[OT z]Nominace do AO - Struktura AO/TO/KK

Fórum pro dotazy na fungování systémů strany. Od technických, přes zvyklosti a postupy, po byrokratické.

Moderátoři: Personální odbor - celý, Administrativní odbor, Předsedající, Mediální odbor, Technický odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

Pravidla fóra
Než položíte dotaz, podívejte zkuste odpověď najít v nápovědě. Pak se podívejte, jestli už tu náhodou podobný dotaz nezazněl.
Pro každý dotaz založte nové téma. Po zodpovězení dotazu po sobě můžete téma zamknout.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 998
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Alice Hamalové na vedoucí AO

Příspěvek od Bohdana.Hola »

Jiri.Belsan píše: 20 srp 2020, 22:21 Jakou moc má TO a AO?

OFFTOPICPane bože prosím ať to není volba pražského PKS
to záleží na to, jak se na to koukáš.

Na Fóru mají tyhle dva odbory moc téměř absolutní.
Na Heliosu by si to zasloužilo podrobnější zkoumání, jak je to vlastně rozložené, protože (aspoň pro mne a ráda se nechám informovat nebo odkázat na nějaký zdroj, kde si můžu doplnit vzdělání a informace) je to alespoň pro mě takový blackbox, o kterém má přesné informace, jak to celé vlastně funguje, asi tak deset ajťáků....

Každopádně se jedná primárně o moc interní.
A oblasti, kde se dá leccos ovlivnit, ale kam se moc nikdo nehrne, protože se tam moc nezviditelní a je za tim spousta práce. Nevděčné práce.

Ovládání hlasování a moderování diskusí. A vyvádění off topic vláken (doplňte nebo opravte mě někdo, jestli se pletu) z hlavní diskuse.
Pravomoce byly (jestli tomu dobře rozumím) nastaveny tak, aby se AO a TO hlídali navzájem, protože obě dvě pozice mají poměrně silné, ale navenek nepříliš viditelné (a taky nepříliš veřejnosti srozumitelné a tudíž veřejností kontrolovatelné) pravomoce a práva.

Nemyslím, že by bylo dobré, aby tito dva vedoucí byli předem v holportu. Protože moc není, kdo by je ohlídal..... (obvyklá otázka "KDO OHLÍDÁ HLÍDAČE?...)

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Nominace Alice Hamalové na vedoucí AO

Příspěvek od Martin.Kucera »

Bohdana.Hola píše: 20 srp 2020, 23:00 Ovládání hlasování a moderování diskusí. A vyvádění off topic vláken (doplňte nebo opravte mě někdo, jestli se pletu) z hlavní diskuse.
Pravomoce byly (jestli tomu dobře rozumím) nastaveny tak, aby se AO a TO hlídali navzájem, protože obě dvě pozice mají poměrně silné, ale navenek nepříliš viditelné (a taky nepříliš veřejnosti srozumitelné a tudíž veřejností kontrolovatelné) pravomoce a práva.
Vyvedu tě z omylu.
Hlasování na Heliosu může AO "ovládat" nanejvýš tak, že ho předčasně ukončí, nebo naopak prodlouží. Protože jakmile je spuštěno, již do něj nejde nijak zasahovat, a veškeré jeho parametry jsou viditelné a zkontrolovatelné.
Moderování diskusí (včetně vyvádění OT) je na fóru velmi decentralizované, tj. může to ve svých sekcích provádět řada dalších lidí (PKS, PMS, programové týmy...). AO působí v podstatě jen v oblasti jednání CF a ve vnitrostranické diskusi, a v ostatních sekcích až jako odvolací orgán.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5255
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7643 poděkování
Dostal poděkování: 8838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Alice Hamalové na vedoucí AO

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Vedouci TO a AO se nijak kontrolovat nemaji, nevim jak na to Bobo prisla. Jsou to svebytne odbory. Naopak je vylozene zadouci jejich uzka spoluprace, na ktere historicky dost veci kolabovalo.
A co se tyce TO, tak ja spoustu chvaly na ne slysel a sam i nejakou vyslovil - ale moc nechapu, jakou to ma souvislost s topicem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 6):
Eva.Novakova, Michaela.Nepejchalova, Vojtech.Pikal, Lucie.Spacilova, Jan.Bednarik, Helena.Buchtova

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 998
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Alice Hamalové na vedoucí AO

Příspěvek od Bohdana.Hola »

Rostislav.Reha píše: 23 srp 2020, 14:33 Vedouci TO a AO se nijak kontrolovat nemaji, nevim jak na to Bobo prisla. Jsou to svebytne odbory. Naopak je vylozene zadouci jejich uzka spoluprace, na ktere historicky dost veci kolabovalo.
A co se tyce TO, tak ja spoustu chvaly na ne slysel a sam i nejakou vyslovil - ale moc nechapu, jakou to ma souvislost s topicem.
Tak např. z toho důvodu, že jsme se snad poučili z Krtkovin, že když má někdo výrazně větší práva než ostatní (třeba na fóru), tak je potřeba zajistit kontrolu jako prevenci proti jejich zneužití. A výrazně větší práva než ostatní má minimálně na fóru, ale spíš obecně právě AO a TO. ;o).
A aby se mohli kontrolovat, měli by být nezávislí.
Kdo ohlídá hlídače. ;o)

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5255
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7643 poděkování
Dostal poděkování: 8838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Alice Hamalové na vedoucí AO

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Bohdana.Hola píše: 23 srp 2020, 15:01 Tak např. z toho důvodu, že jsme se snad poučili z Krtkovin, že když má někdo výrazně větší práva než ostatní (třeba na fóru), tak je potřeba zajistit kontrolu jako prevenci proti jejich zneužití. A výrazně větší práva než ostatní má minimálně na fóru, ale spíš obecně právě AO a TO. ;o).
A aby se mohli kontrolovat, měli by být nezávislí.
Kdo ohlídá hlídače. ;o)
Jak u AO, tak u TO je dalsi instance KK.

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3436
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2607 poděkování
Dostal poděkování: 5037 poděkování
Kontaktovat uživatele:

[OT z]Nominace do AO - Struktura AO/TO/KK

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Frantisek.Pudil píše: 20 srp 2020, 21:45 Já jsem s tím, že 1. bratr místopředsedkyně je vedoucím MO, docela happy. Ale TO a AO by se měly hlídat navzájem. A s tím, že se interní moc soustřeďuje do jedné rodiny, moc spokojený nejsem. Teda vůbec s tím spokojený nejsem. Kandidoval bych i sám, ale obávám se že bych byl býval také Viletován....
Oznámení moderátora:
Další diskuze o potenciální kandidatuře Františka Pudila oddělena sem: viewtopic.php?f=350&t=53429
Pokud kandidovat bude, mohou být příspěvky začleněny zpět do jeho nominačního vlákna.
AO a TO maji hlavne spolupracovat. Vsechny nas hlida jen KK
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvky (celkem 5):
Lucie.Spacilova, Rostislav.Reha, Vit.Fux, Marek.Krejpsky, Helena.Buchtova

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 998
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Alice Hamalové na vedoucí AO

Příspěvek od Bohdana.Hola »

Andrej.Ramaseuski píše: 23 srp 2020, 23:40
Frantisek.Pudil píše: 20 srp 2020, 21:45 Já jsem s tím, že 1. bratr místopředsedkyně je vedoucím MO, docela happy. Ale TO a AO by se měly hlídat navzájem. A s tím, že se interní moc soustřeďuje do jedné rodiny, moc spokojený nejsem. Teda vůbec s tím spokojený nejsem. Kandidoval bych i sám, ale obávám se že bych byl býval také Viletován....
Oznámení moderátora:
Další diskuze o potenciální kandidatuře Františka Pudila oddělena sem: viewtopic.php?f=350&t=53429
Pokud kandidovat bude, mohou být příspěvky začleněny zpět do jeho nominačního vlákna.
AO a TO maji hlavne spolupracovat. Vsechny nas hlida jen KK
No, ale tý kontrolní komisi to musí někdo nahlásit jako problém a ten někdo musí mít možnost to zjistit. A řada věcí se z uživatelského levelu oprávnění prostě zjistit nedá.

Mám za to, že člověk, co má pocit, že je "invincible", a že na něj nikdo nedosáhne, je prostě problém. Systémovej problém, pokud je na místě, kde můžou být škody významné. A neplatí to zdaleka jenom v politice, ať už interní nebo externí!
Protože předpokládat, že to, že je někdo šikovnej ajťák, s sebou automaticky nese, že má v sobě dostatečnou etiku, morálku a společenskou zodpovědnost, je podle mého názoru zcela mimo mísu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Bohdana.Hola za příspěvek:
Isa

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Nominace Alice Hamalové na vedoucí AO

Příspěvek od Martin.Kucera »

Bohdana.Hola píše: 24 srp 2020, 14:06No, ale tý kontrolní komisi to musí někdo nahlásit jako problém a ten někdo musí mít možnost to zjistit. A řada věcí se z uživatelského levelu oprávnění prostě zjistit nedá.
Rozšířím ti obzory - to, co může na našich systémech dělat TO, se většinou nedá zjistit ani z toho levelu oprávnění, kterým disponuje AO.
To by musel AO a) mít přístup k logům našich systémů, b) mít člověka, který těm logům dokáže rozumět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Adam.Jaros, Helena.Buchtova, Vit.Fux, Vojtech.Pikal

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Bohdana.Hola
Místní předsednictvo
Příspěvky: 998
Registrován: 09 srp 2018, 09:21
Profese: datový analytik
Dal poděkování: 1478 poděkování
Dostal poděkování: 1126 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Alice Hamalové na vedoucí AO

Příspěvek od Bohdana.Hola »

Martin.Kucera píše: 24 srp 2020, 14:18
Bohdana.Hola píše: 24 srp 2020, 14:06No, ale tý kontrolní komisi to musí někdo nahlásit jako problém a ten někdo musí mít možnost to zjistit. A řada věcí se z uživatelského levelu oprávnění prostě zjistit nedá.
Rozšířím ti obzory - to, co může na našich systémech dělat TO, se většinou nedá zjistit ani z toho levelu oprávnění, kterým disponuje AO.
To by musel AO a) mít přístup k logům našich systémů, b) mít člověka, který těm logům dokáže rozumět.
Díky za rozšíření obzorů.

V tom případě bychom se proti zneužití měli chránit lépe.
Protože volby á la miss sympatie nám zaručí akorát to, že taková práva nedostane někdo, kdo je zádumčivý, nemá žádné kamarády a z virtuální reality se vynořuje opravdu zřídkakdy (prakticky jenom, když si objednává pizzu.....).

Motto: Pane Bože, dej mi sílu bojovat s problémy, se kterými můžu něco udělat
Dej mi trpělivost nebojovat s věcmi, se kterými nic udělat nemůžu
a dej mi moudrost rozeznat ten rozdíl.
Bohdana

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Nominace Alice Hamalové na vedoucí AO

Příspěvek od Martin.Kucera »

Bohdana.Hola píše: 24 srp 2020, 15:36
Martin.Kucera píše: 24 srp 2020, 14:18
Bohdana.Hola píše: 24 srp 2020, 14:06No, ale tý kontrolní komisi to musí někdo nahlásit jako problém a ten někdo musí mít možnost to zjistit. A řada věcí se z uživatelského levelu oprávnění prostě zjistit nedá.
Rozšířím ti obzory - to, co může na našich systémech dělat TO, se většinou nedá zjistit ani z toho levelu oprávnění, kterým disponuje AO.
To by musel AO a) mít přístup k logům našich systémů, b) mít člověka, který těm logům dokáže rozumět.
Díky za rozšíření obzorů.

V tom případě bychom se proti zneužití měli chránit lépe.
Víš, z povahy našich technických systémů AFAIK plyne, že cokoli dokáže udělat AO administrátorským nástrojem konkrétní aplikace, dokáže obvykle udělat TO nějakým low level nástrojem (třeba přes přímý přístup do databáze).
Ale ochrana před případným zneužitím patří do úplně jiné diskuse než sem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Rostislav.Reha, Lucie.Spacilova

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická Poradna“