Zákaz používání olověných broků

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, RT ZivotniProstredi - hlasovací

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
rivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 119
Registrován: 21 úno 2021, 13:45
Dal poděkování: 60 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od rivan »

Zbynek.Janoska píše: 24 úno 2021, 20:27
Asi jsme to špatně napsal, omlouvám se - jde o to, že reálně se olovo i dnes dostává do lidského organismu a to v mnohem větších koncentracích než je přirozené (jako spousta jiných látek), takže není pravda, že například olověné trubky, konzumace masa apod. nemají žádný vliv. Nakolik je to skutečně zdravotně závadné je druhá věc, jen zkrátka není pravda, že to je celé výmysl a že žádný problém ve skutečnosti neexistuje. A také nikdo nenavrhuje regulaci konzumace zvěřiny, ať je to nebezpečné sebevíc. Tady se řeší jen ten environmentální problém, který je dostatečně dobře zdokumentovaný.
Tady ale nikdo netvrdí, že něco nemá žádný vliv .... takže je otázka o čem vlastně tvrdíte, že není pravda.
A jsem skutečně rád za vaše přiznání, že nemáte absolutně žádná data o zdravotní závadnosti, a že fakticky řešíte nějaký environmentální problém ( který by mne opravdu zajímalo jak je zdokumentovaný, respektive co si mám pod "zdokumentovaný" reálně představit ), nikoli prokázanou škodlivost olova. Konzumace zvěřiny, je naopak dietology a odborníky na výživu doporučována.... což vy ovšem ve vašem environmentálním aktivismu nevíte.
Mimochodem vy fakt jste schopen kvantifikovat přirozenou míru koncentrace?
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Jan.Hora »

Dan.Lestina píše: 22 úno 2021, 23:03 btw. @Marketa.Gregorova nebo @Jan.Hora by mohlo zajímat, že se zde píše, že k tématu bude co nevidět veřejná konzultace EK. Tak zkusíme do té doby to stanovisko dát dohromady a případně poslat názor do veřejné konzultace?
Teď jsem si všiml že jsem přehlídl tuhle výzvu - určitě souhlasím, že by bylo dobré stanovisko dotáhnout a opřít se o něj už v té veřejné konzultaci. Navrhuju to projednat v obou RT a stanovisko z nich potvrdit. Nejsem si jistý jestli je potřeba i dalších kroků, dávalo by mi smysl to ještě pochroupat v RV, co myslíš?

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jan.Hora píše: 25 úno 2021, 13:24 Navrhuju to projednat v obou RT a stanovisko z nich potvrdit.
@Jan.Hora Které konkrétní RT máš na mysli? Ať už z RT vypadne cokoliv, pokud to má být stanovisko strany, asi bych chtěl schválení toho stanoviska v referendu CF. Jak je vidět i v této diskusi, stanovisko RT můře být stiženo ... jak se jinak řekne fachidiocií? Jo! profesionální slepotou. :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
rivan

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3686 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Dan.Lestina »

Myslím, že toto je v současném nastavení odborné sekce věc na RT Zem, ŽP, bezpečnost a moožná MPO. Na RV je to celkem velká podrobnost. Ale nebráním se to probrat i tam.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvky (celkem 3):
Jan.Hora, Tomas.Unger, Jan.Zavadil

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

noir
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7
Registrován: 23 říj 2013, 17:00
Profese: auditor
Dostal poděkování: 14 poděkování

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od noir »

Ještě bych dodal jednu věc: Chápu, že kachna/husa/labuť spolkne brok (ať už rybářský nebo z brokovnice), ale opravdu si myslíte, že spolkne tohle: https://1987491269.rsc.cdn77.org/data/p ... /15526.jpg nebo https://www.1967spud.com/wp-content/upl ... 451885.jpg ?
Takže bych pochopil, kdyby došlo k regulaci do určitého rozměru a tvaru, ale snaha o totální zákaz už mi nepřijde odůvodnitelná dobře míněnou starostí o blaho vodního ptactva.
Tito uživatelé poděkovali autorovi noir za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, rivan
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Petr.Vileta »

Mě obecně vadí některé snahy tzv. dobroserů typu "my si myslíme, že to je špatné, máme na to jednu studii, provedenou na malém vzorku a se zadáním prokázat škodlivost, tak to preventivně zakážeme, oni budou lidi chvíli remcat, pak si zvyknou". Takhle to bylo se žárovkami, které sice trochu svítili a trochu hřály, ale i když jste ji vyhodili barbarsky na černou skládku a rozšláplo ji divoké prase, nic se nestalo. Naopak nové "ekologické" zářivky a výbojky jsou plné jedů a ještě "ekologičtější" LED zase plné drahých kovů a způsobují zdravotní problémy vlastnostmi vyzařovaného světla. A další škůdce je vysavač se silným motorem, který sice žere víc, ale vysává.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
rivan

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Jan.Hora »

noir píše: 25 úno 2021, 19:16 Ještě bych dodal jednu věc: Chápu, že kachna/husa/labuť spolkne brok (ať už rybářský nebo z brokovnice), ale opravdu si myslíte, že spolkne tohle: https://1987491269.rsc.cdn77.org/data/p ... /15526.jpg nebo https://www.1967spud.com/wp-content/upl ... 451885.jpg ?
Takže bych pochopil, kdyby došlo k regulaci do určitého rozměru a tvaru, ale snaha o totální zákaz už mi nepřijde odůvodnitelná dobře míněnou starostí o blaho vodního ptactva.
To je důvod, proč diskutujeme jako lepší tu variantu zákazu lovu vodního ptactva - ty se loví broky, užití jednotné střely k jejich lovu moc smyslu nedává a tudíž to lovci nebude reálně nijak komplikovat život OFFTOPIC(i mě přijde nepravděpodobné, že by jednotné střely běžných ráží byly pro ptactvo atraktivní " k sežrání, ale netroufnu si tvrdit že to tak opravdu je, tohle je spíš otázka na kolegy z ŽP)

"
Petr.Vileta píše: 25 úno 2021, 16:00
Jan.Hora píše: 25 úno 2021, 13:24 Navrhuju to projednat v obou RT a stanovisko z nich potvrdit.
@Jan.Hora Které konkrétní RT máš na mysli? Ať už z RT vypadne cokoliv, pokud to má být stanovisko strany, asi bych chtěl schválení toho stanoviska v referendu CF. Jak je vidět i v této diskusi, stanovisko RT můře být stiženo ... jak se jinak řekne fachidiocií? Jo! profesionální slepotou. :D
Nejméně RT VB a RT ŽP, Zem taky může dávat smysl, MPO mi přijde možná trochu overkill. Stejně tak pro CF mi to přijde jako moc velký detail - drtivá většina členů nemá odbornost to posoudit aspoň z jednoho pohledu a ani čas si nastudovat detaily. Nepřijde mi rozumné organizovat popularity vote u odborného tématu, navíc potenciálně výbušného i mediálně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Jan.Zavadil

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

rivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 119
Registrován: 21 úno 2021, 13:45
Dal poděkování: 60 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od rivan »

Jan.Hora píše: 25 úno 2021, 23:35
noir píše: 25 úno 2021, 19:16 Ještě bych dodal jednu věc: Chápu, že kachna/husa/labuť spolkne brok (ať už rybářský nebo z brokovnice), ale opravdu si myslíte, že spolkne tohle: https://1987491269.rsc.cdn77.org/data/p ... /15526.jpg nebo https://www.1967spud.com/wp-content/upl ... 451885.jpg ?
Takže bych pochopil, kdyby došlo k regulaci do určitého rozměru a tvaru, ale snaha o totální zákaz už mi nepřijde odůvodnitelná dobře míněnou starostí o blaho vodního ptactva.
To je důvod, proč diskutujeme jako lepší tu variantu zákazu lovu vodního ptactva - ty se loví broky, užití jednotné střely k jejich lovu moc smyslu nedává a tudíž to lovci nebude reálně nijak komplikovat život OFFTOPIC(i mě přijde nepravděpodobné, že by jednotné střely běžných ráží byly pro ptactvo atraktivní " k sežrání, ale netroufnu si tvrdit že to tak opravdu je, tohle je spíš otázka na kolegy z ŽP)
Víte, mně nějak nedochází, že to téma omezujete pouze na "variantu zákazu lovu vodního ptactva" .... tady jde o EK plánovaný zákaz plošného používání olova k lovu střelbou, i používání olůvek .... tohle se prostě nedá oddělit. A je třeba to téma smést se stolu, protože jak správně zmínil p.Vileta, jde o jasné dobroserství, stejné jako v případě zákazů žárovek, silných vysavačů atd. Je třeba si uvědomit, že údajná kontaminace přírody olovem ze střelby nebo rybaření je naprosto marginální, a reálně neexistující problém. Pokud dochází k otravám olovem, není to následkem střelby nebo utržení rybářského olůvka, ale mnohem spíše jiným způsobem, zřejmě následkem průmyslového znečištění, pozřením látek obsahujícím olovo apod.
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od Jan.Hora »

No, to ale nejde smést ze stolu, nařízení EK jsou přímo platná i bez implementace. Tedy je lepší volit takovou implementaci, kdy se "vejdeme" do nařízení a jeho dopad upravíme tak, aby dělal co má. Aspoň to je můj názor. Sankce za porušování legislativy EU jsou poměrně vysoké a tudíž nějaký "hrdinný vzdor" je taktika, která nepřinese nic než ztrátu podpory nestřelců, protože to budou muset zaplatit i oni.

PS: Ty rybářská olůvka si netroufám soudit, to šlo mimo mě a vůbec netuším, jestli jejich zákaz je nebo není problém (když jsem byl malý a ještě rybařil na potoce, tak jsem kromě olůvek používal ocelové matice - náklady stejné, funkce stejná, otrava nehrozí, oxidy železa toxické nejsou. Jestli ale tohle je realistické, to nevím).

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

rivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 119
Registrován: 21 úno 2021, 13:45
Dal poděkování: 60 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: Zákaz používání olověných broků

Příspěvek od rivan »

,
Jan.Hora píše: 26 úno 2021, 10:17 No, to ale nejde smést ze stolu, nařízení EK jsou přímo platná i bez implementace. Tedy je lepší volit takovou implementaci, kdy se "vejdeme" do nařízení a jeho dopad upravíme tak, aby dělal co má. Aspoň to je můj názor. Sankce za porušování legislativy EU jsou poměrně vysoké a tudíž nějaký "hrdinný vzdor" je taktika, která nepřinese nic než ztrátu podpory nestřelců, protože to budou muset zaplatit i oni.

PS: Ty rybářská olůvka si netroufám soudit, to šlo mimo mě a vůbec netuším, jestli jejich zákaz je nebo není problém (když jsem byl malý a ještě rybařil na potoce, tak jsem kromě olůvek používal ocelové matice - náklady stejné, funkce stejná, otrava nehrozí, oxidy železa toxické nejsou. Jestli ale tohle je realistické, to nevím).
právě ... nařízení EK .... takže jako ať si jejich choré mozky vymyslí cokoli, my to máme přijmout, byť v nějaké minimální variantě ? Sorry jako, ale já prostě odmítám přijímat nesmysly a zbytečnosti komplet, nikoli přijímat jejich minimalizovanou variantu. Jako pragmatik prostě odmítnu blbost hned na začátku, protože zabývat se jí je naprostá ztráta času, energie a peněz. Pokud vy hodláte automaticky přijímat nesmysly z EK, a případně je korigovat, tak vás v politice prostě nechci, protože budete jen plýtvat zdroji občanů a dál omezovat jejich svobody. a ze stolu to samozřejmě smést lze, jenže to obnáší odvahu a schopnost prosadit své argumenty a zájmy slušných občanů za jakoukoli cenu. Takže je tu zásadní otázka: "Jste vy ti praví a máte na to ?" ... nebo jen další poskoci EK, pro které jsou zájmy občanů až na druhém, nebo i horším místě ?

ocelovou matku místo olůvka ? To si prodřete vlasec a přijdete o úlovek. A navíc z ocele si zátěž sám fakt neodlijete, tak, jak si dnes rybáři svá olůvka dělají sami.
Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“