Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym PrumyslObchod

Odpovědět
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Příspěvek od Ondra.kl »

cqace píše:Nikde jsem nepsal, že "toto pásmo není součástí pásma služby "připojení k internetu"". Nějak se ti tam pletou "pásma". Pásmem se myslí určitá kapacita linky.
To jsem psal já ve svém dotazu. Pásma se mi nepletou, důsledně je rozlišuji.
cqace píše: IPTV používá internetové protokoly stejně jako třeba VoIP. Je to jenom další internetová služba a z toho hlediska musí být na lince ISP datová rovnoprávnost.
IPTV používá internetové protokoly (to ostatně i další privátní sítě), ale rozhodně to není další INTERNETOVÁ služba. Obvykle je to INTRANETOVÁ služba.

cqace píše:Pozemní televizní vysílání do toho přece vůbec nespadá. Je to pasivní příjem dat mimo internetové protokoly.
Mno nespadá ... ale ty se furt snažíš pod internet nacpat i další neinternetové služby, tak di dávám příklady ... a čekám jestli ti dojde, že je to blbost a ustoupíš od toho.

Pojďme se bavit na novém, konkrétním modelovém příkladě:
1. bytová přípojka je realizována 100Mbps duplexním ethernetem, zakončená routerem poskytovatele u uživatele
2. na routeru je port č. 1, což je předávací místo pro službu "připojení k internetu" s maximální rychlostí 25/25 Mbps, bez garantované minimální rychlosti
3. na routeru je port č. 2, který slouží k připojení IPTV set-top-boxu
4. na routeru je port č. 3, který slouží k připojení VoIP telefonu s určeným nastavením.

Na které všechny připojení / porty / služby se podle tebe má aplikovat síťová neutralita a proč?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Rostislav.Reha
cqace
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 102
Registrován: 27 čer 2013, 20:23
Profese: Zvědavec
Dostal poděkování: 92 poděkování

Re: Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Příspěvek od cqace »

@Ondra.kl
V tomhle nelze ustupovat jednotlivým internetovým službám, neb bychom byli opět na začátku. Všechny ty 3 věci používají internetové standardy, všechny jdou přes jedno zařízení do jednoho kabelu. Navíc jak jsem psal, ISP nesmí prodávat Intranet. Tady se musí uplatňovat síťová neutralita na celek. Pokud by tomu tak nemělo být, může si třeba ten Netflix hodit server k ISP (nebo se jim stane on sám; zkoušel to už i Google a FB) a zákazníkům bude těžce protěžovat svou službu. Tím by asi tak skončilo veškeré povídání o síťové neutralitě jako o dvou naprosto bezvýznamných slovech.
Jediný způsob, jak tu moji verzi obejít, by asi bylo vymyslet proprietární protokoly (plus asi vlastní zařízení, které je umí) a cpát je drátem tak, aby nezasahovaly do ethernetového standardu komunikace (třeba je posílat přes jiné frekvence). Všude tam, kde se používají internetové standardy, musí však platit bezpodmínečná síťová neutralita.
"Fire up TFTP"
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Příspěvek od Ondra.kl »

... díky za vyjasnění tvého postoje. Když si domyslím důsledky, tak nechápu jak to můžeš myslet vážně, ale to už je můj problém. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Příspěvek od Martin.Kucera »

Ach jo, tak zkusím ještě jinou otázku.
Může nějaká firma poskytovat jenom IPTV? Třeba zákazníkovi, který nechce připojení k internetu (protože ho má vyřešené jinak), ale chce se dívat na televizi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
V__

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

cqace
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 102
Registrován: 27 čer 2013, 20:23
Profese: Zvědavec
Dostal poděkování: 92 poděkování

Re: Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Příspěvek od cqace »

@Ondra.kl
Tak napiš ty důsledky. Já už důsledky nedodržení výše uvedeného napsal.

@Martin.Kucera
Na to jsem už odpověděl. Ano, firma může poskytovat pouze IPTV. A proto aby mohla konkurovat, tak svou službu IPTV nesmí jiná firma z pozice ISP zvýhodňovat.
"Fire up TFTP"
Uživatelský avatar
Jan.Widerlechner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 431
Registrován: 26 říj 2009, 12:46
Profese: Finanční poradce
Bydliště: Jihlava
Dal poděkování: 376 poděkování
Dostal poděkování: 478 poděkování

Re: Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Příspěvek od Jan.Widerlechner »

Přátelé, diskuse o Tmobile/Vodafone passu se nám trošku zvrtla v diskusi o IPTV. Navruhuji vrátit se k původní otázce:

Otevře Pirátská strana otázku passů a 5G manifesta a postaví se za svobodný internet, nebo bude na své oficiální kanály dál spamovat dalšími a dalšími průzkumy a radovat se, že možná porazí Pitomia?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Widerlechner za příspěvek:
Ivor.Kollar
Homo mensura
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Příspěvek od Ondra.kl »

@cqace
Nechci plýtvat svou energií na tvé přesvědčení. Nicméně jeden zásadní důsledek ti napíšu: nemožnost garantovat kvalitu služeb používajících internetové standardy.
cqace
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 102
Registrován: 27 čer 2013, 20:23
Profese: Zvědavec
Dostal poděkování: 92 poděkování

Re: Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Příspěvek od cqace »

Jan Widerlechner píše: Otevře Pirátská strana otázku passů a 5G manifesta a postaví se za svobodný internet, nebo bude na své oficiální kanály dál spamovat dalšími a dalšími průzkumy a radovat se, že možná porazí Pitomia?
Hehe, no jak jsem psal, že to bude boj skoro proti všem (všem těm, kteří si neuvědomují nebezpečnost současného stavu, nebo ze současného stavu profitují), dával bych manifesto až po volbách.
Ondra.kl píše:@cqace
Nechci plýtvat svou energií na tvé přesvědčení.
1. nemožnost garantovat kvalitu služeb používajících internetové standardy.
Aha. A já svou energií plýtvat mohl. Tak dík, že si našel sílu alespoň na jeden. A ten je správně. Stejně tak třeba Skype, youtube, Stream, WhatsApp atd. nemůžou garantovat kvalitu všude stejnou. Satelit taky všude nechytíš, na horách si nezavoláš. Tak to prostě je. A nevidím na tom nic špatného. Když má ISP pomalou linku, tak prioritizace problém pouze maskuje a maskuje ho nepřijatelným způsobem.
"Fire up TFTP"
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Příspěvek od Ondra.kl »

Ondra.kl píše:A já svou energií plýtvat mohl.
... mohl a chtěl ;)
Ondra.kl píše: Stejně tak třeba Skype, youtube, Stream, WhatsApp atd. nemůžou garantovat kvalitu všude stejnou.
Mno samozřejmě že nemohou garantovat kvalitu služeb, když neprovozují datové stítě.
Ondra.kl píše:Když má ISP pomalou linku, tak prioritizace problém pouze maskuje a maskuje ho nepřijatelným způsobem.
hmm ... jenže nejde jen o ISP ... bez priortizace nebude NIKDO moci poskytovat garantovanou rychlost připojení - vůbec nikdo. Všechny firmení připojení k internetu, pronajaté datové okruhy, VPN a MPLS sítě aj. degraduješ na úroveň bytových přípojek s AŽ internetem. A datová centra se stanou taktéž nepoužitelnými ... nebudou moci každému zákazníkovi garantovat rychlost jeho připojení. Takže ve výsledku mi není jasné, kdo bude další rozvoj internetu platit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Rostislav.Reha
cqace
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 102
Registrován: 27 čer 2013, 20:23
Profese: Zvědavec
Dostal poděkování: 92 poděkování

Re: Vodafone a T-Mobile pass - Facebook místo Internetu?

Příspěvek od cqace »

Když mám 100 Mbit full-duplex a 10 připojených uzlů, pak s klidem mohu každému garantovat alespoň 10 Mbit full-duplex na tom drátě. A aby je každý férově dostal, tak o to se právě postará síťová neutralita. A ne, nedegraduju nic na AŽ. To si degradovali sami ISP svým tržním chováním. A to se právě musí změnit. Žádné tajnosti o skutečných kapacitách linek.
"Fire up TFTP"
Odpovědět

Zpět na „Internet“