Volební program FINANCE

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
torrespondent
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 361
Registrován: 05 črc 2016, 16:42
Profese: např. právník, grafik, student práva
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 634 poděkování

Re: Volební program FINANCE

Příspěvek od torrespondent »

BBC: Robotika zničí pracovní příležitosti. Je nutno vypracovat nový sociální model
opakuju pořád jak Sybilla, ale nedá se svítit
Calum Chase, autor knihy Economic singularity: "Umělá inteligence bude poskytovat daleko lepší služby. Zlepší všechny služby, které potřebujeme, ale učiní to tím, že nahradí lidi, kteří nám nyní tyto služby poskytují nedokonale. Tak si v budoucnosti budeme muset vymyslet, jak budou lidé dostávat příjem. A to je velký problém."

Richard Suskind: "Musíme si ujasnit, jak to bude časově. Dvacátá léta budou věkem nikoliv nezaměstnanosti, ale restrukturalizace zaměstnání. Budeme svědky toho, že mnoho profesně kvalifikovaných lidí - lékaři, právníci, účetní odborníci - získají novou kvalifikaci, aby se naučili budovat nové počítačové systémy. Takže ve dvacátých letech jednadvacátého století vznikne úplně nový průmysl, kdy lidé budou předávat své znalosti počítačovým systémům. Ve třicátých a čtyřicátých letech jednadvacátého století to pak bude už něco úplně jiného."
Naposledy upravil(a) torrespondent dne 23 úno 2017, 16:58, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvek:
Tibor.Vansa
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20682 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volební program FINANCE

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, protože vznikl spor, řešili jsme to na předsednictvu s následujícím závěrem. Prosím všechny, abychom se zkoordinovali a dali dohromady nový návrh v těchto intencích co nejdříve. Věřím, že dáme dohromady dobrý a atraktivní návrh a bude ve veřejné diskusi slyšet i někdo jiný než socani a Kalousek! :)
Republikové předsednictvo ukládá garantovi volebního programového bodu finance Ivo Vašíčkovi zpracovat do bodu témata:

1. nižší zdanění práce - zjednodušení plateb státu pro živnostníky, rovná zaměstnanecká daň (vč. odvodů)
2. zamezení daňových úniků, dodatečná daň pro supervelké subjekty (velké banky, megařetězce, telekomunikační firmy apod.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Frantisek.Kopriva, IvanF, V__

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

anonym2064
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Volební program FINANCE

Příspěvek od anonym2064 »

Martin.Shanil píše:v obou návrzích postrádám přesun daňové zátěže obyvatelstva z práce do spotřeby. ( samozřejmě s vyjímkou nutných životních nákladů na bydlení a energie atd.)
a já se zeptám obou navrhovatelů, protože můj výkřik zůstal bez odezvy, jestli jsou ochotni do programu zařadit požadavek na přesun zdanění z práce do spotřeby. Stačí mi Ano/Ne. Ale pokud by to chtěli rozvést, tak jen dobře.
Má cenu abych to rozváděl já? Zkusím stručně. Podíl lidské práce na celkové produkci se nestále snižuje, zato spotřeba stoupá. Krmit rozpočet se musí, a daňová zátěž práce přestává být únosná. A lidsky - ať platí ti, co spotřebovávají a ne ti kdo tvoří.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvky (celkem 3):
Martin.Smida, Lenka.Wagnerova, Ivo.Vasicek
Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Re: Volební program FINANCE

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Martin.Shanil píše:
Martin.Shanil píše:v obou návrzích postrádám přesun daňové zátěže obyvatelstva z práce do spotřeby. ( samozřejmě s vyjímkou nutných životních nákladů na bydlení a energie atd.)
a já se zeptám obou navrhovatelů, protože můj výkřik zůstal bez odezvy, jestli jsou ochotni do programu zařadit požadavek na přesun zdanění z práce do spotřeby. Stačí mi Ano/Ne. Ale pokud by to chtěli rozvést, tak jen dobře.
Má cenu abych to rozváděl já? Zkusím stručně. Podíl lidské práce na celkové produkci se nestále snižuje, zato spotřeba stoupá. Krmit rozpočet se musí, a daňová zátěž práce přestává být únosná. A lidsky - ať platí ti, co spotřebovávají a ne ti kdo tvoří.
Ono je to všechno jaksi z hlediska lidí, kteří jsou v pohodě. Všechno, co bylo navrhováno s cílem minimalizovat negativní dopady jak robotizace, tak z toho vyplývajícího přebytku pracovních sil, vysublimovalo. Začít podnikat opravdu v malém, když je někdo jinak nezaměstnatelný, legálně nelze, rovnalo by se to sebevraždě. Njn, tohle taky není strana pro starý, nemocný a podobně parazitující na úspěšných mladých mužích.... OFFTOPICJak jinak, když stranu vedou asociálové.
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Volební program FINANCE

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Martin.Shanil píše:
Martin.Shanil píše:v obou návrzích postrádám přesun daňové zátěže obyvatelstva z práce do spotřeby. ( samozřejmě s vyjímkou nutných životních nákladů na bydlení a energie atd.)
a já se zeptám obou navrhovatelů, protože můj výkřik zůstal bez odezvy, jestli jsou ochotni do programu zařadit požadavek na přesun zdanění z práce do spotřeby. Stačí mi Ano/Ne. Ale pokud by to chtěli rozvést, tak jen dobře.
Má cenu abych to rozváděl já? Zkusím stručně. Podíl lidské práce na celkové produkci se nestále snižuje, zato spotřeba stoupá. Krmit rozpočet se musí, a daňová zátěž práce přestává být únosná. A lidsky - ať platí ti, co spotřebovávají a ne ti kdo tvoří.
Pamatuji si, že byla za Piráty vůle zdaňovat nikoliv lidskou práci, ale hmotný majetek, práci strojů, .... a tak nějak...no jo,časy se mění, a to je tak nějak furt dokola
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvek:
anonym2064

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Ivo.Vasicek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 7012
Registrován: 02 úno 2010, 22:50
Profese: manažer
Bydliště: 69615 Čejkovice, Bílovická
Dal poděkování: 10900 poděkování
Dostal poděkování: 11475 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volební program FINANCE

Příspěvek od Ivo.Vasicek »

Martin.Shanil píše:
Martin.Shanil píše:v obou návrzích postrádám přesun daňové zátěže obyvatelstva z práce do spotřeby. ( samozřejmě s vyjímkou nutných životních nákladů na bydlení a energie atd.)
a já se zeptám obou navrhovatelů, protože můj výkřik zůstal bez odezvy, jestli jsou ochotni do programu zařadit požadavek na přesun zdanění z práce do spotřeby. Stačí mi Ano/Ne. Ale pokud by to chtěli rozvést, tak jen dobře.
Má cenu abych to rozváděl já? Zkusím stručně. Podíl lidské práce na celkové produkci se nestále snižuje, zato spotřeba stoupá. Krmit rozpočet se musí, a daňová zátěž práce přestává být únosná. A lidsky - ať platí ti, co spotřebovávají a ne ti kdo tvoří.
Pro mne je to od začátku hlavní východisko, bohužel však narazilo na značný odpor. V zásadě je to o konfliktu dvou pohledů na příčiny zhoršování situace:
1. Můj a dosud jsem předpokládal, že i Pirátský pohled - příčinou problémů je rostoucí moc korporací plynoucí z akumulace kapitálu, a proto je řešení v jejich zdanění a regulaci a podpora občanů a firem, které korporace "drtí"
2.Establismentem, médii a VIP personami šířený pohled - příčinou problémů je přílišná regulace trhu, překážky v podnikání a to, že lidi málo pracují a proto je řešení v oblasti zlepšování podmínek pro rozvoj podnikání a motivace lidí k větším výkonům
...
v podobné situaci se ocitly i jiné "kolonie", ale ty se už nadvládě korporací brání, a proto jsou obviňováni z populismu (faktem však je, že se v takových zemích situace obyvatel zlepšila a u nás zhoršila): http://www.dotyk.cz/komentare/madari-a- ... 61004.html
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vasicek za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, anonym2064
"Skutečná svoboda slova je právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet"(George Orwell)
Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant/ka programového bodu
Příspěvky: 635
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 1071 poděkování

Re: Volební program FINANCE

Příspěvek od Tibor.Vansa »

Maria.Vasickova píše: Pamatuji si, že byla za Piráty vůle zdaňovat nikoliv lidskou práci, ale hmotný majetek, práci strojů, .... a tak nějak...no jo, časy se mění , a to je tak nějak furt dokola
Chci jít právě tímto směrem, směrem k vyššímu zdanění majetku, práce strojů, kapitálu atd. ale jsem za to vytrvale označován za drzého neoliberála, který chce zásadním způsobem měnit směřování strany. Nemohla by jste si prosím o tom doma s manželem promluvit ? Děkuji
Martin.Shanil píše:v obou návrzích postrádám přesun daňové zátěže obyvatelstva z práce do spotřeby. ( samozřejmě s vyjímkou nutných životních nákladů na bydlení a energie atd.) Podíl lidské práce na celkové produkci se nestále snižuje, zato spotřeba stoupá. Krmit rozpočet se musí, a daňová zátěž práce přestává být únosná. A lidsky - ať platí ti, co spotřebovávají a ne ti kdo tvoří.
Máš pravdu, že podíl lidské práce na celkové produkci se od 90.let ve světě nestále snižuje a je na to třeba reagovat snižováním zdanění práce. Ten přesun má být ale směrem ke zdanění kapitálu (práce strojů apod.), nikoliv ke zdanění spotřeby, směrem ke snižování koncentrace majetku a moci korporací. Důvod:
Výrobci na oligopolním trhu (např. trhu koblih) díky své velké tržní síle stanovují ceny co nejvýše tak, aby maximalizovali svůj zisk, nikoliv těsně nad výrobní náklady jako na dokonale konkurenčním trhu. Navíc díky vysoké koncentraci majetku v rukou jedné osoby jsou schopni výrazně ovlivňovat politiku a ohrožovat demokracii. Kdybychom pouze dodatečně zdanili jejich koblihy spotřební daní ve výši 2-3%, budou schopni velkou část této daně přenést na zákazníky a jejich zisk a sílu na trhu to sníží jen velmi mírně. Takovéto opatření může být použito pouze jako doplněk k řadě dalších opatření, které omezují zneužívání jejich tržního postavení (např. schopností prodávat v některém sektoru za dumpingové ceny atd.). Může urychlit vznik více firem na trhu, samo o sobě je ale příliš slabé a postihne především nízkopříjmové skupiny obyvatel.
Správná cesta tudíž je
- Zdanit majitele strojů a továren na koblihy. Nikoliv práci jeho zaměstnanců, nikoliv spotřební daní jiné pracovníky, kteří by si koblihy chtěli koupit.
- Zajistit, aby majitel koblihárny nedělal daňové úniky pomocí finančních nástrojů, ke kterým nemají menší výrobci přístup
- Zajistit , aby mešní výrobci koblih mohli nakupovat suroviny za stejných podmínek, jako on
- Zajistit , aby koblihový oligarcha nemohl nutit supermarkety prodávat pouze jeho koblihy
- Zajistit , aby koblihový oligarcha nemohl dumpingovými cenami zkoupit další odvětví, např. trh svatebních koláčků
- A teprve nakonec tomu můžeme celému procesu napomoci tím, že více zdaníme i jeho firmu
Martin.Shanil píše: Podíl lidské práce na celkové produkci se nestále snižuje, zato spotřeba stoupá.
To v nedávné době platilo díky nárůstu zadlužení domácností. Nyní už je ale trh úvěru celkem přesycený, a dlužníci platí jak mourovantí bankám, a spotřebu naopak omezují.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tibor.Vansa za příspěvky (celkem 3):
Marek.Necada, Vaclav.Fortik, Rostislav.Reha
anonym2064
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Volební program FINANCE

Příspěvek od anonym2064 »

-> Tibor
ale i na dokonale svobodném trhu nakonec vše zaplatí zákazník. Zdanění strojů, technologií povede ke zvýšení cen a je to nevyhnutelné a fakt nechápu, že to jako ekonom vysvětluješ jinak a že to může být použito jen jako doplněk. Přitom je to podstata. Stejně tak nesouhlasím s tím argumentem, že zvýšení daně ze spotřeby zasáhne nejvíc chudé. To se právě dá regulavat různými sazbami, ale ani to neřešíš. a co se týče růstu spotřeby, tak není možné poukazovat na krátkodobý výkyv ale na celkový trend.

tak to jsou asi tak mé výhrady k tvému pojetí a upřímně je mi Ivošův model mnohem bližší.

edit: a zapoměl jsem na účinek progresivní daně z obratu, která v podstatě také zdraží produkt, ale tak, že ho zdraží víc těm s větším obratem a sníží tím trochu konkurenční výhodu. Ty to řešíš nějakými stejnými nákupními podmínkami, což je imho utopie.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym2064 za příspěvky (celkem 2):
Marek.Necada, Ivo.Vasicek
Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant/ka programového bodu
Příspěvky: 635
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 1071 poděkování

Re: Volební program FINANCE

Příspěvek od Tibor.Vansa »

Martin.Shanil píše: ale i na dokonale svobodném trhu nakonec vše zaplatí zákazník.

Já neprosazuji dokonale svobodný trh, já prosazuji naopak celkem regulovaný trh, který zabraňuje tržním selháním, ke kterým ten úplně svobodný vede. Všechno samozřejmě zaplatí zákazník, rozdíl je v tom, že zdanění z kapitálu (zdanění strojů, technologií ) a uvedené regulace trhu zabraňují vzniku příliš velkých korporací a koncentraci majetku a moci.
Martin.Shanil píše: Zdanění strojů, technologií povede ke zvýšení cen a je to nevyhnutelné a fakt nechápu, že to jako ekonom vysvětluješ jinak a že to může být použito jen jako doplněk.

Nechci se vytahovat ekonomickým vzděláním, neboť často spíš škodí, ale když už tím argumentuješ - já vycházím z prací Pikettyho, Stiglitze apod.. Nevím o žádném ekonomovi, a který by navrhoval v souvislosti s nástupem robotizace přechod ke spotřebním daním. Ivo taky žádnou ekonomickou literaturu neuvádí, pouze že to zavedli Poláci a Maďaři a přineslo jim to prachy do státního rozpočtu. Tím se ale nevyvrací to, že je to řešení sebereme chudým a pak jim to zpátky přerozdělíme.
Martin.Shanil píše: Stejně tak nesouhlasím s tím argumentem, že zvýšení daně ze spotřeby zasáhne nejvíc chudé. To se právě dá regulovat různými sazbami, ale ani to neřešíš.

Máme 3 sazby DPH - nevím jak víc by se to dalo řešit. Můžeš zavést jako v Dánsku speciální daň na luxusní auta, ale z makro pohledu je to zanedbatelné, a vyžaduje to systém kontrolních kamer na hranicích, které fotí nejen značky, ale i tváře. To snad nechceme.
Martin.Shanil píše: a co se týče růstu spotřeby, tak není možné poukazovat na krátkodobý výkyv ale na celkový trend.

Z dlouhodobého hlediska nemůžou lidé utratit za spotřebu více, než kolik si vydělají. Trend v posledních 2-3 desetiletích byl způsoben bezprecedentním zadlužováním domácností, které se ale už imho nebude jen tak opakovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tibor.Vansa za příspěvky (celkem 2):
Rostislav.Reha, V__
anonym2064
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7040
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Dal poděkování: 9165 poděkování
Dostal poděkování: 9447 poděkování

Re: Volební program FINANCE

Příspěvek od anonym2064 »

lišíme se ve způsobu regulace - ty navrhuješ rovné podmínky (nějakou regulaci na vstupech), já progresivní zdanění obratu.
ty navrhuješ kosmetické upravy zdanění příjmu pomocí sloučení do jedné dávky, já navrhuji přesun daně z příjmu do spotřeby a ochranu chudých pomocí sazeb. (ono je celkem fuk kolik jich bude) a daň z luxusu je pro mě docela přijatelná. Na ostatním se snad shodneme.
Odpovědět

Zpět na „Finance“