návrh na úpravu loterie "Účtenkovka"

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
jan bolek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 11
Registrován: 20 črc 2014, 09:47
Profese: stavař
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

návrh na úpravu loterie "Účtenkovka"

Příspěvek od jan bolek »

Dobrý den, chtěl bych zde dát ke konzultaci námět ohledně státní loterie ministerstva financí s názvem Účtenkovka.
Myslím, že to v principu je docela dobrý nápad a projekt, ale domnívám se, že je tam potřeba posílit transparentnost.
Konkrétně v tom smyslu, že u výherců by měly být zveřejňovány alespoň základní údaje, a nemělo by to být prakticky zcela anonymní jako je tomu doposud.
Zveřejněním těchto základních údajů by byly položeny základy jednoduchého systému transparentnosti této soutěže, protože když bude u výherce známo např. jméno , příjmení a město, tak je to nepochybně důvěryhodnější než když je to prakticky zcela anonymní.
Všichni bohužel dobře víme, v jakém státě žijeme - tzn. víme, že zvláště, když není systém, tak si vlivní lidé rádi upraví pravidla, anebo jich prostě využívají, aby z toho mohli těžit a zneužívat příslušný systéím.

Před pár měsíci jsem se s tímto dotazem/ námětem obrátil na ministerstvo financí, kde mi však odpověděli: "nelze z důvodu ochrany údajů......."
(Tomuto problému by se snad dalo předejít úpravou podmínek Účtenkovky - tzn. že účastníci soutěže by zkrátka souhlasili v případě výhry se zveřejnějním základním údajů)

No nedávno měla Učtenkovka aféru, tak by možná bylo na čase to nějak zprůhlednit.

jaký na to máte názor ?
Bylo by vedení Pirátské strany v tomto směru interpelovat Ministerstvo financí - vládu ČR ?

děkuji za názor a odpověď
s pozdravem Jan Bolek, Zašová

P.S.: Já jsem účtenkovku před pár měsíci hrál a poctivě zdlouhavě zadával všechny uschované účtenky, jenže jsem později usoudil,
že pokud nebude posílena transparentnost, tak je to naprostá ztráta času.

Mohu tady následně připojit odpověď z ministerstva financí, jak mi to čas dovolí


pěkný den
Naposledy upravil(a) jan bolek dne 28 lis 2019, 09:31, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jan bolek za příspěvek:
V__
jan bolek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 11
Registrován: 20 črc 2014, 09:47
Profese: stavař
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

Re: návrh na úpravu loterie "Účtenkovka"

Příspěvek od jan bolek »

zde připojuji odpověď z ministerstva financí ČR:
-----------------------------------------------------------------------

Krupka Lukáš Mgr. Lukas.Krupka@mfcr.cz
Komu:
honza217@post.cz
Ministerstvo financí - odpověď
Vážený pane Bolku,

z pověření paní ministryně Vám děkuji za obdrženou zprávu ze dne 16. července 2019 a za důvěru, se kterou jste se na ni obrátil.

Zaslaný námět, ve kterém jste navrhl, aby se v loterijní hře Účtenkovka uváděla jména a bydliště výherců nelze realizovat. Jedná se o citlivé osobní údaje, jež nemohou být bez souhlasů dotyčných zveřejňovány.

Výherci této soutěže jsou opravdu skuteční. Vyhrajete-li například osobní automobil, který je jednou z hlavních výher, získáte možnost setkat se u jeho předání s paní ministryní. Fotografii jednoho takového předání výherní ceny můžete nalézt například zde https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove ... erce-30719.

Děkujeme Vám, že se zúčastníte této hry a přejeme Vám hodně štěstí v dalších slosováních.

S pozdravem

Mgr. Lukáš Krupka

Ministerstvo financí

Oddělení 7402 – Komunikace s veřejností a zahraniční protokol

Tato e-mailová zpráva má pouze informativní charakter a vychází z podkladů, které byly odesílateli předány nebo zaslány v minulosti. Obsah této e-mailové zprávy, resp. jakékoliv případné právní jednání vyplývající z této e-mailové zprávy, se nepovažuje za návrh na uzavření smlouvy ve smyslu ustanovení § 1731 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, v platném znění (dále jen „občanský zákoník“) nebo akceptaci návrhu na uzavření smlouvy ve smyslu § 1740 občanského zákoníku, popř. potvrzení uzavření smluvního vztahu, není-li odesílatelem uvedeno výslovně jinak. Předmětná e-mailová korespondence slouží výhradně k podpoře výkonu agendy Ministerstva financí. V uvedené souvislosti může tato e-mailová zpráva obsahovat údaje, které jsou dotčeny Nařízením Evropského Parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016, o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Tato e-mailová zpráva je určena pouze pro osobní a důvěrné užití určenými adresáty, tedy osobou (osobami), které (kterým) je obsahově určena. Nejste-li osobou, které je tato zpráva určena, upozorňujeme Vás, že jakékoliv šíření či kopírování této e-mailové zprávy, či informace z ní, je zakázáno. Jestliže tuto e-mailovou zprávu obdržíte nedopatřením, prosíme, oznamte tuto skutečnost odesílateli a odstraňte zprávu samotnou i všechny její přílohy ze svého systému.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jan bolek za příspěvky (celkem 2):
Michal.Lupecka, V__
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2727
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12262 poděkování
Dostal poděkování: 5713 poděkování

Re: návrh na úpravu loterie "Účtenkovka"

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Já naopak nevidím důvod, proč má stát podporovat hazard v rámci své loterie. Kde je veřejnoprávní užitek peněz vynaložených na provozování loterie a na zaplacení cen?

Nikde se neprokázalo, že by účtenovka lidi nějak víc motivovala ke sbírání účtenek a tedy většímu dohledu na podnikatele, zda účtenky vydávají. Naopak, nedávno byl článek (v případě zájmu můžu zkusit dohledat), tvrdící, že:
  • zájem o účtenky mezi spotřebiteli klesl od zavedení EET o cca 15 procentních bodů. Lidé i přes účtenovku mají menší zájem si ty účtenky vůbec brát.
  • většina účtenek přihlášených do loterie pochází z obchodů typu supermarket, kde už dříve šlo jen obtížně podvádět. Jen minimum účtenek jde z hospod apod. kde EET nějaký vliv na daňovou morálku má
  • podrobnější data jsou ze Slovenska, ta potvrzují tyto ifnromace
Naopak, dnešní účtenovka je masivně zneužívána k zasílání účtenek s hodnotou jednoho haléře. I když odhlédnu od zřejmě účelově vydané účtenky (co má hodnotu haléře? seriously? co tolik stojí?), pak veřejný zájem o kontrolu zaplacení daně z halířové platby je nulový. Běžný uživatel mající zájem kontrolovat "své" podnikatele, ten v účtenovce nemá šanci uspět. Klesající počet osob co v daný měsíc pošle něco do účtenovky jen ukazuje, že o tuto šaškárnu mezi lidmi fakt není zájem. Jediný zájem je o možnou výhru (za minimální pravděpodobnost). Kde ale cena jedné účtenky je cca 3 haléře. To se skoro nikomu fakt nevyplatí datlovat ty údaje do účtenovky..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvek:
Michal.Lupecka
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Cypra
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 106
Registrován: 10 pro 2018, 20:51
Profese: filosof
Dostal poděkování: 19 poděkování

Re: návrh na úpravu loterie "Účtenkovka"

Příspěvek od Cypra »

Účtenkovka se může jevit jako velký podvod...neslyšel jsem o šťastných výhercích...domnívám se,že jde o nástroj skrytého sběru dat o obyvatelstvu - o párování nejen čísla mobilu a mejlové adresy...
Odpovědět

Zpět na „Finance“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti