Sázení lesů jako nejúčinnější řešení ochrany klimatu

Moderátor: Resortni tym ZivotniProstredi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 138 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Sázení lesů jako nejúčinnější řešení ochrany klimatu

Příspěvek od Karel666 » 14 srp 2019, 09:07

Josef.Kadlecek píše:
05 srp 2019, 08:45
Kamarádčin přítel poskytl rozhovor novinám na Náchodsku, z něhož si vybavuje podstatné:
Předchozí model, kdy se nákladně sází les (školky, vysazování monokultury) a levně kácí, se díky současnému stavu ("kalamitnímu") bude muset (IMHO konečně) nahradit - levně (samo - náletem) vysadit, draze kácet; žádné harvestery, ale koně a pěkně ruční práce.
A tomu se bude muset systém ekonomicky přizpůsobit, což bude jistou skupinu pěkně bolet.

Včera o výhodnosti náletové "výsadby" lesa hovořili ve zprávách ČT.
V SRN jsem zaregistroval dokonce výzkum, že les je násobně vitálnější, zdravější, pokud se sám semení. Semena stromu jsou mezigeneračně modifikována, reagují na místní podmínky, znělo to až tak, že strom cítí vazbu na svůj rod, že vedle pomalu "dožívá babička, támhle je máma s tátou, okolo mám bráchy a ségry, tady jsem mezi svými"
Tak beru nalety, kdy je to o způsobu hospodareni a rychlosti obnovy po tezbe,

ALE, fakt cheš tvrdit, že se někdo vratí k ruční práci v lese, místo harvestorů? To je stejná pohádka, jak bys chtěl, aby se lidi vrátili ke kopání výkopů ručně, když se dnes prosazuje strojně=levnější a rychlejší ;)
Nedovedu si představit, proč by někdo platil draze desítky lidí, když to samé harvestor udělá levně a rychlej, jasně nebude potřeba "stovek harvestorů", ale jenom desítek, ale budou, teda poku dněkdo nezakáže jejich používání, ale to jsme už v totalitě, takže to beru spíše jenom, abych nezazdil nějaké řešení...

Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“