Re: Cyklolegislativa - vhodné úpravy
Napsal: 14 lis 2018, 21:35
Pls jestli chcete řešit tu organizaci dopravy tak si na to fakt založte nový vlákno, nebo najděte existující...
Internet je naše moře!
https://forum.pirati.cz/
Hele, já tu cituju kousek o Praze. A tvrdím k tomu, že tam auto ztrácí výhody oproti MHD. Vůbec nehodnotím kvalitu MHD. Chápeš?ondrej.kalis píše: ↑14 lis 2018, 20:30Ondro, příklady se netýkaly cestování po Praze .... Jsem přesvědčen, že nikde v ČR není tak nízká hustota zalidnění, aby tam nebylo možné vytvořit kvalitní systém VHD ... Pokud bych chtěl hovořit obecně o komplikovanějších oblastech v ČR, tak to určitě nebude Plzeňsko, Brněnsko nebo Ostravsko. To jsou aglomerace, kde je řešení VHD vždy naprosto zásadní ... A tím přestupem nesmíš strávit 20-30 min - do 10 minut bys měl mít přestoupeno a pokračovat.Ondra.kl píše: ↑14 lis 2018, 18:42Chápu, v praze je taková hustota lidí a dopravy, že už auto ztrácí svoje výhody proti MHD. Ale považ, že jinde v republice je to naopak, u nás tolik lidí nemáme a místo 1-1,5 hodiny MHD prostě jedme radši 20-25 minut autem.ondrej.kalis píše: ↑14 lis 2018, 17:05 Považ, Petře, nejen já, ale i drtivá většina mých známých nejezdí po Praze běžně autem![]()
A já říkám, že to byla jediná zmínka o Praze, řečená ve zcela jiném kontextu.Ondra.kl píše: ↑14 lis 2018, 21:40 Hele, já tu cituju kousek o Praze. A tvrdím k tomu, že tam auto ztrácí výhody oproti MHD. Vůbec nehodnotím kvalitu MHD. Chápeš?
Můj konkrétní případ je z Ostravy. Máme dobrou a kvalitní MHD. Jsem s ní spokojen. Ale do práce to mám přes celé město. A ta kvalitní a dobrá MHD to prostě nemůže zvládnout líp než auto. Tak velký problém s automobilovou dopravou tu prostě ještě nemáme.
Jak říká Tomáš, pokud chceme řešit toto téma, založme si na to nové vlákno.Na jednom okraji je průmyslová zóna, kam jezdí opravdu hodně lidí ze zbytku města, ať už cizinců z ubytoven, nebo domorodců. A nemáme tu celkem žádné malé prodejny, kromě pár vietnamských večerek. Jinak jsou tu pouze velké super a hypermarkety. A tam asi nebudeš chtít jezdit (jakkoliv) každý den, koupit si tam 2 rohlíky, něco k tomu a dvě piva k večeři. Když už tam budeš, tak nakoupíš pro celou rodinu, tedy něco kolem 2-5 kg, ale rozměrově tak na 2 velké batohy. A třeba my si kupujeme ochucenou limonádu a perlivou vodu (tu z vodovodu neuděláš, pokud nemáš SodaStream) a ono je v balení 6 dvoulitrovek, to je 12 kg a to fakt v tramvaji nepotáhnu. Dokážeme to vypít za 3-5 dnů. Pokud si mladý a trochu sportuješ, tak ti asi ten nákup nedělá problém tahat v ruce stovky metrů a jezdit s tím MHD, ale mnohým lidem to problém dělá. Mírně to řeší košík na nosiči bicyklu, ale pořád to není ono. Jde o to, že ráno vyjdeš z bytu d práce a odpoledne se chceš vrátit i s nákupem a pokud možno zdráv a nezmoklý.ondrej.kalis píše: ↑14 lis 2018, 17:05 Petře, pokud lidé v Plzni ve velkém dojíždějí přes město na jeho jiný okraj, je to důvod, aby došlo ke změnám v MHD, které budou více reflektovat poptávku.
...
Argument s nákupem už mi přijde opravdu absurdní. ... balenou vodu fakt domů nenosím - máte závadnou vodu v potrubí?), a nosíme to, překvapivě, v ruce. A vem si, že to běžně koupím v Kauflandu, odkud musím přes celé parkoviště na bus, pak 3 zastávky busem a ještě 300 metrů domů přes terénní val se schody.
Pokud je tomu tak, pak platí, co říkám. Mám-li významný cíl (průmyslovou zónu) a nemám tam adekvátní nabídku dopravy z míst, kde lidi bydlí, je to primárně chyba organizátora potažmo objednatele veřejné dopravy.Petr.Vileta píše: ↑14 lis 2018, 22:21 Na jednom okraji je průmyslová zóna, kam jezdí opravdu hodně lidí ze zbytku města, ať už cizinců z ubytoven, nebo domorodců.
Takhle. Jsem mladý, sportu se celoživotně vyhýbám, vyjma pěší turistiky a občasné vyjížďky na kole. Ale mám taky třeba rodiče a znám dost dalších lidí, kteří běžně nákupy nosí v ruce. Pij si samozřejmě, co je libo, to byla pouze narážka, nicméně domnívám se, že Tvůj argument proti použitelnosti MHD není dostatečný. Pořád je to argumentace typu proč to nejde, ale pak mi vysvětli existenci spousty lidí, podle kterých to jde a dělají to tak celý život.Petr.Vileta píše: ↑14 lis 2018, 22:21 Pokud si mladý a trochu sportuješ, tak ti asi ten nákup nedělá problém tahat v ruce stovky metrů a jezdit s tím MHD, ale mnohým lidem to problém dělá. Mírně to řeší košík na nosiči bicyklu, ale pořád to není ono. Jde o to, že ráno vyjdeš z bytu d práce a odpoledne se chceš vrátit i s nákupem a pokud možno zdráv a nezmoklý.![]()
Výhoda elektromobilu je pouze z hlediska splodin a hluku, řeší problémy ekologické, ale nikoliv problémy dopravní. Bohužel právě to mi v dnešní časté rétorice vadí, protože směřujeme k pocitu, že vyřešíme životní prostředí a dopravní aspekty nejsou problém. No, v Plzni to možná ještě tolik nevnímáš (i když pochybuju, přiznám se, že v Plzni se moc neobjevuju), ale už i v menších městech jsou znát problémy jak se zácpami ve špičkách, tak s parkováním apod. Jasně, můžeš tvrdit, že dopraváci dělají z komára velblouda a moc plašej. No, nemyslím si. A jako občana a obyvatele mě prostě auta parkující na náměstí, zabírající komunikace, ale i tlačící na budování stále nových komunikací, bez nichž by se dalo obejít (ne že bychom měli v ČR dostatečnou síťPetr.Vileta píše: ↑14 lis 2018, 22:21 Já chápu protesty proti autům se spalovacím motorem, ale nedokážu a nechci si představit stejný odpor za 50 let proti elektromobilům. Bicykl není obecné celoroční řešení přepravy jedince z bodu A do bodu B na vzdálenost 5-20 km (ano z okraje města na jiný okraj může být až takhle daleko).
Já bych byl rád, kdyby se nepodporoval ani neomezoval žádný druh dopravy. Tak nějak všem stejně. Kdo chce sportovat, ať má svou bezpečnou cyklostezku a kdo je tlustý lenoch, ať může tamtéž dojet autem nebo motorovou rikšou.ondrej.kalis píše: ↑14 lis 2018, 22:40 Takže ano, chápu Tvé důvody, proč používáš auto, byť s nimi osobně nesouhlasím. Nicméně nelíbí se mi diskuse ve smyslu, že jezdit jinak než autem se nedá, a proto bychom auta neměli omezovat.
Jenže ono to reálně není moc možné. Jasně, pokud budeš mít všude separovanou silnici pro auta, cyklostezku, chodník, železnici (nebo aspoň pruh pro autobusy), tak tam asi spolu budou moct všichni existovat. Jenže Ti vzniknou dva problémy:Petr.Vileta píše: ↑14 lis 2018, 23:55 Já bych byl rád, kdyby se nepodporoval ani neomezoval žádný druh dopravy. Tak nějak všem stejně. Kdo chce sportovat, ať má svou bezpečnou cyklostezku a kdo je tlustý lenoch, ať může tamtéž dojet autem nebo motorovou rikšou.Pravda je, že by se mohl daňově znevýhodnit nákup šíleně velkých a těžkých offroadů. Když vidím 150 cm/50 kg dívenku v třítunovém autě, které má sedačku řidiče tam, kde já mám střechu, tak opravdu nechápu proč má zrovna takové auto. U chlapa je to pochopitelnější, má malé něco jiného, tak chce velké auto.
![]()
Proc mio podsouvas neco co nedelam? Aby jsi me moralne schodil, a dal větší impakt svojim argumentům? To není hezkéPetr.Kubik píše: ↑14 lis 2018, 10:58 Netahejte prosím do diskuse emoce a nepředpokládejte je u ostatních, děkuji.
No ta cyklosteska nekončí v krátkém intervalu, i tvoje vybraná část 1,4km není rozhodně krátký interval, ale ono pokračuje dál kolem řeky až do města... Ale chápu, tentokrát už to není o tom, že mi vadí otravně vadí "mluvení o konci", ale teď chceš definovat trasu, když ona stezka podle tebe má "pouze 1,4km"Petr.Kubik píše: ↑14 lis 2018, 10:58 Ptal jste se mě na čtyřproudovku a stezku vedle ní a já vám odpověděl. Pokud tam pojedu, tak ta cyklostezka v krátkém intervalu začíná a končí jako chodník, kde se cyklista pohybovat nemá. Tomu je snad z hlediska legislativy rozumět.
Ta stezka tam má 1,4 km, před a po je to chodník, opakuji chodník. Já nevím jak vy, ale když jezdím na kole tak pod 60km nejedu. 1,4 km je z mého pohledu nic, 4 minuty jízdy. Jedním směrem to "nic" navíc vede na opačné straně (znamená zastavit a 2x přejet čtyřproudovou komunikaci).
Možná kdyby jste tedy místo (z aktuálního pohledu) špatně položené otázky nadefinoval nějakou trasu, tak by byla odpověď více podle vašich představ. Takhle jsem to bral, že si mám vybrat mezi tou čtyřproudovkou a stezkou a jedu po ní delší úsek než vámi odkazovaný jeden bod na mapě.
Ale to není pravda, že to nelze. Vše je buď o tom, že se někomu nechce nebo "dopravní specialista" má zažité řešení, které dělá přes kopírák a není kreativní. Třebas drtivá většina lidí má pocit, že když buduju nějaké trasy např. trasy přes Brno, co by ho měli cyklotrasama obsloužit, že musí kopírovat silnice? Proč?ondrej.kalis píše: ↑15 lis 2018, 08:12 Jenže ono to reálně není moc možné. Jasně, pokud budeš mít všude separovanou silnici pro auta, cyklostezku, chodník, železnici (nebo aspoň pruh pro autobusy), tak tam asi spolu budou moct všichni existovat.