Program Zdravotnictví pro volby PSP 2017

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin.Kakona
Krajský zastupitel
Příspěvky: 246
Registrován: 12 čer 2014, 18:54
Profese: Konstruktér počítačů a výzkumník
Bydliště: Soběslav
Dal poděkování: 137 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Program Zdravotnictví pro volby PSP 2017

Příspěvek od Martin.Kakona »

Ahoj,
mám podle mého názoru důležitý bod do programu. Vede mne k tomu osobní zkušenost.

V Nemocnici v Táboře je pracoviště MRI (zřejmě jediné v okrese). Jistě všichni víte, že tento přístroj může pracovat díky svému konstrukčnímu principu pouze nepřetržitě. Trvale tedy spotřebovává energii, ať se na něm vyšetřuje nebo ne. Zároveň jde o moderní zařízení, které ve velké míře umožňuje neinvazivní a podrobné vyšetření nejrůznějších částí lidského těla. Přesto se na tomto zařízení v Táboře provádí vyšetření pouze cca 7 hodin denně a pouze ve všední dni. Čekací doba na vyšetření je přitom i více než měsíc ambulantně a v nemocnici současně leží desítky pacientů, kteří také čekají na vyšetření, než někdo vyšetření odřekne, umře a podobně. Pokud v nemocnici potřebují někoho vyšetřit přes víkend akutně, odvezou ho sanitkou do Českých Budějovic. Tedy s ním například hýbou a podobně (je to více jak 60 km a cesta trvá více jak 50 minut). O ostatní pacienty čekající tou dobou v nemocnici na vyšetření se zároveň zbytečně stará mnoho lidí. Jedinou výhodu tento sytém skýtá farmaceutickým firmám, které produkují léky, s pomocí kterých lékaři čekajícím pacientům "zvyšují kvalitu života".

Důvodem omezeného provozu MRI je nedostatek pracovní síly, přitom jde pouze o proškolenou obsluhu. Nebyl by problém, aby lékaři, kteří umí popisovat snímky z MRI, toto dělali vzdáleně pro více pracovišť najednou. Celý provoz MRI je zjevně neekonomický, o újmě na zdraví nemluvě. Nemocný člověk by jistě souhlasil s vyšetřením třeba o půlnoci, aby se zjistilo, co mu skutečně je, než podstoupit metodu pokus omyl, kdy lékař do doby, než získá diagnostická data, pouze zkouší různé produkty farmaceutického průmyslu.

Pokusím se formulovat, co bychom měli chtít:
Podporujeme nasazení a efektivní využívání nejmodernější diagnostické techniky. Zajistíme dálkové zpracování dat z diagnostických přístrojů, které umožní efektivněji využívat pracovní sílu ve zdravotnictví.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kakona za příspěvky (celkem 4):
Lukas.Kolarik, Martin.Mareda, Mikulas.Peksa, Ivo.Vlasaty
Uživatelský avatar
Martin.Kakona
Krajský zastupitel
Příspěvky: 246
Registrován: 12 čer 2014, 18:54
Profese: Konstruktér počítačů a výzkumník
Bydliště: Soběslav
Dal poděkování: 137 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Program Zdravotnictví pro volby PSP 2017

Příspěvek od Martin.Kakona »

Jeste jina formulace, aby mel volic jasno, o co jde:
Dlouhé čekací doby na vyšetření jsou nepřípustné. Podporujeme nasazení a efektivní využívání nejmodernější diagnostické techniky. Zajistíme dálkové zpracování dat z diagnostických přístrojů, které umožní efektivněji využívat pracovní sílu ve zdravotnictví.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kakona za příspěvky (celkem 2):
Dan.Lestina, Jana.Kolarikova
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Program Zdravotnictví pro volby PSP 2017

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Za mě super, ale coby dezertér z NMR laboratoře pro chemický výzkum bych se zeptal - je k dispozici dost laborantů, tj. lidí, kteří ty snímky udělají? Mám za to, že celá procedura je v lékařských provozech hodně automatizovaná, ale pořád vyžaduje dohled lidského personálu.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1624
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1062 poděkování
Dostal poděkování: 3288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Program Zdravotnictví pro volby PSP 2017

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

No tak zásadní problém je v tom personálu. Někdo toho pacienta musí uložit na stůl (sester/laborantů je nedostatek celkově) a být tam s ním a někdo pak musí snímky popsat. Popisování MRI je AFAIK to nejsložitější co v radiologické diagnostice je. takže je to o řešení personálních problémů ve zdravotnictví, které ve volebním programu už je. Radiologové a anesteziologové jsou dvě nejvíc nedostatkové profese všude v EU, protože díky tomu že nemluví přímo s pacientem, tak velice snadno mohou jít pracovat dál na západ (víc západ EU nebo USA).

Je ale nutné si uvědomit, že kdyby v Táboře opravdu chtěli, tak jim nic nebrání si najmout další lidi (kdyby teda byli k mání) a to MRI v režimu 24/7 provozovat. Vzdáleně pracovat mohou radiologové už také nyní - v ČR fungují dokonce dva systémy pro sdílení obrazové dokumentace. To je o tom, jaké jim pooskytne podmínky jejich nemocnice, což závisí na tom, jak je ta nemocnice řízena a jak schopné má interní IT pracovníky. Poslanci v parlamentu a centrální vláda má nulový vliv na takovéto operativní řízení nemocnic, vlastněných navíc obvykle krajem (ministerstvo řídí jen fakultní nemocnice a podle mě i ty by se měly převést na kraje). reálně je to téma spíš pro krajské volby, ale samozřejmě se s tím dá pracovat i v jiných volbách (jak nám ukázal Rath na regulačních poplatcích).

Hlavně ale volební program pro zdravotnictví pro letošek je už nějakou dobu uzavřený a má přesně 1800 znaků, což je maximum co může být. Pokud by se tam tedy mělo něco přidávat, tak by se muselo něco škrtnout. Například namísto "Reálně dostupné alternativní metody běžné v zahraničí (i u porodů)" by se dalo "Reálně dostupné nejmodernější i alternativní metody běžné v zahraničí" bez závorky a to by akorát vyšlo. Nebo možná uvolnit místo zrušením textu v závorce "(např. Registr hrazených služeb na ÚZIS)" - přijde mi že je to tam navíc, ale vyžádal si to předběžný copywriting :-)

Jináč v programu je už taky bod "Bezpečné sdílení elektronické dokumentace se svolením pacienta" což se taky dotýká té podpory práce radiologa z domova.

Ale i kdyby to nebylo v programu tak to nezapadne. Zužitkuju tenhle podnět v doprovodných dokumentech, protože je to snadno vysvětlitelné a pochopitelné.

https://wiki.pirati.cz/navrhy/program/zdravotnictvi
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvek:
Ivo.Vlasaty
Zombik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 15
Registrován: 21 bře 2017, 20:59
Profese: nyní provozní ekonom
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování

Re: Program Zdravotnictví pro volby PSP 2017

Příspěvek od Zombik »

K legalizaci konopí pro rekreační užití
V pondělí 15.5. jsem na ČR-Plus zaslechl něco v tomto smyslu: Německý parlament jedná o spuštění studie vlivu rekreačního užívání konopí na vzorku 20 000 dobrovolníků. Podmínkou pro účast je naprostá dosavadní abstinence na toxických látkách, tj. nekuřáci nepijáci, nefeťáci atp. Část z nich by měla dostávat 30g konopí na měsíc k užití. Problém se spatřuje v riziku zneužití (možná prodeje nebo co).
Slyšel jsem to opakovaně v době od cca 4:30 do 10:00 tuším ve zprávách. Jdou tam každou půlhodinu. Pak asi už ne. Ze zkušenosti znám, že z archivu stanice někdy nelze zprávu znovu poslechnout. Třeba, když se někdo po ránu překecne tak se relace nahrádí sestřihem z již správného podání. A tak tedy přesnost mé interpretace možná nebude možné ověřit.
Pak jsem včera při jiné příležitosti zjistil, že existuje prenatální psychologie. Součástí tohoto mého pátrání byly popisy metod zkoumání a hypotézy vlivu na osobnost dospělce. Mimo jiné byl v pojednání zmiňován vliv různých toxikománií na vývoj člověka dle období expozice v průběhu těhotenství.
Myslím, že podobně odborný postup ve snaze o legalizaci by mohl být jednatelný.
Odpovědět

Zpět na „Zdravotnictví“