Zabraňme ČNB nakupovat jüan do rezerv

Moderátor: Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 89
Registrován: 18 pro 2018, 00:46
Profese: Ekonom, manažer
Dal poděkování: 63 poděkování
Dostal poděkování: 141 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zabraňme ČNB nakupovat jüan do rezerv

Příspěvek od jirimittner »

Před pár měsíci se objevila zpráva na ihned.cz:
ČNB zařadí jüan do devizových rezerv. Jde o rozprostření rizik i o vstřícné gesto vůči Číně.

Tomu bychom měli zabránit. Pro začátek by mohla ČNB pirátům v parlamentu vysvětlit, jak hodnotí kapitálovou pozici čínského bankovního systému a jak hodnotí rizikovost investice do čínské měny.

Proč je to špatné rozhodnutí? Protože existuje velké riziko, že čínský bankovní systém je podle standardů normálního tržního hospodářství zbankrotovaným systémem. Jeho případný kolaps by byl odvratitelný zestátněním bank a monetizováním dluhu, což by vedlo ke znehodnocení jüanu. Jak je možné, že zbankrotovaný čínský bankovní systém se stále udržuje v provozu? Banky v Číně jsou sice soukromé společnosti, ale pojem „soukromé“ je třeba chápat v kontextu, v jakém podnikají. Vedení komunistické strany Číny připravuje pro jednotlivé soukromé banky „doporučení“ ohledně toho, v jakém segmentu a v jaké oblasti mají jak úvěrovat. Není možné, aby banka v Číně vyhodnotila, že další růst objemu úvěrů není možný, pokud nechce úvěrovat nepřijatelné projekty. Je třeba, aby objem úvěrů rostl podle představ komunistické strany bez ohledu na rizika a přispíval tak k naplánovanému (neudržitelnému) růstu HDP. Co se pak stane, když úvěry nejsou spláceny? Jsou tvořeny oprávky, jsou nedobytné pohledávky za dlužníky odepisovány a promítá se ztráta do snížení kapitálu bank? V žádném případě. Auditoři v Číně vědí, jaký správný výrok mají vydat, a banky v Číně vědí, komu a kolik mají půjčovat a jak mají o svých pohledávkách účtovat. Bankovní systém Číny de facto soukromý není, i když se tak tváří. Pokud by se potenciálně obrovský vnitřní dluh Číny stal dluhem státním, jak by asi dopadl jüan?

Devizové rezervy české centrální banky jsou nyní přibližně 3,5 bln Kč. To je 3 500 000 000 000 Kč (v zahraničních měnách, zejména EUR a USD). Pokud se třeba 5% rezerv konvertuje do jüanu, budeme držet v čínské měně 175 000 000 000 Kč. Pokud se pak toto aktivum znehodnotí na polovinu, připravíme naši zemi o 87 500 000 000 Kč. A to nechceš.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jirimittner za příspěvky (celkem 7):
Jan.Hrebicek, Antonino, Tomas.Martinek, Vit.Jurasek, Lukas.Blazej, Tibor.Vansa, Jan.Zavadil

Uživatelský avatar
Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1523
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1658 poděkování
Dostal poděkování: 1932 poděkování

Re: Zabraňme ČNB nakupovat jüan do rezerv

Příspěvek od Antonino »

Tohle není úplně můj obor, ale asi jsem z toho, co píšeš, také spíše pro nenekupování. Nedělám si růžové brýle o zdraví našeho systému a jestli padne Čína, tak to bude stejně taková globální krize, jakou jsme tu ještě neměli. Ale můj hlavní a jednoduchý důvod je, že bych z principu nepodporoval své nepřátele, i když by to bylo krátkodobě výhodné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvky (celkem 2):
Vit.Jurasek, jirimittner
Antonino Milicia "Když se dva perou, Babiš se směje"

Uživatelský avatar
jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 89
Registrován: 18 pro 2018, 00:46
Profese: Ekonom, manažer
Dal poděkování: 63 poděkování
Dostal poděkování: 141 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zabraňme ČNB nakupovat jüan do rezerv

Příspěvek od jirimittner »

Antonino píše:
07 lis 2019, 21:06
jestli padne Čína, tak to bude stejně taková globální krize, jakou jsme tu ještě neměli.
To se snad nestane a to by si nikdo nepřál. Normální tržní vývoj - který by ale předpokládal politické uvolnění v Číně - by vyústil v bankovní krizi, kterou by stát sanoval převzetím selhávajících bank, vytvořením státní "špatné banky", pak tou monetizací dluhu a to by vedlo k inflaci, znehodnocení jüanu a třeba i poklesu HDP Číny. Ale ne k hospodářskému kolapsu.
Antonino píše:
07 lis 2019, 21:06
Ale můj hlavní a jednoduchý důvod je, že bych z principu nepodporoval své nepřátele, i když by to bylo krátkodobě výhodné.
Naprosto souhlasím. A tohle je dokonce i nevýhodné.

Mám obavy, zda ten tah ČNB vůči jüanu není nějaké splácení starých závazků mezi pány Rusnokem a Zemanem. Nesouvisí Rusnokovo angažmá v Zemanově "úřednické" vládě 2013-2014 a jeho následným jmenováním guvernérem ČNB na jedné straně s kolaborací prezidenta Zemana s Čínou a snaze ČNB o zahrnutí čínské měny do devizových rezerv na druhé straně?

ČNB je ze zákona nezávislá a je to dobře. Ale piráti by si mohli minimálně pozvat zástupce ČNB do parlamentu, aby lidem vysvětlila, proč to dělá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jirimittner za příspěvek:
Antonino

Uživatelský avatar
Jan.Zavadil
Člen KS Praha
Příspěvky: 485
Registrován: 04 lis 2017, 17:54
Profese: Product Manager
Bydliště: Praha 10
Dal poděkování: 2327 poděkování
Dostal poděkování: 971 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zabraňme ČNB nakupovat jüan do rezerv

Příspěvek od Jan.Zavadil »

Souhlasím, že nakupovat Juan do rezerv je ekonomický nesmysl. Už v tuto chvíli je juan uměle podhodnocený pro podporu exportu a kompenzaci obchodních omezení, uvalených USA na Čínu, a k dalšímu (umělému nebo přirozenému) poklesu samozřejmě může kdykoliv dojít. Nerozumím uvažování ČNB, pokud takovou měnu zvažuje k investicím a snížení rizika.

Bohužel, ČNB svými intervencemi v neprospěch koruny v době tzv. kurzového závazku navýšila své rezervy o cca 2 biliony Kč. Tahle operace má obrovské souvislosti a dopad i na dnešní kurz koruny, její obrovskou překoupenost, která brání jejímu posilování, a která je hlavní příčinou, proč kurzová očekávání ČNB a její prognózy kurzu CZK-EUR dlouhodobě zásadně nevycházejí, jsou mylné a zavádějící, vždy je ČNB musí korigovat a upravovat.

Z hlediska růstu řekněme zjednodušeně kupní síly obyvatel je fakt, že ČNB drží tak obrovské rezervy, zásadně limitující. Při jakémkoliv posílení spekulativní investoři prodají část koruny které drží, aby realizovali zisk, a koruna opět oslabí. Existuje druhý nástroj, jak stahovat peníze z trhu, a to jsou bankovní sazby. Jejich navyšování by mělo v důsledku vést ke krocení inflace, ale samozřejmě také prodražuje úvěry všeho druhu. ČNB tak místo, aby stáhla část korun, které v době závazku vyemitovala výměnou za část svých extrémně vysokých rezerv, navyšuje úrokové sazby (aby dosáhla téhož), ovšem se zásadním negativním vlivem na cenu úvěrů. Úrokový diferenciál na EU je tak poměrně vysoký (jsou u nás významně vyšší úroky než v eurozóně). To je také nežádoucí jev.

Nicméně, ČNB je že zákona nezávislá a neřídí jí ani vláda, ani parlament, a obávám se, že jakýmkoliv způsobem ovlivnit její politiku, která má svoje výrazné mezery, je skoro nemožné.
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan

Odpovědět

Zpět na „Finance“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host