Fiskální Pakt EU

Moderátor: Resortni tym EZO

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Evropská unie, zahraničí, obrana. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Mikulas.Peksa
Republikové předsednictvo
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 6926 poděkování
Dostal poděkování: 9083 poděkování

Re: Fiskální Pakt EU

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 11 lis 2013, 19:39

Ivan Sirko píše:Možná tady to někomu nebude líbit, ale ještě jedno "rýpnutí":
než psát do už i tak dlouhého vlákna, najdete si knihu od Murray Rothbard "PENÍZE V RUKOU STÁTU, Praha 2001". Jé to k dispozice na ulož.to apod.
V ní jé všechno a podrobně popsáno bez zaujatostí, co vlastně s těmi penízi děje!

Sám Rothbard jé zajímavá osobnost ve všech směrech, například jé autorem pojmu anarchokapitalismus, byl žákem Ludwiga von Misese - velkého obhájce moderního liberalismu a taktéž byl velký kritik keynesiánského ekonomického myšlení... :D
No, když už rýpeš :) - ta nezaujatost je právě trochu diskutabilní. Rothbard je proponentem tzv. Rakouské školy. Neříkám, že některé úvahy těchto lidí nejsou zajímavé. Ale přistupuju k nim opatrně. Rakouská škola je ideovým základem SSO a to prostě není můj šálek čaje (proto jsem Pirát a ne Svobodný). Ale nepochybuju, že to budou mít zpracovaný velmi hezky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Ivan Sirko
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

Ivan Sirko
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Putující filosof
Dal poděkování: 10076 poděkování
Dostal poděkování: 2514 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan Sirko » 11 lis 2013, 22:14

To bereš už moc hluboko :D

Jé jedno kterou školu doporučím, nejde o to, ale o porozumění problému: Fiskální politika EU a taky zásahům ČNB, které tu začalo probírat.

Když nelibí Rakouská škola, můžeš čist Chicagskou školu: Za vším hledej peníze od Miltona Friedmana ;)
Ani nevím čí je to ideový základ :D

OFFTOPICKdyž čtu "Kapitál" od Marxa, tak nepřimyslím že jé ideový základ komunistu :mrgreen:

PS. Nevím co by muselo byt ideovým základem pirátu? ale myslím že všechno, piráti pak s toho vždycky použijí tu metodu, která zrovna hodí ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvek:
Mikulas.Peksa
"Moje představa demokrace je taková, že v ní nejslabší dostávají příležitost jako nejsilnější... Žádná země na světe momentálně neumí nic jiného, než projevit o své slabé blahosklonnou starost... Západní demokracie ve své dnešní podobě je jen zředěný faśismus... skutečnou demokracii nemůže dělat dvacet pánů usazených v centrále. Musí se vytvářet zdola, lidmi v každé vesnici."
- Gándhí

Mikulas.Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 12 lis 2013, 14:24

Ivan Sirko píše:Když nelibí Rakouská škola, můžeš čist Chicagskou školu: Za vším hledej peníze od Miltona Friedmana ;)
Ani nevím čí je to ideový základ :D
Amerických republikánů, Britských toryů a mám dojem, že poučení si něj bral i Pinochet, ne?
Ivan Sirko píše:PS. Nevím co by muselo byt ideovým základem pirátu? ale myslím že všechno, piráti pak s toho vždycky použijí tu metodu, která zrovna hodí ;)
To jsi řekl moc pěkně. Ekonomie je zajímavá věda. Bohužel má tu nepříjemnou vlastnost, že ač základní otázky zůstávají stejné, odpovědi se neustále mění :D

My bychom se asi měli nějak jednoznačněji vyprofilovat v ekonomické rovině. Myslím, že nějaký základ konsenzu už tu vcelku vzato je. Akorát je třeba to nějak zkonsolidovat a vymezit se vůči konkurenci. Kdybychom měli vlastní svébytnou ekonomickou doktrínu, to by se dalo uvažovat i o něčem víc, než je "strana jednoho tématu".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 3):
Ivan Sirko, Dalibor.Zahora, Roman.Kucera

Ivan Sirko
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Putující filosof
Dal poděkování: 10076 poděkování
Dostal poděkování: 2514 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivan Sirko » 13 lis 2013, 04:03

Takovou doktrínu máme, od Ivo Vašečká ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan Sirko za příspěvek:
Mikulas.Peksa
"Moje představa demokrace je taková, že v ní nejslabší dostávají příležitost jako nejsilnější... Žádná země na světe momentálně neumí nic jiného, než projevit o své slabé blahosklonnou starost... Západní demokracie ve své dnešní podobě je jen zředěný faśismus... skutečnou demokracii nemůže dělat dvacet pánů usazených v centrále. Musí se vytvářet zdola, lidmi v každé vesnici."
- Gándhí

Mikulas.Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 13 lis 2013, 10:44

Ivan Sirko píše:Takovou doktrínu máme, od Ivo Vašečká ;)
Já vím, ale bylo by fajn, kdyby to někde existovalo jako ucelená kniha....OFFTOPICsamozřejmě Iva nemůžeme nutit, aby něco sepisoval
Ivan Sirko

Quintus Fabius Outsider
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: bez zaměstnání
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování

Příspěvek od Quintus Fabius Outsider » 18 lis 2013, 20:01

Mikulas Peksa píše: To jsi řekl moc pěkně. Ekonomie je zajímavá věda. Bohužel má tu nepříjemnou vlastnost, že ač základní otázky zůstávají stejné, odpovědi se neustále mění :D

My bychom se asi měli nějak jednoznačněji vyprofilovat v ekonomické rovině. ...Myslím, že nějaký základ konsenzu už tu vcelku vzato je. Akorát je třeba to nějak zkonsolidovat a vymezit se vůči konkurenci. Kdybychom měli vlastní svébytnou ekonomickou doktrínu, to by se dalo uvažovat i o něčem víc, než je "strana jednoho tématu".
Myslím, že by bylo rozumnější se ekonomicky jednoznačněji neprofilovat, právě z důvodu o větu výš :)
O užitečnosti ústředních Pirátských témat (přizpůsobení pravidel poměrům informačního věku, jmenovitě transparetní veřejná správa, přímočařejší mechanismy vlády a reforma duševního vlastnictví) můžete přesvědčit řadu lidí bez ohledu na politické preference, dokonce najít sympatizanty i v ostatních stranách; alespoň s prvními dvěma body je navíc dost těžké veřejně nesouhlasit. Na ekonomické otázky má už většina lidí nějaké (třebas pochybené) názory, které pokud budou s těmi pirátskými v rozporu, nutně je ztratíte. Obecně čím víc témat se budete snažit jednoznačně pokrýt, tím víc se budete štěpit (jak strana, tak případné voličstvo).
Kromě toho, nějaký ekonomický všelék voličům před každými volbami nabízejí všechny strany, a zatím marně. Co udělat z nepřítomnosti vyhraněné ekonomické doktríny ctnost? "Ne, žádný univerzální recept nemáme. Jenom konkrétní návrhy na řešení konkrétních problémů". (samozřejmě, mít pak ty konkrétní návrhy. ;) )
Na každou složitou otázku existuje jednoduchá, dobře srozumitelná nesprávná odpověď. (H. L. Mencken)

msuchan
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Profese: nacionalista, militantní antikonzument,
Dal poděkování: 173 poděkování
Dostal poděkování: 1401 poděkování

Příspěvek od msuchan » 18 lis 2013, 21:39

Sebekriticky uznávám, že studium různých "Rakouských škol" a "anarchokapitalismů" jsem okamžitě zavrhl...
Pokud bych měl důvody nějak shrnout, tak jako primární cíl vidím pouze a výhraně zájem o "privatizaci moci státu"...do "vhodných ", soukromých rukou...Což ruce řadového otroka rozhodně nebudou, ani to pro něj principielně nemůže mít jakákoliv pozitivní dopad... ;)
A jako vzorový příklad a referenci "úspěchů privatizace moci státu" vidím ruskou Čajku, českou městskou policii, či český systém systém soukromých exekutorů... :lol:

Roman.Kucera
Republikový výbor
Profese: IT
Dal poděkování: 9560 poděkování
Dostal poděkování: 17201 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Roman.Kucera » 19 lis 2013, 08:37

Ekonomie není věda, je to jako alchymie nebo astrologie. Proto s ní většina technicky myslících lidí má problém.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Libor.Spacek
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Profese: Vysokoškolský učitel
Dal poděkování: 2636 poděkování
Dostal poděkování: 4209 poděkování

Příspěvek od Libor.Spacek » 19 lis 2013, 12:52

Nicméně ucelený a srozumitelný ekonomický model je základní předpoklad volebního úspěchu. Řekl bych, že podstatně důležitější nežli detailní programy na všechno, poněvadž ty se v praxi stejně povětšině odvíjí od ekonomiky, tj. kolik na ně stát má. Voliči nejsou blbí a tohle si uvědomují. Takže ekonomický model! Nemusí být neomylný, ale musí být konsistentní a obhajitelný.
Mrzí mě vidět tu reakce typu: "anarchokapitalismus je škodlivý, tak o něm ani nebudu nic číst".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Ivan Sirko
Senilní dědouch a troll.

Mikulas.Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa » 19 lis 2013, 14:43

Libor Spacek píše:Mrzí mě vidět tu reakce typu: "anarchokapitalismus je škodlivý, tak o něm ani nebudu nic číst".
No, jako sorry - mám momentálně doma štůsek asi tak 10 knih, které si chci přečíst (a jsem tak v půlce první :)). A nic proti anarchokapitalistům, ale já z nich prostě nejsem tak nadšen, abych jim dal přednost před učebnicí Esperanta nebo dějinami polské šlechtické republiky (a to nemluvím o celé Hře o trůny :D). Nepokrytě přiznávám, že tahle moje preference souvisí s faktem, že jsou to anarchokapitalisti (protože si prostě nemyslím, že by mi mohli tolik moc dát).
Dalibor.Zahora

Odpovědět

Zpět na „Zahraničí“