Dostupnost vlastního bydlení vs regulace hypoték

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Dostupnost vlastního bydlení vs regulace hypoték

Příspěvek od Karel666 »

Matej.Sandor píše: 18 zář 2018, 15:03
..... Prodávajícímu tak může být úplně jedno jaká je její výše, protože ve smlouvě bude mít vždy napsanou stejnou výši kupní ceny bez ohledu na to, jestli by daň pro kupu...
No ale to vůbec není pravda co jsi napsal.
Co určuje prodejní cenu? Chceš tvrdit, že pouze samotná prodejní cena? Fakt? Prodejní cena je VŽDY URČENA PRODEJNÍ + DAŇ. A když dostaneš výsledenou cenu součnem, dostaneš cenu, kterou je trh ochoten přijmout jako maximální prodejní cenu, kterou kupující zaplatí.
Proč by se prodejce po zrušení daně nezačal přiobližovat maximální ceně, kteoru kupující byl ochoten zaplatit, ale s tím, že nepůjde do kapsi státu, ale mu? Stačí mi jeden logickej důvod, proč by to prodávající neudělal, když kupující jsou ochotni platit tu vyšší cenu...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvek:
V__
Matej.Sandor
Člen KS Praha
Příspěvky: 597
Registrován: 12 dub 2018, 10:46
Profese: manažer, právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 989 poděkování
Dostal poděkování: 1101 poděkování

Re: Dostupnost vlastního bydlení vs regulace hypoték

Příspěvek od Matej.Sandor »

Karel666 píše: 25 zář 2018, 13:33
Matej.Sandor píše: 18 zář 2018, 15:03
..... Prodávajícímu tak může být úplně jedno jaká je její výše, protože ve smlouvě bude mít vždy napsanou stejnou výši kupní ceny bez ohledu na to, jestli by daň pro kupu...
No ale to vůbec není pravda co jsi napsal.
Co určuje prodejní cenu? Chceš tvrdit, že pouze samotná prodejní cena? Fakt? Prodejní cena je VŽDY URČENA PRODEJNÍ + DAŇ. A když dostaneš výsledenou cenu součnem, dostaneš cenu, kterou je trh ochoten přijmout jako maximální prodejní cenu, kterou kupující zaplatí.
Proč by se prodejce po zrušení daně nezačal přiobližovat maximální ceně, kteoru kupující byl ochoten zaplatit, ale s tím, že nepůjde do kapsi státu, ale mu? Stačí mi jeden logickej důvod, proč by to prodávající neudělal, když kupující jsou ochotni platit tu vyšší cenu...
Tak prodejní cena je určovaná primárně trhem (nabídka vs. poptávka), akorát je v současnosti deformovaná touto daní. Samozřejmě prodejce to vždy bude zkoušet a ve výsledku se s nějakým kupujícím domluví na nějaké ceně, která je pro prodávajícího cenou prodejní. A to je pro něho konečná cena. Ne tak pro kupujícího, který musí k tomu přičíst ty 4 procenta a odvést je státu.

Po změně, kdy se povinnost odvádět tuto daň převedla z prodávajícího na kupujícího se už ale do kupních smluv na nemovitost většinou tato daň vůbec nepíše ( obvykle se tam jenom napíše odkaz, že případnou daň má kupující povinnost uhradit v souladu s právními předpisy). Tzn. že ve smlouvě máš jenom uvedené, že kupní cena je XY = peníze, které jsou pro prodávajícího. Daň z nabytí si pak řeší kupující samostatně (i její výpočet) a prodávající s tím už nemá nic společné.

Takže pokud se ptáš na důvod tak je to trh. Výsledná cena by pak byla výhradně na domluvě mezi prodávajícím a kupujícím a ve vztahu ke kupujícímu by už nebyla deformováná touto daní.
Uživatelský avatar
Tomas.Martinek
Republikový výbor
Příspěvky: 844
Registrován: 31 kvě 2012, 19:34
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Bydliště: Česká Lípa
Dal poděkování: 602 poděkování
Dostal poděkování: 1136 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dostupnost vlastního bydlení vs regulace hypoték

Příspěvek od Tomas.Martinek »

Ahoj, připravujeme novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti - další informace a případné komentáře přidávejte zde: viewtopic.php?f=566&t=43809
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Martinek za příspěvek:
Matej.Sandor

Ing. Tomáš Martínek, člen poradního týmu k důchodové reformě MPSV, člen resortních týmů Finance a Informatika. Více info zde.

Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Dostupnost vlastního bydlení vs regulace hypoték

Příspěvek od Karel666 »

Matej.Sandor píše: 25 zář 2018, 16:10
Tak prodejní cena je určovaná primárně trhem (nabídka vs. poptávka), akorát je v současnosti deformovaná touto daní. Samozřejmě prodejce to vždy bude zkoušet a ve výsledku se s nějakým kupujícím domluví na nějaké ceně, která je pro prodávajícího cenou prodejní. A to je pro něho konečná cena. Ne tak pro kupujícího, který musí k tomu přičíst ty 4 procenta a odvést je státu.

Po změně, kdy se povinnost odvádět tuto daň převedla z prodávajícího na kupujícího se už ale do kupních smluv na nemovitost většinou tato daň vůbec nepíše ( obvykle se tam jenom napíše odkaz, že případnou daň má kupující povinnost uhradit v souladu s právními předpisy). Tzn. že ve smlouvě máš jenom uvedené, že kupní cena je XY = peníze, které jsou pro prodávajícího. Daň z nabytí si pak řeší kupující samostatně (i její výpočet) a prodávající s tím už nemá nic společné.

Takže pokud se ptáš na důvod tak je to trh. Výsledná cena by pak byla výhradně na domluvě mezi prodávajícím a kupujícím a ve vztahu ke kupujícímu by už nebyla deformováná touto daní.
Tak znovu, náklady kupujícího jsou dány součtem všech položek co musí zaplatit, je na 100procent jasné že se 1:1 nerovnají položkám, které má na krku prodávající... Proto také kdo zaplatí dan je v samotné sumě uplně jedno zda prodejce či kupující, takže z pohledu celkových nákladů na zakoupení, když se bavíme pouze o konečné částce je to informace úplně, ale úplně zbytečná, SUMA SE NEZMĚNÍ, součet bude rovem, takže nechápu proč o tom mluvíš... Pokud by jsi mluvil o tom komu hrozí žaloba od finančáku, pak ano, ale jaksi se samotnou cenou nemovitosti to má společného NULA.

Prodávající chce maximální částku, kterou mu bude ochoten zaplatit kupující, který si k ní přičte xy dalších položek a dostane onu sumu a řekne "ano to jsem ochoten zaplatit".

A já se tě zeptáím na jednoduchém příkladu, když kupující je schopen a ochoten zaplatit sumu a ta bude 100kč, a bude se skládat 96kč toho co půjde samotnému prodejci a 4kč co jde státu, proč by po zrušení daně nezvedli prodejní cenu na 100kč, když kupující je ochoten zaplatit 100kč?
Jasně dneska existuje dan "4kč", takže prodejce musí slevit o 4 kč, ale když ta dan nebude existovat, tak se ptám znovu, řekni jedinej rozumnej důvod proč by to prodejce neudělal?

Jak se dnes prodávají v reálu byty/domy atd.? Někdo nahodí cenu a pak se z drtivé většiny dohaduje, že jedna strana slevuje a druhá přidává až se sejdou... Mám spíše pocit, že máš hodně nereálnou představu jak probíhá reálně obchod a dohadování o cenách, že dokážeš věřit domu, že když stát zruší nějakou daň, že se té částky nebude chtít zmocnit někdo jiný, který je součástí obchodu...
Jasně, krátkodobě bude situace, kdy prodejní cena bude menší, ale ne o 4kč, ale 3, přiotom časem se opět přiblíží a bude zase "menší o 0kč", tedy stejná suma jak když daň existovala...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvek:
V__
Matej.Sandor
Člen KS Praha
Příspěvky: 597
Registrován: 12 dub 2018, 10:46
Profese: manažer, právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 989 poděkování
Dostal poděkování: 1101 poděkování

Re: Dostupnost vlastního bydlení vs regulace hypoték

Příspěvek od Matej.Sandor »

Karel666 píše: 27 zář 2018, 11:28
Tak znovu, náklady kupujícího jsou dány součtem všech položek co musí zaplatit, je na 100procent jasné že se 1:1 nerovnají položkám, které má na krku prodávající... Proto také kdo zaplatí dan je v samotné sumě uplně jedno zda prodejce či kupující, takže z pohledu celkových nákladů na zakoupení, když se bavíme pouze o konečné částce je to informace úplně, ale úplně zbytečná, SUMA SE NEZMĚNÍ, součet bude rovem, takže nechápu proč o tom mluvíš... Pokud by jsi mluvil o tom komu hrozí žaloba od finančáku, pak ano, ale jaksi se samotnou cenou nemovitosti to má společného NULA.

Prodávající chce maximální částku, kterou mu bude ochoten zaplatit kupující, který si k ní přičte xy dalších položek a dostane onu sumu a řekne "ano to jsem ochoten zaplatit".

A já se tě zeptáím na jednoduchém příkladu, když kupující je schopen a ochoten zaplatit sumu a ta bude 100kč, a bude se skládat 96kč toho co půjde samotnému prodejci a 4kč co jde státu, proč by po zrušení daně nezvedli prodejní cenu na 100kč, když kupující je ochoten zaplatit 100kč?
Jasně dneska existuje dan "4kč", takže prodejce musí slevit o 4 kč, ale když ta dan nebude existovat, tak se ptám znovu, řekni jedinej rozumnej důvod proč by to prodejce neudělal?

Jak se dnes prodávají v reálu byty/domy atd.? Někdo nahodí cenu a pak se z drtivé většiny dohaduje, že jedna strana slevuje a druhá přidává až se sejdou... Mám spíše pocit, že máš hodně nereálnou představu jak probíhá reálně obchod a dohadování o cenách, že dokážeš věřit domu, že když stát zruší nějakou daň, že se té částky nebude chtít zmocnit někdo jiný, který je součástí obchodu...
Jasně, krátkodobě bude situace, kdy prodejní cena bude menší, ale ne o 4kč, ale 3, přiotom časem se opět přiblíží a bude zase "menší o 0kč", tedy stejná suma jak když daň existovala...
S tím co jsi napsal lze ve většině souhlasit. To je ale to, co chci. Aby výslední cena nemovitosti byla určovaná výhradně trhem. V jednom případě se ta nemovitost prodá třeba o 20 procent levněji než je obvyklá cena v jiném případě bude stát třeba o 20 procent více, než je obvyklá cena, ale ta cena bude vždy určená na základě domluvy prodávajícího a kupujícího a nebude do toho uměle vstupovat stát prostřednictvím této daně...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Matej.Sandor za příspěvek:
V__
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Dostupnost vlastního bydlení vs regulace hypoték

Příspěvek od Karel666 »

No, ale trh tu cenu určuje i dnes. Jediný rozdíl mezi tvým návrhem a dnešním stavem by byl, že to co dnes dostane na dani stát, by šlo do kapci prodejci nemovitosti.

A proč jsem v opozici, ne že by ta daň musela být (že se jí zastávám), ale důvod proč ji chceš zrušit je nepravdivý... Osobně bych řekl, že celý daňový systém potřebuje reformu, protože dnes jsou i poplatky "co nejsou daně", ale protože jsou povinné, tak jsou jak daně, viz poplatky za auto pro residenty (fakticky dan z auta, za CaK byla dan z kominu), poplatky za televizi apod.
Řešením podle mě není to, že si sednu a řeknu "zruším dan z převodu" a cena klesne (=ani omylem neklesne) a tím jako kočička s pejskem řeším daně, ale sednout a udělat totální reformu. Už jenom to, že se dnes může vyhýbat dani firma, protože "sídlo má jinde, ale výrobnu apod. zde".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvek:
V__
MartinaMara
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Dostupnost vlastního bydlení vs regulace hypoték

Příspěvek od MartinaMara »

Tak jasně, že to cenu primárně určuje trh, ale nevím, podle mě s tím ty přísný podmínky hypoték moc nesouvisí. Někde jsem slyšela, že se hypotéky zvyšují proto, aby se ta cena snížila, protože prý si hypotéku teď může vzít skoro každý. No nevím, my máme s manželem jeho plat a já jsem na mateřské. Máme jedno dítě dostaneme max. tam 2 miliony. Líbí se nám tenhle typ, ale kde máme vzít zbytek? :shock: :?
Uživatelský avatar
Jan.Bartko
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 372
Registrován: 24 kvě 2018, 16:08
Profese: radní městské části
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 293 poděkování
Dostal poděkování: 404 poděkování

Re: Dostupnost vlastního bydlení vs regulace hypoték

Příspěvek od Jan.Bartko »

MartinaMara píše: 15 říj 2018, 13:35 Tak jasně, že to cenu primárně určuje trh, ale nevím, podle mě s tím ty přísný podmínky hypoték moc nesouvisí. Někde jsem slyšela, že se hypotéky zvyšují proto, aby se ta cena snížila, protože prý si hypotéku teď může vzít skoro každý. No nevím, my máme s manželem jeho plat a já jsem na mateřské. Máme jedno dítě dostaneme max. tam 2 miliony. Líbí se nám tenhle typ, ale kde máme vzít zbytek? :shock: :?
Ani ne proto, aby se snizila cena, jako kvuli nizkoprijmovych rodin (dle CNB rodinny prijem < 25 tis kc). Ty v soucasnosti tvori cca 21 % pujcenych penez na hypoteky. A kdzs by se v case vratily sazby na historicke urovne, resp. se zvedly napr o 3 procenta, tak velka vetsina z nich nebude mit na to je splacet, a vedlo by to k hromadnym defaultum. Kdyby te to zajimalo, tak od cca strany 80 :)
https://www.cnb.cz/miranda2/export/site ... tola_4.pdf
“Triviality is evil - triviality, that is, in the form of consciousness and mind that adapts itself to the world as it is, that obeys the principle of inertia. And this principle of inertia truly is what is radically evil.”
― Theodor W. Adorno
Odpovědět

Zpět na „Finance“