Myslivost - anketa

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zemedelstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zemědělství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět

Jaký mají Piráti názor na myslivost

Smyslem myslivosti je chránit zvěř a udržovat tradice
32
4%
Smyslem myslivosti je udržování maximálních možných počtů zvěře všech druhů v krajině
14
2%
Smyslem myslivosti je regulace početních stavů zvěře
30
4%
Smyslem myslivosti je poskytnout obyvatelům příležitosti k lovu a bohatý zdroj zvěřiny
8
1%
Smyslem myslivosti je poskytovat maximální počet kvalitních trofejí
2
0%
Smyslem myslivosti je poskytovat služby zahraničním lovcům
3
0%
Mám dobré zkušenosti s myslivci
21
2%
Mám špatné zkušenosti s myslivci
24
3%
Mezi myslivci je méně našich voličů než ve zbytku populace, jsou konzervativní
26
3%
Mezi myslivci je více našich voličů než ve zbytku populace, jsou liberální
2
0%
Myslivost je zcela nepirátské téma, nebudeme se vůbec vyjadřovat
5
1%
Čím více spárkaté zvěře v krajině tím lépe
9
1%
Čím více drobné zvěře v krajině, tím lépe
24
3%
Čím více drobných šelem v krajině, tím lépe
18
2%
Čím více velkých šelem v krajině, tím lépe
18
2%
Čím více dravců v krajině, tím lépe
19
2%
Výskyt velkých šelem v krajině by měl být tolerován a škody hrazeny státem
35
4%
Měla by se zpřísnit ochrana velkých šelem a zavést její monitoring (přísně chráněné druhy)
34
4%
Černá zvěř je celoplošně přemnožená
26
3%
Jelen sika je lokálně přemnožený
14
2%
Jelen evropský je lokálně přemnožený
7
1%
Jelen daněk je lokálně přemnožený
5
1%
Černá zvěř by měla být vyhubena jako za Marie Terezie a chována pouze v oborách
2
0%
Přemnožená prasata mají zásadní negativní vliv na početnost na zemi hnízdící drobné zvěře
17
2%
Problém s přemnoženou zvěří se vyřeší sám
9
1%
Problém s přemnoženou zvěří vyřeší velké šelmy
25
3%
Jelen sika by měl být chovám pouze v oborách
16
2%
Jelen sika by měl být zařazen na seznam invazních druhů
13
2%
Jelen evropský by měl být chován pouze v oborách
0
Žádná hlasování
Jelen daněk by měl být chován pouze v oborách
5
1%
Měl by být zaveden chov zubra ve volnosti
22
3%
Měl by být zaveden chov losa ve volnosti
22
3%
Měl by být zaveden chov divokých koní ve volnosti
20
2%
Měl by být zaveden chov znovu vyšlechtěných divokých turů ve volnosti
16
2%
Měla by být zavedena opatření v zemědělství (biopásy, remízky, omezení chemie) ke zlepšení životních podmínek drobné zvěře
45
5%
Měly by být intenzivně hubeny drobné šelmy (lišky, kuny, jezevci) a dravci k ochraně drobné zvěře
3
0%
Na početnost spárkaté zvěře má zásadní vliv pěstování energetickýc plodin (kukuřice, řepka, pšenice).
25
3%
Na početnost spárkaté zvěře má zásadní vliv přikrmování myslivci
11
1%
Zvěř by se měla celoročně přikrmovat(seno i obilí)
3
0%
Zvěř by se měla přikrmovat pouze v zimě (seno)
22
3%
Zvěř by se neměla přikrmovat vůbec
13
2%
Zvěř by měli lovit pouze dobrovolní myslivci
7
1%
Zvěř by měli lovit pouze profesionální lovci na zakázku státu
5
1%
Profesionální lovci by měli být využiti v případě kalamitních situací s přemnoženou zvěří
19
2%
S přemnožením některých druhů zvěře si dokáží poradit dobrovolní myslivci
13
2%
Lov zvěře by měl být zakázán
8
1%
Zákon o myslivosti nepotřebuje změny
3
0%
Zákon o myslivosti potřebuje novelizovat
24
3%
Potřebujeme zcela jiný zákon o myslivost, převzatý ze zahraničí (SRN, Rak)
9
1%
Zákon o myslivosti by měl lépe vyvažovat zájmy myslivců, zemědělců, lesníků a ekologů v krajině
28
3%
Opatření na ochranu lesa proti škodám zvěří (oplocenky, nátěry, ovazy, oplůtky) by měli platit lesníci a vlastníci půdy
12
1%
Opatření na ochranu lesa proti škodám zvěří by měli platit myslivci
9
1%
Opatření na ochranu lesa proti škodám zvěří by měl platit stát
10
1%
K lovu zvěře by měly být používány pouze tradiční prostředky (kulovnice, brokovnice, lovečtí psy)
19
2%
K lovu zvěře by měly být používán nejmodernější prostředky (zbraně s nočním viděním, drony, pasti)
6
1%
K lovu zvěře by měly být používány pouze chladné zbraně (luky, kuše, kopí, sítě)
6
1%
Myslivost by měl být zrušena
9
1%
 
Celkem hlasujících: 48 - Celkem hlasů: 852

Uživatelský avatar
avi
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 27
Registrován: 23 říj 2017, 12:17
Profese: Data security and privacy
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Myslivost - anketa

Příspěvek od avi »

Nedalo mi to, a načrtl jsem velice zjednodušený obrázek pastevně kořistnického řetězce (který bezpochyby každý známe ze základní školy; pro vysvětlení: žluté šipky vyjadřují závislost konzumenta na producentovi/konzumentovi nižšího řádu) a vyznačil na něm pár faktů, které z tohoto fóra vnímám:

Obrázek

Priority nejvýznamnějších subjektů ovlivňujících vývoj krajiny, za které považuji zemědělce (č. 1 v modrém kroužku), lesáky (č. 2 v modrém kroužku) a veřejnost - v tomto případě reprezentovanou Piráty (č. 3 v modrém kroužku) - jsou následující:
  • Zelený kroužek se smajlíkem - přítomnost konzumenta/producenta je v krajině žádoucí pro subjekt (viz číslo v modrém kroužku).
  • Červený kroužek se zákazem - přítomnost konzumenta/producenta není v krajině žádoucí pro subjekt (viz číslo v modrém kroužku).
Priority jsou určovány zejména tím, kde si člověk osobuje konzumenty v potravním řetězci nahrazovat, případně nemateriálními benefity. Opakuji, že obrázek je velmi zjednodušený, ale věřím, že jeho zpřesněním bychom diskusi kupředu neposunuli, proto prosím o shovívavost. Pokud jsem se trefil, pojďme se zaměřit na kroužky s trojkou, a zkusme si říci, jak by Piráti chtěli/mohli své priority naplnit?
Tito uživatelé poděkovali autorovi avi za příspěvek:
Ales.Jakl
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Myslivost - anketa

Příspěvek od Karel666 »

Ales.Jakl píše: 03 bře 2018, 08:22 A málem bychom zapomněli na králíka…..
Králík divoký, též králík evropský (Oryctolagus cuniculus) je původně jihoevropský druh králíka, který žije od středověku též na území Česka. Patří mezi lovnou zvěř.
Znovu sem zatahovat nepůvodní druhy, když jinde brojíš aby se to nedělalo? Pak už nechápu vůbec nic co prosazuješ jako "přírodu" :-o
Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 1902
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Profese: Lesník
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 2500 poděkování
Dostal poděkování: 2624 poděkování

Re: Myslivost - anketa

Příspěvek od Ales.Jakl »

Bobrů už je u nás 6000 a začnou se lovit. A tak to má být - udržovat počty všech druhů zvěře v krajině v rovnováze, tak aby zůstaly populace životaschopné a nepůsobily nadměrné škody v lese a na polích.

https://www.novinky.cz/domaci/465871-bo ... vrati.html

D.Taxis Tramway

Strakovka a veverka

..a nic na tom nemění ani to zúžení.

Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 1902
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Profese: Lesník
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 2500 poděkování
Dostal poděkování: 2624 poděkování

Re: Myslivost - anketa

Příspěvek od Ales.Jakl »

Vloni se u nás ulovilo 217 000 ks prasat ale stále přibývají. Ministr chce platit 2000 Kč zástřelného za kus. Znám lovce, kteří by se za těchto podmínek lovem klidně uživili.....a jsme zase u profesionálních lovců....cukr je lepší než bič.
Kdyby myslivci plnili svoje povinnosti - regulovat počty zvěře, k takovému přemnožení by nemohlo dojít.

Že bych vymetl pavouky z hlavně a vyrazil o víkendech na čekanou?

http://www.silvarium.cz/myslivost/mze-c ... -zastrelne
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Jakl za příspěvek:
Andrej.Ramaseuski

D.Taxis Tramway

Strakovka a veverka

..a nic na tom nemění ani to zúžení.

Uživatelský avatar
avi
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 27
Registrován: 23 říj 2017, 12:17
Profese: Data security and privacy
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Myslivost - anketa

Příspěvek od avi »

Ales.Jakl píše: 17 bře 2018, 17:46 Kdyby myslivci plnili svoje povinnosti - regulovat počty zvěře, k takovému přemnožení by nemohlo dojít.

Že bych vymetl pavouky z hlavně a vyrazil o víkendech na čekanou?

http://www.silvarium.cz/myslivost/mze-c ... -zastrelne
Vážený pane Jakle, dlouho jsem si lámal hlavu tím, proč jsou pro Vás myslivci hlavní příčinou extrémně zvýšené populace černé zvěře, viníci škod působených zvěří, a vůbec opovrženíhodnou kastou. Chvíli jsem Vás dokonce podezíral z toho, že situaci záměrně zkreslujete. Ale nyní - po Vašem posledním příspěvku - se musím za své podezření ospravedlnit. Pochopil jsem Vás... Takže mi nezbyde než Vám pogratulovat ke správnému rozhodnutí: Vyměťte pavouky z hlavně a vyražte (nejen o víkendech) na čekanou. Třeba budete překvapený, kolik myslivců potkáte, a co se od nich dozvíte. Za rok, možná dva, třeba učiníte zajímavé poznání... :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi avi za příspěvek:
Jindrich.Pavek
Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 1902
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Profese: Lesník
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 2500 poděkování
Dostal poděkování: 2624 poděkování

Re: Myslivost - anketa

Příspěvek od Ales.Jakl »

Moje zkušenost s myslivostí trvala 10 let. V období, kdy jsme měli na mém revíru režijní honitbu jsem v období lovu nosil flintu denně a dokonce se mi povedlo několik kusů ( i jedno prase) našoulat a ulovit. Znám myslivce v celém spektru od pytláků, lidolovců až k podnikatelům se zvěřinou a trofejemi a salonním poplatkovým lovcům a členům safari clubu. Souboj s mysliveckou lobby jsem viděl zblízka v podání našeho lesního správce (později VTŘ, LČR, nakonec ho prohrál) a teď ho vedu sám už i na půdě Pirátské strany, protože už si nás díky anketě v SM a úspěchu PP-CZ ve volbách taky všimli....

Místo sofistikovaných urážek a manipulací bychom se rádi dozvěděli jaké jsou podle vás v ČR skutečné stavy prasat a jelenů, a jaké jsou dlouhodobě únosné stavy a jak jich chtějí myslivci dosáhnout bez zásadních změn v myslivecké legislativě....V Rakousku a Německu problém dávno vyřešili..

D.Taxis Tramway

Strakovka a veverka

..a nic na tom nemění ani to zúžení.

Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Myslivost - anketa

Příspěvek od Karel666 »

Ales.Jakl píše: 22 bře 2018, 22:33 Moje zkušenost s myslivostí trvala 10 let. V období, kdy jsme měli na mém revíru režijní honitbu jsem v období lovu nosil flintu denně a dokonce se mi povedlo několik kusů ( i jedno prase) našoulat a ulovit. Znám myslivce v celém spektru od pytláků, lidolovců až k podnikatelům se zvěřinou a trofejemi a salonním poplatkovým lovcům a členům safari clubu. Souboj s mysliveckou lobby jsem viděl zblízka v podání našeho lesního správce (později VTŘ, LČR, nakonec ho prohrál) a teď ho vedu sám už i na půdě Pirátské strany, protože už si nás díky anketě v SM a úspěchu PP-CZ ve volbách taky všimli....

Místo sofistikovaných urážek a manipulací bychom se rádi dozvěděli jaké jsou podle vás v ČR skutečné stavy prasat a jelenů, a jaké jsou dlouhodobě únosné stavy a jak jich chtějí myslivci dosáhnout bez zásadních změn v myslivecké legislativě....V Rakousku a Německu problém dávno vyřešili..
Po 1 minutě na google, sice z roku 2004, ale zase ne tak dávno, abychom nemohli říct, že v Rakousku to není tak super jak zde píšeš... Jsou na tom stejně blbě jako u nás, ale je jasné, že na západ je přeci tráva zelenější ;)
www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Mysl ... v-Rakousku
Jindrich.Pavek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 74
Registrován: 21 led 2017, 11:04
Profese: Lesník
Dal poděkování: 19 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Re: Myslivost - anketa

Příspěvek od Jindrich.Pavek »

Ales.Jakl píše: 22 bře 2018, 22:33 Moje zkušenost s myslivostí trvala 10 let. V období, kdy jsme měli na mém revíru režijní honitbu jsem v období lovu nosil flintu denně a dokonce se mi povedlo několik kusů ( i jedno prase) našoulat a ulovit. Znám myslivce v celém spektru od pytláků, lidolovců až k podnikatelům se zvěřinou a trofejemi a salonním poplatkovým lovcům a členům safari clubu. Souboj s mysliveckou lobby jsem viděl zblízka v podání našeho lesního správce (později VTŘ, LČR, nakonec ho prohrál) a teď ho vedu sám už i na půdě Pirátské strany, protože už si nás díky anketě v SM a úspěchu PP-CZ ve volbách taky všimli....

Místo sofistikovaných urážek a manipulací bychom se rádi dozvěděli jaké jsou podle vás v ČR skutečné stavy prasat a jelenů, a jaké jsou dlouhodobě únosné stavy a jak jich chtějí myslivci dosáhnout bez zásadních změn v myslivecké legislativě....V Rakousku a Německu problém dávno vyřešili..
Počty (reálné) zvěře se jen tak nedozvíš, protože sčítání zveře se dělá papírově nebo na loukách .. to ví každej kdo chodí do lesa. Tak nevím co čekáš že ti myslivci řeknou? Musela by se udělat pořádné sčítání a to nikdo nezaplatí ..
Uživatelský avatar
avi
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 27
Registrován: 23 říj 2017, 12:17
Profese: Data security and privacy
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Myslivost - anketa

Příspěvek od avi »

Pane Jakle, je-li Vaše zkušenost s myslivci skutečně formována pouze vyjmenovanými extrémy, je mi to upřímně líto. Bez urážky. Trpkou pachuť Vašich příspěvků v tom případě chápu. Opět bez urážky. Avšak vzhledem k tomu, že jste pirátským garantem oblasti zemědělství, jejíž součástí je i problematika myslivosti (výstižnější název by proto byl „krajinné hospodářství“), mi nezbývá, než doporučit, abyste se od svých předsudků pokusil oprostit. Myslivost skutečně není jen o Vámi uváděných extrémech. Na oplátku Vám mohu slíbit, že všechny smysluplné návrhy, které od Vás vzejdou, nemalá skupina slušných myslivců podpoří.

Spárkatá zvěř v ČR přemnožená není. Přemnožení některého druhu vyvolá obrannou reakci ekosystému, k níž však nedošlo (AMP a Aujezkyho chorobu v to počítaje). Úživnost české krajiny je díky způsobu zemědělského a lesního hospodaření dostatečná pro stávající početní stavy spárkaté zvěře, ba co více – snese počty daleko vyšší. V ČR tak můžeme hovořit o celoplošném či lokálním zvýšení stavů některých druhů spárkaté zvěře nad úroveň přijatelnou – jak pro většinu subjektů hospodařících v krajině, tak i veřejnost (někde se hovoří dokonce o kalamitním zvýšení). Takové zvýšení a nutnost jeho redukce nikdo nepopírá a je v zájmu celé společnosti. Nechápu proto, kam svou otázkou směřujete.

Dlouhodobě únosné stavy zvěře jsou stanovovány vyhláškou MZe o způsobu stanovení minimálních a normovaných stavů zvěře. V zásadě bych na tomto principu stanovování stavů zvěře nic neměnil. Soudě podle Vašeho dotazu na dlouhodobě udržitelné stavy zvěře v ČR (nikoliv v jednotlivých lokalitách), proti centrálnímu plánování v tomto ohledu nemáte nic ani Vy? Vyhláška si určitě zasluhuje aktualizaci, ale hlavní pozornost si zasluhuje důsledné prosazování principů centrálního řízení, zavádění a uplatňování sankcí v to počítaje. Neefektivní způsob sčítání, na který trefně upozorňuje pan Pávek, nevyjímaje.

Zatímco vysoké stavy jelení, sičí a daňčí zvěře jsou nepochybně zaviněny nevhodným hospodařením mysliveckých subjektů a řešení situace je především v jejich rukou, situace s divokými prasaty je jiná. Od pozdního jara do pozdního podzimu mají myslivci pramalý vliv na vývoj populace divokých prasat. Ta nemají příliš mnoho důvodů opouštět bezpečí zemědělských plodin pěstovaných v rozlehlých monokulturách, takže myslivci mají šanci intenzivně lovit především v zimních měsících. A pokud vím, dělají to. Ať na společných nebo individuálních lovech. Bez změny způsobu zemědělského hospodaření je to ale tak trochu Sisyfovská práce. Nepodaří-li se totiž během zimních měsíců populaci zredukovat na kýženou velikost, ale i věkovou strukturu jaro a léto práci do značné míry zmaří.

Na závěr reaguji na výroky o vyřešeném problému v Rakousku a Německu: Průměrný český zemědělský podnik hospodaří na 2x větší výměře než německý a na 6x větší výměře než v Rakouský. Velikostně jsou nám bližší podniky z bývalé NDR, Rakousku se potom podobají ty z bývalé NSR. Průměrné výměře zemědělského podniku odpovídá i průměrná velikost pole s monokulturou (vizte např. google maps). Produkce řepky v Rakousku činí necelá 3 % celkového hospodaření, v Německu 3,5 %, v ČR je to 4x více. Kukuřičná kultura u nás činí něco přes 14 % produkce, v Německu o třetinu méně a v Rakousku dokonce o dvě třetiny méně.

Co z toho vyplývá? Lze očekávat, že „východní“ Německo by na tom mělo být o poznání lépe než ČR (velká pole a stále dost kukuřice, ale významně méně řepky), „západní“ Německo by mělo být téměř bez problémů (sice celkem dost kukuřice ale méně řepky, to vše na malých políčkách), Rakousko by mělo být zcela bez starostí (malá pole, nejméně řepky, nejméně kukuřice).

Takže si vážně nemyslím, že much v našem království nemáme tolik proto, že máme líné pavouky… :) A jestli jsem Vás nějak urazil, tak se omlouvám. Hoďte to za hlavu. Užijte si svátky a třeba se během nich běžte projít s flintou po revíru a pár jich z těch laufů vyžeňte ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi avi za příspěvky (celkem 3):
Andrej.Ramaseuski, Karel666, Milan.Dadourek
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost - anketa

Příspěvek od klivan »

Karel666 píše: 02 bře 2018, 08:27
Ales.Jakl píše: 01 bře 2018, 23:34
Pokud někdo staví svoje venkovanství na zabíjení chráněných živočichů (plus třeba okázalý alkoholismus, protiuprchlické "hrdinství", proticikánský rasismus), tak takový venkov se asi zastání u Pirátů nedočká. Sám se považuju za venkovana a žiju tady už 40 let, 12 let jsem pracoval v lese, takže situaci a postoje těchto lidí znám. Ano, mnoho z nich krade dřevo a pytlačí...
A toto má být co, kromě toho, že potvrzuješ co jsem napsal výše, že když komunikuješ stylem, že s vesničanů děláš hlupáky morálním nadřazováním jenom potvrzuješ, proč v praze 20procent a jinde 5...
Co si přiznat, že na venkově, ale i ve městě žijí lidé. Lidi potřebují nějaká pravidla a když jim do lesa nasadíš vlka, třeba jak ty píšeš se tam dostane přirozeně a on jim začne lovit jejich ovce, krávy atd. co udělá? Zajde na úřad a řekne chci kompenzaci, farmáři když ji nedostane, tak se dřív nebo později začnou vlci likvidovat.
..
K těm vlkům...... na Broumovsku se objevili vlci, je jich sotva deset, a prý sežrali 200 ovci a další snad i skot, tomu se upřimně směju. :lol: Samozřejmě je chtěj střílet, chtěj kompenzace , ale co kdyby si vzali vzor z Bavorska, kde je vlků 10x vice, ale střílet nesmí, museli si pořídit psy, ovčáky a elektrické ohradniky. Njn, Čecháček, kde může tam si začne přikrádat. :D
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Odpovědět

Zpět na „Zemědělství“