Ekonomický program pirátů - návrh

Moderátor: Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Vaclav.Subrt
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: finanční účetní
Dal poděkování: 125 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování

Re: Ekonomický program pirátů - návrh

Příspěvek od Vaclav.Subrt » 17 lis 2019, 19:23

Antonino píše:
10 lis 2019, 21:53
Podle nějakého nobelisty, jehož jméno i článek jsem už zapomenul, je problém, že v současnosti roste bohatství těch nejbohatších nikoliv prací (podnikavostí apod.), ale rentou. A to přináší úpadek. Renta je možná jeden z hlavních problémů kapitalismu. Renta je generována kapitálem. Kapitál generuje rentu, lze ho dále přelévat a koncentrovat. Viz ta citace "udělat ze 100 milionů 110 milionů je nevyhnutelné". Má úvaha o danění renty byla filozofická nikoliv ekonomická. Nemám tedy přehled nástrojů, ale asi není problém ho rozpracovat a něco padlo výše. Nyní jsem ale jsem vynořený a koukám na to shora. Stejně jako se daní nemovitosti bez ohledu na to, jestli vydělávají či ne, mohlo by se danit bohatství (kapitál), jako zdroj. Tedy ne ze zisku, ale už samotné vlastnictví kapitálu. (Už si připadám jak Marx a to jsem si myslel, že jsem spíše pravicový :-D ). Je to asi fundamentálně odvážná myšlenka, ale snad je to výkop pro další zajímavou diskusi.
Vidím, že jsi mě předběhl. Není to nijak odvážné - tady je samozřejmě vzhledem k minulosti averze vůči Marxovi a všemu, co napsal. Ovšem něco z toho je stále, aspoň zčásti, platné. Akorát on to viděl dost vyhraněně třídně: vlastníci kapitálu proti dělníkům (proletariátu). Myslel si, že kapitalismus "dojede" na to, že "hrabiví" kapitalisté budou odírat dělníky tak dlouho, až nebude, kdo by kupoval jejich výrobky. Toto částečně vyřešil sociální stát a pak i průmyslníci jako Ford, který pochopil, že revoluci v produktivitě musí doprovodit vyššími mzdami pro dělníky. Ale to napětí mezi produkčními a spotřebními možnostmi tu stále je, ale v bohatých zemích začíná mít stále víc jinou podobu, o které by Marx určitě neuvažoval: stále více lidí žije v (materiálním) dostatku a necítí potřebu akcelerovat svou spotřebu, zatímco systém je nastaven tak, že ke svému zachování potřebuje produkovat pořád víc. To je myslím ten největší rozpor, kterému budeme čelit v příštích desetiletích. Ale to je opravdu spíše na filozofickou debatu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Subrt za příspěvky (celkem 5):
Antonino, Jenda, jirimittner, Mikulas.Ferjencik, Vit.Jurasek

Jan.Krupka
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: referent státní správy
Dal poděkování: 131 poděkování
Dostal poděkování: 109 poděkování

Příspěvek od Jan.Krupka » 17 lis 2019, 19:40

Bod 2 - DANĚ: Je nutné v souladu s novou teorií dělby moci zahájit personální obměnu daňové správy. Daně mají tutéž společenskou důležitost jako vnitřní bezpečnost nebo obrana. Bavíme se o nastolení takového společenského klimatu, který zajistí ochranu dobrého daňového úředníka. V první řadě se totiž jedná o výběr těch správných lidí, o jejichž nezávislosti, mravnosti a odbornosti již nesmí padnout ze strany občanské a odborné veřejnosti stín pochybnosti. Polemika o tom, zda daňový úředník je Burešův (nebo kohokoliv jiného) noshled, musí pro dobro této země skončit. Legitimitu byrokracie a její nosné prvky: depolitizaci a expertní étos orgánů finanční správy, lze spolehlivě zaručit leda zavedením prvku deliberativní demokracie: skutečnou nezávislostí a odborností členů výběrových komisí složených např. z řad bývalých soudců, st. zástupců či policistů, osob z akademické sféry, profesních komor a NGO doplněném jedním členem z přímo nadřízené složky úřadu, který výběrové řízení vyhlásil. V praxi by bylo v první vlně zvládnutelné provádět takový výběr u uchazečů na pozice představených zejména u výkonných kontrolních a exekučních útvarů Finanční správy ČR od úrovně ředitelů odborů kontrolních, přes sekční ředitele územních pracovišť FÚ a vedoucí odborů daňových agend a daňového procesu na krajské úrovni FÚ včetně jejich ředitelů. Všichni s časově omezeným funkčním mandátem v rámci konkrétního služebního zařazení, který by bylo možné po uplynutí stanovené doby jednou prodloužit s výkonem téže funkce v organizační struktuře jiného úřadu (tzv. rotační systém). Pak lze úspěšně implementovat jakoukoliv rozumnou daňovou politiku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Krupka za příspěvek:
Jenda
Jsem anarchista - ovšem ne proto, že pohrdám autoritou, ale proto, že ji potřebuji. Stejně tak nejsem nevěřící, ale muž, který vyžaduje něco, za co stojí uvěřit... Beru své povinnosti tak vážně, neboť v celkovém kontextu průměrnost odmítám.

Jenda
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Product Manager
Dal poděkování: 476 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jenda » 17 lis 2019, 21:39

Jan.Krupka píše:
17 lis 2019, 19:40
Bod 2 - DANĚ: Je nutné v souladu s novou teorií dělby moci zahájit personální obměnu daňové správy. Daně mají tutéž společenskou důležitost jako vnitřní bezpečnost nebo obrana...
Já bych jen podotkl, že podobné personální audity a výběrka čekají na kohokoliv, kdo nastoupí po momentálním oligarchovi ve službách StB, který si do mnoha resortů natahal své podržtašky a přitakávače všeho druhu, zatímco mnozí skuteční odborníci jej opouštějí. Největší nános bude patrně na zemědělství, místním rozvoji, průmyslu, financích, ale obávám se i na spravedlnosti a vnitru. Tam to bude pěkně zasekané.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jenda za příspěvky (celkem 2):
Vit.Jurasek, Jan.Krupka

jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Ekonom, manažer
Dal poděkování: 39 poděkování
Dostal poděkování: 93 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirimittner » 18 lis 2019, 00:31

Vaclav.Subrt píše:
17 lis 2019, 19:23
Ale to napětí mezi produkčními a spotřebními možnostmi tu stále je, ale v bohatých zemích začíná mít stále víc jinou podobu, o které by Marx určitě neuvažoval: stále více lidí žije v (materiálním) dostatku a necítí potřebu akcelerovat svou spotřebu, zatímco systém je nastaven tak, že ke svému zachování potřebuje produkovat pořád víc. To je myslím ten největší rozpor, kterému budeme čelit v příštích desetiletích. Ale to je opravdu spíše na filozofickou debatu.
Velmi přesně jste to vystihl! Akorát si myslím, že to není na debatu o příštích desetiletích, ale že je to problém, kterému čelíme už nyní. Vzpomínám si na titulní stranu časopisu "The Economist" ze 30.7.2011 (teď jsem to datum dohledal, nepamatuju si čísla 8 let dozadu... :D ), který měl headline "Turning japanese" (dalo by se to volně přeložit jako "japanizace hospodářství"), s podtitulem "Debt, default and the West's new politics of paralysis".

Obrázek
https://www.economist.com/leaders/2011/ ... g-japanese

Z toho problému, o kterém se tady bavíme, totiž vede ještě jiná cesta než přes progresivní daň ze zisku firem. Je jí hromadění státního dluhu, pokud tento dluh drží občané tohoto státu. Japonsko je nejextrémnějším příkladem této situace s dluhem ve výši 200% HDP (viz https://en.wikipedia.org/wiki/National_debt_of_Japan). Pro srovnání: Řecko "defaultovalo" v roce 2010 s dluhem ve výši 127% HDP (viz: https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_gov ... risis#2012).

Vlastně je to logické. Představme si modelovou situaci s jedním podnikatelem v hospodářství a všemi ostatními občany jako jeho zaměstnanci. Buď bude

(a.) Zisk tohoto podnikatele v důsledku progrese daněn 90% a z daňových výnosů se pak bude financovat taková podpora jeho zaměstnancům (třeba ve formě nepodmíněného základního příjmu), že to bude celkem dobré pro všechny a situace bude stabilní. Nebo

(b.) Zisk tohoto podnikatele bude daněn nějakými dnešními 19%, ale stát se zároveň bude masivně zadlužovat schodkovými rozpočty, ze kterých bude financovat podporu jeho zaměstnancům, a tento dluh bude kupovat právě tento jeden podnikatel. Ekonomicky to bude opět relativně dobré pro všechny a situace bude opět stabilní. Toto je zjednodušeně vysvětlená situace v Japonsku.

Rozdíl mezi Řeckem a Japonskem byl právě v tom, kdo ten dluh drží. V případě Řecka to byly zhusta zahraniční - nejvíce německé - právnické osoby.

Já se domnívám, že varianta (a.) - daňová progrese u firem - je lepší než varianta (b.) - japanizace. Důvodem je, že jednak "japanizace" v Japonsku má trochu jiný kulturní kontext než v Evropě (lidé mají v Japonsku jiný vztah ke státu (k císaři) a z toho plynoucí i jiný vztah ke státnímu dluhu a případnému státnímu bankrotu). Dále si myslím, že vždy existuje hrozba neočekávaných a nepříznivých změn ve struktuře vlastnictví státního dluhu (nemusí být vždy vlastněn svými občany, i když nejprve byl). A nakonec, a to je možná to nejdůležitější, varianta (b.) vlastně neřeší narozdíl od varianty (a.) ten problém s koncentrací kapitálu, který sice nevede k nějakému marxistickému vykořisťování, ale, jak vidíme na příkladu Japonska, prostě jen k nízkému růstu, ke stagnaci.

Jan.Krupka
Příznivec Pirátů – Praha

Příspěvek od Jan.Krupka » 18 lis 2019, 16:28

Nemyslím, že budou nějak zásadněji měněny konstrukční prvky korporátní daně, a to i vrámci EU. Ve střední a západní Evropě je pod vedením nejvyspělejších států klid a mír a nebudeme si říkat, že ve srovnání s jinými oblastmi světa je EU také prosperující zónou. A to je zároveň důvod, proč EU nepřistupuje k harmonizaci této daně, byť bylo vyřknuto již mnohé. Např. typicky skutečnost, že by se zisky měly danit tam, kde reálně vznikají, nikoliv podle předem stanovených formálních kritérií.
Jsem anarchista - ovšem ne proto, že pohrdám autoritou, ale proto, že ji potřebuji. Stejně tak nejsem nevěřící, ale muž, který vyžaduje něco, za co stojí uvěřit... Beru své povinnosti tak vážně, neboť v celkovém kontextu průměrnost odmítám.

jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirimittner » 18 lis 2019, 22:44

Jan.Krupka píše:
18 lis 2019, 16:28
Nemyslím, že budou nějak zásadněji měněny konstrukční prvky korporátní daně, a to i vrámci EU.
Pro začátek by stačilo, abychom neměli firemní daň výrazně nižší než naši sousedé. Teď je v ČR daň ze zisku firem 19%. V Rakousku je to 25%, v Německu je 30-33%. (zdroj: https://europa.eu/youreurope/business/t ... dex_en.htm). Myslím, že doba, kdy by ten rozdíl v daňové sazbě mohl být viděn částečně jako investiční pobídka, je pryč. Zároveň bych tohoto zvýšení ale ušetřil malé a střední podniky, které ještě dlouho budou potřebovat větší podporu než v Německu a Rakousku.

Jan.Krupka
Příznivec Pirátů – Praha

Příspěvek od Jan.Krupka » 24 lis 2019, 16:53

Nebrat daňové hledisko za určující pro ekonomickou přitažlivost dané země je pro případ ČR prozatím poněkud rizikové. Do hlav vlastníků a manažerů velkých firem moc nevidím, byť je mi známo, že korporace stěhují do ČR nikoliv svá sídla či hodnotná aktiva, ale např. méně ceněné prvosledové divize s výrobou s nižší přidanou hodnotou nebo svá síťová centra a do svých dceřinných společností (poboček) umísťují s úspěchem své lidi s rodinami, které nemusí ani přesvědčovat - přeci jenom máme kvalitní sociální zabezpečení a vzdělávací předškolní a školní systém, byť na obojí nadáváme a mnohé je třeba zlepšit. Do toho jsme jednou z nejbezpečnějších zemí na světě.

Petr.Daubner
Člen KS Praha
Profese: učitel
Dal poděkování: 453 poděkování
Dostal poděkování: 426 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Daubner » 25 lis 2019, 08:48

Díky moc Vám všem za tuhle diskusi. Myslím, že pokud aspirujeme na účast ve vládě, měli bychom mít ekonomicky program lépe precizovaný, než ho máme teď. A nejen ekonomický.

Petr.Daubner
Člen KS Praha
Profese: učitel
Dal poděkování: 453 poděkování
Dostal poděkování: 426 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Daubner » 25 lis 2019, 08:53

Díky moc Vám všem za tuhle diskusi. Myslím, že pokud aspirujeme na účast ve vládě, měli bychom mít ekonomicky program lépe precizovaný, než ho máme teď. A nejen ekonomický.
Za sebe myslím, že bychom měli usilovat o přijetí eura. A také bych byl pro znovuzavedení mírně progresivního zdanění. Nejvyšší daňové pásmo před zavedením rovné daně byl tuším 32%, což mi přijde docela rozumné. Samozřejmě lze diskutovat o konkrétních číslech, jak u sazeb, tak u hranic jednotlivých daňových pásem. Je to také třeba propočítat. Dále bych byl pro zrušení stropů na odvody zdravotního pojištění, nebo bych alespoň ten strop výrazně tvrdnul. Je mi jasné, proč pravicové vlády u nás zavedly rovnou daň a stropy zdravotního pojištění, ale mně osobně se to nelíbí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Daubner za příspěvek:
jirimittner

jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jirimittner » 27 lis 2019, 00:11

Někde jsem to už komentoval, ale vlákno je dlouhé, chápu, že nejde číst všechno. Tu daňovou progresi jsem nenavrhoval u lidí, ale u firem. A tam pouze u těch úplně největších, ostatním firmám bych naopak daň snížil. Připravil jsem takový malý grafický přehled pro lepší orientaci, snad to z toho bude patrnější.

Obrázek
Tito uživatelé poděkovali autorovi jirimittner za příspěvky (celkem 2):
Antonino, Jan.Krupka

Odpovědět

Zpět na „Finance“