Obranná politika

Moderátor: Resortni tym EZO

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Evropská unie, zahraničí, obrana. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6933 poděkování
Dostal poděkování: 9199 poděkování

Obranná politika

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 25 úno 2014, 14:59

Vzhledem k tomu, že se tu rozjel členský podnět na vyhlášení neutrality ČR, řekl bych, že je třeba zahájit standartní programovou diskusi na tohle téma OFFTOPICačkoli mi to trochu předchází plány na reformu celého programového bodu. Současná situace je taková, že ČR je členem NATO (což je obranný pakt) a EU (což zahrnuje společnou obranou a bezpečnostní politiku = SBOP). Nejvýznamnější současnou alternativou k NATO je Šangajská organizace pro spolupráci, která sdružuje Rusko, Čínu a některé další země a Organizace smlouvy o kolektivní spolupráci sdružující některé státy bývalého SSSR. Možným dalším modelem pro ČR je model Švýcarska, které bylo Vídeňským kongresem (tj. Británií, Francií, Rakouskem, Pruskem a Ruskem) v roce 1815 uznáno jako neutrální stát.

Myslím, že bychom k tomu měli konečně zaujmout nějaký postoj. Takže co vy na to? Předpokládám, že diskuse vyústí do nějaké změny současného programového bodu http://www.pirati.cz/program/mezinarodni_vztahy

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Severoatla ... A1_aliance
http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Sec ... nce_Policy
https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vz ... itika.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0angh ... pr%C3%A1ci
http://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_ ... witzerland

EDIT: 1815, tiskařský šotek se vloudil
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Marek.Necada, Karel.Nejedlik
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

Waseihou
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 304 poděkování

Re: Obranná politika

Příspěvek od Waseihou » 25 úno 2014, 19:05

Neutralita = vlastní armáda = branná povinnost. A nebo žoldáci. Vzhledem k obecnému tělesnému a duševnímu stavu mladé populace je branná povinnost těžko představitelná.

Mě osobně by se třeba na vojnu nechtělo, raději bych seděl půl roku v base, nejlépe na samotce abych nedostal do budky od ostatních spoluvězňů, stačilo že jsem dostával ve škole...

Jako řešení by mohla být branná povinnost to, že by se vytvořily jakési městké domobrany - dronobrany. Každé město by mělo nějaké sklady z nichž by bylo možné vypustit drony, které by pilotovali povolaní "vojáci" a stříleli nepřátele. Jaké nepřátele? No představme si zahraniční okupační vojáky, to je to proti čemu bychom se museli bránit. Malé drony ve formě helikoptér by mohly být pro obranu města docela dobré...

Branná výchova by tedy spočívala ve výcviku řízení drona, mohla by být například součástí středoškolské výuky. Řízení dronu nevyžaduje fyzickou kondici, a tak ji zvládnou i lidé kteří celý den sedí v kancelářích, což očekávám že bude větší část pracující populace. Stejně tak by se asi alespoň teoreticky mohlo probrat jak používat zbraně, aby když nastane ta situace že nás jako někdo bude okupovat a začne nás vyvražďovat, tak aby zdrahjící občané když najdou pistoli ji vůbec byli schopni použít.

Jsou tu samozřejmě i rizika, jako že někomu rupne v bedne a začne masakrovat lidi. No předpokládejme že by existovaly drony pro boj s drony které by tyto situace řešily. Drony by mohly být zašifrovány tak aby jejich použití muselo být autorizováno, a pak by mohly být distribuovány v celém městě, protože sklad dronů je snadný vojenský cíl. Z toho vyplýva potřeba distribuované komunikační sítě a také nějakých těch energetických zdrojů jako solární panely a záložní agregáty.

Celý scénář předpokládá, že se nás někdo pokusí obsadit, zotročit a vyvraždit. Proti ostřelování raketami tu moc možností není, snad nějaké vlastní protiraketové systémy. Proti atomovce pak by bylo nutno vytvořit vlastní variantu "patriotů".

Součástí řešení také musí být příprava na scénáře "co když v sousední zemi buchne atomovka", "otrava vodních zdrojů", "potravinová bezpečnost" atd. ale na to už určitě někde něco existuje.
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!

Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6933 poděkování
Dostal poděkování: 9199 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 26 úno 2014, 11:34

Díky za podnět, ale řekl bych, že tyhle detaily by se měly řešit pod bodem bezpečnost, který dělá Jiří Stuna. Obecně mi to zní jako dobrý nápad, postihující směr současného vývoje.

Založil jsem pad, kde bych rád pořešil tu politickou část věci (vojenskou nechme jinam).

https://piratenpad.de/p/Zahranicni-20politika
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

msuchan
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Profese: nacionalista, militantní antikonzument,
Dal poděkování: 173 poděkování
Dostal poděkování: 1401 poděkování

Příspěvek od msuchan » 21 bře 2014, 22:34

Mikulas Peksa píše:Vzhledem k tomu, že se tu rozjel členský podnět na vyhlášení neutrality ČR, řekl bych, že je třeba zahájit standartní programovou diskusi na tohle téma OFFTOPICačkoli mi to trochu předchází plány na reformu celého programového bodu. Současná situace je taková, že ČR je členem NATO (což je obranný pakt) a EU (což zahrnuje společnou obranou a bezpečnostní politiku = SBOP).
Už jsem se k tomu vyjadřoval jinde. Dokonce mám i pofiderní status bývalého vojáka a člověka s minimálním vojenským Know-how. :lol:

Stručně:
- NATO...BYLA...obranný pakt...Než vybombardovala Jugoslavii a Libyi.
- v současné době v NATO hrajeme roli kolonie, která poskytuje "pomocné legie" USA při jejich dalších neokoloniálních výbojích...a jejíhž armáda a schopnost obrany byla členstvím v NATO cíleně zlikvidována
- pozitivní význam NATO pro ČR se stále zmenšuje...a v kontextu s nejnovějším vývojem je pro nás spíš nebezpečím...Až půjdou rusové zase srovnat Německo se zemí (přes nás), tak bych raděj v NATO nebyl... ;) "pomoc západních velmocí" v případě napadení nám nezajišťuje jakási "smlouva s NATO", ale fyzický majetek a zájmy západních společností na našem území
- "neutralita" nic neznamená...podstatná je "schopnost teritoriální obrany"...
- zajištění "teritoriální obrany" v dimenzích naší zemičky je...povinná základní služba...puška a vybavení pro každého dospělého muže...dostatek pěchotního materiálu a zbraní na pár měsíců války... důraz na "ruční" protiletadlové a protitankové prostředky...výcvik směřovaný na nezávislé operování v malých skupinách a diverzní akce...Celkově...utočník musí mít před sebou perspektivu "českého Vietnamu." Jak nám stále události dosvědčují...jedna věc je zem vybombardovat...a druhá věc ji fyzicky obsadit, když za každým stromem je nasraný chlap s puškou...
Tito uživatelé poděkovali autorovi msuchan za příspěvky (celkem 4):
Marek.Necada, Petr.Nemecek, CechoNizozemec, pmiskov

fox of fire
Profese: student
Dal poděkování: 40 poděkování
Dostal poděkování: 119 poděkování

Příspěvek od fox of fire » 22 bře 2014, 00:13

msuchan píše: - zajištění "teritoriální obrany" v dimenzích naší zemičky je...povinná základní služba...puška a vybavení pro každého dospělého muže...
A proc ne zeny? To je diskriminace! :D
msuchan píše: dostatek pěchotního materiálu a zbraní na pár měsíců války... důraz na "ruční" protiletadlové a protitankové prostředky...výcvik směřovaný na nezávislé operování v malých skupinách a diverzní akce...Celkově...utočník musí mít před sebou perspektivu "českého Vietnamu." Jak nám stále události dosvědčují...jedna věc je zem vybombardovat...a druhá věc ji fyzicky obsadit, když za každým stromem je nasraný chlap s puškou...
A nebo nam sem proste prdnou atomovku, a je to vsechno na nic. Myslim, ze konvencni armada pomalu ztraci smysl, a je to zbytecne promrhanych 40 miliard rocne z rozpoctu. A kdo si tady z toho chce udelat "cesky Vietnam" necht si poridi flintu a ucini tak, je to jeho svobodne rozhodnuti, stejne jako rozhodnuti vetsiny rozumnych lidi, ktere by asi bylo v pripade velkeho valecneho konfliktu zemi opustit. Nema cenu umirat za kus rozbombardovane zeme. Dokud bude na Zemi misto, kde se da zit v miru, nebudu strilet po lidech, ktere zmanipuloval nejaky diktator a jsou svym zpusobem take obeti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi fox of fire za příspěvek:
Mikulas.Peksa

msuchan
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Profese: nacionalista, militantní antikonzument,
Dal poděkování: 173 poděkování
Dostal poděkování: 1401 poděkování

Příspěvek od msuchan » 22 bře 2014, 00:52

fox of fire píše:
msuchan píše: - zajištění "teritoriální obrany" v dimenzích naší zemičky je...povinná základní služba...puška a vybavení pro každého dospělého muže...
A proc ne zeny? To je diskriminace! :D
msuchan píše: dostatek pěchotního materiálu a zbraní na pár měsíců války... důraz na "ruční" protiletadlové a protitankové prostředky...výcvik směřovaný na nezávislé operování v malých skupinách a diverzní akce...Celkově...utočník musí mít před sebou perspektivu "českého Vietnamu." Jak nám stále události dosvědčují...jedna věc je zem vybombardovat...a druhá věc ji fyzicky obsadit, když za každým stromem je nasraný chlap s puškou...
A nebo nam sem proste prdnou atomovku, a je to vsechno na nic. Myslim, ze konvencni armada pomalu ztraci smysl, a je to zbytecne promrhanych 40 miliard rocne z rozpoctu. A kdo si tady z toho chce udelat "cesky Vietnam" necht si poridi flintu a ucini tak, je to jeho svobodne rozhodnuti, stejne jako rozhodnuti vetsiny rozumnych lidi, ktere by asi bylo v pripade velkeho valecneho konfliktu zemi opustit. Nema cenu umirat za kus rozbombardovane zeme. Dokud bude na Zemi misto, kde se da zit v miru, nebudu strilet po lidech, ktere zmanipuloval nejaky diktator a jsou svym zpusobem take obeti.
Opravdu díky za reakci...Dobře ukazuje jistý okraj spektra... Toto je tak nějak vzorový postoj "aktuálního, režimního, odnárodněného, odsocializovaného, lidského produktu...".
Patrně mladý jedinec bez majetku, rodiny, rozpracované kariéry či profesních cílů, vztahu k vlasti, či národu..."Vezmu si kufry, odjíždím..kálím na vás...a celou ČR..." Toto je bohužel už dost rozšířený a nutno zmínit, že většinou technicky nereálný postoj.
Možnost a schopnost tzv. většiny obyvatel opustit zemi nechávám bez komentáře.... Neb je to čirá hovadina...pardon... ;) :lol: :lol: :lol:
Tito uživatelé poděkovali autorovi msuchan za příspěvek:
Petr.Vileta

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22727 poděkování
Dostal poděkování: 19285 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 22 bře 2014, 04:09

fox of fire píše:A nebo nam sem proste prdnou atomovku, a je to vsechno na nic. Myslim, ze konvencni armada pomalu ztraci smysl, a je to zbytecne promrhanych 40 miliard rocne z rozpoctu. A kdo si tady z toho chce udelat "cesky Vietnam" necht si poridi flintu a ucini tak, je to jeho svobodne rozhodnuti, stejne jako rozhodnuti vetsiny rozumnych lidi, ktere by asi bylo v pripade velkeho valecneho konfliktu zemi opustit. Nema cenu umirat za kus rozbombardovane zeme. Dokud bude na Zemi misto, kde se da zit v miru, nebudu strilet po lidech, ktere zmanipuloval nejaky diktator a jsou svym zpusobem take obeti.
Atomovku by použil jedině naprostý šílenec. Kdyby ji hodil k nám, byla by neobyvatelná polovina Evropy a to už by nikomu jen tak neprošlo a zažil by konvenční "vybombardování do středověku". :twisted:

Rozumní lidé, kteří utíkají ze své vlasti, nejsou rozumní, ale zbabělí. Nemusíš chápat vlast jako stát nebo národ (etnický). Docela stačí, že tu máš přátele, rodinu a tak. Opravdu bys je tu všechny nechal, opustil veškerý majetek a se dvěma kufry prchnul "někam, kde se dá žít v míru"? A co když tě tam nebudou chtít? Židé také prchali před Hitlerem, ale nějak je nikdo moc nechtěl. Čechoslováci prchali před komunismem, ale také je v zahraničí nevítali s jásotem. Ani dnes nikdo nejásá z uprchlíků ze Rwandy a podobných zemí a těm jde opravdu o holý život, ne jen o "světový mír".

Pštrosí politika ani životní postoj nikam nevede. Ustoupíš jednou, ustoupíš podruhé ... a najednou už není kam ustupovat.
Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista.
Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem – nebyl jsem přece sociální demokrat.
Když přišli pro odboráře, mlčel jsem – nebyl jsem přece odborář.
Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Niem%C3%B6ller
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 414 poděkování
Dostal poděkování: 2209 poděkování

Příspěvek od Jiri.Janecka » 22 bře 2014, 09:08

Obávám se, že za situace, kdy už jen 38 % čechů je ochotno bránit svou vlast je diskuse celkem zbytečná.
Nicméně v zásadě existují od minulého století 2 typy konfliktů. Světová válka - v té se asi nedá udělat vůbec nic jiného než podpořit vítěze (což se nám fakticky úspěšně povedlo). V I. SV asi úspěšněji, nicméně krátkodobě. II. SV s důsledkem omezené suverenity asi už tak ne, ale z hlediska územní celistvosti to úspěch byl.
Lokální konflikty - úspěšnost v těchto válkách záleží na schopnosti přeměnit konflikt na asymetrický, tj. na schopnosti vést dlouhodobě tzv. partyzánskou válku.
Pokud jde o neutralitu Švýcarska, nejde jen o její mezinárodněprávní zakotvení, ale i o zcela zjevnou ochotu Švýcarů se bránit. Před II. SV např. Hitler uvažoval o porušení švýcarské neutrality, ale dostalo se mu naprosto jasné reakce, kdy švýcarský prezident promluvil k občanům a vyzval je k odporu dokonce i za situace, že by sám podepsal kapitulaci a v této souvislosti upozornil, že k tomu nemá ústavní kompetence.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
Petr.Vileta

fox of fire
Profese: student
Dal poděkování: 40 poděkování
Dostal poděkování: 119 poděkování

Příspěvek od fox of fire » 22 bře 2014, 13:38

msuchan píše: Patrně mladý jedinec bez majetku, rodiny, rozpracované kariéry či profesních cílů, vztahu k vlasti, či národu...
Majetek nejaky mam, profesni cile taky, ale kvuli tomu se prece nenecham zabit! A rodina, ta by snad zdrhla se mnou, ne?
Vztah k narodu ci vlasti... opravdu mi na prumernem obcanovi CR zalezi asi stejne jako na obcanovi Nemecka, USA nebo Ruska. A pripada mi, ze Piratska strana je jedina, ktera to jakz takz chape a nesnazi se lidi zmanipulovat zastaralym "Nas narod je nejlepsiiiiiii!!!" utocicim na primitivni pudy, ktere se vyvinuly protoze zivot ve smecce se ukazal efektivni.
Petr Vileta píše:Docela stačí, že tu máš přátele, rodinu a tak. Opravdu bys je tu všechny nechal, opustil veškerý majetek a se dvěma kufry prchnul "někam, kde se dá žít v míru"?
Jak uz sem psal vyse, nenechal bych tu nikoho, proste bychom odesli vsichni.
Petr Vileta píše:Ustoupíš jednou, ustoupíš podruhé ... a najednou už není kam ustupovat.
Az by nebylo kam ustupovat, tak by podminka "Dokud bude na Zemi misto, kde se da zit v miru" nebyla splnena a po zbrani bych asi sahnul. Ale je potreba se zamyslet nad tim, kdo ma ambice dobyvat cely svet a z koho se sklada armada, pomoci ktere to chce udelat. Vetsinou se armada sklada z normalnich lidi zmanipulovanych propagandou, ze nepritel je zly a je treba ho zlikvidovat. Ale pokud by se tito vojaci potkali a poznali osobne, zjistili by, ze proti sobe vubec nechteji bojovat, ze bojovat chteji jenom vlady kvuli vlastnim zajmum - a za svetovych valek se toto mnoha vojakum opravdu stalo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi fox of fire za příspěvek:
Mikulas.Peksa

Roman.Kucera
Republikový výbor
Profese: IT
Dal poděkování: 9568 poděkování
Dostal poděkování: 17209 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera » 22 bře 2014, 16:14

Nejlepší obrana je útok!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Petr.Vileta
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Odpovědět

Zpět na „Zahraničí“