CETA

Moderátor: Resortni tym EZO

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Evropská unie, zahraničí, obrana. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Adam.Skorepa
Asistent(ka) poslance
Příspěvky: 4723
Registrován: 27 dub 2009, 20:50
Profese: živnostník
Dal poděkování: 851 poděkování
Dostal poděkování: 6791 poděkování

CETA

Příspěvek od Adam.Skorepa »

Zakládám toto vlákno, aby se příliš nerozplizlo vlákno k TTIP.

Asi jste si všichni všimli, že po včerejšku máme důvod k oslavám. CETA byla odmítnuta kvůli byroférovce v Belgii, kdy se Valonsko postavilo na zadní a dohodu zcela odmítlo (a další belgické regionální vlády k dohodě též měly připomínky). Toto vítězství ale nebude mít moc dlouhého trvání, EK se už chystá na velmi kombinované řešení, kterým by CETA přeci jen EU vnutila.

Postup Komise je/bude zřejmě zhruba následovný: CETA se podepíše na půdorysu EU jako mnohočetná smlouva, čili EU nebude smluvním subjektem, těmi budou pouze jednotlivé státy. EU (resp. EK) vydá nařízení o clech a další technické a organizační opatření (protože obchodní politika je v pravomoci EU). Prakticky jde o decentralizování celého postupu, což nás na jednu stranu těší (řeší si to více samostatné státy, není to tolik v režii institucí EU), na druhou stranu je to dost problém, protože všechny vlády členských států tu dohodu chtějí. A vzhledem k tomu, jak to vypadalo kupříkladu na senátním Výboru pro záležitosti EU, kde se CETA probírala a kde jsem se zastavil, tak se nemůžeme spolehnout ani na členy Parlamentu. CETA je zkrátka chtěná.

Pracovní skupina Mezinárodní vztahy začala na argumentačních pozicích proti CETA pracovat na své poslední schůzi, zde je pad s osnovou pro stanovisko: https://pad.pirati.cz/p/cetastanrijen2016

Vzhledem k probíhajícímu dění jsme se ale rozhodli pro sladění dalšího postupu s našimi spojenci. S Ondrou Profantem jsme se zastavili na schůzi platformy STOP TTIP, která u nás zastřešuje i aktivity proti CETA. V příloze přidávám k nahlédnutí tiskovku, kterou platforma vydala k včerejším událostem. Dále máme od STOP TTIP přislíben i další materiál (velmi dobrá informační brožuru o CETA), který nám pomůže lépe odladit naši argumentaci. Chystají se i další aktivity (do některých se můžeme jako Piráti zapojit, u jiných by to působilo divně), další schůze platformy proběhne příští týden, tak pak opět odreportuji.

Jinak pro úplnost ještě sdílím (pro ty, kteří na to třeba ještě nenarazili) zdroje k CETA a akci CETA-check od IuRe:
http://vttip.cz/zdroje-k-ceta/
http://vttip.cz/ceta-check/
Přílohy
Tisková zpráva_CETA.docx
(12.5 KiB) Staženo 51 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Skorepa za příspěvky (celkem 8):
Frantisek.Kopriva, Dalibor.Zahora, Mikulas.Peksa, Petr.Vileta, Marek.Necada, Ondrej.Profant, Alexandr.Mansurov, Ales.Sura
Author Sensei Tyrant Pervert

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Příspěvky: 4030
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7185 poděkování
Dostal poděkování: 9980 poděkování

Re: CETA

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Zeptám se - je to v rámci byrokratické férovky ze strany Komise a hlavně Kanady účelný a přínosný tah? Vlády členských států se můžou zavázat v CETA k lecčemus, ale co budou dělat, pokud EU (která by v tomto scénáři smlouvou nebyla vázaná), přijala legislativu v rozporu s CETA? Je-li obchodní politika kompetencí EU, má taková legislativa přednost. Z pohledu Kanaďanů je pak naprosto absurdní, aby se řídili dohodou, ze které Evropské soudy stejně s klidným svědomím nadělají trhací kalendář.....a to mluvím o (z pohledu protagonistů CETA) o optimistické variantě, že ratifikace úspěšně proběhne ve všech státech zvlášť - tj. že neskončí v pasti, že některé státy smlouvu odmítnou ratifikovat a má tam tudíž charakter maximálně nařízení vlády. Myslím, že Kanaďani se na takovou smlouvu můžou vykašlat, pokud je její platnost založena na aktuálním složení Komise nebo některé z vlád členských států EU.

Pochopitelně jsem možná nezřízený optimista, ostatně matně jsem registroval na mailinglistech, že výše zmíněnou variantu zmiňoval jako možnou třeba Jirka Šteg. Přiznám se, že mi připadá realističtější tamtéž zmíněné hodnocení Iany Dreyer:
...
So, what could happen next? We see four possible scenarios.

The ‘miracle’ scenario: The Belgians make it in the coming hours or days and CETA is signed on Thursday. The deal would yet face turbulent times ahead, as it needs to be ratified by the European Parliament and by the member states.

The ‘delay’ scenario: The Belgians will do what they are famous for – take a lot of time to come to an agreement. Then CETA can be signed, etc.

The ‘renegotiation’ scenario: Following persistence of the Belgian deadlock, CETA is opened up again for renegotiation. If the Canadians agree to such a proposal, some aspects of CETA can be renegotiated. It would not be surprising if the investment chapter of CETA gets scrapped in that process.

The ‘death’ scenario: CETA is simply buried. The EU will no longer be in a position to sign on to the kind of ambitious free trade deal it achieved with Canada in future. The EU would probably not be able to proceed with TiSA or with TTIP in future.

Delay and/or renegotiation appear the most plausible scenarios. In a positive further scenario, since this would significantly dent the EU’s credibility as international partner, the failure could induce the Commission and the member states rethink their relationship and the way they handle the ‘mixity’ of trade agreements in future. They could use the coming Court of Justice ruling on the EU Singapore FTA to redefine what is to be included in a trade agreement and how to ratify international economic agreements. In a more negative scenario, the CETA failure could see the end of the EU’s trade policy making capacity.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Příspěvky: 3269
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 8990 poděkování
Dostal poděkování: 6163 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CETA

Příspěvek od Marek.Necada »

Pokud se provede výše zmiňovaná ochcávka (smlouva mezi jednotlivými státy), bude to samozřejmě o něco lepší situace, než kdyby se jednalo o smlouvu závaznou pro celou EU – pokud ovšem smlouvu budou moci státy také jednotlivě vypovědět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Petr.Vileta
Místopředseda finských Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 10816
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 27629 poděkování
Dostal poděkování: 13423 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CETA

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Dnešní LN: Ministerstvo průmyslu nemá k dispozici dopadovou studii k obchodní dohodě CETA
pirátský migrant, zakládající člen a taky Emil Havran více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Příspěvky: 3269
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 8990 poděkování
Dostal poděkování: 6163 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CETA

Příspěvek od Marek.Necada »

Konec patu kolem CETA. Belgické regiony se dohodly ohledně smlouvy mezi EU a Kanadou
http://www.rozhlas.cz/zpravy/ekonomika/ ... u--1663888
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2044
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1864 poděkování
Dostal poděkování: 2896 poděkování

Re: CETA

Příspěvek od Ales.Sura »

"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"

Honza11
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: CETA

Příspěvek od Honza11 »

Kdy to bude platit? Až to schválí na summitě, nebo po odsouhlasení 16 z 28 parlamentů, nebo po odsouhlasení všech parlamentů, nebo po odsouhlasení našeho parlamentu? :(
Jinak naše vláda je banda vlastizrádců - já bych je všechny pověsil na nejbližší ráhno - vy ne? :evil:

Honza11
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: CETA

Příspěvek od Honza11 »

Neplní poslanci slib, že mají vládnout v nejlepším zájmu čr? Podle mě to schválením CETA porušují, ví, že je to extra nevýhodné pro čr, není to tedy vlastizrada podle TZ? Za to se dává doživotí...věšení na ráhno už se tedy zrušilo - což je podle mě škoda - neříkám teda, že má někdo jít a pověsit je - ale prostě tu chybí přímá demokracie - s ní by se ta smlouva nikdy neschválila. Nevím, jak se to dá napravit, jakmile se to jednou schválí :weep:

honza11
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: CETA

Příspěvek od honza11 »

Tak senát schválil bohužel CETU (už 19.4.2017). Pro hlasoval i Váš senátor Michálek...není tam náhodou proto, aby v takových věcech hlasoval proti? Ta smlouva bude naprostá katastrofa...nebude se moci ani zvyšovat minimální mzda, jinak se budou vyplácet desítky miliard jako kompenzace za ušlý zisk apod. :(

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 1726
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1659 poděkování
Dostal poděkování: 1453 poděkování

Re: CETA

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

honza11 píše:...nebude se moci ani zvyšovat minimální mzda, jinak se budou vyplácet desítky miliard jako kompenzace za ušlý zisk apod. :(
Lze poskytnout zdroj tohoto výroku? Né, že mě tyhle sviňárny nehejbaj žlučí, ale aby to nebyli příliš velcí bubáci.
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Odpovědět

Zpět na „Zahraničí“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host