Komponenta: Energetika

Moderátor: Resortni tym PrumyslObchod

Odpovědět
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22183 poděkování
Dostal poděkování: 19045 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Energetika

Příspěvek od Petr.Vileta » 22 kvě 2013, 15:08

Vaclav Klecanda píše:V soucasne dobe je ostrovni FV postavena mimo zakon, protoze ohrozuje zajmy korporaci.
Můžeš to prosím nějak doložit? Pokud vím, tak jsou ostrovní instalace postaveny pouze mimo dotace :D ale nikdo ti nezakazuje si na svém pozemku vybudovat jakoukoliv elektroinstalaci, třeba z holých drátů na zatlučených hřebících. Ovšem nesmíš se chtít připojit do veřejné sítě.

A co se týká dotací, místo Temelína to rozdat na ostrovní systémy, no ... jako elektrikář jsem pořád přesvědčen, že FV je v našich podnebních podmínkách a bez úplně nového typu akumulátorů nesmysl. Jako hračka ve formě zahradní lampičky, nebo nočního osvětlení billboardu možná, ale pro provoz domácnosti nebo firmy to není a ještě dlouho nebude ekonomické. Vodní a větrné elektrárny ano, bioplynky ano, geotermální někde ano, ale FV je nesmysl. http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypoct ... alitach-cr

Doporučuji ještě kouknout na tohle. http://www.tzb-info.cz/1303-umele-osvet ... -prostredi
OFFTOPICByl jsem v bytě jednoho "ostrovana" a připadal jsem si tam jako slepý. Luxmetr bohužel nemám, ale kdysi jsem tato měření prováděl, tak odhadem tam ten ekomaniak měl nanejvýš 90 luxů a při tom četl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Janek.Wagner, Petr.Tresnak, Ivo.Vasicek, Petr.Nemecek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Vaclav.Klecanda
Krajské předsednictvo
Profese: programator
Dal poděkování: 217 poděkování
Dostal poděkování: 712 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vaclav.Klecanda » 22 kvě 2013, 15:37

Uz to tu zaznelo, ale zopakuji LINK. Nevim, ale co si o cele veci mam myslet v kontextu tohoto.
Prosim vsak nediskutujme tento rozpor, nebo zalozme jine vlakno. Bylo by to OT.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22183 poděkování
Dostal poděkování: 19045 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 22 kvě 2013, 16:16

Vaclav Klecanda píše:Uz to tu zaznelo, ale zopakuji LINK. Nevim, ale co si o cele veci mam myslet v kontextu tohoto.
Prosim vsak nediskutujme tento rozpor, nebo zalozme jine vlakno. Bylo by to OT.
Jen na vysvětlenou, pak už toho tady nechám.
OFFTOPICV tom kritizovaném zákoně je toho daleko víc nesmyslného. Dokonce ani "na samotě u lesa" si nesmíš postavit novostavbu, která nesplňuje předpisy [quote]V případě výstavby nové budovy je stavebník povinen plnit požadavky na energetickou náročnost budovy podle prováděcího právního předpisu ...[/quote] což je blbost prolobovaná globálními oteplovači. A takových blbostí je tam víc. Ale fakt tam není nikde doslova uvedený zákaz montáže FV v ostrovním režimu. Obecně si samozřejmě můžeš v odděleném objektu dělat co chceš. Můžeš si tam elektřinu rozvádět holými dráty, propan gumovými hadičkami a topit si třeba petrolejem v plechovém hrnci na dřevěné podlaze. Ovšem porušuješ tím obecné zásady bezpečnosti a odborné instalace, stanovené technickými normami nebo odbornými zákony. Dokud se nic nestane a nikdo tě neudá, nikdo tě nebude pokutovat, ale také ti to nikdo nepojistí a když se něco stane, ještě budeš platit hasičům za zásah. Na své zahradě si klidně jezdi vlastnoručně vyrobeným autem na vodík, ale na silnici s tím nesmíš. Na svém domu si namontuj jaké chceš FV panely, ale nesmí od tebe vést dráty do elektrárny a nesmíš chtít stavbu pojistit :) Já si také umím připojit plynový sporák sám, ale pozvu si plynaře, protože chci mít platné pojištění domácnosti.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 4054 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janek.Wagner » 26 kvě 2013, 08:45

Vaclav Klecanda píše:500 mld by se rozdelilo mezi 10 mil obyvatel (kazdy by dostal 500 000)? :) IMO to bysme pak videli pokrok v OZ ...
Jen 50 000 Kč na osobu, tedy cca 150 000 Kč na byt. Ale i to by stačilo ;-)

Jan.Nezhyba
Garant programového bodu
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Dal poděkování: 902 poděkování
Dostal poděkování: 727 poděkování

Příspěvek od Jan.Nezhyba » 28 kvě 2013, 07:03

Zdar vážení
Energetici rád spojil síly co do konstrukce(obnovy) programového bodu neb je mezi námi potřebná shoda
navrhuji zřízení "Energeticko - Enviromentální" platformy pro diskuzi nejlépe třeba jako sub forum k Energetice
co vy na to ?????????

Dále až se dostanu tedy k vám do skupiny neb nemám přístup proberem přip. k ASEK....

děkuji pohodu klid a Jazz

Přírodě zdar Fosilům zmar :D
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca

Petr.Tresnak
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: energetik
Dal poděkování: 845 poděkování
Dostal poděkování: 869 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tresnak » 28 kvě 2013, 16:35

Vaclav Klecanda píše:
V jakem stadiu je prog. bod ted?
Snažím se ten programový bod průběžně ořezávat, aby splnil maximální požadovanou délku 3500 znaků (stále se tomu ale příliš nepřibližuji). Aktuální verze doplněna dnes. https://www.pirati.cz/rp/program/energetika
Vše, co z něj nyní bylo vypuštěno poté doplňuji do důvodové zprávy. V ní budou zmíněny i podkladové materiály.
Vaclav Klecanda píše:Co by se asi tak stalo, kdyby neexistovala persekuce ostrovnich systemu a tech 500 mld by se rozdelilo mezi 10 mil obyvatel (kazdy by dostal 500 000)? :)
IMO to bysme pak videli pokrok v OZ ...
500 mld. - WTF co je to za číslo? Zdroj? .. nemělo by to být např. 200 mld.?
OFFTOPICNavíc z principu by to bylo obdobné jako kdyby např. Škoda-Auto měla rozdat svůj zisk na podporu cyklistiky místo aby investovala několik mld. do vývoje nového modelu. Tím samozřejmě netvrdím, že jsem proti budování ostrovních systémů.
Jinak ten zákon je samozřejmě paskvil, ale já bych to hned nechápal vyloženě jako zákaz ostrovních systému.
Jak tu už napsal Petr Vileta – analogii s tím plynem a odbornou montáží. Myslím že by však pro odbornou montáž mohl stačit nějaký paragraf vyhlášky 50 (asi 6) a ne extra "oprávění" udělované ministerstvem (jak tvrdí ta novela).
Jan Nezhyba píše: navrhuji zřízení "Energeticko - Enviromentální" platformy pro diskuzi nejlépe třeba jako sub forum k Energetice
OK. Členem té skupiny již znovu jseš (netuším co je to za hokej v nastavení fóra)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tresnak za příspěvky (celkem 4):
Vaclav Malek, Petr.Vileta, Petr.Kopac, Jan.Nezhyba
Perhaps most significantly, focus in the swarm is always on what everybody can do, and never what people cannot or must do .. R.F.

Jan.Nezhyba
Garant programového bodu

Příspěvek od Jan.Nezhyba » 29 kvě 2013, 06:28

Jinak ten zákon je samozřejmě paskvil, ale já bych to hned nechápal vyloženě jako zákaz ostrovních systému.
Jak tu už napsal Petr Vileta – analogii s tím plynem a odbornou montáží. Myslím že by však pro odbornou montáž mohl stačit nějaký paragraf vyhlášky 50 (asi 6) a ne extra "oprávění" udělované ministerstvem (jak tvrdí ta novela).
Zdar nechci se přít ale zde asi zřejmě nestačí samostatná činnost ale řízení činnosti čili o řád nebo i dva vyšší
blbej koment na vysvětlenou že nejsem všeználek :) - jj je to neuvěřitelné ale studoval jsem střední tech. školu se zaměřením na rozvodná zařízení dodnes mám platnou 50-neb mrskám hromosvody občas

Honza Havíř-OFF
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Nezhyba za příspěvek:
Petr.Vileta
Seneca

Petr.Kopac
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: Software engineer
Dal poděkování: 5453 poděkování
Dostal poděkování: 3577 poděkování

Příspěvek od Petr.Kopac » 29 kvě 2013, 15:32

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kopac za příspěvek:
Ivan Sirko
Softwarový inženýr 5+ let praxe. Evropan.
If you are neutral in situations of injustice, you have chosen the side of the oppressor. -- Desmond Tutu

Petr.Tresnak
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: energetik
Dal poděkování: 845 poděkování
Dostal poděkování: 869 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tresnak » 29 kvě 2013, 16:51

Jan Nezhyba píše: Zdar nechci se přít ale zde asi zřejmě nestačí samostatná činnost ale řízení činnosti čili o řád nebo i dva vyšší
blbej koment na vysvětlenou že nejsem všeználek :)
Honza Havíř-OFF
Jasný, máš pravdu. Proto jsem tam taky napsal "asi", protože jsem si nepamatoval úroveň kvalifikace dle jednotlivých paragrafů.
Nicméně jsem tím chtěl jen podtrhnout, že zákon zavádí zbytečné novoty a byrokratická omezení, když bohatě stačí použít stávají "elektrikářská legislativa".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tresnak za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Jan.Nezhyba
Perhaps most significantly, focus in the swarm is always on what everybody can do, and never what people cannot or must do .. R.F.

Jan.Nezhyba
Garant programového bodu

Příspěvek od Jan.Nezhyba » 30 kvě 2013, 14:17

Petr Tresnak píše:
Jan Nezhyba píše: Zdar nechci se přít ale zde asi zřejmě nestačí samostatná činnost ale řízení činnosti čili o řád nebo i dva vyšší
blbej koment na vysvětlenou že nejsem všeználek :)
Honza Havíř-OFF
Jasný, máš pravdu. Proto jsem tam taky napsal "asi", protože jsem si nepamatoval úroveň kvalifikace dle jednotlivých paragrafů.
Nicméně jsem tím chtěl jen podtrhnout, že zákon zavádí zbytečné novoty a byrokratická omezení, když bohatě stačí použít stávají "elektrikářská legislativa".
Ovšem pokud jako vše to nemá zřejmě komusi jaksi nahrát, ale to snad není v ČR ani možné :D
nad tím netřeba přemýšlet
Seneca

Odpovědět

Zpět na „Energetika“