Lesní otázka

Moderátor: Resortni tym Zemedelstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zemědělství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Dan.Lestina
Republikový výbor
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 897 poděkování
Dostal poděkování: 725 poděkování

Re: Lesní otázka

Příspěvek od Dan.Lestina » 01 srp 2019, 16:47

prvni varka zde, kravy pry az priste https://www.piratskelisty.cz/clanek-253 ... QbTspDntu4
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvky (celkem 2):
Ales.Jakl, Zbynek.Janoska
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Ales.Jakl
Místní předsednictvo
Profese: řidič kamionu
Dal poděkování: 1865 poděkování
Dostal poděkování: 2112 poděkování

Příspěvek od Ales.Jakl » 01 srp 2019, 17:44

OK. Článek pro laiky v pohodě, chybí tam změna druhové skladby a přebývají tam pařeziny...

Zasvěcení vědí, že problém číslo jedna, přes který "nejede vlak" a nepohneme se z místa je přemnožená spárkatá zvěř. Dobře Aleš Erber na webu ASZ:

https://www.asz.cz/cs/aktualne-z-asz/za ... -lesa.html
Eliminace škod při obnově lesa a na kalamitních holinách jsou spjaté s jejich rychlou obnovou a minimálním vlivem přemnožené spárkaté zvěře. Proto přibližuji cestu, kterou je nutno vytvořit, abychom dokázali vypěstovat les s vysokou ekologickou stabilitou zajišťující bezpečnou a trvalou produkci pro vlastníka lesa. Ta je svázána s výraznou redukcí početního stavu býložravé zvěře, protože je limitním faktorem pro zdárné a zdravotně nepoškozené odrůstání přirozené i umělé obnovy lesa.
Apropo: už jsme se (někdo z týmu kolem poslanců) potkali na téma novelizace myslivecké legislativy s náměstkem MZe pro ochranu lesa ing. Lidickým?
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Co je? Co je? Cojecojecoje!

Nebuď tak netrpělivý, neřekla jsem NE..

Dan.Lestina
Republikový výbor
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 897 poděkování
Dostal poděkování: 725 poděkování

Příspěvek od Dan.Lestina » 01 srp 2019, 22:05

Hele nevím, kdo se s kým potkává, a navíc ta myslivecká část šla úplně mimo mě. Já si to jen přečetl a nepřišlo mi to vyloženě pitomý, a lidi, kterým jakž takž věřím, říkali, že tak to má být, tak jsem do toho nevrtal.
Pařeziny tam nepřebývají, protože v návrzích byly.
A změna druhové skladby tam byla taky, to je možná trochu chyba, že to není zdůrazněno v článku :-/ Je tam to zrušení MZD a zavedení rizikových dřevin...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
Ales.Jakl
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Zbynek.Janoska
Místní předsednictvo
Profese: programátor
Dal poděkování: 1216 poděkování
Dostal poděkování: 743 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 02 srp 2019, 20:34

Ales.Jakl
Místní předsednictvo

Příspěvek od Ales.Jakl » 04 srp 2019, 07:59

Dan Leština:Hele nevím, kdo se s kým potkává, a navíc ta myslivecká část šla úplně mimo mě. Já si to jen přečetl a nepřišlo mi to vyloženě pitomý, a lidi, kterým jakž takž věřím, říkali, že tak to má být, tak jsem do toho nevrtal.
Pařeziny tam nepřebývají, protože v návrzích byly.
A změna druhové skladby tam byla taky, to je možná trochu chyba, že to není zdůrazněno v článku :-/ Je tam to zrušení MZD a zavedení rizikových dřevin...
V situaci, kdy je dlouhodobě přemnožená spárkatá zvěř nepotřebujeme pouštět do lesa ještě dobytek..
V existujících listnatých lesích potřebujeme sbírat osivo na zalesnění kůrovcových holin a ne je sejmout v 40 letech na palivo....(pařeziny).
Vidím, že budeme muset z Tachovska vyslat do našeho zemědělského expertního týmu nějakou vysoce kvalifikovanou lesnickou posilu ;) :

viewtopic.php?f=645&t=46280&start=10

Současný náměstek MZE (Lidický) se podílel i na minulém pokusu o novelizaci myslivecké legislativy a má zkušenosti na všech stupních řízení v LČR (ochrana lesa x myslivost), takže ten ministerský návrh bude určitě zajímavý...(nechte si od něj prosím vysvětlit tu pastvu a pařeziny).

Pokud by se povedlo zrušit MZD a zavést maximální podíl rizikových dřevin, viděl bych to jako ohromné plus pro budoucnost lesů u nás. Je třeba účinně zavést DB-BK hospodářství místo SM-BO (bude posun o 2 vegetační stupně).
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Ales.Jakl
Místní předsednictvo

Příspěvek od Ales.Jakl » 10 srp 2019, 23:09

Ke kauze tahanic mezi Jihočeským krajem a NP Šumava

Objektivně je třeba přiznat, že ochrana přírody není jedinou činností NP Šumava, ale dříví se tam v některých zónách těží a těžit bude, což znamená, že se tam lesnicky hospodaří a park se nemůže ani tvářit, že kůrovec neexistuje a musí v těch okrajových zónách zasahovat (kůrovec samozřejmě na zóny kašle).

Jestli se tam vytěží a prodá 150-200 tis.m3 za rok, měl by se park uživit (za normální situace na trhu se dřívím) bez státních dotací. Hospodaření parku by mělo být podle pirátských zásad zcela transparentní, jedná se o veřejné prostředky a státní instituci.

Na současném vedení NP mi vadí, že rezignovalo na změnu druhové skladby a málo zalesňuje BK, DB a JD, které jsou při posunu o 2 LVS nahoru pro Šumavu vhodné. Bez umělé obnovy BK,JD,DB se ve smrkovém lese obnoví smrk+BR,JR...
Taky by mě hodně zajímalo, jak funguje v NP myslivost a jaké jsou stavy zvěře, jestli se daří účinně chránit vlky a rysy.

Vést válku s místní nebo krajskou samosprávou není pro park dlouhodobě udržitelné, měl by se najít nějaký kompromis. Za Piráty bych se nestavěl otevřeně na jednu z bojujících stran, ale kritizoval bych vládu/ministra ŽP Brabce z ANO a kladl mu otázky, jak chce spory parku se samosprávou řešit.

OFFTOPICNaopak, na stranu MŽP bych se otevřeně postavil v kauze trávení hrabošů...
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 138 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Příspěvek od Karel666 » 14 srp 2019, 09:21

Ales.Jakl píše:
10 srp 2019, 23:09
Ke kauze tahanic mezi Jihočeským krajem a NP Šumava

Objektivně je třeba přiznat, že ochrana přírody není jedinou činností NP Šumava, ale dříví se tam v některých zónách těží a těžit bude, což znamená, že se tam lesnicky hospodaří a park se nemůže ani tvářit, že kůrovec neexistuje a musí v těch okrajových zónách zasahovat (kůrovec samozřejmě na zóny kašle).

Jestli se tam vytěží a prodá 150-200 tis.m3 za rok, měl by se park uživit (za normální situace na trhu se dřívím) bez státních dotací. Hospodaření parku by mělo být podle pirátských zásad zcela transparentní, jedná se o veřejné prostředky a státní instituci.

Na současném vedení NP mi vadí, že rezignovalo na změnu druhové skladby a málo zalesňuje BK, DB a JD, které jsou při posunu o 2 LVS nahoru pro Šumavu vhodné. Bez umělé obnovy BK,JD,DB se ve smrkovém lese obnoví smrk+BR,JR...
Taky by mě hodně zajímalo, jak funguje v NP myslivost a jaké jsou stavy zvěře, jestli se daří účinně chránit vlky a rysy.

Vést válku s místní nebo krajskou samosprávou není pro park dlouhodobě udržitelné, měl by se najít nějaký kompromis. Za Piráty bych se nestavěl otevřeně na jednu z bojujících stran, ale kritizoval bych vládu/ministra ŽP Brabce z ANO a kladl mu otázky, jak chce spory parku se samosprávou řešit.

OFFTOPICNaopak, na stranu MŽP bych se otevřeně postavil v kauze trávení hrabošů...

Podle mě je přístup "měl by se uživit" na základě těžby co je "nahodilá" protože kůrovec hoooodně nesystémové řešení, tyto peníze navíc by se měli investovat do věcí co buď přinesou nějaké zlepšení, skokové, ALE vůbec by se neměl nikdy použít na běžný provoz jak to zde navrhuješ...
Když pominu, že se nikdy nahodilý zisk nemá projíst běžným provozem, tak financování statních organizací je děláno tak, že bys tím tím další rok, když by těžba nebyla uvedl instituci do ztráty a začal by křik, kde vzít peníze, protože by stát další rok dala mín peněž, nebo by utrácela za cipoviny, jak se to děla, protože nemůže převcést peníze na další rok a navíc by jim rozpočet o tu částku zkrouhli :D

Ale z posledním osuhalsím, vést boj nikd ynení výhra ani pro jednu stranu ;)

Ales.Jakl
Místní předsednictvo

Příspěvek od Ales.Jakl » 17 srp 2019, 07:18

Jeden z oblíbených mýtů ortodoxních ochranářů je tvrzení o nepřítomnosti mrtvé dřevní hmoty v hospodářských lesích. Přítomnost mrtvé dřevní hmoty používají jako jeden z hlavních znaků tzv. divoké přírody.Jak je tomu ve skutečnosti ukazují data z Národní inventarizace lesů:

http://nil.uhul.cz/data/documents/vysle ... n_2016.pdf

celkový objem mrtvého dříví 69 mil.m3
průměrná zásoba mrtvého dříví na 1 ha 24,8 m3/ha
z toho:
ležící tlusté dříví 34,8%
ležící tenké dříví 30,2%
stojící souše 18,1%
pařezy 16,9%

zásoba souší 12,5m3/ha (údaje před kůrovcovou kalamitou, dnes podstatně vyšší číslo)

ležící hroubí (tlusté dřevo nad 7cm):
hospodářské lesy 6,7m3/ha
národní parky a národní přírodní rezervace 31,9m3/ha
lesy zvláštního určení 13,9m3/ha
lesy ochranné na mimořádně nepříznivých stanovištích (mimo NP) 29,4m3/ha

Pro srovnání průměrná zásoba dříví v lese na 1 ha je v ČR cca 330m3/ha (v některých krajích ale přes 400m3/ha).
Průměrná roční těžba dříví je 7.29m3 na ha.
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Ales.Jakl
Místní předsednictvo

Příspěvek od Ales.Jakl » 17 srp 2019, 12:46

Velmi dobrý rozhovor s Jaromírem Bláhou. Popisuje přesně lesní problémy, jejich příčiny i řešení ve správném pořadí.

http://denikreferendum.cz/clanek/30000- ... emedelstvi
Když už to nejde napravit komplexně – k čemuž by muselo Ministerstvo zemědělství připravit nový lesní zákon a musely by se změnit i vyhlášky, dotace a myšlení lesníků – je třeba odstranit alespoň ty nejvážnější nedostatky. Aby zákon vůbec umožnil lesníkům, kteří se chtějí o les starat lépe, to také dělat.

V prvé řadě je to nastavení systému mysliveckého hospodaření tak, aby zvěře v lese bylo jen tolik, aby mohly odrůstat stromky listnáčů a jedlí. Teď je to v podstatě tak, že co není oplocené, to neodroste. Na čtvrtině území republiky sežere zvěř sto procent výsadeb listnáčů a jedlí, průměrně pak čtyřiašedesát procent.

Není možné oplotit všechny lesy. Takže je třeba nastavit rovnováhu mezi počty zvěře a lesem tak, aby zároveň odrůstaly malé stromky. To vyžaduje změnu mysliveckého plánování změnou zákona o myslivosti.

Dalším důležitým návrhem je, aby se v zákoně psalo, že se budou pěstovat klimaticky a ekologicky vhodné dřeviny. A že rizikové druhy, jako je smrk a některé cizokrajné dřeviny, budou omezeny na minimální míru.

Za třetí je pak třeba omezit holoseče, aby nebyla devastována lesní půda, což je placenta lesa. Řada dnešních problémů vychází už z toho, že jsme tu za Marie Terezie zavedli holosečné hospodaření.

A nakonec, aby se z lesa neodvážely všechny živiny prostřednictvím biomasy, která se pak pálí někde v elektrárnách. Aby tam zůstávaly ty větve, jehličí a aspoň něco se vracelo do půdy. A nebyly ty lesy úplně vysávané a drancované průmyslem, který byl kdysi založen na tom, že stát nepochopitelně dotoval spalování biomasy spolu s uhlím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Jakl za příspěvek:
Blanka.Lednicka
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Odpovědět

Zpět na „Zemědělství“