Naše vyjádření k aktuálnímu dění v zemědělství

Moderátor: Resortni tym Zemedelstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zemědělství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1503
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Profese: řidič kamionu
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 1842 poděkování
Dostal poděkování: 2095 poděkování

Re: Naše vyjádření k aktuálnímu dění v zemědělství

Příspěvek od Ales.Jakl » 08 srp 2018, 18:28

K tématu krmivo x bioplynky velmi dobře Petr Havel na webu ASZ:

Kdo ale jezdí českou, moravskou a slezskou krajinou, nemůže si nevšimnout rozsáhlých lánů kukuřice, která stále stojí, a kupodivu většinou v docela dobrém stavu, na našich polích. Přestože ale přitom představuje kukuřice téměř optimální surovinový zdroj pro krmiva, většina kukuřičných lánů pro potravu zvířat určena není. Stane se totiž potravou pro bioplynové stanice. Na místě je tak otázka, co je pro naší zemědělskou politiku větší prioritou - tedy jestli spíše „nakrmit krávy železné“, nebo ty živé. A také otázka, zdali není současné pojetí zemědělství v naší zemi poněkud paranoidní. Protože je.

http://www.asz.cz/cs/aktualne-z-asz/jso ... irata.html
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Co je? Co je? Cojecojecoje!

Nebuď tak netrpělivý, neřekla jsem NE..

KPZ
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Naše vyjádření k aktuálnímu dění v zemědělství

Příspěvek od KPZ » 27 dub 2019, 14:07

Zdravím,
máte prosím vypracovanou "nulovou dotační variantu pro zemědělství". A jaký to bude mít dopad. děkuji

Někteří voliči pirátů(asi přešli od zelených) šíří, že piráti chtěji zrušit cela dotace pro zemědělství. Tak mně zajimá jestli je to pravda a jaký dopad pro zemědělství to bude mít.

Celé téma bylo velice zajimavé. U komentáře od Karel666 z Rakouska jsem si vzpomněl, že prý po roce 1989 u nás zemědělské firmy posílali svoje lidi na nákup pozemku od státu a tak nejen, že vyřadili začínající zemědělce, ale koupili levně půdu. Snad se to nebude opakovat jestli se rozhodnete prodávat státní půdu začínajícím zemědělcům.

Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1503
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Profese: řidič kamionu
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 1842 poděkování
Dostal poděkování: 2095 poděkování

Re: Naše vyjádření k aktuálnímu dění v zemědělství

Příspěvek od Ales.Jakl » 27 dub 2019, 21:22

Aktuální diskuze o SZP a dotacích běží ve vlákně:

Společná zem.politika po roce 2020

viewtopic.php?f=556&t=46692

Chceme zastropovat přímé platby na 500-1000 ha a zacílit dotace na menší farmy. Nulovou variantu spočítanou nemáme. Pokud by se zkrácení dotací od státu promítlo v plné míře do cen potravin, nemělo by to být teoreticky víc než +30%. Detailní důsledky nulové varianty by mělo mít spočítané MZe pro případ např. kolapsu Společné zemědělské politiky EU nebo jejího dlouhodobého útlumu. Stále si myslím, že platit plnou výrobní cenu potravin je možné a racionální v případě účinného odstranění parazitů ze systému výroby a distribuce potravin, zatímco platit ze svého zdravotní péči, školy a další veřejné služby bez státního přerozdělování možné není...

Stát by určitě neměl přímo dotovat nešetrné zacházení s půdou, což se bohužel stále děje...
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Co je? Co je? Cojecojecoje!

Nebuď tak netrpělivý, neřekla jsem NE..

KPZ
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: Naše vyjádření k aktuálnímu dění v zemědělství

Příspěvek od KPZ » 28 dub 2019, 16:20

Zdravím,
prosím nešlo by, aby Váš tým zemědělství požádal o tu zprávu a zveřejnil na stránákch pirátů? Pokud ne, tak náš spolek se o to pokusí. Tá zpráva jen otevře diskuzi proč existují dotace a možná se ukáže, že tam jsou některé chyby nebo vysvětlí některý věcí.

Nečíst dál. Je to jen povzdech, který je založen z nedostatku informací a neznalostí.

Jsme toho názoru, že pokud chybí vstupní informace a názory jsou založené jen na spekulacích a dohadech, tak ta osoba, která šíří ty názory udělá víc škody než užitku.

Uvedu příklad z fóra. Jeden příznivec pirátu tu psal, že je pro zrušení dotací, aby tu byli lesy. Jídlo se bude dovážet. V jiném vlákně je pro zákaz dovozu palmového oleje, protože je to prý zlo.

Pokud by taková situace nastala a ČR byl samí les, tak bychom dováželi všechno z Polska. A byla by otázka času než ekologové z Polska šli po stopách z ČR. A v budoucnu bychom všechno dováželi jen Indonesie a Brazilie. Je to jen "co kdyby".

Nás nějak netrápí cena potravin. Je tu globální trh, tak po zrušení dotací(určitě to nebude ze dne na den) by nedošlo podle nás zdražení. Ten příznivec pirátů má pravdu, že se většina dováží a je to levnější než české potraviny. Nás trápí co se stane s pozemkami a kdo je bude vlastnit. A zároveň by to znamenal konec KPZ. Budou existovat KPZ, protože většina neni závislá na dotacích a existují díky podpoře odběratelů. Ale jejich počet nebude stoupat jak by měl. Jak psal příznivec, tak by rád koupil pozemky a zasázel les, ale nemá peníze. To snad každý, ale nikdo nechce dávat někam peníze, kdy by se musel omezovat. Kdo by vlastnil ty pozemky? Nejspiš firmy. My víme jak se chovaji vlastníci pozemků(lidi), ale netušíme jak se budou chovat firmy. Zdražení potravin by došlo, kdyby Polsko omezilo produkci potravin.

Pokud by došlo ke zdražení třeba o 30 procent, tak by to mělo větší ekonomický dopad než to vypadá, protože lidi by museli utrácet méně za služby(kavárny,restaurace, divadla,hospody) a věci. Pro ekologii možná super, ale tisíce lidi by přišli o práci a stát by musel tedy dotovat umělou zaměstnanost, aby zamezil krizi.

Víme, že většina odpůrců dotací bude tu zprávu označovat jako zmanipulovanou a přímo napsanou Babišem. Možná někdo procitne.

Jak jsem psal, tak tohle je jen můj názor, který nemá vůbec žádnou váhu.

Odpovědět

Zpět na „Zemědělství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host