COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Moderátor: Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 69
Registrován: 18 pro 2018, 00:46
Profese: Ekonom, manažer
Dal poděkování: 51 poděkování
Dostal poděkování: 107 poděkování
Kontaktovat uživatele:

COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od jirimittner »

Hospodářská krize způsobená globální pandemií COVID-19 má jedno důležité specifikum: jedná se o vnější nabídkový šok. Nepadá kupní síla, ani optimismus spotřebitelů a investorů ohledně budoucího vývoje, ale je omezena schopnost bezpečně dodat a spotřebovat. Nejedná se o strukturální poruchu hospodářství, žádnou prasklou bublinu, ani důsledek neudržitelného předchozího vývoje. Pokud by tato krize trvala měsíc, neměla by téměř žádné dopady. Lidé by jen odložili spotřebu a později by to dohnali (věřím, že i u toho alkoholu...). Problém je, pokud tato krize nabídky bude trvat dlouho. Proto narozdíl od krizí, které jsou mnohdy žádoucími korekcemi hospodářství a vyžadují spíše lehkou asistenci státu než nějaké napravování trhu, je tato krize zcela nežádoucí a vyžaduje rychlou a robustní fiskální odpověď.


1. Struktura fiskálního balíčku vlády je správná
Kombinace bezúročných půjček ČMZRB, odkladu splátek úvěrů komerčních bank (odsouhlaseno ČBA), odklad placení daní a různých dalších drobností je správná. Piráti by měli tuto politiku podpořit. Je to i v zájmu státu (a tedy daňových poplatníků, kteří nejsou krizí přímo ekonomicky postiženi a kteří tyto náklady také ponesou) a v zájmu bank, aby se tato opatření aktivovala. V opačném případě dojde k bankrotu mnoha jinak zdravých firem, které by měly potenciál platit daně i splátky úvěrů.

2. Objem fiskálního balíčku vlády je zcela nedostatečný
Vláda začala ohlášením fiskálního stimulu 600 mil Kč. To je strašně málo. HDP ČR v roce 2019 je 5,8 bln Kč. Takže vláda nabízí fiskální stimul v rozsahu 0,01% HDP! Rozumný rozsah by byl alespoň 1% HDP, tedy stonásobně víc. Takový stimul, tj. v rozsahu cca 60 mld Kč by vláda měla ohlásit rychle. Tím dá jasně najevo 250.000 aktivním malým a středním firmám a živnostníkům v ČR, že nemají propouštět, nemají rušit objednávky a že veřejnost raději pokryje jejich náklady na překlenutí dočasného období, než aby nesla trvalé náklady ze zavírání businessů a přetrhání ekonomických vazeb. A zejména pokud financování této pomoci se nyní ještě zlevňuje - o tom viz bod 3.

3. Podpořme v EU ekonomickou pomoc Itálii
Pandemie COVID-19 posune Itálii na okraj státního bankrotu. To se určitě nesmí stát kvůli viru (jestli někdy v budoucnu z čistě ekonomických důvodů, tak budiž). Podpořme EU, aby to odvrátila a postavme se za Itálii, pomůžeme tím nakonec i sami sobě. Není překvapením, že kombinace velkého zadlužení, rozpočtových schodků, stárnoucí populace a dalších faktorů (Berlusconi např.) už dlouhodobě tvoří v Itálii toxický koktejl fiskální lability. Když se k tomu přidá ještě nezvládnutá epidemie a řadu měsíců zastavené hospodářství, zejména v cestovním ruchu, jde o hospodářské přežití země. Novináři o tomto tématu zatím nepíší, ale trhy reagují takto:

Výnosová křivka italských vládních dlouhpisů letí nahoru. Pětiletý dluhopis měl před měsícem výnos 0,2%. Dnes je to 1,9% (o 1,7% za pár dní!). Trh implicitně hodnotí pravděpodobnost bankrotu Itálie v následujících 5ti letech na cca 1:23. To je po pár dnech. Výnosová křivka dále poletí nahoru. U Španělska, které čelí obdobnému rozsahu epidemie, je nárůst také, ale menší ("pouze" o 0,7% za pár dní). Naopak v případě ČR výnosová křivka dokonce klesá. Investoři utíkají z akciových trhů a hledají pro likviditu bezpečné umístění. Nacházejí ji v dluhopisech bezpečných států, mezi které řadí i ČR, a způsobují vyšší poptávkou jejich zdražení (pokles jejich výnosu). Jsme silná a bohatá země. Dejme jasně najevo, že našim kolegům v EU, kteří to mají momentálně těžší z důvodů, které si z velké části nezavinili, jsme připraveni pomoci.

Obrázek
Tito uživatelé poděkovali autorovi jirimittner za příspěvky (celkem 5):
Antonino, Milan.Dadourek, Jiri.Valenta, MirekS, Jakub.Vontroba

Jiri.Valenta
Asistent poslance
Příspěvky: 8
Registrován: 12 úno 2018, 17:48
Profese: právník
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 9 poděkování

Re: COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od Jiri.Valenta »

V minulých dnech jsme na základě podnětů vypracovali soubor opatření, který jsme navrhli ministryni financí a zároveň i premiérovi.

Dnes na rozpočtovém výboru se budeme ptát i na detaily použití § 36 Krizového zákona - náhrady škod

Navržená opatření:
- Odlehčit zaměstnavatelům v zasažených odvětvích odpuštěním sociálních a daňových odvodů z práce za zaměstnance.
- Odpustit osobám, samostatně výdělečně činným, které jsou nyní bez příjmů povinné odvody.
- Prodloužit ošetřovné a rozšířit ho i na osoby samostatně výdělečně činné.
- Poskytovat bezúročné půjčky i v menším objemu, než 500 000 Kč.
- Podpořit kurzarbeit – zvýšit podíl státu na mzdových nákladech a zjednodušit byrokracii.
- Nemocenskou za lidi v karanténě musí hradit stát.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Valenta za příspěvky (celkem 4):
Milan.Dadourek, jirimittner, Vit.Jurasek, Frantisek.Kopriva

Nikezeus
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 308
Registrován: 23 bře 2017, 10:12
Profese: Logistika
Dal poděkování: 55 poděkování
Dostal poděkování: 194 poděkování

Re: COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od Nikezeus »

Sluzby v turistickem ruchu, doprava, automobilovy prumysl na kterem stoji cast nasi ekonomiky zazije pravdepodobne slusny sesup.
V zajmu zachovani zamestnanosti by stalo za to uvazovat o zkracenem pracovnim tydnu( a s tim bohuzel adekvatnim snizenim mzdy), udrzi se pracovni navyky a odlehci socialnimu systemu.
Zamestnavatelum jako kompenzaci treba nabidnout nizsi odvody, stejne tam patrime mezi evropske rekordmany,

Tim ze se nalejou penize pres populisticke balicky do ekonomiky a bude se proplacet cokoliv komukoliv ve vysledku nikomu nepomuze.
Kdyz bude hypoteticka ekonomika schopna vyprodukovat napr. 10 aut, tak i kdyz vyhodite do obehu papirky s vice nulama, stale si lidi budou moci koupit jen tech 10 aut. Takze vysledkem bude rust cen, ktery poskodi kazdeho a hlavne ty co jiz maji malo.

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1126
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1025 poděkování
Dostal poděkování: 1249 poděkování

Re: COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od Antonino »

A) Strategický výhled) (zasláno, 17.3. RT Finance)

Podle dostupných informací to vypadá, že epidemiologická krize může mít devastující dopady na ekonomiku státu, firem, obyvatel (a ekonomické dopady mají pochopitelně následně i sekundární dopady na zdraví a život lidí. Udržení ekonomik a infrastruktury je proto klíčové. Důležité je proto sledovat a vyhodnocovat všechny modely přístupu (Čína, Švýcarsko, Británie, Taiwan...).

Obecně by asi měly průběžně vznikat tyto strategické podklady (dle časového horizontu):
- podpora řešení aktuální zdravotně-krizové situace (efektivní, kontinuální a konzistentní, ne ode zdi ke zdi, ani populismus)
- krizová opatření na podporu ekonomiky a procesů státu (aktuální) vč. předvídání bezprostředních i dlouhodobých dopadů a preventivní opatření
- opatření následující po odvrácení bezprostřední zdravotní krize (ekonomická bude pokračovat) a návrat do normálu
- sanace dopadů
- ex post analýza problémů a změna procesů, protokolů, systému atd. řešení pro obdobné krizové situace
- po celou dobu hledání příležitostí, které tato situace vytváří (podpora on-line vzdělávání apod.)

Dále
Příprava relevantních užitečných opatření, které by normálně nemohly být prosazeny (v krizi/těsně po krizi je větší vůle pro tvrdší ale racionálně dobré kroky).

Vedle toho (v politické rovině) - analýza postupu a kroků (a chyb) vlády.

Pokud neexistuje, měl by vzniknout krizový pirátský tým v této věci.

Osobně si myslím, že neprospívá fakt, že občané nemají všechny relevantní informace a dlouho situaci podceňovali. Nemohli se tak svobodně (podle informací) rozhodovat a chovali se vůči objektivní situaci (kterou neznali) nedostatečně.

To je jen pár myšlenek, které mne napadly. Ideální je samozřejmě diskuse.


B) Ekonomické nástroje
Krátkodobé a střednědobé cíle:
- obnovení dodavatelských vztahů a propojení poptávky a nabídky
- podpora poptávky
- snížení rizika krachu/exekucí (firem a domácností)


K úvaze:
- pozastavení plateb hypoték (například na cca 6 měsíců) by
a) eliminovalo rizika sekundárních problémů rodin,
b) uvolnilo prostředky na podporu poptávky
c) by mělo minimální dopad na bilanci státního rozpočtu i hospodaření bank

- zachování výplaty mezd státním zaměstnancům mimo výrobní sféru (preferuji financování z nekrytého kvantitativního uvolňování mimo rozpočtové zdroje) by
a) nemělo mít podstatný inflační dopad, protože by ty mzdy byly za normálních okolností rovněž vypláceny
b) podpořilo by poptávku

- opce státu na nákupy z ostatních sektorů, kde to dává smysl (opět preferuji financování z nekrytého kvantitativního uvolňování mimo rozpočtové zdroje) by
a) mohlo mít inflační dopad - je nutno hlouběji analyzovat
b) podpořilo by poptávku

Jakákoliv správná opatření je nutné učinit co nejdříve, aby podpořily poptávku a situaci proaktivně, ne sanovaly škody (to už je pozdě a efekt by byl menší).
Je to krizové řízení, je nutné myslet a pracovat několik kroků předem, ne pouze reagovat na aktuální problémy. Krize bude tak hluboká, jak daleko ji necháme zajít (je to hodně v našich rukách).


C) Právní komplement

Realizace opatření by měla předpokládat dobrou vůli a být snadno průchodná, s minimem administrativy apod. Proto a zároveň by zneužití všech učiněných kroků mělo být velmi tvrdě trestáno. Pokud je nutné k tomu vytvořit zvláštní legislativu, musí to být učiněno ASAP.


EDIT

D) Informace

Aby se stát i jakékoliv expertní týmy mohly věcmi kvalifikovaně zabývat a řešit je, jsou třeba kvalitní a pravdivé informace. Stát by měl zintenzivnit jejich sběr, včetně výhledů, trendů atd. a poskytovat je v plném a pravdivé formě ven. Takto lze co nejvíce lidí zapojit do hledání řešení. To platí jak pro všeobecné krizové řízení této situace, i pro část ekonomickou.
Naposledy upravil(a) Antonino dne 19 bře 2020, 07:08, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Milus.Kotisova
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 486
Registrován: 22 kvě 2014, 15:52
Profese: překladatelka, lektorka, publicistka
Dal poděkování: 627 poděkování
Dostal poděkování: 709 poděkování

Re: COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od Milus.Kotisova »

V USA navrhuje prezidentská kandidátka a kongresmanka Tulsi Gabbard v kongresu rezoluci 897 o dočasném všeobecném základním příjmu ve výši 1 000 dolarů na osobu po dobu trvání koronavirové krize jako administrativně nejjednodušší a nejrychlejší formu pomoci:

https://www.congress.gov/bill/116th-con ... lution/897

https://gabbard.house.gov/news/press-re ... rsal-basic
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milus.Kotisova za příspěvky (celkem 4):
Vit.Jurasek, Martin.Shanil, Ales.Jakl, Jiri.Rezek
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@pirati.cz, 778 111 455
zakladatelka, kurátorka Pirátské putovní univerzity

* * *
O PPU: https://drive.google.com/file/d/1q8zyNS ... sp=sharing
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1126
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1025 poděkování
Dostal poděkování: 1249 poděkování

Re: COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od Antonino »

Milus.Kotisova píše:
18 bře 2020, 10:41
V USA navrhuje prezidentská kandidátka a kongresmanka Tulsi Gabbard v kongresu rezoluci 897 o dočasném všeobecném základním příjmu ve výši 1 000 dolarů na osobu po dobu trvání koronavirové krize jako administrativně nejjednodušší a nejrychlejší formu pomoci:

https://www.congress.gov/bill/116th-con ... lution/897

https://gabbard.house.gov/news/press-re ... rsal-basic
Je to k diskusi (já o tom přemýšlel a nedoporučil), ale problém je v tom, že je to paušální (neřeší to diferencovaně oblasti, které potřebují větší pomoc) a je to velmi proinflační. A doporučuji mít i na zřeteli, že je tam před volbami a vnímat to trochu i jako populismus, jako když se u nás ANO a ČSSD předhání, kdo dá více. Dát všem třeba 20.000,- mimořádnou podporu zní dobře a lid to jistě ocení, ale cílem nemá být přání lidu, ani zavedení NZP, ale maximálně úsporně a efektivně pomoci ekonomice.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvky (celkem 2):
Milus.Kotisova, jirimittner

Uživatelský avatar
Milus.Kotisova
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 486
Registrován: 22 kvě 2014, 15:52
Profese: překladatelka, lektorka, publicistka
Dal poděkování: 627 poděkování
Dostal poděkování: 709 poděkování

Re: COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od Milus.Kotisova »

Antonino píše:
18 bře 2020, 10:49

problém je v tom, že je to paušální (neřeší to diferencovaně oblasti, které potřebují větší pomoc) a je to velmi proinflační. ...ale maximálně úsporně a efektivně pomoci ekonomice.
S tou inflací to ale není asi jednoznačné.
Jakou inflaci vlastně myslíš: a) zvýšení cenové hladiny, nebo b) zvýšení objemu peněz v ekonomice?

My přece předpovídáme nejprve propad příjmů, který bude ekonomice chybět, takže se "mimořádným příjmem" snažíme jen dorovnat ten propad. Bude to krátkodobé opatření a rozprostřené do různých nákupů, tedy ne jen jediné komodity. (Ano, do nemovitostí a akcií šla většina nových peněz v posledních letech, takže tyto ceny se zákonitě zvýšily, ale peníze rozprostřené skutečně mezi celou populaci budou použity jinak a také jejich efekt bude jiný.)

Nejde tedy o inflaci například způsobenou zvýšením mezd oproti předešlému normálu, které si pak firmy musí kompenzovat zvýšením svých cen, pravda.

Co myslíš?

A Jiří Nohejl ve své diplomové práci o penězích (Peníze, čas a informace: rakouský pohled, 2012) uvádí, že neplatí plošné zvýšení cenové hladiny u kvantitativního uvolňování či zvýšeného úvěrování, zvedají se ceny jen u produktu, který je první nakoupen. Více hypoték > vyšší ceny nemovitostí. Ale v zásadě nic jiného.

Je to nejrychlejší pomoc, nejméně administrativně náročná. A dostane se i k lidem, na které nemyslíme, protože nás určité krizové scénáře nenapadnou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milus.Kotisova za příspěvek:
Vaclav.Fortik
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@pirati.cz, 778 111 455
zakladatelka, kurátorka Pirátské putovní univerzity

* * *
O PPU: https://drive.google.com/file/d/1q8zyNS ... sp=sharing
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita

Uživatelský avatar
jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 69
Registrován: 18 pro 2018, 00:46
Profese: Ekonom, manažer
Dal poděkování: 51 poděkování
Dostal poděkování: 107 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od jirimittner »

Antonino píše:
18 bře 2020, 10:49
Milus.Kotisova píše:
18 bře 2020, 10:41
V USA navrhuje prezidentská kandidátka ... příjmu ve výši 1 000 dolarů na osobu po dobu trvání koronavirové krize
Je to k diskusi (já o tom přemýšlel a nedoporučil), ale problém je v tom, že je to paušální (neřeší to diferencovaně oblasti, které potřebují větší pomoc) a je to velmi proinflační. A doporučuji mít i na zřeteli, že je tam před volbami a vnímat to trochu i jako populismus, jako když se u nás ANO a ČSSD předhání, kdo dá více. Dát všem třeba 20.000,- mimořádnou podporu zní dobře a lid to jistě ocení, ale cílem nemá být přání lidu, ani zavedení NZP, ale maximálně úsporně a efektivně pomoci ekonomice.
Souhlasím. Rozhodně ne. Nepodmíněný základní příjem je zcela jiné téma, které bychom do toho teď neměli míchat. A i když je to myšlené jako jednorázový stimul, nikoliv pravé NPZ, pak tyto helicopter money ekonomika nyní nepotřebuje. Není zasažena plošně celá. Hospodářská komora uvádí, že je "nějak" postiženo 80% firem. Ale jde o to "nějak". Skutečně likvidačně jsou zasaženi živnostníci, část malých firem a určitá odvětví zejména v sektoru služeb (HoReKa - hotely, restaurace, cestovní kanceláře a řada dalších). Stát (my všichni) by je měl masivně podpořit a musí to být svázáno s prokazatelným významným dopadem pandemie COVID-19 (např. snížení příjmů o více než 1/2 po dobu delší než 1 měsíc a absolutně o více než 100.000 Kč). Kdo tohle nemůže bezpečně prokázat, nemá nárok. Kdo může, tomu rychle a velkoryse pomoci (např. nahradit 80%).

Uživatelský avatar
jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 69
Registrován: 18 pro 2018, 00:46
Profese: Ekonom, manažer
Dal poděkování: 51 poděkování
Dostal poděkování: 107 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od jirimittner »

Antonino píše:
18 bře 2020, 10:06
K úvaze:
- pozastavení plateb hypoték (například na cca 6 měsíců)
Souhlasím. A to už se děje. Vláda to projednávala s Českou bankovní asociací, která okamžitě odsouhlasila a všechny velké banky to podpořily. Teď banky už připravují procesní mechamismy, jak to efektivně vyřízovat.
Antonino píše:
18 bře 2020, 10:06
- zachování výplaty mezd státním zaměstnancům mimo výrobní sféru (preferuji financování z nekrytého kvantitativního uvolňování mimo rozpočtové zdroje)
Zachování mezd jako takové je důležitý prvek toho fiskálního stimulu a z médií je vidět, že to vláda připravuje. To se ale zřejmě netýká státních zaměstnanců, tam si myslím, že stát ani nemůže přerušit vyplácení a není co řešit (učitelé, policie, hasiči, zdravotníci, soudci). Důležité je to u zaměstnanců těch firem, které dočasně přišly o příjmy.

"Kvantitativní uvolňování mimo rozpočtové zdroje" by potřebovalo větší diskuzi, co konkrétně myslíš. Představuji si to asi tak, že vláda vydá mimořádnou emisi státních dlohopisů COVID-19 (něco jako v roce 2002 povodňové dluhopisy) a narozdíl od roku 2002 by se do toho teď vložila ČNB, která by nakoupila tyto dluhopisy. To je monetizace státního dluhu, tedy něco jako tabu všech tabu (nejsem si jistý, jestli dokonce není zakázáno zákonem). No ale když je defacto válečný stav, tak lze ledaccos (Srbsko za Slobodana Miloševiče to takto dělalo). Souhlasím s tebou, že pokud je to mířené na zachování poptávky (důsledek příjmu lidí), která by jinak zmizela, pak by to nemělo být proinflační opatření. Ale proč bychom proboha měli pouštět z lahve tohohle džina, vždyť při aktuálně klesající výnosové křivce dluhopisů ČR vláda tuto dluhopisovou emisi bez problémů (a ještě levněji) na trh umístí.

Jinak kvantitativní uvolňování (QE) typu ECB, tj. že ECB půjčí komerčním bankám eurozóny likviditu za poskytnuní slabého kolaterálu (korporátní dluhopisy firem, o jejichž kladné hodnotě kapitálu by se dalo i s úspěchem pochybovat), u nás není relevantní. Naše situace je narozdíl od většiny EU taková, že centrální banka stahuje likviditu z bankovního systému, nikoliv doplňuje. ČNB našim komerčním bankám nic nepůjčuje, naopak si vypůjčuje od nich. To je ale technikálie. S tou monetizací pandemického fiskálního stimulu máš samozřejmě pravdu. Ale to nepotřebujeme dělat. Dluhopisy umístíme. Ať MF vydá dluhopisy.
Antonino píše:
18 bře 2020, 10:06
- opce státu na nákupy z ostatních sektorů, kde to dává smysl (opět preferuji financování z nekrytého kvantitativního uvolňování mimo rozpočtové zdroje) by
Já myslím, že to je vlastně myšleno tím vládním programem na záruky v hodnotě 900 mld Kč. Nic podrobného jsem k tomu neviděl, takže asi to je jen výkřik ministra Havlíčka.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jirimittner za příspěvek:
Antonino

Uživatelský avatar
jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 69
Registrován: 18 pro 2018, 00:46
Profese: Ekonom, manažer
Dal poděkování: 51 poděkování
Dostal poděkování: 107 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COVID-19. Návrh pozice Pirátů k ekonomickým opatřením

Příspěvek od jirimittner »

UPDATE po pár dnech rozvíjející se ekonomické krize

Můj názor je, že vláda dělá správné kroky. Ten problém, který jsem komentoval ve středu 18.03.2020, že vláda zatím přislíbila směšnou částku 600 mil Kč a že problém je o několik řádů větší a žádá okamžitou robustní fiskální odpověď v objemu alespoň stonásobně vyšším, mezitím pominul. Vláda nyní plánuje opatření v objemech, které jsou relevantní rozsahu krize.

Objevil se článek Zděnka Tůmy a Mojmíra Hampla o tom, že by stát měl vyvažovat devastující účinky pandemie a devastující účinky karanténních opatření. Jinými slovy: pokud zabijeme ekonomiku příliš, budou větší ztráty na životech (např. skrze horší zdravotní péči, kvalitu života, aj.) než z pandemie. Můj názor je, že sice toto je dobré mít na paměti, ale tomuto bodu se zatím neblížíme. Tůma a Hampl nemají pravdu. Pokud bychom zvýšili zadlužení ČR z nynějších 30% na 50%, znamená to dodatečný dluh cca 1,2 bln Kč. Ten si můžeme dovolit. Za hranici zadlužení 50% HDP už bych nechodil i přesto, že většina ostatních zemí EU má dluh k HDP mnohem vyšší. Je třeba se obávat hrozícího bankrotu Itálie (nebo vystoupení z eurozóny, monetizace dluhu a drastické devalvace liry), jak jsem psal výše. Pak může dojít k rozpadu eurozóny, bankrotu či vystoupení dalších států a mohou se dít věci, při kterých nechceme mít zadlužení vyšší než 50% HDP.

Takže shrnutí je, že ten Babišův a Havlíčkův rámec fiskálního stimulu cca 1 bln Kč je v pořádku. Piráti by ho měli podpořit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jirimittner za příspěvek:
Mikulas.Ferjencik

Odpovědět

Zpět na „Finance“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti