Cyklolegislativa - vhodné úpravy
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Doprava
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Doprava a logistika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru resortního týmu Doprava a logistika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
-
cobic
- Návštěvník – není člen Pirátů
Re: Cyklolegislativa - vhodné úpravy
Zrušení povinnosti využití cykloinfrastruktury (§ 57) lidmi na kole vnímám jako krok kupředu. Pokud by tato byla dokonalá, tak ji dobrovolně využije maximum lidí. Protože současný stav cykloinfrastruktury nereflektuje důvody jejich neuživatelů, otcitá se tím třeba polovina lidí v ilegalitě.
Bohužel se do té ilegality dostávají původní uživatelé, kteří ze zákona nemusí vlastnit ŘP a přitom jsou to řidiči nemotorových vozidel. Tím chci říci, že o té ilegalitě mnohdy ani neví a tak se ani aktivně nebrání. Populace demograficky stárne a lidé jezdí za prací celý život na kole, tak jako jejich rodiče a prarodiče a třeba i stejnou cestou. A hle, dnes už to legální není. A proč to? Nechtěli jsme právě tuto skupinu lidí podpořit v jejich ohleduplném (jak prostorovém, tak energeticky nenáročném atd.) počínání?
Namalujeme na chodník čáru, osadíme kulatými značkami. "Tudy dědo! Co na tom, že se musíš vzdávat přednosti v jízdě kvůli bočním ulicím a někdy se dostat na stezku do protisměru a přes přechody kolo převést." To se pak opravdu skvěle dělá celoevropská kampaň "Dopracenakole.cz".
Bohužel se do té ilegality dostávají původní uživatelé, kteří ze zákona nemusí vlastnit ŘP a přitom jsou to řidiči nemotorových vozidel. Tím chci říci, že o té ilegalitě mnohdy ani neví a tak se ani aktivně nebrání. Populace demograficky stárne a lidé jezdí za prací celý život na kole, tak jako jejich rodiče a prarodiče a třeba i stejnou cestou. A hle, dnes už to legální není. A proč to? Nechtěli jsme právě tuto skupinu lidí podpořit v jejich ohleduplném (jak prostorovém, tak energeticky nenáročném atd.) počínání?
Namalujeme na chodník čáru, osadíme kulatými značkami. "Tudy dědo! Co na tom, že se musíš vzdávat přednosti v jízdě kvůli bočním ulicím a někdy se dostat na stezku do protisměru a přes přechody kolo převést." To se pak opravdu skvěle dělá celoevropská kampaň "Dopracenakole.cz".
-
Ondra.kl
- Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
- Příspěvky: 3729
- Registrován: 18 čer 2009, 12:09
- Profese: IT administrátor
- Dal poděkování: 727 poděkování
- Dostal poděkování: 3798 poděkování
- Michael.Polak
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 3931
- Registrován: 21 dub 2009, 17:19
- Profese: programátor, poskytovatel Internetu
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 2772 poděkování
- Dostal poděkování: 6461 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Cyklolegislativa - vhodné úpravy
Tohle je dost podobné mojí argumentaci v tom mém sáhodlouhém příspěvku.Petr.Kubik píše: ↑15 lis 2018, 12:09a ideálně by tam bylo vodorovné značení pruhů, aby se mi nemotal nikdo do cesty (na silnici se přeci jenom jezdí vpravo a má to nějaký řád).
Obecně se existuje spousta stylů, jak jezdit na kole, přičemž tam vidím (kromě sportpovní cyklistiky) dva hlavní styly:
Jeden styl jízdy se prakticky rychlostí a celkově intuitivností chování blíží spíš chůzi na chodníku (takovýto druh cyklistů by taky na chodnících nezpůsobil vážnější problémy - proto se často značí smíšené stezky pro cyklisty s se stezkami pro chodce). Je taky poměrně logické, že tenhle styl jízdy je poměrně hodně široce deregulován - a to do té míry, že na kolo může člověk vyjet úplně opilý, aby hospody na cyklostezkách nekrachovaly.
Druhý styl jízdy v běžném provozu víceméně vyžaduje od jezdce kompletní znalost pravidel, jako od řidiče auta, a jsou tam podstatně vyšší i další nároky (např. na technický stav kola). Tohle neříkám proto, že bych chtěl zavést nějaké nové šikanózní vyhlášky a pravidla, která to budou dělat... ale prostě proto, že je to fakt.
Povinnost využít paralelní cyklostezku vznikla nejspíš v dobré víře, ve snaze omezit ztráty na životech, ve snaze umožnit např. rodičům, aby beze strachu pustili svoje dítě na venkově na kole do provozu, apod. - ale dnes je využívána k něčemu jinému a to hlavně k "uklízení" cyklistů. (Dovedu si fakt představit, že tu povinnost původně vymyslel někdo, kdo si říkal, že na kole stejně jezdí hlavně děti, a podíval se na statistiky úmrtnosti na silnicích, tak dospěl k tomu, že nejlepší pro děti bude, když se na silnicích budou motat co nejméně... a v naší kultuře je celkem zvykem řešit bezpečnost dětí přímým přikazováním...)
Samotná čtvercová tabule je fajn, ale problém úplně neřeší, protože jednak přeznačení úseků, kterých se to týká, by bylo nákladné, jednak by k němu řada obcí neměla vůli (přesto si myslím, že by značka existovat měla, protože využití pro ní je - viz dále). Navíc ta povinnost využití cyklostezky dost výrazně snižuje tlak na obce, které cyklostezky budují (a berou na to dotace), aby skutečně mysleli na praktickou použitelnost takové komunikace, a nevybudovali jí účelově "odnikud nikam". Tam, kde cyklostezka např. vytvoří rozumně průjezdný průtah obcí, zatímco silnice pro auta povede po nějakém obchvatu, tam si myslím, že ta míra dobrovolného využití začne být značná (protože zase spousta cyklistů se autům vyhýbá dobrovolně, když jednou objeví přijatelnější variantu, splňující určité nároky... to ale vyhodnotí spíš místní a po delší době... silniční cyklista na dlouhé trase nemusí mít čas riskovat, že se někde zamotá a hlavně chce obecně třeba využít navigaci pro auta, protože jsem sám zažil, že navigace pro kola jsou schopné mě navést ve městě na schody nebo i na neexistující pěšinu strmým svahem přes plot... a když jednou jednu podle navigace pro auta, tak je ale problematické se odchýlit, protože navigace bude mít tendenci mi na nejbližší křižovatce stejně směřovat zpět na trasu)
Současný stav fakticky cyklisty na nevhodných úsecích na cyklostezky nevyžene... dokonce si nemyslím, že nějak výrazně často dochází k pokutování za nevyužití cyklostezky, protože ten provoz fakt není takový, aby to za to stálo. Situace se ale určitě zásadně změní ve chvíli, kdy na takovém úseku dojde k dopravní nehodě: takhle to bude možné automaticky hodit na cyklistu, který tam neměl co dělat, což je pohodlné např. z hlediska plnění od pojišťovny, apod.
Navíc pokud se bavíme ve městech, tak tam jsou cyklopruhy a cyklostezky na chodnících (ne že bych byl proti samotnému vedení trasy po chodníku!) zatím často teprve na začátku prosazování se a často jsou blokované parkujícími auty, které je prostě ignorují. Argument o přednosti v jízdě je taky ve městě dost podstatný, protože skrz město se kolo často pohybuje stejnou nebo vyšší rychlostí, než automobilová doprava - a nutnost dávat přednost motorizovanému provozu na vedlejších silnicích tuhle výhodu dost značně likviduje a má podobu spíš určité "pomsty" (auto následně stejně musí dát přednost na té hlaví - ale cyklistovi přesto cestu zablokovat může...). Než budou kola kamkoliv vykazována povinně, tak musí být vyřešeno třeba to, že taková cyklostezka musí mít nějakou povinnou minimální délku, na které není přerušována kvůli takové přednosti v jízdě... vlastně z hlediska argumentace, kterou zde uvedl Cobic, by stačilo, kdyby cyklostezka s povinným užitím byla jen tam, kde je na původní komunikaci zákaz vjezdu cyklistů - a ten by mohl být umístěn, pouze pokud by ta paralelní stezka splňovala nějaká minimální kritéria - typu nepřerušovanost vedlejšími komunikacemi, značení pruhů, stejnou přednost v jízdě jako původní komunikace, nehopsala by přes obrubníky, apod.
Značka "doporučená cyklostezka" se mi ale stejně líbí, protože by poměrně rychle umožnila vyznačit cyklostezka tam, kde by třeba dnes cyklisté to kulaté značení ani nechtěli ze strachu, že bude nutné tu trasu použít povinně. Spousta lidí by ale takové doporučené trase určitě přednost dala (protože by díky tomu získala informace, že tam vůbec můžou jet). (To je právě ta pointa: těch cyklistů, kteří nevyužijí cyklostezku dobrovolně, není zas tolik, aby to hrálo roli, většinou k tomu mají nějaký důvod, takže je nesmysl je šikanovat)
Viděl bych to tak, že kulatá značka = silné doporučení, ale pořád především zákaz vjezdu aut, ale ne zákaz vjezdu cyklistů kamkoliv jinam (protože především zpočátku paralelní komunikace se mohou později výrazně rozbíhat, atd.). A zavedly by se vyšší nároky na stezku, která má kulatou značku - jednosměrný provoz nebo namalované pruhy, žádné překážky typu obrubníky (byť zkosené), určitý minimální poloměr zatáček. Obce, které by nebyly schopny tyhle nároky splnit, by tak byly motivované přeznačit cyklostezku na hranatou značku.
A čtvercová značka = slabé doporučení, spíše především informace o tom, že komunikace je sjízdná pro cyklisty nebo že na ní nesmí auta. A taky by se na ní nemuselo plýtvat ukončujícími značkami tam, kde by se křížila s něčím jiným (za ty peníze, co ty zbytečné značky stojí, by se mohly radši opravovat silnice a cyklostezky všeho durhu...)
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
-
cobic_
- Návštěvník – není člen Pirátů
Re: Cyklolegislativa - vhodné úpravy
Silné/Slabé doporučení...
To bych uvítal spíš než defaultní zákaz nemotorové dopravě plynoucí z § 57.
V současné době je to kolizní stav, kdy lidé jedoucí na kole a cyklisté tento zákaz vědomě či nevědomě porušují, címž se vystavují onomu victim-blamingu (přenesení odpovědnosti na oběť).
Rozhodně by to pomohlo tomu, že bychom se jako motoristé přestali chovat tak, že tam "cyklista" nemá co dělat (vysvětlování a školení - ať už jakýmkoli způsobem) tzn. ještě ohleduplněji a opatrněji (ubyla by jedna polehčující okolnost v případě kolize).
To bych uvítal spíš než defaultní zákaz nemotorové dopravě plynoucí z § 57.
V současné době je to kolizní stav, kdy lidé jedoucí na kole a cyklisté tento zákaz vědomě či nevědomě porušují, címž se vystavují onomu victim-blamingu (přenesení odpovědnosti na oběť).
Rozhodně by to pomohlo tomu, že bychom se jako motoristé přestali chovat tak, že tam "cyklista" nemá co dělat (vysvětlování a školení - ať už jakýmkoli způsobem) tzn. ještě ohleduplněji a opatrněji (ubyla by jedna polehčující okolnost v případě kolize).
-
cobic_
- Návštěvník – není člen Pirátů
Re: Cyklolegislativa - vhodné úpravy
Netvařme se, že v hlavním dopravním prostoru jezdí jen sebevrazi na kolech jen pro to, že nenašli lepší způsob eutanazie. To má racionální základ, který je dán jak historicky (kol jezdilo víc než aut), tak efektivitou dopravy (kg/W). Pokud nemotoristy "nové" uspořádání dopravního prostoru nenaláká svým provedením na cyklostezku, pak je IMHO nesmysl je k tomu nutit zákazy a postihy.
Proto říkám - dobrá cykloinfrastruktura se bude využívat dobrovolně. Nevím proč bych měl používat něco, co mi neposkytuje větší komfort, než současná komunikace? A pokud jedu v noci z práce po prázdném městě, tak jsou alespoň vypnuté semafory. A co tyhle "zákazové" značky? Zmizí taky? Nezmizí - diskriminují nemotorovou dopravu nonstop.
-
cobic_
- Návštěvník – není člen Pirátů
Re: Cyklolegislativa - vhodné úpravy
K argumentu: Přijde mi to jako "jako cyklista chci nebýt bržděn chodci, tak budu radši brzdit auta".
To je z mé praxe téměř nereálná situace. Byť v našich městech většina komunikací umožňuje jízdu 50km/h, bývají ucpané tak, že plynulá jízda bývá kolem 30km/h, což je bezkolizní stav. V dopravních špičkách je to ale horší a auta se štosují tak, že už není moc příjemné je předjíždět zprava se zvýšenou opatrností. Pak jsem rád, že můžu využít cykloinfrastrukturu, jejíž komfort zde začíná převyšovat ten na silnici. Pokud jedu autem, tak se snažím stát v kolonách tak, abych cyklistům nepřekážel a přitom si nechávám manévrovací prostor pro situace, kdy bych se musel uklidit sanitce atp. Pokud mi situace skutečně umožní jet 50km/h, bývá i dostatečný prostor pro to, abych cyklistu předjel manévrem s dostatečným odstupem > 1.5m. To, že pak vidím v zrcátku, že se někteří při stejném manévru neobtěžují blinkry a točením volantem, už je věc jiná. Argumenty pak právě bývají: "Ať si jedou někde po cyklostezce!". Někdy mám až pocit, že se jim snažíme vytvořit svými auty kromě nativního diskomfortu (hluk, prach, smrad) ještě diskomfort umělý a to právě těmito "drobnostmi" s cílem vyhnání na "jejich" infrastrukturu.
To je z mé praxe téměř nereálná situace. Byť v našich městech většina komunikací umožňuje jízdu 50km/h, bývají ucpané tak, že plynulá jízda bývá kolem 30km/h, což je bezkolizní stav. V dopravních špičkách je to ale horší a auta se štosují tak, že už není moc příjemné je předjíždět zprava se zvýšenou opatrností. Pak jsem rád, že můžu využít cykloinfrastrukturu, jejíž komfort zde začíná převyšovat ten na silnici. Pokud jedu autem, tak se snažím stát v kolonách tak, abych cyklistům nepřekážel a přitom si nechávám manévrovací prostor pro situace, kdy bych se musel uklidit sanitce atp. Pokud mi situace skutečně umožní jet 50km/h, bývá i dostatečný prostor pro to, abych cyklistu předjel manévrem s dostatečným odstupem > 1.5m. To, že pak vidím v zrcátku, že se někteří při stejném manévru neobtěžují blinkry a točením volantem, už je věc jiná. Argumenty pak právě bývají: "Ať si jedou někde po cyklostezce!". Někdy mám až pocit, že se jim snažíme vytvořit svými auty kromě nativního diskomfortu (hluk, prach, smrad) ještě diskomfort umělý a to právě těmito "drobnostmi" s cílem vyhnání na "jejich" infrastrukturu.
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Cyklolegislativa - vhodné úpravy
S přibývající hustotou provozu bude nutné řešit i nové povinnosti v technickém vybavení bicyklů. Už je povinné mít osvětlení, helmu. Jenže pamatuji, že kdysi osobním autům stačilo jedno zpětné zrcátko (v kabině nebo vlevo), pak se zavedla povinnosti mít dvě vnější. Pak se povinnost mít zpětné zrcátko zavedla i pro motocykly, s výjimkou malých (do 50 ccm). Jenže tehdy naší ulicí projelo za den 50 aut a 5 cyklistů (jo, ulice je do kopce
). Dnes tu prosviští přes 1000 aut za den a 20 cyklistů (furt ten kopec), ovšem tak 1 cyklista za týden tu jede jednosměrkou v protisměru (z kopce) a ještě dělá agresivní gesta, když ho vytroubím nebo vyblikám. Zřejmě kandidát na Darwinovu cenu.
Možná je na čase zavést povinná zpětná zrcátka pro cyklisty a koloběžkáře. Málokdo totiž umí při otočení hlavy udržet přímý směr jízdy. Jo a mimochodem, traktor mohu objet s bočním odstupem 50 cm, kdežto u cyklisty musím dodržet takový odstup, abych ho nepřejel, i kdyby dostal infarkt a svalil se na bok.
Možná je na čase zavést povinná zpětná zrcátka pro cyklisty a koloběžkáře. Málokdo totiž umí při otočení hlavy udržet přímý směr jízdy. Jo a mimochodem, traktor mohu objet s bočním odstupem 50 cm, kdežto u cyklisty musím dodržet takový odstup, abych ho nepřejel, i kdyby dostal infarkt a svalil se na bok.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
- Vit.Jurasek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
- Michael.Polak
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 3931
- Registrován: 21 dub 2009, 17:19
- Profese: programátor, poskytovatel Internetu
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 2772 poděkování
- Dostal poděkování: 6461 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Cyklolegislativa - vhodné úpravy
Tohle hodně přeháníš, resp. prozrazuješ, že si na kole asi už hodně desetiletí nejel. Málokdo se z kola svalí na místě na bok, od určité rychlosti je kolo poměrně stabilní.Petr.Vileta píše: ↑25 lis 2018, 22:06 Možná je na čase zavést povinná zpětná zrcátka pro cyklisty a koloběžkáře. Málokdo totiž umí při otočení hlavy udržet přímý směr jízdy. Jo a mimochodem, traktor mohu objet s bočním odstupem 50 cm, kdežto u cyklisty musím dodržet takový odstup, abych ho nepřejel, i kdyby dostal infarkt a svalil se na bok.
Zpětná zrcátka mohou být užitečná od určité velikosti kola, já si bez nich neumím představit třeba jízdu se solárním kolem. Na normálním kole obvykle nemám problém se otočit.
Osobně si umím představit nějakou komplexnější výstroj pro "advanced cyklistu", protože třeba pro elektrokola řídící se už podobnými regulacemi jako mopedy nejspíš stejně povinná bude. Ale nemělo by to být tak, že to bude povinné pro všechny, ale spíš nějaká forma doporučení. Už jsem to podrobně rozepisoval v těch dlouhých příspěvcích, tak se nebudu opakovat: existuje určitě část cyklistů, kteří jsou velmi kompetentní a velmi zkušení a mají nad svým dopravním prostředkem větší kontrolu, než řada řidičů aut. Problém je, že univerzální pravidla jsou šitá na míru tomu, že po silnici na kole klidně může jet i dítě. To může jak ohrozit ty děti a současně zbytečně omezit "profíky". Nějakou další extra byrokracii navíc se mi ale současně zavádět nechce (už tak nějak z principu...)
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
- Ondrej.Kalis
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Cyklolegislativa - vhodné úpravy
Na kole jsem opravdu nejel od roku 1972Michael.xChaos.Polak píše: ↑25 lis 2018, 22:20Tohle hodně přeháníš, resp. prozrazuješ, že si na kole asi už hodně desetiletí nejel. Málokdo se z kola svalí na místě na bok, od určité rychlosti je kolo poměrně stabilní.Petr.Vileta píše: ↑25 lis 2018, 22:06 Možná je na čase zavést povinná zpětná zrcátka pro cyklisty a koloběžkáře. Málokdo totiž umí při otočení hlavy udržet přímý směr jízdy. Jo a mimochodem, traktor mohu objet s bočním odstupem 50 cm, kdežto u cyklisty musím dodržet takový odstup, abych ho nepřejel, i kdyby dostal infarkt a svalil se na bok.
Zpětná zrcátka mohou být užitečná od určité velikosti kola, já si bez nich neumím představit třeba jízdu se solárním kolem. Na normálním kole obvykle nemám problém se otočit.
Zrcátka mohou být klidně na brýlích
http://mbm.com.na/product/cycle-aware-viewpoint-mirror
http://www.vvautomotive.cz/2010_03_06_g ... 929_small/
Podívej se na tohle video
Předjet cyklistu tady https://goo.gl/maps/EXUkTyGQ6kw je podle předpisů nemožné (vyjeď si to až nahoru k semaforu). Musel bych do protisměru, ale je tam plná čára. Přitom tady i ti největší sportovci jedou maximálně 5 km/h, protože to je strašný krpál. Kdyby to soudný cyklista vedl po chodníku vlevo, bude nahoře možná i rychleji, než když kmitá nohama s převodem 24 zubů na šlapkách a 36 vzadu na pastorku
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
- Karel666
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
- Michael.Polak
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 3931
- Registrován: 21 dub 2009, 17:19
- Profese: programátor, poskytovatel Internetu
- Bydliště: Praha
- Dal poděkování: 2772 poděkování
- Dostal poděkování: 6461 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Cyklolegislativa - vhodné úpravy
Tady je pochopitelně problém, že ti nejradikálnější cykloaktivisti pocházejí z polabí a v zásadě věří, že země je celá placatá, no... (což teda v jejich regionu víceméně je...ale jinde ne).Petr.Vileta píše: ↑25 lis 2018, 23:08 Přitom tady i ti největší sportovci jedou maximálně 5 km/h, protože to je strašný krpál.
Tak doufám, že jako novopečený zastupitel na tom krpálu pomůžeš prosadit cyklostezku, samozřejmě dobrovolně volitelnou
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 4):
- Ondrej.Kalis, Petr.Vileta, Karel666, Vit.Jurasek
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista