Fiskální Pakt EU

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym EZO

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Evropská unie, zahraničí, obrana. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Libor.Spacek »

Tom mě poprosil o stanovisko za účelem odpovědi na dotaz jedné naší potencionální nové členky na naše stanovisko k Fiskálnímu paktu a tiskové zprávě.
Vyjádřil jsem se následovně:

V tomto případě souhlasím s premiérem:

Za daleko důležitější považuje Nečas schválení zákona o rozpočtové odpovědnosti. "... Teprve po schválení tohoto zákona má smysl vést debatu o ratifikaci Smlouvy o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii. V této souvislosti považuji za potřebné přijmout také ústavní zákon o referendu k přistoupení k euru," dodal.

Odůvodnění:

1) Souhlas s důrazem na referendum, poněvadž přímá demokracie je jedním z hlavních Pirátských principů.
2) V případě opačného postupu, požadovaném najednou TOP09 (Schwarzenbergem), bychom museli zbytečně začít platit pokuty.


S Tomem jsme se shodli, že jsme proti schodkovým rozpočtům.
Já osobně ale pochybuji, že Fiskální Pakt EU dokáže obecně po Evropě zadlužování omezit, spíš naopak.
Tom také vznesl dobrý bod, že si musíme dávat důkladný pozor na přílepky u takových paktů.

Nicméně jsem otevřen přesvědčování v jakémkoliv novém směru, nejlépe ale založenému na faktech a odkazech.
Zakládám zde vlákno pro obecnou diskuzi o tomto paktu. Zatím neuvažuji o začlenění této otázky do programu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Voparil, Michal_Wagner, Michael.Polak

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Do fiskální unie se mi vskutku nechce, ostatně jak známo, rozpočtová kriteria se v EU běžně nedodržují a falšují.
Jen bych dodal, že spíše než dělat speciální ústavní zákon o přistoupení k Eury by mohly udělat pořádný zákon o referendu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 6):
Vojtech.Voparil, Libor.Spacek, Josef.Nemec, Frantisek.Navrkal, Michael.Polak, V__

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Ve fiskálním paktu nejde jenom o peníze. Málo se mluví o tom, že osoby, které budou rozhodovat jsou nevolené a zejména vybavené asi nejrozsáhlejší imutou, jakou kdy kdo měl a pohybují se zcela mimo jurisdikci členských států. Protože EU žádnou vlastní nemá, nejsou odpovědní za nic a nikomu. To je myslím zcela mimo naše zásady o odpovědnosti politiků a státních úředníků, takže o nějakých "ekonomických dopadech" vůbec nemá smysl diskutovat.
Uživatelský avatar
Karel.Fuzik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3202
Registrován: 27 čer 2009, 18:53
Profese: Kolotočář
Dal poděkování: 1441 poděkování
Dostal poděkování: 1519 poděkování

Re: Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Karel.Fuzik »

Doporučuji nejdříve nastudovat. Fiskální pakt mimo jiné umožňuje zasahovat do rozpočtů zlotřilých zemí a rozšiřuje možnosti kontrol. Jeho fungování je napojeno na další nástroje, např. bankovní unii. Ano, je to jednoznačně posilování vlivu unie v členských zemích. Německu to nevadí, Dánsku to nevadí, Holandsku to nevadí, Itálii to nevadí, Francii to nevadí, Slovensku to nevadí, Polsku to nevadí, Španělsku to nevadí . . . Naopak to vadí Santovi, Machovi, Nečasovi a asi polovině dezinformovaných čechů. Jo a pirátům. Sranda ne?

PS: Věřte starému vekslákovi :lol:
Předseda MS Ostrava. "Rozum nakonec vždycky zvítězí, jen co dorazí munice."
Chcete nějaký Bony, Marky? Nechcete? Tak co vlastně chcete . . .
Karel Fuzik
Uživatelský avatar
Libor.Spacek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2223
Registrován: 16 říj 2012, 09:30
Dal poděkování: 2637 poděkování
Dostal poděkování: 4250 poděkování

Re: Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Libor.Spacek »

Jenže ona ta 'dezinformovanost' má několik různých stupňů intenzity.
Z určítého stupně informovanosti se zase jeví podporování centrální Euro-Fed-Banky jako dezinformovanost.

Mno, a nakonec, kdyby jsme dostali hlasy té poloviny 'dezinformovaných' Čechů, to by nám vadilo?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvek:
Josef.Nemec

Dle pirátského velení senilní dědouch a troll.

Uživatelský avatar
Vojtech.Voparil
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 298
Registrován: 06 led 2010, 02:08
Profese: programátor
Bydliště: Beroun
Dal poděkování: 205 poděkování
Dostal poděkování: 408 poděkování

Re: Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Vojtech.Voparil »

Piráti jsou, pokud vím, pro rozhodování a řízení zdola, tohle jde přesně opačným směrem. Nemám nic proti povinnosti "vyšším sférám" podávat reporty, ale zásahy do rozpočtů a rozdávání pokut už je trochu moc.
Co se týče toho, co komu vadí a nevadí: Je spousta věcí co mnoha vládám nevadí, ale Pirátům a určitým skupinám vadí. Tím bych proto rozhodně neoperoval.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Voparil za příspěvky (celkem 6):
Libor.Spacek, Karel_Bilek, Josef.Nemec, Vojtech.Pikal, anonym2064, Hurvajz.jr
Vpřed Piráte, vpřed, zkus neminout střed.
Plachty musíš plně napnout, kormidlo si silně chňapnout.
Sněmovna je velmi blízko, odpor k tobě hodně nízko.
Ještě trochu vydej snahy a překročíš chtěné prahy. - Mission complete!
Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Karel Fuzik píše:Doporučuji nejdříve nastudovat. Fiskální pakt mimo jiné umožňuje zasahovat do rozpočtů zlotřilých zemí a rozšiřuje možnosti kontrol. Jeho fungování je napojeno na další nástroje, např. bankovní unii. :lol:
Myslím, že jsem toho přečetl dost. Zasahovat do rozpočtu a kontrolovat mají mít možnost občané země prostřednictvím svých volených, odvolatelných a právně odpovědných politiků? Nebo to máme v programu nějak jinak? Pokud jde o výčet zemí, které údajně fiskální pakt podporují, tak jde o podporu na úrovni establishmentu. Nehodlám chválit Nečase, že je proti, protože jeho skutečné důvody neznám. Co je zač jsem věděl už od jeho působení na MPSV, takže na mě pan Čistý nikdy dojem neudělal. To, že semtam má některý ze současných politiků shodný názor jako já mě určitě nepřesvědčí k tomu, abych ho podpořil. Uvedl jsem to už v diskusi o amnestii. Nevrhejme se do těchto pseudopůtek a když už, vyjadřujme jednoznačně, že nejde o kroky, které udělal Klaus, Nečas, Drobil, Schwarzenberg, Pospíšil, Vesecká ... ale je to společný výsledek všech těchto týpků. To, že si občas jdou po krku nás nesmí zmást.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 3):
Milan.Muller, Libor.Spacek, anonym2064
Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2123
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2052 poděkování
Dostal poděkování: 3779 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Zabransky za příspěvky (celkem 2):
Josef.Nemec, V__

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Josef.Nemec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 253
Registrován: 22 kvě 2009, 00:51
Profese: programátor, fotograf, hudebník, ict
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 248 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Josef.Nemec »

Já osobně vidím celý problém v tom že Fiskální Pakt, je řešení které:
1. Nemusí vůbec fungovat
2. Vnáší do řízení státu, opět zcela iracionální požadavky někoho kdo nebyl ani zvolen
3. Vytváří další úřednické struktury

Poukázal bych na řešení, které přijal Island. To sice nebylo úplně bezbolestné. Ale ochránilo běžného občana daleko víc, než nějaká FU.
Naopak kroky, které zatím provádí EU jsou zcela sebevražedné.

Ani nemluvím o tom, že to je opět točení se okolo věcí jako Lisabonská smlouva s jiným názvem.

Ještě doplnění v reakci na diskusi:

Fiskálná pakt, je podle mě trojský kůň velkých států jejichž zadlužení značně roste (proto ho tlačí momentálně TOP09, se silnou vazbou na Německo -> USA (to má v Německu hromadu kapitálu)). Určený menším státům, jejichž dluh stagnuje (kam zatím patříme mi). Položím si řečnickou otázku: "Komu to prospěje?" A hned je to jasnější.
Británie, která si drží ekonomiku oddělenou. To nepotřebuje. Ta si drží volné ruce, se kdykoliv vyvázat.
Německo, Francie a státy kolem nich. Začínají ztrácet dech (to i Británie, ale ta hodí EU přes palubu pokud bude muset).
Menší země Španělsko atd. Žijí hodně z dotací (zemědělství a podobně) ti do toho jdou protože jinak nedostanou dotace. Ten nátlak je tam docela znát.
No a potom tu jsou ti co, to vlastně nepotřebují a těm se příliš nechce. Jejich ekonomika se ještě pořád drží a roste. Tady jsme i mi. Problém bude, brzo v tom, Že s poklesem domácího odbytu (díky škrtům, to jde od desíti k pěti). Už nebude stačit export pokrývat růst. A půjdeme dolů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Nemec za příspěvky (celkem 6):
Libor.Spacek, Vojtech.Pikal, Michal_Wagner, anonym2064, Petr.Nemecek, Hurvajz.jr
Otázka zní: "Komu to prospěje!"
Dum spiro spero!
Google+,Fotografování, programování
„Nepodmíněný příjem je geniální věc. Bez něj nás prostě jednou čeká hladomor.“
Uživatelský avatar
Ivan.Sirko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2751
Registrován: 04 úno 2011, 15:23
Profese: Putující filosof
Bydliště: Praha - 1
Dal poděkování: 10373 poděkování
Dostal poděkování: 2644 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Ivan.Sirko »

Nevěděl kam tento článek dat, tak jsem to prdl sem:

„Potřebuje Evropa Velkou Británii?“
http://www.project-syndicate.org/commen ... ruma/czech
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Sirko za příspěvek:
Libor.Spacek

Слава Україні! Героям слава! 🇺🇦 ✌️ Podpoř ukrajinskou armádu.

Odpovědět

Zpět na „Evropská unie, zahraničí, obrana“