Nástin volebních programů pro obce

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Doprava a Logistika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Doprava a logistika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2340
Registrován: 14 črc 2009, 08:00
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2649 poděkování
Dostal poděkování: 3147 poděkování

Nástin volebních programů pro obce

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen »

Nejdříve bych chtěl poděkovat za zvolení za člena této komise. Ani se nerozkoukáme a budou parlamentní volby za námi. A potom nás čeká neméně důležitá práce. Trochu jsem již naznačoval co chci v obci kde bydlím podnikat. Dovoluji si vypůjčit i text od Jardy Kučery o kterém jsem s nim mluvil a který používám a chci i rozšířit právě pro naši obec.
Na začátku jen trochu upozornění. V oblastní politice bude velký rozdíl mezi velkými a malými obcemi. V malých obcích se nedá předpokládat vznik samostatné kandidátky ČPS. Již jsem na tom u nás pracoval ale tendence na venkově je ustavit sdružení nezávislých kandidátů s jakýmkoliv názvem. A i když se jim náš program líbí, je jedinou možností kandidovat v takovémto sdružení za ČPS. Je jasné, že každá obec má svoje problémy. Někde jsou to chodníky, někde cesty, školka, škola nebo třeba i dálnice. Jistě bude k tomu spousta připomínek. A tak začněme zopakováním si Jardovy ukázky.

Příklady obecně aplikovatelných zásad:

1) Závazná témata vyplývající z bodů 3 a 4 ve znění připravovaném pro volby 2010: (psáno zjednodušeným jazykem a ověřeno na občanech obce Tvarožná)
Česká pirátská strana má v programu zavedení transparentního chování do všech částí státního aparátu. Obce z toho nevyjímaje. Vycházíme ze studie Transparency International, která říká, že 20-25% veřejných rozpočtů je neúčelně vynakládáno na nadbytečné výdaje a korupci. Tedy i ve vaší obci je velmi pravděpodobně prostor k nezanedbatelným úsporám.

A jak toho chceme dosáhnout? Jednoduše:
1) Obec přejde k využívání transparentního bankovního účtu - každý z vás se může podívat kam zrovna plynou vaše peníze
2) Všechny obchodní smlouvy uzavřené obcí musí být týž den vystaveny na obecní internetové stránce v plném znění - můžete si zkontrolovat za co konkrétně se vaše peníze utratily
3) Všechna výběrová řízení musí být vystavena dostatečně dlouhou dobu na stránkách obecního úřadu a nesmí obsahovat tajné dodatky - o výběrovém řízení se dozví kterákoli společnost a nestane se, že by se do záměrně utajovaného řízení přihlásila jen firma, které starosta zavolá
4) Z výběrových řízení pro obec jsou na 5 let vyřazeny společnosti, které měly v minulosti problém s plněním záruky na provedené dílo nebo předražily své dílo o více než 20% oproti předem nabízené ceně po zohlednění inflace - firma tak bude nucena nabídnout přiměřenou cenu a zároveň bude vystavena konkurenčnímu prostředí
5) Výběrových řízení na státní zakázky se nemohou účastnit společnosti, jejichž majoritní vlastník nebo skupina vlastníků není dohledatelná.

Dále bychom v obci chtěli zavést závazné referendum na základě petice občanů po vzoru Švýcarska.
Požádá-li alespoň 1% občanů obce peticí o konání referenda k některému z rozhodnutí přijatých zastupitelstvem obce, musí zastupitelstvo zajistit jeho konání do 100 dní od přijetí příslušné petice. U všech volených zástupců na komunální úrovni je možné stejnou procedurou vyvolat hlasování o odvolání z funkce. V případě osobnostních referend je možné o každém člověku hlasovat pouze jednou za rok. Zároveň ne dříve než po jednom roce v úřadě a ne později než půl roku před koncem funkčního období. Zastupitelstvo obce je povino řídit se jeho výsledkem. Referendum je platné, pokud se jej účastní alespoň 10% oprávněných voličů. Referendum může být iniciováno peticí do 100 dní od přijetí rozhodnutí.

2) Obecně platné věci:
- školky, školy
- místní komunikace
- kanalizace
- nabídka Internetu
- podpora místních sdružení (hasiči, Sokol, fotbal, myslivci...)
- podpora místního podnikání
člen České pirátské strany
tel: +420775335227
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2340
Registrován: 14 črc 2009, 08:00
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2649 poděkování
Dostal poděkování: 3147 poděkování

Re: Nástin volebních programů pro obce

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen »

Ještě jednou se vracím k volbě do této komise. Chtěl bych požádat a poprosit piráty kteří nedostali dostatečný počet hlasů, aby na tuto komisi nezanevřeli.
Uvědomuji si, že problémy oblastní politiky budeme řešit na podzim všichni ve svých obcích navzdory tomu, byl-li někdo zvolen či nikoliv. Speciálně Robertův příspěvek o práci a petiční akci v MSK se mi ohromně líbil a jeho prolínání s oblastní politikou je zřejmé. Jako hlavní úkol této komise vidím hlavně v tom, aby se vytvořila oblast na nápady, rady a příspěvky. Zatím vše co se dotýká tohoto problému je rozeseto v jednotlivých vláknech a dohledávání je velice složité. Vím, že teď jsou pro nás důležité volby do parlamentu ale i nyní se mohou najít náměty které se mohou použít na podzim. A ty prosím ukládejte v této komisi. Určitě toho do června nebude mnoho, potom to však rozjedeme. Týká se to nejen zvolených Václava Fořtíka a Martina Potůčka kterým i osobně gratuluji ale i těm, kterým nějaký ten hlas chyběl Roberta Adámka, Petra Třešňáka a Michala Zdražila. Určitě to nebylo z důvodu názoru na oblastní politiku.
Tak ještě jednou díky všem, kteří s námi budou spolupracovat.
člen České pirátské strany
tel: +420775335227
Robert.Adamek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nástin volebních programů pro obce

Příspěvek od Robert.Adamek »

Já osobně jsem s kandidáty resp. s těmi, kteří byli zvoleni, spokojen a v zásadě se mě zvolení do komise tolik netýká, protože jako místopředseda stejně kecám do všeho všude :-) nicméně mě zaráží, proč nebyli zvoleni pokud možno všichni, kdož kandidovali (zřejmě převážily osobní antipatie nad zdravým rozumem). Ve straně nebývá časté, že by do komise kandidovalo tolik lidí a já preferuji více "poradních" hlasů. Pro mě, jako pro člena strany, je tedy v tuto chvíli funkčně komise pro oblastní politiku jakoby okrajovou záležitostí, protože nejsem její součástí, tedy se na mě nekladou žádné nároky ani z toho nevyplývají žádné povinnosti. Samozřejmě vás ale budu podporovat na úrovni RP ;-)

Jinak Jirko to tvoje shrnutí se mi líbí, zvlášť celý bod 2, protože je potřeba se zaměřit na aktuální problémy dané obce. Jen bych ještě doplnil, že oblastní politika se týká také městských obvodů a tam je mentalita krapet jiná a v zásadě se o obec v pravém slova smyslu nejedná. Městské části mají i desetitisíce obyvatel.

Musíme začít s podporou obcí pomocíwebu a co nejdříve, kraje by na svých webech měly mít seznam obcí s nějakými odkazy a nějakou tou zajímavostí, aby bylo vidět, že jsou nám blízké, je to spousta práce...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Adamek za příspěvek:
V__
Odpovědět

Zpět na „Doprava a Logistika“