Lesní otázka

Moderátor: Resortni tym Zemedelstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zemědělství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Dan.Lestina
Republikový výbor
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 897 poděkování
Dostal poděkování: 725 poděkování

Re: Lesní otázka

Příspěvek od Dan.Lestina » 04 kvě 2019, 08:06

Zbynek.Janoska píše:
04 kvě 2019, 07:54
Do Zulipu se běžný člen bez pozvánky nepodívá
Clenove myslim ano, s piratskou identitou, ale ze neclenove se nedostanou, to je schvalne, poslanci to vyhodnotili jako takticke informace, ktere by se ted nemely sirit uplne volne.
Jestli ti to nejde, napis asi @Martin.Hunady nebo @Andrej.Ramaseuski, dostanes pristup.
A kdyby ne, poslu ti to ja.

(Mi to neprijde uplne spravne pristup omezovat, for the record, ale duvody jsou pochopitelne)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
Zbynek.Janoska
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Ales.Jakl
Místní předsednictvo
Profese: řidič kamionu
Dal poděkování: 1865 poděkování
Dostal poděkování: 2112 poděkování

Příspěvek od Ales.Jakl » 04 kvě 2019, 10:19

Já jsem se tam taky nedostal a nechce se mi tam dobývat násilím...Beru jako fakt, že přecházíme z transparence na režim konspirace a utajování všeho.

Jako Piráti bychom mohli být hrdí, když konkurence nějaký dobrý nápad okopíruje...a jestli je to nějaká hloupost typu "převod vysokokmenného lesa na pařeziny" nebo "zákaz pěstování modřínu a douglasky", tak se nestane nic horšího, než že někteří členové nebo příznivci napíšou, že je to hloupost...
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Co je? Co je? Cojecojecoje!

Nebuď tak netrpělivý, neřekla jsem NE..

Dan.Lestina
Republikový výbor

Příspěvek od Dan.Lestina » 05 kvě 2019, 00:49

Ales.Jakl píše:
04 kvě 2019, 10:19
Já jsem se tam taky nedostal a nechce se mi tam dobývat násilím...Beru jako fakt, že přecházíme z transparence na režim konspirace a utajování všeho.

Jako Piráti bychom mohli být hrdí, když konkurence nějaký dobrý nápad okopíruje...a jestli je to nějaká hloupost typu "převod vysokokmenného lesa na pařeziny" nebo "zákaz pěstování modřínu a douglasky", tak se nestane nic horšího, než že někteří členové nebo příznivci napíšou, že je to hloupost...
Tak nedelej zagorku a napis si o pristup, ja ti ho dat nemuzu.
A ja si myslim, ze by verejne byt mel, i pres ty duvody proti, reklamuj to u Radka a Dany, a uvidis...
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Jan.Posvar
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Poslanec
Bydliště: Chválkov / Kamenice nad Lipou / Havlíčkův Brod / Praha
Dal poděkování: 733 poděkování
Dostal poděkování: 611 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Posvar » 09 kvě 2019, 10:08

Ales.Jakl píše:
04 kvě 2019, 10:19

Ahoj, není problém s kopírováním dobrých nápadů ale práce s citlivými informacemi. S podobnými případy Piráti počítají a mají možnost např. zápisy zveřejňovat až po pevně stanoveném termínu. Věřím tomu, že každý jsme dostatečně uvědomělým Pirátem a dokážeme rozlišit, co patří na fórum a co se prostě veřejně nepíše (nepodložená obvinění, osobní údaje, hejt na spolupracujícího politika z jiné strany, apod.).
Na zulip měla jít pozvánka pro všechny členy zemědělského resortního týmu (alespoň pro naše vlákno) a pokud ji nemáš, tak jak psal Dan, stačí se obrátit na Martina nebo Andreje.
poslanec, člen zemědělského a kontrolního výboru, místopředseda podvýboru pro daně, cla a loterie
místopředseda KS Vysočina
https://www.pirati.cz/lide/jan-posvar/

Ales.Jakl
Místní předsednictvo

Příspěvek od Ales.Jakl » 13 kvě 2019, 21:08

Tak díky Danovi i Andrejovi za přístup k návrhu.

Zásadní problém mám s prodloužení zalesnění/zajištění z 2/7 na 5/10.

Většina vlastníků to interpretuje, jako výrazné omezení či zrušení zalesňovací povinnosti (zalesní se asi všude samo). Zalesňovací povinnost je základní komponentou lesního zákona-zajišťuje trvalost plnění funkce lesa. Existuje možnost prodloužit lhůty z důvodu očekávané přirozené obnovy atd. Nikdo nebude schopen odlišit 5-letou holinu od 6-leté a starší. Nebude to kontrolovatelné. Normální vlastníci (urvi co můžeš) rádi ušetří za zalesňování. Kde je změna druhové skladby, když ne při zalesnění holin po smrku listnáči? Fakt předkladatel návrhu nikdy neviděl zabuřenělou- nezalesnitelnou paseku? (maliník, bez, třina, janovec atd). Já jich viděl hodně...

Úplně postačí připustit existenci přípravných dřevin na kalamitních plochách. To už v nové legislativě IMHO je.
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Dan.Lestina
Republikový výbor

Příspěvek od Dan.Lestina » 13 kvě 2019, 22:46

- Nezalesnitelná paseka je jednak výjimka, jednak přesně ten případ, kdy je dobré to zalesňování nenařizovat zákonem. Když to nejde.
- Buřeň je kamarád a křoví plní většinu mimoprodukčních funkcí lesa podobně jako les.
- Naopak průšvih nastane v momentě, když se snažíš opakovaně zalesňovat něco, co nejde, pokryv odstraňuješ a sázíš zbytečně malý stromky... Tam pak hrozí eroze apod., nehledě na utopený náklady.
- Samozřejmě pokud tam buřeň nechceš (jako třeba tu třtinu), nic ti nebrání se jí zbavit.
- Samozřejmě pokud tam necháš buřeň dostatečně dlouho, les ti vyroste stejně, a na většině míst podobně rychle jako kdybys ho sázel.
- Když vlastníci ušetří, budu samozřejmě rád, já jsem proti zbytečnejm nákladům kvůli státním nařízením v zájmu ochrany přírody (nebo čeho vlastně to má být ochrana).
- Nechci soukromým vlastníkům kecat do toho, kolik investujou do obnovy svého majetku. (Naopak státním lesům ano.)
- Rychlost přeměny na listnatější lesy to nijak neohrozí, kdo chce přestavovat druhovou skladbu, může, není to nijak omezující, pouze legalizující něco, na co teď musíš mít tu vyjímku.
- Krom toho 2 vs. 5 a 7 vs. 10 let jsou z hlediska procesů jako je přestvba druhové skladby lesů fakt drobný, který za to stojí. Já bych to prodloužil ještě víc, nebo nejlépe úplně zrušil, tohle ustanovení nemá logiku.
- O odborné erudici pracovní skupiny a zapojení lidí z praxe do formulace a schvalování návrhu nemusíš mít strach, viz úvodní věta.
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Ales.Jakl
Místní předsednictvo

Příspěvek od Ales.Jakl » 18 kvě 2019, 18:20

Stará nezalesnitelná paseka vznikne, když se to opakovaně nepovede, když to sežere zvěř, myši nebo zlikviduje plíseň, sucho atd.
Buřeň neplní produkční funkci lesa a extrémně prodražuje následné opakované zalesnění.
Když ve smrkovém lese nezalesníš paseku, tak ti tam vznikne buď smrkový nálet nebo paseka zarostlá buření. Kde je změna druhové skladby?

Když si chce vlastník ve svém lese "blbnout", může si tam při obnově LHP vyhlásit les zvláštního určení nebo ochranný les, na který se vztahují zvláštní pravidla hospodaření...

Účelem zákona bylo a

je stanovit předpoklady pro zachování lesa, péči o les a obnovu lesa jako národního bohatství, tvořícího nenahraditelnou složku životního prostředí, pro plnění všech jeho funkcí a pro podporu trvale udržitelného hospodaření v něm.

Hospodaření v lesích (ČR) je z dlouhodobého hlediska kladná nula. Ztrátou přírůstu dřeva na nezalesněných pasekách to pošleš do mínusu a máš tu další odvětví závislé na státních dotacích a to v situaci, kdy se v blízké budoucnosti začnou kolabovat systémy, daleko důležitější pro chod států (sociální, zdravotní, školní). Navrhované díry v lesním zákoně se chopí ti největší šíbři, kteří chtějí jenom těžit a nechtějí nic do lesa investovat. Kvalitní listnatý les odpovídajícího dřevinného složení pro budoucí generace vznikne jenom z dobře založeného a vychovávaného porostu (rovné dřevo).

Bylo by dobré se soustředit na konsensuální témata a problémy skutečné a ne vymýšlet taková zbytečná pseudoliberální "pralesní torpéda" na LH, která neobstojí před lesnickou veřejností....
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Jakl za příspěvek:
Ivan.Muzik
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Ivan.Muzik
Člen KS Vysočina
Profese: ekonom
Dal poděkování: 143 poděkování
Dostal poděkování: 219 poděkování

Příspěvek od Ivan.Muzik » 19 kvě 2019, 06:59

Perfektní, komplexní, zasazené v souvislostech.
Ještě bych dodal, že v rámci 'ekologických' přístupů uplatňované bigotní vylučování introdukovaných dřevin se míjí se současnou realitou lesních fytocenóz; i domácí listnáče jsou v ohrožení, někde prostě budeme rádi za 'jakýkoliv' les.

Dan.Lestina
Republikový výbor

Příspěvek od Dan.Lestina » 19 kvě 2019, 12:26

FYI, objevilo se v éteru: https://www.top09.cz/co-delame/tiskove- ... ayGPWtKhDs
Z toho personálního obsazení na tiskovce nemám velkou radost, zejm. bych čekal, že pozvou aspoň Radka, ale to se dalo čekat a nedá se proti tomu moc namítat.

Další důležité novinky viz zulip: https://zulip.pirati.cz/#narrow/stream/ ... z.C3.A1kon

K diskusi výše:
Ales.Jakl píše:
18 kvě 2019, 18:20
Buřeň neplní produkční funkci lesa a extrémně prodražuje následné opakované zalesnění.
To pro občana státu není problém, tomu na produkčních funkcích ani na snadnosti zalesňování nezáleží, nemělo by tedy ani státu. To je záležitost vlastníka lesa, aby si to ohlídal tam, kde si to hlídat chce. (Tam, kde je tím vlastníkem stát, to samozřejmě ledacos na téhle úvaze mění, ale to se neřeší zde).
Když ve smrkovém lese nezalesníš paseku, tak ti tam vznikne buď smrkový nálet nebo paseka zarostlá buření. Kde je změna druhové skladby?
Kdekoli si budeš přát, navrhovaná změna ti to nijak nezakazuje udělat.
A je to jak kde. Určitě jsou někde místa, kde to bude jednou nebo druhou z těch možností, které popisuješ, i když nemyslím, že je to nějaký zásadní problém (kombinací rozsahu a hloubky).

Změna druhové skladby je důležitá věc, kterou je určitě záhodné podporovat (např. ostatními zde navrhovanými ustanoveními), ale teda za cenu toho, že by zase v 21. století měly být všechny lesy uměle zasázené, to teda imho nestojí.

Uznávám, že by mohlo být vhodné tam ještě doplnit, když už se tam dávají podmínky, kdy ta povinnost uměle zalesňovat platí, aby v těch podmínkách bylo, že má ten obnovující se porost mít určitou druhovou skladbu. Aby se neobnovovaly ty smrčáky, jak říkáš. Prozkoumám možnosti, jak to tam doplnit a budu rád, pokud mi v tom pomůžeš - pracujme prosím zde: https://zulip.pirati.cz/#narrow/stream/ ... z.C3.A1kon
Účelem zákona bylo a je
Pracujeme na tom, jak zákony změnit, to fakt nejsou posvátný krávy.
stanovit předpoklady pro zachování lesa
Návrh toto dlouhodobě nenarušuje, stačí si ho přečíst.
, péči o les a obnovu lesa jako národního bohatství, tvořícího nenahraditelnou složku životního prostředí, pro plnění všech jeho funkcí a pro podporu trvale udržitelného hospodaření v něm.
Návrh toto významně zkvalitňuje.
Hospodaření v lesích (ČR)
A tam je ten důležitý rozdíl. Myslíš LČR, státní podnik? Ano, ten by měl mít nějkaý předpis o tom, aby dost vydělával (ale více než v současnosti dbal na mimoprodukční funkce).
je z dlouhodobého hlediska kladná nula. Ztrátou přírůstu dřeva na nezalesněných pasekách to pošleš do mínusu a máš tu další odvětví závislé na státních dotacích a to v situaci, kdy se v blízké budoucnosti začnou kolabovat systémy, daleko důležitější pro chod států (sociální, zdravotní, školní). Navrhované díry v lesním zákoně se chopí ti největší šíbři, kteří chtějí jenom těžit a nechtějí nic do lesa investovat.

Ach, ach... Ne, kdo chce mít les jako podnikatelský záměr, bude s tímto opatřením zalesňovat úplně stejně jako dnes.
Kvalitní listnatý les odpovídajícího dřevinného složení pro budoucí generace vznikne jenom z dobře založeného a vychovávaného porostu (rovné dřevo).
No, a jsme u toho. Mít rovné dřevo fakt není zájem státu. Nekecejme lidem do toho, jak rovné pěstují dřevo. To fakt není cesta k vyrovnání se se současnou situací.

Bylo by dobré se soustředit na konsensuální témata a problémy skutečné a ne vymýšlet taková zbytečná pseudoliberální "pralesní torpéda" na LH, která neobstojí před lesnickou veřejností....
Návrh vznikl na skupině vedené Asociací soukromého zeměděství se skutečně velmi průřezovým zastoupením z hlediska profesního zaměření, která zahrnuje i dost uznávaných autorit (nejen v lesnictví, lesnictví se týká jen první výstup). Zde link na seznam členů: https://zulip.pirati.cz/#narrow/stream/ ... near/37075
Jestli ti tohle není dost, tak už fakt nevím, co.
Jak píšu výše, nevím, jak je to v téhle fázi s možností zapracovat připomínky. Snažil jsem se, aby to bylo veřejné co nejdřív, ale to je holt nevýhoda mezistranické spolupráce a našeho totálně zmateného hektického fungování...
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Dan.Lestina
Republikový výbor

Příspěvek od Dan.Lestina » 19 kvě 2019, 12:44

Ivan.Muzik píše:
19 kvě 2019, 06:59
Perfektní, komplexní, zasazené v souvislostech.
Ještě bych dodal, že v rámci 'ekologických' přístupů uplatňované bigotní vylučování introdukovaných dřevin se míjí se současnou realitou lesních fytocenóz; i domácí listnáče jsou v ohrožení, někde prostě budeme rádi za 'jakýkoliv' les.
Tomu nerozumím, jako že klimatická změna postoupí natolik, že budeme muset introdukovat dřeviny z jihu? Ne, tak to opravdu nemusíš mít strach...
Tady jsou průměrné teploty v ČR dle ČHMÚ: https://i2.wp.com/portal.chmi.cz/files/ ... gif?zoom=2
Oteplování bude pravděpodobně v jednotkách stupňů.
A tady je rozšíření dvou našich nejběžnějších domácích druhů dubu: https://www.researchgate.net/profile/Kr ... a_W640.jpg
V klidu :)
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Odpovědět

Zpět na „Zemědělství“