Eurofondy a čerpání

Moderátor: Resortni tym EZO

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Evropská unie, zahraničí, obrana. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
klivan
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1215
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 470 poděkování
Dostal poděkování: 660 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Eurofondy a čerpání

Příspěvek od klivan »

K Eurofondům se hezky vyjádřil v článku "Korupce nebo svépomoc - Tomáš Tožička odborník na regionální rozvoj.

Zaujala mě převratná myšlenka..... „naučit chytat ryby místo dávat ryby“ nestačí: co když je chytat ryby nesmysl? Správné je „nedávat rybu“ ani „neučit chytat ryby“, ale podpořit lidi v tom, aby si našli vlastní cestu z problémů, ve kterých se ocitli. "
" Eurofondy jistě pomohly v řadě oblastí. Čistírny vod, dopravní projekty, podpora firem a občanských sdružení přinesly mnoho prospěchu i pracovních míst. Důležitý byl i multiplikační efekt: v ekonomice se točilo více peněz a tím mohly vznikat i další soukromé, občanské či veřejné projekty.
Bohužel se ale záhy ukázalo, že eurofondy trpí základním problémem rozvojové spolupráce, popisovaným již od osmdesátých let. Šlo především o zohlednění zájmu finálních příjemců, tedy těch, kteří měli mít z projektů hlavní prospěch – obyvatel kandidátských zemí, především v nejchudších regionech. Administrace i rozdělování peněz novým politickým establishmentem nevedlo k většímu zapojení občanů do rozhodování o tom, co prospěšného se bude s prostředky dělat. Místo toho se fondy staly součástí politického boje a procesu tunelování společných zdrojů.
Z organizačního hlediska jsme na tom byli hůř než většina rozvojových zemí. Do Česka přitom tekly nesrovnatelně větší peníze – středně příjmové země bývalého východního bloku s relativně vysokou životní úrovní a rozvinutou ekonomikou se staly na dlouhou dobu jedněmi z největších příjemců rozvojové pomoci na planetě. To ostatně pokračuje i po vstupu do EU, kdy česká „čistá pozice“ – tedy to, o co dostane ČR víc z EU, než do ní přispěje, násobně převyšuje v přepočtu na jednoho obyvatele příjmy z oficiální rozvojové spolupráce nejchudších zemí. ČR měla na roky 2007–2013 k dispozici 801,7 miliard korun, což tvoří přibližně desetinu z ročních rozpočtů v daném období… "

http://novyprostor.cz/clanky/463/korupce-nebo-svepomoc
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... domaci_jpl
Tito uživatelé poděkovali autorovi klivan za příspěvek:
Lukas.Dolezal
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers

Odpovědět

Zpět na „Evropská unie, zahraničí, obrana“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host