Plastový odpad - co s ním?

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, RT ZivotniProstredi - hlasovací

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Adam.Vesely
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 12 čer 2018, 10:58
Profese: Pracovník ve vědě a výzkumu, VÚMOP
Dal poděkování: 26 poděkování
Dostal poděkování: 106 poděkování

Plastový odpad - co s ním?

Příspěvek od Adam.Vesely »

Zdravím Piráty. Jakožto vašeho voliče by mě zajímal váš postoj k problematice plastového odpadu. Je to dost aktuální téma. Výzkumy, které ukázaly že mikročástice plastů jsou v podstatě všudypřítomné, byly publikovány relativně nedávno. Plasty se necházejí ve velkém v oceánech, v půdě, v tělech organismů (včetně lidí) v balené vodě, zkrátka všude. Mimo jiné se tím zabývají i lidé z ČZU a Ústavu životního prostředí PřFUK. Vliv mirkočástic plastů na lidské zdraví a zdraví ekosystémů však dosud nebyl přesvědčivě popsán (alespoň pokud vím).

V současné době se tématu věnuje EU, která plánuje zakázat použití vybraných plastových výrobků https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/evr ... 5281659_dp . Zdá se vám tento přístup dostatečný? Já osobně bych byl pro tvrdší přístup a to pokud možno na globální úrovni. Tzn. omezovat úniky plastů do životního prostředí nejen na území EU ale i mimo ni. Nesmyslné mi přijde vyvážení plastového odpadu do východní Asie. Myslíám si, že Evropa by se o svůj odpad měla postarat sama, a zbytečně jej nevyvážet do zemí, kde nikdo není schopný zkontrolovat, co se s ním stane.

Je to komplexní téma odpadového hospodářství, dle mého názoru dost důležité. Nasnadě je otázka, v jaké míře má cenu plasty reckylovat, když zájem o vytříděný plast není ani v Evropě a nyní již ani v Číně https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ci ... 1528875360. Jaké jsou však jiné alternativy? Samozřejmě nejlepší by bylo produkci tohoto typu odpadu se zcela vyhnout, to je však běh na dlouhou trať. Alternativou k recyklaci plastů je jeho energetické využití ve spalovnách. Toto řešení má řadu zastánců i odpůrců, sám si netroufám hodnotit (rozhodně je to však lepší, než odpad vyklopit do řeky :-) )

No každopádně bych byl rád, kdybyste se tomuto tématu veřejně věnovali a představili nějakou vaši vizi.
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5559
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22544 poděkování
Dostal poděkování: 4546 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plastový odpad - co s ním?

Příspěvek od Robert.Magni »

K tématu už tu jedno vlákno máme
viewtopic.php?f=350&t=40750

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“