Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1624
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1062 poděkování
Dostal poděkování: 3288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Robert.Magni píše:ad Vědecký přezkum - pro mě jako laika je matoucí,když dva mudři ze stejných vstupních dat činí opačné závěry. A zatímco mudr antivax vyvrací argumenty mudra vaxe,mudr vax neodpovídá.
Pak ti nezbyva nez pouzit vlastni mozek pokud chces dospet k informovanemu rozhodnuti a nebo se rozhodnout na zaklade viry.
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5558
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22540 poděkování
Dostal poděkování: 4545 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Robert.Magni »

Zdenek.Hrib píše:
Robert.Magni píše:ad Vědecký přezkum - pro mě jako laika je matoucí,když dva mudři ze stejných vstupních dat činí opačné závěry. A zatímco mudr antivax vyvrací argumenty mudra vaxe,mudr vax neodpovídá.
Pak ti nezbyva nez pouzit vlastni mozek pokud chces dospet k informovanemu rozhodnuti a nebo se rozhodnout na zaklade viry.
V tom je ten háček - víru po mě požadují vaxmudří,mozek antivaxácí. To nechceš.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Maria.Vasickova

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Zdenek.Hrib píše:
Roman.Kucera píše:Mně obě ty verze připadají docela cajk a nevím, pro kterou se rozhodnout.
Doporučil bych asi spíš tu druhou. Obě se budou muset vysvětlovat určité části pirátských voličů. Ta druhá by se ale vysvětlovala jednodušeji.

Ještě jsem koukal na http://www.usoud.cz/fileadmin/user_uplo ... _14_an.pdf a ta druhá varianta v zásadě to odpovídá disentnímu stanovisku soudkyně Šimáčkové, takže to asi nebude úplně mimo.
Úplně by stačilo, pokud by byly vynechány ze stanoviska všechny věty, které mohou vyvolat kontroverzi. Stanovisko má být jasné a zřetelné ne takové aby se někdo ptal:" No počkat, a to jako myslíte jak? "

Jak jsem už jednou uvedla, pokud nějak, tak maximálně takto:
Piráti považují očkování za zásadní preventivní nástroj veřejného zdravotnictví, nicméně požadují, aby jeho povinnost byla použita pouze v nezbytných a odůvodněných případech. Očkování nesmí být státem garantovanou „dojnou krávou“ pro farmaceutické firmy. V případech povinného očkování však musí být dodržena obvyklá práva pacientů a jejich zákonných zástupců zejména na informovanost.

Piráti podporují účelný rozsah očkování. Do povinného očkování dětí jsou nicméně nyní zahrnuty i vakcíny, které nemají za cíl eliminaci epidemií v dětských kolektivech, jako je například vakcína proti tetanu (onemocnění není přenosné z člověka na člověka) anebo virové hepatitidě typu B (onemocnění nikdy nevytvářelo epidemie v dětských kolektivech). Povinnost očkování proti těmto konkrétním chorobám tedy není legitimní a měla by být v tomto smyslu omezena, přestože očkování proti nim lze doporučit a proplácet z veřejných prostředků.

Piráti požadují transparentnost obchodu s vakcínami a odstranění monopolů oligopolů z této oblasti. Za tímto účelem je nutné změnit koncepci „povinné aplikace vakcín vyjmenovaných vyhláškou“ na koncepci „ochrany proti chorobám vyjmenovaným zákonem“. Mělo by být na pacientovi či jeho zákonném zástupci aby si sám vybral konkrétní způsob řešení této ochrany, přičemž kromě standardně používaných vícevalentních vakcín mohou dostupné alternativy zahrnovat také registrované méněvalentní či monovalentní vakcíny.
Jsou tam jenom slova garanta, nic jsem nepřidala, pouze odstranila věty, které mohou maximálně voliče rozrušit, popudit a nejhůře zklamat.
Pravdou je, že by tam jistě byla vhodná slova o transparentnosti a dostupnosti vědeckých výzkumů, které mohou souviset s vakcínami a nežádoucími účinky a také ideálně nevyjmenovávat nemoci zákonem. Bylo by to jako z bláta do louže a z přestupku by se stal trestný čin. Nechci podezírat garanta, že to tam chce směřovat.

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1624
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1062 poděkování
Dostal poděkování: 3288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Konkretni formulace lze doladit pozdeji. Pokud neco prijde nekomu zbytecne konfliktni, nejasne ci nadbytecne tak se to da upravit.

Nejdriv je ale nutne se shodnout na konceptu. Mnou preferovany koncept je sankci zrusit a zachovat pozitivni motivaci dotovanou skolkou coz je benefit prepocitatelny do ciste financni roviny. Resi to jadro problemu kolektivni imunity bez zbytecnosti navic. Plus je nutne prehodnotit ktere chroby skutecne mohou zpusobit epidemie v detskych kolektivech.

Ma s timhle nekdo nejaky konkretni problem?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Zdenek.Hrib píše:
Robert.Magni píše:ad Vědecký přezkum - pro mě jako laika je matoucí,když dva mudři ze stejných vstupních dat činí opačné závěry. A zatímco mudr antivax vyvrací argumenty mudra vaxe,mudr vax neodpovídá.
Pak ti nezbyva nez pouzit vlastni mozek pokud chces dospet k informovanemu rozhodnuti a nebo se rozhodnout na zaklade viry.
A kdo to rozhodnutí bude beztrestně akceptovat?

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Michal.Horak
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 922
Registrován: 29 říj 2013, 17:57
Profese: IT (database & system administrator)
Bydliště: Písek
Dal poděkování: 257 poděkování
Dostal poděkování: 779 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Michal.Horak »

Já jenom, že mně tedy vyhovoval ten text úplně na začátku tohoto vlákna a chtěl bych jenom dvě poznámky, jsem z generace, která vyrostla s očkovacím průkazem na povinné očkování a budete se divit i v 51 letech jsem pořád tady, tak asi tak moje obavy z povinnosti se nechat očkovat OFFTOPICa to už nemluvím o té frontě na vojně , kde měli pneumatickou stříkačku a dodneška nevím, co nám do toho ramene tím stříleli, ale kupodivu jsem to taky přežil, nemyslím si, že by někdo někoho chtěl očkovat s úmyslem mu ublížit.
A pak bych ještě doporučil jednu epizodu z mého oblíbeného seriálu Dr.House , kdy v ambulanci jedné takové alternativní matce říká, že teda farmaceutickým korporacím to nandala , ale dítě bude mít s následkama.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Horak za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, vladimiruhlir
Předseda Piráti Písecko
M.S.
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 16
Registrován: 24 bře 2015, 14:02
Profese: Technik
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od M.S. »

Zdenek.Hrib píše:Z veřejných prostředků by nicméně měla být hrazena pouze nejlevnější varianta (zpravidla vícevalentní vakcína), a na jiné alternativy by měl pacient či jeho zákonný zástupce, doplácet.
Tato část se mi ani trochu nelíbí. Není důvod šáhnout jen tak po nejlevnější vakcíně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi M.S. za příspěvek:
Robert.Magni
M.S.
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 16
Registrován: 24 bře 2015, 14:02
Profese: Technik
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od M.S. »

Jinak mě třeba nevadí povinnost očkovat, ale spíš možnost očkovat jen jednou jedinou vakcínou a to Hexou dodávanou jedinou firmou. Když si vyberu jinou variantu, tak jí musím synovi zaplatit ze svého. A dnes už existuje více možností očkování, než Hexa. Je to sice o trochu dražší, *ale účinější a pro tělo méně agresivní.
* nemám to tak úplně ověřené
Tito uživatelé poděkovali autorovi M.S. za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5558
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22540 poděkování
Dostal poděkování: 4545 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Robert.Magni »

S tou školkou mám problém.
OFFTOPICZakázat někomu nezbytnost je svinstvo a ne pozitivní motivace. Je to diskriminace chudých.
Pokud by očkování nebylo povinné,určitou logiku by to mělo.Ale za současného stavu je to jen brutální snaha zavřít lidem hubu.
Nikoho to nechrání,protože
1) zákon se obchází
2) setkávají se tam spolu stejně i děti neočkované - není to karanténa,aby tam byli děti přísně odddělené (problém způsobuje povinný ročník)
3) děti se setkávají v hernách i mimo školku a bez rozdílu...
Takže kecy,kecy a kecy.A to určitě nejsem antivax.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Maria.Vasickova

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1624
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1062 poděkování
Dostal poděkování: 3288 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální stanovisko Pirátů k povinnému očkování - věcné

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

M.S. píše:Jinak mě třeba nevadí povinnost očkovat, ale spíš možnost očkovat jen jednou jedinou vakcínou a to Hexou dodávanou jedinou firmou. Když si vyberu jinou variantu, tak jí musím synovi zaplatit ze svého. A dnes už existuje více možností očkování, než Hexa. Je to sice o trochu dražší, *ale účinější a pro tělo méně agresivní.
* nemám to tak úplně ověřené
No tak ta konkretni vakcina by byla reknememe vysoutezena elektronickou aukci. Kdokoliv nabidne stejnou cenu za stejny produkt tak bude plne hrazen taky.

Myslim ze neexistuje zadna ''setrnejsi hexa''. U jedne vakciny se menila nedavno technologie z bunecne na acelularni a je nyni mene ucinna ale setrnejsi. Da se mozna sehnat puvodni bunecna vakcina pokud je clovek fajnsmekr. Tusimze cerny kasel ale abych nekecal.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Rostislav.Reha
Zamčeno

Zpět na „Zdravotnictví“