PP-UA

Informace a reporty ze zahraničních stran a jiných Pirátských organizací

Moderátor: Zahraniční odbor

Pravidla fóra
Ke každé straně (organizaci) založte vlastní vlákno. Je-li třeba se stranou začít organizovat nějaký projekt, založte samostatné vlákno ve fóru ZO.
(Působí-li v zemi více organizací, založte ke každé samostatné vlákno.)
Uživatelský avatar
Andrej.Polescuk
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 163
Registrován: 11 led 2015, 23:00
Profese: student práva
Dal poděkování: 221 poděkování
Dostal poděkování: 243 poděkování

PP-UA

Příspěvek od Andrej.Polescuk »

Jak jsem napsal již včera, po úspěšném navázání kontaktu s ruskými Piráty jsem se úspěšně spojil i s Piráty z Ukrajiny, konkrétně Sergiyem Yaryginym. Situace v jejich straně je následující. Strana čítá zhruba 200 členů. Po Majdanu však mají problém se sejít. Mnoho z ukrajinských Pirátu se po revoluci pustilо do projektu na podporu rozvoje demokracie na Ukrajině, které nenesou pirátský charakter. Sergiy věří, že do budoucna se bude strana rozvíjet k lepšímu. Hlavním problémem nyní, je nedostatek finančních prostředků k bezproblémovému chodu strany, válka si prostě vybírá svoji daň.

Bavili jsme se samozřejmě o Majdanu a válce s Ruskem. Sergiy má na toto celkem jednoznačný názor. Majdan byla rozhodně změna k lepšímu, pro ty, co pochybují o ruské účasti ve válce na Donbase bych ho chtěl citovat: "Rusko nám anektovalo Krym, Rusko posílá své vojáky na Donbas, tady se není o čem bavit". Rovněž byl rád, že jsem se o tuto problematiku od jména Pirátů zajímal, protože nejen jeho zarazilo, jakou pasivitou se prezentují evropská pirátská hnutí, kdy vlnu solidarity projevili pouze kolegové z Polska. Domluvili jsme se s nim, že na další schůzi ukrajinští Piráti vypracují oficiální postoj své strany k Majdanu a rusko-ukrajinské válce, který zde pak budu tlumočit, a doufám, že mnoha lidem v tomto vlákně vnitrostranicka-diskuse-f75/ukrajina-t21734.html udělám jasno.

Tolik k naší dnešní konverzaci.

Závěrem bych chtěl dva podněty, které by staly za úvahu. Jak by se dalo ukrajinským Pirátům pomoct v jejich rozvoji a nepopřemýšlíme nad oficiálním prohlášením, ve kterém bychom s nimi a s Ukrajinou vyjádřili solidaritu? :idea:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Polescuk za příspěvky (celkem 4):
Petr.Bajgar, Alexandr.Mansurov, Mikulas.Peksa, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: PP-UA

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Andrej.Polescuk píše:...
Závěrem bych chtěl dva podněty, které by staly za úvahu. Jak by se dalo ukrajinským Pirátům pomoct v jejich rozvoji a nepopřemýšlíme nad oficiálním prohlášením, ve kterém bychom s nimi a s Ukrajinou vyjádřili solidaritu? :idea:
Vyjádření kdysi bylo, ale spoustě lidí se nelíbilo, takže lepší mlčet a tvářit se, že je to v pohodě ;)
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Petr.Bajgar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7457
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, Na Šancích 1180
Dal poděkování: 6865 poděkování
Dostal poděkování: 3623 poděkování

Re: PP-UA

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Mikulas.Peksa píše:Vyjádření kdysi bylo, ale spoustě lidí se nelíbilo, takže lepší mlčet a tvářit se, že je to v pohodě ;)
Mikuláši jsem přesvědčen, že díky Andrejovi a pokud se zapojí, tak snad i kontaktům a informacím od I.Sirka budeme moct naše případné (TZ) prohlášení opřít o informace přímo z místa dění na Ukrajině. Tedy v jiné kvalitě než dříve, kdy někteří kolegové reagovali na vyjádření ZO soukromou dojmologii získanou na základě medii přežvýkaných a každým pak jinak pochopených často ze souvislotí vytržených-sestřihaných skečů.

Zá zásadní považuji být připraveni na situaci kdy především ale nejen česká media a někteří politici zase případně začnou lidem věšet bulíky na nos.

Mám za to, že hlavním úkolem dneška je pomoct Pirátům z PP-UA, aby se mohli konsolidovat, pochopit svoje možnosti a roli při změnách které na Urajině probíhají a především těch které budou probíhat v budoucnu a diky naší součinnosti pokud možno přenášet své podněty mimo Ukrajinu a to přes Julii Reda až do EP. Jak píše A.Poleščuk mnoho Pirátů z PP-UA se přesměrvalo od PP na jiné veřejné aktivity nejspíš proto že jim PP připadala jako málo konstruktivní a málo přínosná v době velkých změn v ukrajinské společnosti. Proto je třeba s nimi jednat o tom že PP má sílu a budoucnost v možnosti spolupracovat nadnárodně až globalizovaně proti globalizovaným zájmům velkých nadnárodních firem které ovlivňují politiku nejen v jednotlivých zemích ale často i v celé EU. Nedávno musela sklapnout před mezinárodním finančním kapitálem i velkoněmecká Angelína když tyto odmítli akceptovat byť naprosto marginální daň z finančních operací-spekulací "Tobinovu daň". Pokud se PP-UA zaměří pouze na lokální politiku stane se marginální a v podstatě nebude moct přispívat k přibližování Ukrajiny k tzv. rozvinutějším zemím. Na druhé straně je docela dobře možné, že my nebo ještě západnější země by jsme se mohli některé věci způsoby postupy učit od kolegů z PP-UA.
Uživatelský avatar
Andrej.Polescuk
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 163
Registrován: 11 led 2015, 23:00
Profese: student práva
Dal poděkování: 221 poděkování
Dostal poděkování: 243 poděkování

Re: PP-UA

Příspěvek od Andrej.Polescuk »

Znovu jsem se spojil se Sergijem z PP-UA. Probrali jsme následující body.

A) Aktuální události na Ukrajině

1) Změny ústavy podle Minsku 2. Podle Sergije návrh v podobě, jaký prošel prvním čtení je přijatelný. I když se zde pro některé regiony Doněcké a Luganské oblasti nabízí větší míra autonomie, má trvat zhruba dva roky. Následně po provedení voleb a uklidnění situace se mají tyto oblasti vrátit do stejného režimu, jaký bude platit pro zbytek Ukrajiny. Předpokládám tedy, že PP-UA s tímto návrhem nemají větší problém.

2) Druhým bodem je nyní hojně diskutované vyvedení vojsk, tedy dobrovolnických praporů (hlavně Donbas) z města Šyrokyne a vytvoření tzv. nárazníkového pásma. Problém je, že se v daním pásmu ocitá i Mariupol. Vyvedení vojsk ze Šyrokyne by mohlo otevřít cestu pro dobytí právě půlmilionového přístavního města. Vláda tvrdí, že se jedná o rotaci a že do Šyrokyne budou posláni vojáci mořské pěchoty. K tomu se přiklání i Sergij z PP-UA. Předpokládám, že ani s tímto nemají v PP-UA problém.

B) Možnost pomoci a vzájemné kooperace mezi PP-CZ a PP-UA

1) Ukrajinští Piráti rozjíždí projekt Celý svět ve spojení. Má spojovat ukrajinské školáky se žáky z ostatních zemí Evropy. Nejdříve pro výuku jazyka a jiných předmětů prostřednictvím internetu, později formou poznávacích návštěv jednotlivých zemí. PP-UA takto navázali spolupráci se čtyřmi kyjevskými školami a jsou předběžně dohodnuti se školami v oblasti Žitomirské. Rovněž spolupracují s pedagogickými fakultami Kyjevské a Drogobyčské národní univerzity, které připravují podklady pro vyučující. (Celý dokument o tomto projektu sem přiložím během odpoledne nebo večera. ) Jedním z bodů o kterém se Sergij zmínil je shánění počítačů pro jednotlivé školy, které by dokázaly rozjet Linux. PP-UA rovněž rozjeli internetový portál http://www.schoolbooks.org.ua/ na kterém zdarma nabízí učebnice.

Moje otázka: můžeme jim v tomto ohledu nějak pomoct? Napadlo mě, že by se dalo sehnat několik starších PC, které by pro školy stačily. Ví někdo o někom, komu doma na půdě stojí odstavené PC, kterého by se mohl zbavit?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Polescuk za příspěvky (celkem 4):
Petr.Bajgar, Vojtech.Pikal, Mikulas.Peksa, Roman.Kucera
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: PP-UA

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Andrej.Polescuk píše:...
Moje otázka: můžeme jim v tomto ohledu nějak pomoct? Napadlo mě, že by se dalo sehnat několik starších PC, které by pro školy stačily. Ví někdo o někom, komu doma na půdě stojí odstavené PC, kterého by se mohl zbavit?
To je rozhodně cool myšlenka! Ale v tomhle vlákně se pomoci nebo podpory nedovoláš, moc lidí to nečte. Chtělo by to něco rozsáhlejšího. Dovedu si představit, že bychom rozjeli nějakou mediální kampaň "stará PC pro Ukrajinu"...v zásadě by to znamenalo

1) Nachystat kampaňovou stránku jako je tato https://www.pirati.cz/hudba/start
2) Rozjet sběrné místo
3) Kampaň medializovat (pravidelné feedování FB/Twitteru)
4) V dalším kole PaRo vysoutěžit peníze
5) Najmout dodávku, koupit naftu, naložit počítače a dojet do Kyjeva...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Andrej.Polescuk, Homo.Pyratus
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PP-UA

Příspěvek od Roman.Kucera »

Mikulas.Peksa píše:Najmout dodávku, koupit naftu, naložit počítače a dojet do Kyjeva...
Vopatrně. UK celníci jsou neuvěřitelní kokoti a na ty polský bych taky moc nesázel. Není to EU.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: PP-UA

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Roman.Kucera píše:
Mikulas.Peksa píše:Najmout dodávku, koupit naftu, naložit počítače a dojet do Kyjeva...
Vopatrně. UK celníci jsou neuvěřitelní kokoti a na ty polský bych taky moc nesázel. Není to EU.
Tuhle část si už musí vyřešit Sergej, on je uvnitř, on ví, jak to tam chodí.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Andrej.Polescuk
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 163
Registrován: 11 led 2015, 23:00
Profese: student práva
Dal poděkování: 221 poděkování
Dostal poděkování: 243 poděkování

Re: PP-UA

Příspěvek od Andrej.Polescuk »

Roman.Kucera píše: Vopatrně. UK celníci jsou neuvěřitelní kokoti a na ty polský bych taky moc nesázel. Není to EU.
Jo, tohle není žádná novinka. Znám celníky běloruské a to jsou ještě větší blázni než ti ukrajinští. Situace se dá ale vždycky vyřešit.


Jak jsem slíbil přikládám osnovu, na které projekt PP-UA stojí.
Projekt celý svět ve spojení.docx
(16.04 KiB) Staženo 54 x
Originál je zde:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Polescuk za příspěvek:
Mikulas.Peksa
Homo.Pyratus
Příspěvky: 2403
Registrován: 09 led 2013, 12:19
Profese: Pyratství
Dal poděkování: 3025 poděkování
Dostal poděkování: 1008 poděkování

Re: PP-UA

Příspěvek od Homo.Pyratus »

bude nejaky vylet do byvaleho vychodniho bloku.-)

asi nebude plny autobus jako do bruselu nebo svedskych lazni, ale ja bych jel i tou dodavkou.-)))
Tito uživatelé poděkovali autorovi Homo.Pyratus za příspěvek:
Mikulas.Peksa
Uživatelský avatar
Andrej.Polescuk
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 163
Registrován: 11 led 2015, 23:00
Profese: student práva
Dal poděkování: 221 poděkování
Dostal poděkování: 243 poděkování

Re: PP-UA

Příspěvek od Andrej.Polescuk »

Takhle. Zrovna včera jsem se bavil se Segijem. Nabídl mi, že by se zorganizovala cesta do Kyjeva, kde by mi nejdřív ukázal, jak to tam chodí, s čím bychom ji případně pomáhali. Jen netuším, jak by se mělo zařizovat cesta, kdyby se jelo od jména Pirátů. Mikuláši, můžeš se k tomu vyjádřit a co by se pro to mělo udělat?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Polescuk za příspěvek:
Petr.Bajgar
Odpovědět

Zpět na „Flagship“