámcová představa o tom, kolik by nás to mohlo stát?
ŠR: Na tu myšlenku přišlo MRT LP, ti vycházeli z nějaké částky 100k. Když dával dohromady audit Adam s Pavlou, zjistili ,že ta částka může být vyšší. Proto se bavíme s Konsentem, abychom zjistili, co už máme, aby se částka snížila.
JZ: Podle mě to bude víc.
RH: Chtěl jsem to uvést na pravou míru s osvětou - je to dobrej pojem, ale to nemá teď smysl. Navrhuju, že bychom příště k tomuto zařadili bod, kde bychom se pobavili o tom podcastu. Souhlasíte? Připravim k tomu něco, ale můžu nabídnout spíš technický zázemí.
KS: Dost by v tom dokázalo pomoc, kdyby jeden z účastníků byl někým známým. To strašně přitáhne pozornost a udělá tak 70 %.
AR: Navrhoval bych Františka Kopřivu s ohledem na jeho ocenění, ať si vybere 3 ženy, který chce vyzpovídat.

5. PaRo

ŠV: Je potřeba se pobavit nad tím, co chceme přihlašovat jako projekt. Částka na audit asi bude převyšovat 100k, ale nevíme to teď konkrétně, nějaká diskuze další tomu asi spíš dnes neprospěje, čekejme na výstupy ohledně auditu.

6. Různé

KS: Bylo by podle mě dobrý, aby součástí auditu bylo i zkoumání toho, jak líbivý program máme třeba pro ženy. Máme tam body typu gender pay gap, mateřská, … tedy aby někdo zauditoval i tuto stránku věci.
AR: Do auditu je to zařazený, ale to neznamená, že bychom si nemohli udělat vlastní přehled, je to důležitý.
JZ: Volná úvaha - mohli bychom oslovit ty garanty jednotlivých bodů, že to budeme chtít zanalyzovat, čímž na to budou díky tomu myslet.
KS: MRT LP na to podle mě nemá kapacity. Jinak je běžnou součástí důvodovky návrhu zákonů, že se zkoumá i dopad na jednotlivá pohlaví, vedle souladu s evropským právem, ústavností atp., takže mi připadá dobrý, kdybychom tohle dokázali sami u našich bodů.
JZ: Mohli bychom oslovit jednotlivý garanty, že tahle myšlenka by měla bejt zhodnocena i v jejich vlastních programech. Týmy moc neřeší přesah do jiných politik, bylo by neefektivní, kdyby MRT udělal vlastní kapitolu, ale tato by pak nebyl zhodnocena i v jiných. Proto jsem navrhoval, abychom jim řekli, že se to bude akcentovat a nebyly zapikolovaný jen ve svých odborných tématech. Když jim řekneme na začátku programu, že toto hledisko se bude sledovat, tak ovlivníme jejich výsledek, tedy že nad tím budou přemýšlet už při tvorbě.
AR: Toto by měl dělat MRT i vzhledem k ostatním týmům.
GH: Jenom technická, MRT na tohle nemá kapacity.
AR: Tak to tak navrhněte, že to tak máte a že nás prosít v tomto o spolupráci a pomoc a my to budeme dělat. Mně jen přišlo, že bychom si zasahovali do našich agend. Budu jedině rád, když tam spolupráce vznikne, ale ať je to tak, že MRT řekne “pomozte nám, zaměřte se na to a to” a my to uděláme.
GH: My jsme si řekli, že program “ven” řeší MRT, ale nepřišlo mi, že v rámci toho je na stole komplexní analýza jinejch bodů než těch, který jsou v kompetenci MRT. S tímto nikdo nepočítal, nemáme na to kapacity. Pokud byste chtěli, můžeme to probrat a předat vám to, že na to nemáme.

Úkoly:

MRT LP zadá RŠ, aby zjistilo od garantů jednotlivých částí programu, jak jsou tématicky zaměřeni na ženy:muže - KS, GH
získat data z šetření Konsentu - ŠV, AR
pozvat MO na schůzi 25. 3. - AR, ŠV
pozvat členy skupiny Respekt je profi na schůzi 25. 3. - AR
vytvořit záložku na wiki - ŠV
President of Young Pirates of Europe
Vedoucí pracovní skupiny Rovné šance

"So whatever you want to do, just do it. Making a damn fool of yourself is absolutely essential." Gloria Steinem

Uživatelský avatar
Sarka.Vaclavikova
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 195
Registrován: 22 bře 2018, 15:45
Profese: Marketing manager
Dal poděkování: 925 poděkování
Dostal poděkování: 429 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní skupina Rovné šance

Příspěvek od Sarka.Vaclavikova »

Ahoj, po pauze se opět sejdeme - zítra 8. 4. od 20:30 zde https://jitsi.pirati.cz/rovnesance, program je zde https://codimd.pirati.cz/rovnesance, případně připište vlastní body, které byste chtěli projednat. Těším se na vás :)
President of Young Pirates of Europe
Vedoucí pracovní skupiny Rovné šance

"So whatever you want to do, just do it. Making a damn fool of yourself is absolutely essential." Gloria Steinem

Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host