Zemědělství: transparence a bez genetických patentů

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zemedelstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zemědělství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaKaleta
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 13
Registrován: 25 říj 2012, 00:05
Profese: Student veřejné správy
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Zemědělství: transparence a bez genetických patentů

Příspěvek od HonzaKaleta »

Na podnět M. Jahody, příznivce strany Svobodných navrhuji doplnit stanovisko Pirátů v oblasti zemědělství.
Inspirace:
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1901 ... nych-statu
http://www.organicgarden.org.uk/blog/20 ... egetables/

Piráti se staví proti patentování a copyrightu i v oblasti zemědělství, například geneticky modifikovaných plodin a hospodářských zvířat. Udržitelnost zemědělství a odolnost proti škůdcům a nemocem vyžaduje diverzitu v genetice i v metodách pěstování (méně monokultur, více místních odrůd).

Šlechtění a křížení mohou být prospěšné za dodržení bezpečnostních opatření. Avšak například křížení včel vede k jejich vymírání, nemoci specifické pro oba druhy se stanou nazvájem přenosné a zvýší se tak celková nemocnost nového druhu.

Účelem je proto:
- přehledná a volně dostupná klasifikace odrůd (verzí), ať už geneticky modifikovaných, či nikoliv, případně odkazy na ni. Modifikace by měly mít jasně určený původ, kdo je jejich autorem a jaká je jejich dosavadní historie, changelist, apod., pokud se takový zemědělský produkt objeví na trhu. Nemusí jít jen o trh potravinářský, ale i zemědělské veletrhy. V oblasti akademického či zájmového studia odrůd není důvod toto vyžadovat, může však jít o užitečnou službu.
Podobný registr by mohlo vést například Ministerstvo zemědělství. Registrací odrůdy u ministerstva nezíská zemědělec patent a copyright, pouze přispěje ke tvorbě standardu, nebo se připojí k již existujícím světovým databankám odrůd. Prostě geneticko-zemědělský GitHub...

- Zákon by neměl nijak zakazovat ani postihovat další používání, modifikování a šlechtění již registrovaných odrůd, ledaže by došlo k jejich vydávání za něco, co nejsou, nebo k ohrožování životního prostředí, zdraví a jiným neetickým praktikám. Možné a zdarma by mělo být v zásadě cokoliv, je-li to jasně identifikováno, bezpečné a neodporuje etice (podezření na týrání zvířat atd.)

- Účelem je i hlídat a stíhat pokusy o ovládnutí a poškozování biodiverzity. Pěstování, "kopírování" a další šlechtění nebo jiná modifikace plodin by měla spadat pod právo na svobodu projevu, podobně jako řeč nebo psaní počítačového kódu (viz Cory Doctorow). I svoboda projevu s sebou samozřejmě nese jistá omezení a zodpovědnost. Proto předpokládám, že nějaký agronom mezi námi by mohl říci, jak se tohle doposud mezi zemědělci a firmami řešilo. Jak moc svobodné je v praxi pěstování a šlechtění a jaká jsou bezpečnostní opatření při genetických modifikacích.

Abych předem vyloučil jakoukoliv neproduktivní diskuzi, předpokládejme, že GMO je jako jakákoliv jiná technologie:
- dá se šeredně zneužít a je třeba dodržovat bezpečnostní opatření
- avšak dá se využít k velmi užitečným a záslužným účelům, například modifikace plodin takovým způsobem, aby byly mnohem bohatší na vitamíny, které tam předtím nebyly,
- avšak v tržní praxi tyhle modifikace nedělají prakticky nic, jenom to udělají větší, lesklejší a barevnější na pohled, tedy lépe prodejné.
- "organické" plodiny jsou stejně tak náchylné ke znečištění prostředí (např. z nedaleké dálnice) jako všechno ostatní a jelikož jde o výnosný byznys a hype, zaměřují se na ně velké korporace, takže taky nemá smysl se k nim zvlášť vyjadřovat.
- jakákoliv tvrzení pro nebo proti čemukoliv se musí zakládat na vědeckém podkladě. Do té doby by měli Piráti i v této oblasti obecně podporovat svobodu "projevu", transparenci, užitečné veřejné služby (online zemědělský registr?) a světové znalosti (hospodárné přebrání už existujících registrů ze zahraničí nebo akademické praxe).

Kompetentnější lidé by mohli z této změti vyextrahovat taková stručná a jasná prohlášení, která jsou vhodná k zařazení do programu strany a schválení republikovým výborem.

Nemám v této oblasti žádné zvláštní znalosti ani talent, pouze
- pocházím z vesnice (tj. viděl jsem zemědělství zblízka a rád je přenechám někomu jinému)
- pracoval jsem na Bronťárně s jedním profesionálním genetikem
- vidím jistou užitečnost doplnit program Pirátů v této oblasti prostou aplikací Pirátské filosofie a vědy na zemědělství.
- a může být užitečné vymezit se proti znepokojujícím patentovým a lobbistickým snahám firmy Monsanto a spol.
Tito uživatelé poděkovali autorovi HonzaKaleta za příspěvky (celkem 4):
Lenka.Wagnerova, Ivan.Sirko, Karel.Rada, Katerina.Marketa.Matouskova
Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Re: Zemědělství: transparence a bez genetických patentů

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Protože jsem nebyla v Zemědělství, tak jsem si vůbec nevšimla Honzova příspěvku (zjevně jsem nebyla jediná...). Založila jsem diskusi na téma patentů o osiv atd., tady už je většina hotova :-)
Odkaz na diskusi: piratske-kauzy-f353/narizeni-eu-o-osivech-t16728.html
Vzhledem k tomu, že sem nemá asi moc lidí nastaven přístup, bylo by lepší dotáhnout stanovisko nebo TZ v druhém vlákně (viz odkaz).
Rozhodně jde o problém závažný a veskrze pirátský.
Díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvek:
Ivan.Sirko
Odpovědět

Zpět na „Zemědělství“