Novela Zákona o ochraně zvířat před týráním

Fórum pro diskusi a připomínkování připravovaných předpisů a jiných legislativních návrhů.

Moderátor: @Senat

Pravidla fóra
Fórum slouží pro diskuzi, připomínkování a přípravu předpisů vnějšího světa(zákonů, vyhlášek, evropské legislativy, mezinárodních smluv) - vnitrostranické předpisy diskutujeme zde
  • Do fóra vkládejte návrhy předpisů označené jejich názvem případně návrhy na změnu předpisů.
  • Do prvního příspěvku v tématu vložte odkaz na plný text návrhu.
[iwiki]/zakony/start[/iwiki]
Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 642
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Farmář, ochrana přírody
Bydliště: Počítky 3
Dal poděkování: 1385 poděkování
Dostal poděkování: 1183 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela Zákona o ochraně zvířat před týráním

Příspěvek od Milan.Dadourek » 07 črc 2018, 17:17

Radek.Holomcik píše:
07 črc 2018, 15:47
Milan.Dadourek píše:
03 črc 2018, 12:41
Anna.Valterova píše:
03 črc 2018, 08:54
...Já jen upozorňuju na to, že kdyby byla důsledně dodržována stávající legislativa, už teď by byla vyřešena spousta problémů.
To, bohužel, platí v mnoha oblastech. Proto bychom se při řešení problémů IMHO neměli příliš upínat k legislativě, jako to činí ostatní politické strany.
Problém je kombinací chyb v legislativě (a reálně tam jsou, kromě tohoto zákona zejména ve "veterinárním" zákoně), nedostatečných možností vymáhání práva a jeho reálného nevymáhání. Nejvíce možností máme nyní v rovině legislativní, u těch možností druhé a třetí je to spíše v rovině žádostí na vládu a poukazování na nečinnost.
Nepřu se, jen se snažím zvýraznit, že obecně novela není všelék. OFFTOPICTedy, po pravdě, ty nedostatečné možnosti vymáhání práva se mi příliš nezdají - spíš jde o nedostatečnou motivaci aparátu. I proto, že osobně považuji za extrémně důležité zjednodušování a osekání našeho právního (ne)řádu.
Dovedu si představit aktivitu programových týmů a garantů při poukazování na (ne)činnost veřejné správy a při tvorbě doporučení k nápravě, která by mohla být IMHO přípravou na budoucí podíl na exekutivě. A někdy to IMHO bude programově lepší tudy, než přes předpis. Bylo by dobré shromažďovat příklady "blbé" praxe. Dal bych jich pár pěkných do kupy :)
Kupříkladu jsem si onehdá absolvoval case study vyřízení povolení na ohrazení pastvin. Nemá smysl v této věci měnit zákon, protože rozumně uvažující stavák by podle současné legislativy neměl nic požadovat. (A pokud se nezeptáte, ani nic požadovat nebude :lol: ) Ale někdo jim tluče do hlavy, že požadovat mají. Jeden stavák vedle druhého. IMHO je třeba změnit systém školení a dozoru ve veřejné správě, aby úřady skutečně jednaly podle zásady "co není zakázáno, je dovoleno" a nikoliv "když to v zákoně nečtu, nějak si to domyslím"...
U zákona na ochranu proti týrání je IMHO příkladem chybného a velmi rozšířeného čtení vyhlášky, že koně musejí mít vždy a všude přístřešek... OFFTOPIC(Chudáci ti nebozí divocí exmooři v Milovicích - vždyť budou mít úžeh nebo oprší.)
Prostě šíří se úřední libovůle, příkladů je mnoho a řešením je spíše posilování kontrolních a nápravných mechanismů (pravomoci ombudsmana, posílení správních soudů (na rozsudek se čeká asi čtyři roky), důsledný regres škod vůči úředníkovi, povinná omluva za chybný výkon atp). Což je vlastně také legislativa, ale trochu jinde ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 7):
Robert.Magni, Radek.Holomcik, Ales.Jakl, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Anna.Ungerova, Jirina.Ciprova
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 3942
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 14662 poděkování
Dostal poděkování: 2700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela Zákona o ochraně zvířat před týráním

Příspěvek od Robert.Magni » 13 črc 2018, 09:03

Skutečná kauza
https://www.krimi-plzen.cz/a/v-byte-psi ... dalsi-psi/

Policie tvrdí,že nic dříve nemohla dělat.... Lež.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Anna.Ungerova
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko

Uživatelský avatar
Anna.Ungerova
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 95
Registrován: 27 říj 2013, 14:22
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 196 poděkování
Dostal poděkování: 218 poděkování

Re: Novela Zákona o ochraně zvířat před týráním

Příspěvek od Anna.Ungerova » 14 lis 2018, 07:44

Tento příběh je podle mě dobrým příkladem neznalosti povinností, kompetencí a naprosto nefungující koordinace jednotlivých složek, které by měly řešit případy porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 1385974473
Holešov 13.11.2018
Vy všichni, kdo se divite, co to zase v te televizi ukazovali za hrůzu o tyraných zvířatech, poslechnete si ted můj příběh.
Dnes nám ve zverimexu plakala paní, že je ve Všetulích firma, která tam má v kotci psa. A že ten pes se tam nemá dobře, a ze tam jezdí na benzin, a že to sleduje již delší dobu, a ze včera ten pejsek již nemohl stát na nohou a majitel řekl, že ať do rána zdechne. Tak jsem do te firmy jela. Pes byl v kotci, na zavolání nereagoval, jen apaticky ležel. Vyhodnotila jsem, že pes potřebuje veterinární vyšetření. Majitel mi telefon nebral. Volala jsem linku 158 a kolegyně, co se mnou jela, volala Státní veterinarni správu. Státní policie nepřijela a poslala na místo hlídku městské policie Holesov. Tu jsme požádali, zda by nám pod jejich dozorem dovolili pejska převézt na veterinu. Toto hlídka odmítla, ze by to vypadalo, ze psa krademe. To nás udivilo, vždyť je prave proto zadáme o dohled. Tak jsme je pozadali, ze s nimi chce mluvit Krajská veterinární správa, která by zvolila ve věci další potřebné kroky. Hlídka městské policie si telefon do ruky nevzala, ze prý by jim mohl upadnout na zem. Trvala jsem tedy na příjezdu státní policie. Ta za cele 2 hodiny, kdy jsme u kotce stali nepřijela. Kolegyně mezitím zalarmovala veterinarniho lékaře, který na místo přijel, pejska vyšetřil a konstatoval, ze je pejsek v tak těžkém zdravotním stavu, kdy odchod z tohoto sveta je pro něj vysvobozením. Majitel nám telefon konečně zvednul, řekl, ze ma povinnosti vůči svým zákazníkům, že ho pes nezajímá a dává svolení s utracenim.
Rexika jsem držela v poslední chvíli alespoň v náručí a plakala jsem. Nad jeho osudem, nad jeho životem, nad jeho koncem.
Přítomny zaměstnanec dotyčné firmy mi řekl, ze se pes mel prece dobře a večer mi volala jeho rozezlena matka, co ze jsem si to dovolila takto jednat.
Dovolila a zase dovolim paní Burešová, právě kvůli takovým lidem jako je Váš syn, majitel psa, Vy a všichni Vám podobni, co jste záměrně hlusi, slepí, falešní a bezcitni.
Závěr ? Jsem absolutně šokována přístupem a chováním hlídky městské policie Holešov. Ta nám nepomohla, neřekli jaké maji kompetence, ignorovali telefon Krajské veterinarni správy, nazvali nas" slunickari" a ze si nemůžeme chodit kde chceme a určovat, ze je pes tyrany. My jsme chtěli ale jen pod dohledem státních orgánů poskytnout pejskovi nutnou veterinarni peci. Vše ostatní by se porěšilo následně. Nebylo tomu tak. Nikdo nám nepomohl, slovní arogance byla šokující. Na chvíli mne to srazilo na kolena. Na malou chvíli. Zítra jdu opět do boje !
Prosím sdilejte a komentuje. Potřebují názor veřejnosti.
S úctou ke všem zvířatům a jen k některým lidem Doleželová
Tito uživatelé poděkovali autorovi Anna.Ungerova za příspěvek:
Zbynek.Janoska

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Republikový výbor
Příspěvky: 639
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 913 poděkování
Dostal poděkování: 733 poděkování

Re: Novela Zákona o ochraně zvířat před týráním

Příspěvek od Dan.Lestina » 27 črc 2019, 01:01

FYI, téma teď půjde sněmovnou.
http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&t=514
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
Zbynek.Janoska
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Návštěvník
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Novela Zákona o ochraně zvířat před týráním

Příspěvek od Návštěvník » 02 srp 2019, 07:16

Množírny psů a koček se zákonu smějí, mají prosté fígle, jak ho obejít
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mnoz ... domaci_knn
Byznys se psy a kočkami funguje dál, a to navzdory změnám zákonů, od nichž si veterináři slibovali jeho konec. Podle odhadů expertů je po republice na tisíc množíren. Způsoby obejití zákonů jsou prosté. Chovatelé převedou část zvířat na příbuzné nebo feny prodají před vypršením lhůty na jejich registraci.

Připravili jsme to jako nikdy, dopadlo to jako vždycky.

Odpovědět

Zpět na „Připravované předpisy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host