COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Moderátor: Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Jan.Mares
Člen KS Ústecký kraj
Profese: Student, Sběrač funkcí
Dal poděkování: 129 poděkování
Dostal poděkování: 753 poděkování

Re: COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od Jan.Mares »

Josef.Kadlecek píše:
24 bře 2020, 10:54
Jan.Mares píše:
24 bře 2020, 04:28
v Německu ... 650 miliard Eur...
...
Jen v Německu? U nás to není jiné: https://www.reflex.cz/clanek/komentare/ ... happy.html

Takže rotačky pojedou naplno. Money as debt.
Probůh, kdy tohle řachne? Teď asi ne, když se zrovna zhaslo.
Hele to jsou ale jablka a hrušky. Jedno je rozhazování rezerv v době konjunktury (byť třeba z tehdejšího pohledu zpomalující konuktury). A současné finanční balíky, které různé země plánují, mají předcházet celkovému zhroucení ekonomiky (protože masovými insolvencemi a krachy by se spouštěly dominové efekty).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mares za příspěvek:
Yossi

Simona.Bartova
Člen KS Praha
Dal poděkování: 332 poděkování
Dostal poděkování: 142 poděkování

Příspěvek od Simona.Bartova »

Hlásím, co lidi čekají od Pirátů - pohlídat ten schodek 200mld, aby se pomoc dostala zcela transparentne zejmena k mensim firmam. Mam to ze vsech stran - je obava, aby se z toho nestal opet klasický dotační tunel a vsichni od nás zcela vážně čekají efektivní dozor. Lze zjistit a transparentně zveřejnit příjemce dotace COVID l? @Mikulas.Ferjencik děkujeme!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Simona.Bartova za příspěvky (celkem 7):
Milan.Dadourek, Antonino, Jiri.Janecka, Pavel.Moravec, Marek.Krejpsky, Jiri.Wiche, Vit.Jurasek

Yossi
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 851 poděkování
Dostal poděkování: 1157 poděkování

Příspěvek od Yossi »

Jan.Mares píše:
24 bře 2020, 23:50
Josef.Kadlecek píše:
24 bře 2020, 10:54
Jan.Mares píše:
24 bře 2020, 04:28
v Německu ... 650 miliard Eur...
...
Jen v Německu? U nás to není jiné: https://www.reflex.cz/clanek/komentare/ ... happy.html

Takže rotačky pojedou naplno. Money as debt.
Probůh, kdy tohle řachne? Teď asi ne, když se zrovna zhaslo.
Hele to jsou ale jablka a hrušky. Jedno je rozhazování rezerv v době konjunktury (byť třeba z tehdejšího pohledu zpomalující konuktury). A současné finanční balíky, které různé země plánují, mají předcházet celkovému zhroucení ekonomiky (protože masovými insolvencemi a krachy by se spouštěly dominové efekty).
Obrázek
Tito uživatelé poděkovali autorovi Yossi za příspěvek:
Milan.Dadourek
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!

Jan.Krupka
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: referent státní správy
Dal poděkování: 141 poděkování
Dostal poděkování: 116 poděkování

Příspěvek od Jan.Krupka »

Pořád neslyším návrh, aby vláda promptně poskytla nenávratné dotace na rozšíření výroby strategického materiálu domácím výrobcům: ČR je jedna z několika mála zemí na světě, která dokáže tento materiál vyrobit na porovotřídní úrovni. Nemluvě o pozitivním dopadu tohoto opatření na zaměstnanost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Krupka za příspěvky (celkem 4):
Simona.Bartova, Milan.Dadourek, Josef.Kadlecek, Pavel.Moravec
Jsem anarchista - ovšem ne proto, že pohrdám autoritou, ale proto, že ji potřebuji. Stejně tak nejsem nevěřící, ale muž, který vyžaduje něco, za co stojí uvěřit... Beru své povinnosti tak vážně, neboť v celkovém kontextu průměrnost odmítám.

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1655 poděkování
Dostal poděkování: 1932 poděkování

Příspěvek od Antonino »

Jan.Krupka píše:
25 bře 2020, 09:57
Pořád neslyším návrh, aby vláda promptně poskytla nenávratné dotace na rozšíření výroby strategického materiálu domácím výrobcům: ČR je jedna z několika mála zemí na světě, která dokáže tento materiál vyrobit na porovotřídní úrovni. Nemluvě o pozitivním dopadu tohoto opatření na zaměstnanost.
Furt dotace.... :( Je to produkt, který je potřeba v naší ekonomice. Stačí poptávka (státu, nemocnic atd.), případně garance.

Před pár týdny bych si uměl představit krizové převzetí vhodné výroby (dočasné znárodnění na ekonomické úrovni - vnucení výroby). Tohle už snad přestává být nutné. Už nejsme v akutní fázi, takže se lze rozhodovat standardně - poptávka/nabídka (případně garance poptávky). Vydělají na tom všichni. Bez dotací.

Psal jsem o co nejrychlejším integrování situace do naší ekonomiky, to je jeden z příkladů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvky (celkem 2):
Simona.Bartova, jirimittner
Antonino Milicia "Když se dva perou, Babiš se směje"

Jan.Mares
Člen KS Ústecký kraj
Profese: Student, Sběrač funkcí
Dal poděkování: 129 poděkování
Dostal poděkování: 753 poděkování

Příspěvek od Jan.Mares »

Antonino píše:
25 bře 2020, 11:23
Jan.Krupka píše:
Furt dotace.... :( Je to produkt, který je potřeba v naší ekonomice. Stačí poptávka (státu, nemocnic atd.), případně garance.

Před pár týdny bych si uměl představit krizové převzetí vhodné výroby (dočasné znárodnění na ekonomické úrovni - vnucení výroby). Tohle už snad přestává být nutné. Už nejsme v akutní fázi, takže se lze rozhodovat standardně - poptávka/nabídka (případně garance poptávky). Vydělají na tom všichni. Bez dotací.

Psal jsem o co nejrychlejším integrování situace do naší ekonomiky, to je jeden z příkladů.
Hele s těmahle moudrama jsi možná opravdu na foru špatné strany. Rušit Správu státních rezerv a nechat všechno řešit trh chtěli Svobodní ;) .
A zajímalo by mě, z čeho usuzuješ, že jsme ven z nějaké akutní fáze. Jsme ven z fáze zavádění restrikcí. Teď jsem ve fázi postupného rozpadu hospodářství a trhání dodavatelských řetězců (díky zavřeným hranicím, restrikcím na vývoz jiných států, omezení výroby resp. vývozu z Číny).
Jsou firmy a organizace, které na zvýšenou poptávku reagují, ale v nouzovém režimu a "na koleně". Často taky bez nároku na výdělek.

Dotace jsou, pravda, neefektivní řešení. Ale stát by měl přinejmenším hrát roli koordinátora a garanta (tedy garantovat firmám, které se do výroby zapojí, že nebudou tratit). Je tady taky velký společenský tlak na neziskovost a dobrovolnost. To je hezký, ale pokud firma nemá na materiály, tak z toho moc nebude. Stát by tedy měl vytvářet klima, ve kterém je normální na výrobě pomůcek něco vydělat, nebo se tím aspoň uživit.
Stejně tak by měl aktivně pomáhat při vytváření dodavatelských řetězců, protože tohle není normální doba a neustálé změny karanténního režimu vykolejí i sebelepšího nákupčího.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Mares za příspěvky (celkem 3):
Jan.Krupka, Vit.Jurasek, Vojtech.Sazel

Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: poslanec, lektor kroužků zábavné logiky
Dal poděkování: 11129 poděkování
Dostal poděkování: 18614 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Simona.Bartova píše:
25 bře 2020, 08:41
Hlásím, co lidi čekají od Pirátů - pohlídat ten schodek 200mld, aby se pomoc dostala zcela transparentne zejmena k mensim firmam. Mam to ze vsech stran - je obava, aby se z toho nestal opet klasický dotační tunel a vsichni od nás zcela vážně čekají efektivní dozor. Lze zjistit a transparentně zveřejnit příjemce dotace COVID l? @Mikulas.Ferjencik děkujeme!
Děláme na tom
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 5):
Simona.Bartova, Josef.Kadlecek, Ales.Jakl, Pavel.Moravec, Jiri.Wiche
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 430 poděkování
Dostal poděkování: 2231 poděkování

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Osobně se nepovažuji za podnikatele, a jestli něco nemám rád, tak je to řešení personálních otázek. Moje právnická činnost je ale nastavená tak, že mám 15 zaměstnanců. Zároveň ze zákona nemohu podnikat jinak, než jako fyzická osoba. Vždycky jsem si uvědomoval, že až budu jednou končit, velmi mne zatíží rozvázání pracovních poměrů a výplata odstupného. A najednou je taková věc na stole.
Když zkrachuje s.r.o. nebo akciovka, holt zůstanou dluhy. Majitelé jsou vysmátí. Vůbec nepochybuji o tom, že pro ledaskoho bude Covid jenom záminka.
Ale když budou krachovat fyzické osoby, tak si ten dluh ponesou dál. A čím je ta FO práva dbalejší, tím na tom bude hůř. Protože mnohem víc bude zatížen ten, kdo má zaměstnance na PP než ten, kdo jede schwarzsystém.
Rozhodně si nemyslím, že bychom měli zase rozdávat peníze a utíkat před právníky. Jsem pro, aby se rychle řešily záležitosti "přežití" občanů, tj dávky a náhrady mezd, což se i děje.
Ale co se týče cpaní peněz do firem, tak si nemyslím, že by to nesneslo odkladu a že by se to mělo dělat systémem kdo dřív příjde.
Rozhodně trvám na tom, že bezúročné nebo zvýhodněné úvěry by se měly dávat jen fyzickým osobám. Ať si ty peníze majitelé do firem dají, ale ne, že zase zůstanou jen prázdné skořápky.
Myslím, že dvoje rozsáhlé tunelování za jednu generaci by opravdu bylo už moc.

- A taky by mne moc zajímalo, kdo měl v prvních dnech mimořádných opatření čas žádat o bezúročné půjčky. Protože já jsem měl třeba starosti s tím, jak všem zařídit kvalitní připojení a nastavit vzdálené přístupy aby mohli dělat z domu. Když jsem se podíval na Českomoravskou záruční banku, tak jsem zjistil, že už se ani nemohu postavit do řady.

- Další konkrétní záležitost je, proč automobilky okamžitě zastavily výrobu. Řekl bych, že z toho byl zaskočený i Babiš. A s tím souvisí i to, jestli se postaraly o zahraniční dělníky nebo je hodily na krk státu? To se netýká jen automobilek, ale nakonec i Babiše a zaměstnanců přes agentury.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 8):
Ales.Jakl, Josef.Kadlecek, Milan.Dadourek, Jiri.Wiche, Jan.Krupka, Vit.Jurasek, Simona.Bartova, MilanM

Ales.Jakl
Předseda místního sdružení
Profese: řidič kamionu
Dal poděkování: 2239 poděkování
Dostal poděkování: 2418 poděkování

Příspěvek od Ales.Jakl »

Pár nápadů od studentů z mého oblíbeného A2larmu (Lukáš Ulrych)

https://a2larm.cz/2020/03/koronavirova- ... ekonomiky/
Pokud chceme zajistit efektivní pomoc podnikům a mít jistotu, že se k nim tyto peníze opravdu dostanou, měli bychom se vydat cestou silné veřejné rozvojové banky.

To souvisí také s možností veřejné banky zachraňovat strategické podniky tím, že by jim poskytla prostředky výměnou za akciové podíly. Tato cesta, která bude nepochybně naší pravicí označována za plíživé znárodňování, je za našimi hranicemi běžná. Ministři financí Francie i Německa už před týdnem deklarovali, že v případě nutnosti se touto cestou vydají, aby zachránili důležité podniky a ekonomiku.
Náklady států na podporu ekonomik napříč EU budou značné, a proto se bude muset řešit i otázka, jak posílit příjmovou stránku veřejných rozpočtů. ČR a potažmo celá EU by měla jakoukoli veřejnou pomoc podnikům podmínit prokázáním, že neplatí daně v daňových rájích. Konečně by se v rámci EU také mohl prosadit daňový princip, že tam, kde firma vytváří zisky, je bude také danit. U nás bychom podobná opatření mohli navíc ještě podmínit placením daně z příjmů právnických osob, jelikož většina firem se jejímu placení vyhýbá. Kdo chce ze systému čerpat prostředky, musí také do systému přispívat.
Dále by měly být zvýšeny daně z nemovitostí, které jsou u nás na rozdíl od zahraničí směšně malé a zabudovat i v jejich případě progresivní princip. Mělo by se tak učinit v tom smyslu, že by od určitého počtu nemovitostí lidé za každou další vlastněnou nemovitost platili vyšší sazbu tak, aby vyšší zdanění nedopadlo na lidi vlastníci nemovitost, v níž žijí, ale na ty, kteří mají několik bytů sloužících jako investice. Toto opatření by současně mělo snížit poptávku po investičních bytech snížením rentability takové investice, a pomoci tak snížit ceny bydlení. Určitě bychom také měli zavést sektorové daně na síťové odvětví a banky, které u nás mají v porovnání se zahraničím vysoce nadprůměrné zisky.
Nelze realisticky počítat s tím, že všechny firmy přežijí současnou recesi, ale lze podniknout kroky k minimalizaci bankrotů a stejně tak i k minimalizaci ztrát pracovních pozic. Jedním z takových kroků by mohla být v zahraničí osvědčená politika podpory zakládání zaměstnaneckých družstev. Pokud by např. podnikatel chtěl ukončit provoz části podniku nebo ho zavřít celý, ale zaměstnanci by chtěli pokračovat, pak by si založili zaměstnanecké družstvo a stát by jim mohl (např. prostřednictvím rozvojové banky) poskytnout zvýhodněný úvěr pro odkup a provoz firmy. Tato praxe funguje v Itálii už 35 let a slaví velké úspěchy.
Garantovaný příjem pro domácnosti:
stát by mohl vytisknout poukázky podobné stravenkám, které by po jisté doby (např. do měsíce) exspirovaly a ztratily hodnotu. Lidé by je nemohli použít ke spoření a museli by je do daného data použít ke spotřebě. Toto opatření by zajistilo, že peníze by skutečně posloužily k oživení ekonomiky.
Je velice zábavné pozorovat, jak ještě před měsícem na nic nebyly peníze a dnes se naplno rozbíhá hra Oslíčku otřes se! o stamiliardy ze záchranných fondů (peníze, které svět neviděl..). Většina peněz, které se natiskly při minulé krizi skončila u spekulantů...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Jakl za příspěvky (celkem 2):
Milan.Dadourek, Vojtech.Sazel
Covet Parachute

La Fermosa

V bludišti tvého srdce...

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1655 poděkování
Dostal poděkování: 1932 poděkování

Příspěvek od Antonino »

Jan.Mares píše:
25 bře 2020, 16:22
Antonino píše:
25 bře 2020, 11:23
Jan.Krupka píše:

Hele s těmahle moudrama jsi možná opravdu na foru špatné strany. Rušit Správu státních rezerv a nechat všechno řešit trh chtěli Svobodní ;) .
A zajímalo by mě, z čeho usuzuješ, že jsme ven z nějaké akutní fáze. Jsme ven z fáze zavádění restrikcí. Teď jsem ve fázi postupného rozpadu hospodářství a trhání dodavatelských řetězců (díky zavřeným hranicím, restrikcím na vývoz jiných států, omezení výroby resp. vývozu z Číny).
Jsou firmy a organizace, které na zvýšenou poptávku reagují, ale v nouzovém režimu a "na koleně". Často taky bez nároku na výdělek.

Dotace jsou, pravda, neefektivní řešení. Ale stát by měl přinejmenším hrát roli koordinátora a garanta (tedy garantovat firmám, které se do výroby zapojí, že nebudou tratit). Je tady taky velký společenský tlak na neziskovost a dobrovolnost. To je hezký, ale pokud firma nemá na materiály, tak z toho moc nebude. Stát by tedy měl vytvářet klima, ve kterém je normální na výrobě pomůcek něco vydělat, nebo se tím aspoň uživit.
Stejně tak by měl aktivně pomáhat při vytváření dodavatelských řetězců, protože tohle není normální doba a neustálé změny karanténního režimu vykolejí i sebelepšího nákupčího.
Já napíšu "garance", ty napíšeš ne, měly by být "garance". Tak nevím. A o Správě hmotných rezerv jsem nic nepsal.

Psal jsem o tom, že než všude rvát dotace je mnohem zdravější poptat produkt na trhu, dočasně garantovat nákup státu apod. Tím se zdravě a dlouhodobě udržitelně rozproudí ekonomika. Vznikne potřeba a tedy poptávka a k ní i nabídka. Aktuálně jsou ceny přemrštěné, je to tak atraktivní business, takže vznikne konkurence a v důsledku se ceny budou snižovat. Všichni na tom vydělají, bude to vyvážené a udržitelné. Bude to fungovat samo. Tohle dotacemi nikdy nedosáhneš, jen zdevastuješ trh.

Ohledně akutní fáze. Jsme (přesněji, měli bychom, kdybychom mě kompetentní krizového řízení) už víceméně mít po fázi prvotního šoku, kdy je důležité dělat rozhodnutí rychlá, za cenu dílčích chyb. Teď už není takový vliv momentu překvapení a mělo by nastoupit racionální řízení. Ničíme si hospodářství teď sami. Proto jsem napsal před už docela dlouhou dobou, že ta krize bude tak velká, jak si ji uděláme. Můžeme to dělat špatně, bude velký problém, můžeme to dělat dobře, bude to malý problém a na konci na tom možná ještě vyděláme (zvýšíme konkurenceschopnost apod.).

Když jsme u té nesystémové dobrovolnosti, já dělám už pár dnů dispečera a kurýra logistiky kolem roušek. Docela už mne sere, že babičky, dámy, slečny nám dávají po pár kusech svoji výbavu (tedy velmi zhodnocené produkty s vysokou měrnou cenou, placené s DPH atd.), místo aby stát materiál odkoupil ve velkém za VO ceny a bez DPH z galanterií a velkoobchodů a rozvezl do všech teď dílen, kde dělají ti další dobrovolníci (když už ten stát tak totálně selhal). Věci jdou dělat dobře a špatně. Teď už fakt není oprávnění dělat chyby. Toť vše. Ale hádat se s tebou nebudu :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvek:
Milan.Dadourek
Antonino Milicia "Když se dva perou, Babiš se směje"

Odpovědět

Zpět na „Finance“