PoŽiv - zápisy - Poslanecký resortní tým

Moderátor: Resortni tym ZivotniProstredi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Dan.Lestina
Republikový výbor
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 2226 poděkování
Dostal poděkování: 1962 poděkování

Re: Životní prostředí - zápisy ze schůzí resortního týmu

Příspěvek od Dan.Lestina »

Dana.Balcarova píše:
16 lis 2019, 11:10
Dane, žádám tě, abys vysvětlil a doložil, kde jsi dostal odpověď na otazku "jak je resort ŽP u Pirátů organizovaný", viz body 1)-4) !
Uf... když to musí být:
ad 1) "je to pro nás všechno nové, fungujeme provizorně, časem tomu dáme řád":
Něco v tomto smyslu padlo např. někde okolo téhle promluvy na zasedání RV v Mariánských lázních 16.6.2019: Dana Balcarová: ...Mně se ozývá hodně lidí ohledně životního prostředí, ale já vlastně nevím, kam je posílat. Je to opravdu velmi časté.https://docs.google.com/document/d/1NTx ... E3Nfs/edit
Ta formulace, jak jsem ji napsal já, v zápise není, ale jestli chceš, můžeme vyslechnou svědky :)
Jsem si celkem jistý, že jsem to slyšel i předtím během letošního jara a loňského léta.
Písemně to od vás s Honzou mám z r. 2017.

ad 2) "resortní tým jsou poslanci+asistenti+garant"
Do 28.8.2019 to takto viselo na stránkách týmu, to lze samozřejmě dohledat: https://github.com/pirati-web/pirati.cz ... ostredi.md
Osobně jsem to slyšel i explicitně řečené, to mohu maximálně dosvědčit já.
Každopádně na výslovnou žádost o zapojení výše v tomhle vlákně nikdo nereagoval a na oslovení kontaktní osoby Kristiny s žádostí o zapojení jsem byl odkázán na KET ve svém kraji (který vedu, jak dobře víš, byl jsem tedy odkázán sám na sebe...).
Kromě toho v dobách, kdy byl ZeŽiv vykazován jako RT ŽP (11.3.2019), jsi psala v emailu:
Dana píše:- ZeŽiv je tým na půdě PSP, slořený z poslanců a garantů prog. bodů ŽP a Ze
(pro nezasvěcené: to se již změnilo od té doby, co už schůzky ZeŽiv neorganizuje Dana, ale také se s tím bohužel změnila pravomoc ZeŽiv ovlivňovat pirátskou politiku ŽP. Cituji z Danina mailu 11.11.2019: Napříště prosím, aby nedocházelo k chybám, kdy jsou [týmem ZeŽiv] zadávány řádně neprojednané úkoly, které spadají do gesce poslaneckého rezortního týmu ŽP.)

ad 3) "resortní tým je tato sekce na fóru: viewforum.php?f=560 "
Cituji dále z tvého emailu z 11.3.2019:
Dana píše: - Naopak tým ŽP je otevřená platforma, složená z členů pirátů, kteří mají o téma ŽP zájem, máme skupinu na fb a hlavní komunikace je na Foru
- Garantem ŽP je Honza Nezhyba a za PSP Dana Balcarová
Padlo to také na schůzce ke klimatické změně v prosinci 2018. Kde je z ní zápis, budeš jistě vědět lépe než já :?
Koneckonců, že komunikačním kanálem resortního týmu je fórum je na stránce týmu dodnes: https://www.pirati.cz/pripoj-se/zivotni-prostredi/
Pouze k tomu přibyl ten "nový" "sněmovní tým".

ad 4) "resortní tým ŽP a Zemědělství je spojený, sněmovní schůzky ZeŽiv jsou schůzkami RT ŽP."
Do 28.8.2019 byl na stránkách týmu v kolonce "Zápisy z týmu Životní prostředí" odkaz na zápisy ze ZeŽiv, viz: https://github.com/pirati-web/pirati.cz ... a77c972ee4
Kdyby si někdo myslel, že to byl omyl, tak nebyl, změna se projevila také zejména tím, že se začal scházet skutečný sněmovní tým pro ŽP, o kterém je toto vlákno, viz jeho začátek: viewtopic.php?f=560&t=48297
A nyní se to také projevuje tím, že se v rozporu z předchozí praxí nemá ZeŽiv reálné kompetence v resortu ŽP, viz výše.
Také se dřív při jednání ZeŽiv válely na stole papíry s nadpisem "Prezenční listina schůzky resortního týmu Životní prostředí" s příslušným datem, jestli jsem dobře viděl.

-------------------------------------------------------------------------------
V podkladu na zveřejnění je uvedeno : "Kmenovými členy týmu jsou:" bohužel teď je tam "Složení týmu:"
Právě řeším aby se to upravilo
To je detail, samozřejmě mě stále zajímá, jak je možné se stát řadovým členem týmu i jak se stát "kmenovým" členem týmu, a co to přesně znamená.

-------------------------------------------------------------------------------
Dan.Lestina píše:
15 lis 2019, 23:58
Kde lze věcně diskutovat nad návrhy podávanými ve sněmovně? Kde a kdy se sejde skupina k revizi společného krajského programu? atd. atd.
Předpokádám že ti včera přišla pozvánka : (...)
Ano, přišla. Dokázal bych pochopit, že náhodou zapomeneš na to, že máme v sobotu konferenci k zemědělství v Jihlavě. Dokázal bych to pochopit i přes to, že se termín vybíral mj. i podle tvých časových možností: https://doodle.com/poll/8hwxvwkyfryykf9d . I přes to, že jsme to na ZeŽiv několikrát probírali a že to šlo minulým členským newsletterem.
Co se mi chápat nechce, je, že v sobotu dopoledne touhle pozvánkou argumentuješ jako možností, jak se zapojit do činnosti týmu, když už v pátek večer psal Radek, že to s tebou řešil, abyste to datum upravili, např. přesunutím části programu z 30.11. na 1.12. .

(Pro nezasvěcené dodávám, že jediná další schůzka, kam jsem letos od týmu ŽP dostal pozvání, proběhla také ve stejný čas jako schůzka jiné důležité pracovní skupiny na pomezí životního prostředí a zemědělství, kam byla také Dana zvána.)

Kromě toho, v pozvánce na 30.11.-1.12. uvádíte:
"Cílem setkání je koordinace spolupráce jednotlivých Krajských expertních týmů a resortního týmu pro životní prostředí, sdílení zkušeností a specifik regionů a stanovení priorit na rok 2020 a 2021."
Z toho jednoznačně nevyplývá odpověď na otázky:
Dan.Lestina píše:
15 lis 2019, 23:58
jak je možné se do činnosti v resortu efektivně zapojit se svými návrhy z této oblasti, a to zejména co se týče programu strany, programových stanovisek, a sněmovní agendy. (...) Kde lze věcně diskutovat nad návrhy podávanými ve sněmovně? Kde a kdy se sejde skupina k revizi společného krajského programu? atd. atd.
Pokud tedy na schůzce 30.11.-1.12. bude možnost se stát členem resortního týmu (v tom smyslu aby člověk mohl např. efektivně a včas diskutovat nad návrhy ve sněmovně nebo se účastnit revize společného krajského programu a obdobných činností v budoucnu) prosím o explicitní vyjádření, že ano, a že je to podmíněno účastí na této akci.
V tom případě bych třeba já přijel, ŽP je mnohem víc můj obor, než zemědělství, a myslím, že nejsem sám. Budu potom ale celkem chápat, že se na tebe budou organizátoři zemědělské ideové konference zlobit...
Ať už je to jakkoli, prosím tímto i já o přesunutí veškerých pracovních částí víkendové schůzky na 1.12. Jsem si jist, že to přihlášeným zvládnete v příštích dnech vyřídit a příštím newsletterem poslat opravu.
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Dana.Balcarova
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslankyně PSP ČR
Dal poděkování: 553 poděkování
Dostal poděkování: 438 poděkování

Příspěvek od Dana.Balcarova »

Dan.Lestina píše:
17 lis 2019, 16:17
Uf... když to musí být:
ad 1) "je to pro nás všechno nové, fungujeme provizorně, časem tomu dáme řád":
Něco v tomto smyslu padlo např. někde okolo téhle promluvy na zasedání RV v Mariánských lázních 16.6.2019: Dana Balcarová: ...Mně se ozývá hodně lidí ohledně životního prostředí, ale já vlastně nevím, kam je posílat. Je to opravdu velmi časté.https://docs.google.com/document/d/1NTx ... E3Nfs/edit
Ta formulace, jak jsem ji napsal já, v zápise není, ale jestli chceš, můžeme vyslechnou svědky :)
Jsem si celkem jistý, že jsem to slyšel i předtím během letošního jara a loňského léta.
Písemně to od vás s Honzou mám z r. 2017.
Smutný, neumíš přiznat, že své "Eviduji tedy již 5. odpověď na otázku,jak je resort ŽP u Pirátů organizovaný:" máš vycucaný z prstu. v ad 1) Jsi vytrhnul část mojí reakce ze zápisu jednání RV, kde se bavíme o nastavení KET, o tom, že lidé kteří se chtějí zapojit do odborné práce nevědí jak se zapojit a nemají kontakt na KETky.

Stejně tak v ostatních bodech používáš polopravdy, dohady a výmysly
Dane, nebudu dál reagovat a žádám tě, abys toto vlákno nepoužíval k jinému účelu než je určeno.

Dan.Lestina
Republikový výbor

Já tedy jen uvedu na pravou míru, co musím:
OFFTOPICPíšu: "Něco v tomto smyslu padlo např. někde okolo téhle promluvy na zasedání RV"
Nepoužívám tedy tuto větu bez kontextu jako doložení tvrzení, pouze jako připomenutí pro tebe, když jsi to chtěla připomenout, kdy a kde to padlo. Myslím, že jsi tehdy mluvila mj. i o rozesílání resortních newsletterů, a shrnula jsi celou promluvu tím, že je to celé řízení resortního týmu pro vás nové a snažíte se nějak ty procesy nastavit.
Já mám ale hlavu děravou a je klidně možné, že to bylo jinak nebo jindy, to rozhodně uznávám. Jestli ti zrovna na tomhle záleží, můžeme to skutečně dát ke kontrolní komisi, ať vyslechne svědky. Ale myslím, že má fakt lepší věci na práci...

A pro moderátory a náhodné čtenáře vypíchnu, že ze všech těch slov je důležitá a k tomuto vláknu relevantní stále ta samá otázka:
Jak je možné se stát řadovým členem a jak se stát "kmenovým" členem resortního týmu, a jak se to přesně mezi sebou liší? (A jak je možné se stát členem PoŽiv?)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
Vit.Rous
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Kristina.Kubcova
Asistent pro administrativu
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 116 poděkování

Re: PoŽiv - zápisy - Poslanecký resortní tým

Příspěvek od Kristina.Kubcova »

Schůze PoŽiv 21.12.2019
Přítomni: Dana Balcarová, František Elfmark, Jan Nezhyba, Jiří Lehejček, Ondřej Kolínský, Kristina Marie Kubcová, Lukáš Blažej

Poslanecký resortní tým projednal tisky na 39. schůzi.
Drážní zákon:
  • Tým diskutoval o vratce ze Senátu, která se ve sněmovně bude hlasovat v prosinci. Návrh stanoviska týmu je podpořit znění senátní vratky.

Ústavní zákony na ochranu vody (sněmovní tisky: 508, 526, 549)
  • Proběhla krátká diskuse nad již proběhlou mailovou komunikací v rámci Poslaneckého klubu, Kristina Kubcová se zeptá příslušného poslance (Františka Navrkala), jestli má k tématu rozšiřující podklady.
Následovala krátká diskuse o novele Zákona o vnitrozemské plavbě a novele Zákona o svobodném přístupu k informacím. Lukáš Blažej k infozákonu zpracuje podklady pro potřeby týmu.

Poslanecký resortní tým se dále zabýval následujícími tématy:
Odpadová legislativa
  • Do Vánoc budeme mít knížečku s informacemi k zákonům, kterou zpracují Eva Tylová, Jan Nezhyba, Martin Šmída a František Elfmark. Není pravděpodobné, že by odpadová legislativa přišla v tomto roce do sněmovny.
Stavební zákon
  • Dana Balcarová se bude zabývat zejména účastí veřejnosti.
  • Na nadcházející schůzi pracovní skupiny ke stavebnímu zákonu, kterou vede František Elfmark, půjde za resortní tým Lukáš Blažej.
Rozpočet MŽP
  • Jiří Lehejček se zaměří na problematiku podfinancování zaměstnanců příspěvkových organizací MŽP. Problém vidí hlavně ve správě CHKO, ČHMÚ a AOPK.
  • Dana Balcarová a Franišek Elfmark se připraví na jednání rady SFŽP.
Vodní stupeň Děčín
  • Dana Balcarová zvaží interpelaci
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon na ochranu zvířat proti týrání
  • Dana Balcarová seznámila tým se svým záměrem napsat PN k Zákonu o policii ČR, kterým by byl policii umožněn vstup do obydlí v případě vážného podezření na týrání.

Národní strategie řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů v České republice 2020 -2030
  • Tým se dohodl na tom, že strategii bude nadále sledovat.
  • Lukáši Blažejovi přijde příliš mírná, postrádá řešení sekundárních otrav.
Soutok - Moravská Amazonie
  • Dana již v minulosti k tématu měla interpelaci, přijde jí nešťastné, že se na ZeŽivu zadal úkol, který už je vypracovaný. Bude znovu interpelovat.
Dále PoŽiv diskutoval a plánoval setkání krajských expertních týmů v Praze, které se uskuteční ve dnech 30.11 a 1.12 v pražském Pirátském centru. Na projekt tým žádal o finanční podporu klubu. Bylo rozhodnuto, že schůze začne už v sobotu, nejdůležitější body na programu se ale budou řešit v neděli.

PoŽiv se také diskutoval program pro krajské volby. Dle zadání má garant a gesční poslanec připomínkovat a doplnit zaslaný podklad do 31.12. Garant popsal špatnou spolupráci v rámci návrhu programu s Danem Leštinou, který neakceptoval garantovy připomínky. Dle Dany Balcarové chybí v návrhu zásadní krajská témata.

Tým se také dohodl na tom, že bude dál sledovat kauzu zápachu z továrny VAFO a vrátí se k ní na příští schůzi.
https://www.facebook.com/kristinamarje
+420778702242

V urgentních případech +420605458159

Stepan.Tracik
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: Inspektor ČIŽP
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 48 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Stepan.Tracik »

Omlouvám se za vstupování, ale mám drobnou technickou připomínku k Vašemu zápisu.

Příspěvková organizace resortu MŽP je Správa Národního parku XYZ.
Příspěvkovou organizací dle mého názoru není AOPK ČR OFFTOPIC(proto řeší financování nejrůznějšími projekty, administrováním OPŽP atd.).
Správa CHKO jako organizace neexistuje, organizace je opět AOPK ČR.

OFFTOPICAno, AOPK ČR je silně podfinancovaná stejně jako celý resort MŽP
"Já věřím ve vše, ale zároveň o všem pochybuji. Když něčemu nerozumím tak věřím."
<<"Tak já vám teda věřím.">>
"A ono je to úplně opačně. "

(P. Dostál + P. Čtvrtníček - Česká soda)

Dan.Lestina
Republikový výbor

Ach jo. Rád bych se důrazně ohradil proti tvrzení, že jsem já něco neakceptoval. Editorskému týmu jsme s Blankou předali všechno, co Honza chtěl. ET to značně proškrtal, stejně jako všechny ostatní resorty. Honza od té doby žije v domnění, že jsem to nějakým způsobem proškrtal já, přestože jsem se mu to opakovaně snažil vysvětlit.

Velice špatná spolupráce tam byla, ale nebyl jsem to já, kdo se zachoval neprofesionálně, v případě potřeby to můžu někde rozvést, ale to sem již nepatří.

Ještě bych zde rád připomněl, že jsem to naopak byl já, kdo namítal, aby se editorský tým nezabýval samotnými odbornými problémy a soustředil se na formální editaci, a že jsem to byl já, kdo strávil těžko uvěřitelné množství času lobbingem za to, aby to šlo ještě k připomínkám resortním týmům a programovým skupinám (navrhoval jsem to opakovaně na ET, poté znovu, když se odesílala průvodní zpráva pro RP, a pak opakovaně na jednání RP), a aby program dále nezpracovávalo pouze MO.
Očekával bych tedy poděkování, že jsem významně pomohl zajistit, že to máme znovu v ruce a můžeme to znovu rozebrat.
A využití této příležitosti k široké diskusi o dalších úpravách.
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Dana.Balcarova
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslankyně PSP ČR
Dal poděkování: 553 poděkování
Dostal poděkování: 438 poděkování

Příspěvek od Dana.Balcarova »

V rámci projektu Nastavení funkční platformy v agendě životního prostředí se o víkendu 30. 11. - 1. 12. 2019 konalo v Pirátském centru Praha celostátní setkání Krajských expertních týmů zabývajících se životním prostředím. Setkání iniciovala gesční poslankyně Dana Balcarová spolu s garantem resortního týmu životního prostředí Janem Nezhybou. Cílem bylo zajistit koordinaci činností a efektivní spolupráci mezi jednotlivými kraji a týmy tak, aby vedla k funkčnímu řešení agendy životního prostředí, dále pak sdílení expertů i zkušeností a vytvoření plánu platformy ŽP na další roky.

Setkání se zúčastnilo 17 zástupců z 10 krajů České republiky. Mezi přítomnými byli nejen členové Krajských expertních týmů, ale také odborníci na různé oblasti životního prostředí. Během víkendu se podařilo identifikovat průniková témata, na která se týmy v tomto roce zaměří, a aktuální environmentální problémy v krajích. Členové KET vytváří rozmanitou a širokou škálu odborností, kterou jsou nyní schopni sdílet a vzájemně využívat při řešení lokálních environmentálních kauz. Výstupní dokumenty budou v příštích dnech zpracovány Janem Nezhybou a Danou Balcarovou a následně nasdíleny mezi účastníky setkání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dana.Balcarova za příspěvek:
Stepan.Tracik

Kristina.Kubcova

Poslanecký tým pro životní prostředí 7.1.2020

Zúčastnili se: Jiří Lehejček, Dana Balcarová, Jakub Brejša, Kristina Marie Kubcová, Jan Nezhyba, Markéta Řádková
  • Tým se věnoval žádosti RP k činnosti resortních týmů v roce 2020. Účastníci jednání znovu prošli priority pirátského životního prostředí, které byly vykopnuty na setkání KET v prosinci 2019 (voda, krajina, ovzduší, odpady)
  • Tým se zabýval prioritami klubu do roku 2021. Jednotlivé body doladí tým na setkání v rámci celostátního fora, jako zásadní byly určeny následující oblasti: oběhové hospodářství (zaměření na zákaz skládkování, zálohování a jednorázové plasty); ochrana klimatu; adaptační opatření (sucho); účast veřejnosti (infozákony 106 a 123); wellfare zvířat; kvalita ovzduší; voda; koncepce zadržování vody v krajině; kvalita pitné vody
  • Resortní tým s pomocí Markéty Řádkové prošel legislativní plán vlády na rok 2020, následovala diskuse o legislativních prioritách pirátského životního prostředí na příští rok.
  • Tým se také dohodl, že se bude věnovat přípravě programu do sněmovních voleb v roce 2021 a pří příští výzvě se do tvorby intenzivně zapojí.
+420778702242

Kristina.Kubcova

Zúčastnili se:
Dana Balcarová, Jana Moravcová, Kristina Marie Kubcová, Markéta Řádková, Mikuláš Peksa (online), David František Wagner (online)

Omluveni:
Ondřej Kolínský, Jiří Lehejček, Tomáš Murňák, Lukáš Wageknecht, Jan Nezhyba, František Elfmark, Lukáš Blažej

Program:
body z minula, kontrola, diskuse
  • Na základě výstupů zaslaných Jiřím Lehejčkem proběhla navazující diskuse o podfinancování zaměstnanců příspěvkových organizací MŽP, téma bylo nakonec odloženo na příští schůzi, kde bude Jiří Lehejček přítomen
aktuality
  • Odpadová legislativa: prioritou je zákaz skládkování do roku 2030, do dvou měsíců udělá František Elfmark seminář k odpadům
  • Urychlení staveb: Proběhne meziresortní schůzka vedená Ondřejem Polanským, za RT ŽP se tématem bude zabývat Lukáš Blažej
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kristina.Kubcova za příspěvek:
Zbynek.Janoska
+420778702242

Kristina.Kubcova

Poslanecký tým pro životní prostředí 25.2.2020

Zúčastnili se:
Dana Balcarová, Jana Míšková, Jana Moravcová, Kristina Marie Kubcová, Lukáš Wagenknecht, Karolína Žďárská

Zápis:
Jednání resortního týmu bylo zahájeno prezentací Davida Františka Wagnera o Just transition fund. Po skončení prezentace byla diskutována invazní novela (ST 731). Dana Balcarová bude podávat pozměňovací návrh, je třeba napsat důvodovou zprávu. Zběžně byl probírán i urychlovací zákon (ST 673), Lukáš Blažej bude připravovat pozměňovací návrh. Jana Mišíková vznesla téma přírodě blízké rekultivace a post těžebních úprav v rámci horního zákona, bylo domluveno, že Dana Balcarová počká na dodání podkladů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kristina.Kubcova za příspěvek:
Zbynek.Janoska
+420778702242

Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“